Jump to content

Καλύτερα βιβλία που έχουν εξαντληθεί


heiron
 Share

Recommended Posts

Συμβαίνει και με πολύ καλά βιβλία ακόμη και στο εξωτερικό αλλά στην Ελλάδα είναι δυστυχώς πολύ συνηθισμένο φαινόμενο κάποια βιβλία να εξαντλούνται αργά ή γρήγορα και να μην επανεκδίδονται. Είναι στη μέση και η μετάφραση, ο μικρός τζίρος κτλ. Ειδικά στο χώρο της φανταστικής λογοτεχνίας η κατάσταση είναι σχεδόν τραγική. Σκεφτόμουν κάποια καλά βιβλία που δυστυχώς πλέον δεν μπορώ να βρω καθώς και κάποια που ευτυχώς εγώ μερίμνησα να αγοράσω εγκαίρως αλλά πολλοί άλλοι δυστυχώς έχασαν την ευκαιρία. Στην Ελλάδα όπου τα μεταχειρισμένα βιβλία είναι ακόμη πιο δυσεύρετα(πέρα από Αθήνα-Θεσσαλονίκη, το να βρεις μαγαζί με μεταχειρισμένα είναι δύσκολο) οι πιθανότητες να βρεις εξαντλημένο βιβλλιο είναι σχεδόν μηδαμινές.

 

Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα καλύτερα βιβλία που έχουν εξαντληθεί στη χώρα μας; Θα ήθελα κατά βάση τα βιβλία φανταστικής λογοτεχνίας αλλά κι αν αναφερθούν κι άλλα, δεν χάλασε ο κόσμος.

Μια λίστα που δείχνει ότι συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες είναι η παρακάτω:

http://www.bookfinder.com/books/bookfinder_report/BookFinder_Report_2014.mhtml

 

Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω διαβάσει, μια ψήφος στο "Τι τραγουδούσαν οι Σειρήνες;" του Αβραάμ Κάουα. Και οι Ωρόρες, βεβαίως.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις Ωρόρες, σκέφτομαι να περάσω αυτή τη βδομάδα να τσεκάρω ένα μαγαζί που είχε παλιότερα αρκετές. Αλλά έχουμε ξεχωριστό νήμα οπότε ας μην επεκταθώ.

Εντύπωση μου κάνει που στο λινκ βλέπουμε βιβλία του Κινγκ. Παραδόξως εδώ έχουν μεν εξαντληθεί αλλά η Bell ξαναβγάζει μερικά. Συνήθως όχι απλά ο Έλληνας εκδότης δεν τα ξαναβγάζει αλλά...εξαφανίζεται και ο ίδιος ο εκδοτικός οίκος τώρα με την κρίση.

Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω διαβάσει, μια ψήφος στο "Τι τραγουδούσαν οι Σειρήνες;" του Αβραάμ Κάουα. Και οι Ωρόρες, βεβαίως.

Για το "Τι τραγουδουσαν οι σειρηνες;" το ανεφερα και σε αλλο τοπικ, το γραφω κι εδω για οποιον ενδιαφερεται. Το παρηγγειλα πριν 1-2 μηνες στην Πολιτεια και το εφεραν αμεσα. Οποτε πρεπει να ειναι θεμα διανομης και δεν πρεπει να εχει εξαντληθει.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδια και γω λιγος καιρος ειναι που το πηρα απο την Πολιτεια..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ας αναστήσω το thread!

Εγώ παιδιά - όσο αφορά τον χώρο του φανταστικού- ψάχνω και δεν βρίσκω το "Όρυξ και Κρέϊκ" αλλά απο εκδόσεις ΩΚΕΑΝΙΔΑ και όχι αυτό των εκδόσεων ΨΥΧΟΓΙΟΣ.

Έχω ψάξει σε πολλά βιβλιοπωλεία αλλά και σε sites αγγελιών, χωρίς όμως να καταφέρω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ψάχνω τον Ματωμένο Μεσημβρινό του ΜακΚάρθυ αλλά δυστυχώς δεν το βρίσκω πουθενά καθώς φαίνεται εξαντλημένο από τον Καστανιώτη :(

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Ballerond said:

Ψάχνω τον Ματωμένο Μεσημβρινό του ΜακΚάρθυ αλλά δυστυχώς δεν το βρίσκω πουθενά καθώς φαίνεται εξαντλημένο από τον Καστανιώτη :(

Δεν είσαι ο μόνος

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γιατί δεν το παίρνετε στα Αγγλικά;  Στο bookdepository το βρίσκεις με 9 ευρώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Ψάχνω τον Ματωμένο Μεσημβρινό του ΜακΚάρθυ αλλά δυστυχώς δεν το βρίσκω πουθενά καθώς φαίνεται εξαντλημένο από τον Καστανιώτη

Quote

Δεν είσαι ο μόνος

 

Υπάρχει και μία μετάφραση από τις εκδόσεις Ζαχαρόπουλος (ή κάτι τέτοιο), αλλά δεν ξέρω αν την αποφεύγετε για κάποιον συγκεκριμένο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Ballerond said:

Ψάχνω τον Ματωμένο Μεσημβρινό του ΜακΚάρθυ αλλά δυστυχώς δεν το βρίσκω πουθενά καθώς φαίνεται εξαντλημένο από τον Καστανιώτη :(

 

5 hours ago, Solonor said:

Δεν είσαι ο μόνος

Στον Καστανιώτη ψάξατε; Στο site των εκδόσεων φαίνεται να είναι διαθέσιμο. Κάθε τόσο κάνουν επανεκδόσεις βιβλίων τους και ίσως αργούν λίγο να ενημερωθούν σχετικά τα βιβλιοπωλεία.

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..