Jump to content

39ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Τεχνολογία


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Φίλε Σπύρο, νομίζω πως οι επιπλέον 130 λέξεις είναι σχετικά μικρό νούμερο. Αν έλεγες ότι παραμένεις στις 3900, τότε ναι, δε θα μπορούσες να κάνεις και πολλά.

 

Εγώ συνήθως όταν θέλω να κόψω λέξεις επεμβαίνω στους διαλόγους. Για παράδειγμα:

 

«Τι είναι αυτό;» μουρμούρισε με απορία η κοπελιά έχοντας ένα κόμπο στο λαιμό.

 

Όλο το κείμενο μετά τη φράση του διαλόγου (σύνολο 10 λέξεις) μπορεί να φύγει αν από τη ροή του διαλόγου μπορούμε να καταλάβουμε ποιος ομιλεί. Σίγουρα αμέσως φεύγει το «έχοντας ένα κόμπο στο λαιμό». Τώρα αν δεν υπάρχουν διάλογοι στην ιστορία σου αλλάζει το θέμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 418
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    39

  • Morfeas

    54

  • Ιρμάντα

    31

  • MadnJim

    47

Χμ διαφωνώ λίγο γιατί ο κόμπος στο λαιμό μας μεταφέρει πράγματα, δεν είναι απλό στολίδι, δείχνει ότι είναι λυπημένη ή φοβισμένη ή έχει κλάψει ( ανάλογα και με το υπόλοιπο κείμενο ).

Αλλά σίγουρα κάτι θα σκαρφιστεί, ακόμα και καινούρια ιστορία!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, σε ξέρουμε, προλαβαίνεις άνετα να γράψεις κι άλλη. Στρώσου.

 

Εντάξει, είναι πραγματικά απείρως πιο εύκολο το να κόψεις 136 λέξούλες και για την ακρίβεια είναι ακόμα ευκολότερο το να το δώσεις σε κάποιον άλλο και να του πεις "κόφτες μου" επειδή εσύ το έχεις κάνει ήδη κι έχεις πελαγώσει μαζί του. Επίσης, μπορείς να βγάλεις τους πλεονασμούς που όλοι μας χρησιμοποιούμε και ταυτόχρονα τα σχήματα λόγου σου να γίνουν πολύ πιο στιβαρά πχ πολύ περισσότερο --> περισσότερο, πάρα πολύ --> πολύ, πολύ μεγάλο --> μεγάλο, ο τάδε μπούρου μπούρου, ο οποίος --> ο τάδε που (εγώ το σιχαίνομαι κιόλας το «ο οποίος»). Ακόμα: τις κλητικές προσφωνήσεις εκεί όπου ξέρουμε ποιος μιλάει, όταν δηλαδή υπάρχουνε και ρήματα διαλόγου με προσδιορισμό μετά από την κλητική προσφώνηση. Στάνταρ μπορείς να βγάλεις καμιά σαρανταριά «είπε» χωρίς να αλλάξεις τίποτα στο κείμενο. Μπορείς να βγάλεις επίσης τα αδύναμα ρήματα και να βρεις καλές και σίγουρες λέξεις να τα αντικαταστήσεις (μπορούσε, κατάφερνε κτλ) αυτό είναι και άσκηση.

 

(Αυτό το ποστ είναι ακριβώς 171 λέξεις... Κοίτα πόσες λίγες είναι)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, πάντως, για να σου δώσω κουράγιο, κατάφερα πριν κάνα-δυο μήνες και κατέβασα academic paper από τις 39 σελίδες στις 20. Μπορείς να το κάνεις κι αυτό και να γράψεις κι άλλες δύο ακόμη, in you we trust!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιστέψτε με παιδιά, δεν ήταν καθόλου εύκολο. Το έκανα όμως, όλο το πρωί έκοβα και έραβα για να την φέρω στα όρια, και τώρα είναι ακριβώς 3499 χωρίς τίτλο και υπογραφή. Καταλαβαίνω τι λέτε, το πρόβλημα όμως είναι ότι κάθε έκφραση, σχεδόν κάθε λέξη είναι εκεί που είναι για να δείχνει κάτι συγκεκριμένο. Αυτό που λέει κι ο William παραπάνω. Ελπίζω οι... χαρακιές της ματσέτας μου να μην φαίνονται στο τελικό αποτέλεσμα. Και λέω ελπίζω γιατί τώρα πια δεν έχω καμία απολύτως αίσθηση από την ιστορία μετά από τόσες φορές που την διάβασα. Γι' αυτό και κατέφυγα στην πολύτιμη γνώμη πολύ καλού μου φίλου που μου έδειξε δυο τρία σημεία που δεν ήμουν σε θέση πια να δω και τελικά τώρα μπορώ να πω με απόλυτη σιγουριά πως είμαι έτοιμος. Δεν ασχολούμαι άλλο μαζί της, αυτή τη στιγμή ούτε να την δω μπροστά μου δε θέλω λέμε!

 

Όσο για αυτό που λέτε να γράψω άλλη, μην με μισήσετε ρε παιδιά, αλλά ακολουθώντας το μότο μου "ο καλύτερος τρόπος για να δεις ποια ιδέα σου είναι η καλύτερη είναι να τις γράψεις όλες και να ελπίζεις ότι κάποια θα ξεχωρίσει" έχω ήδη γράψει τρεις πριν από αυτή, και αυτήν εδώ σε τρεις διαφορετικές εκτελέσεις! Έξι σύνολο, αν θέλετε μπορώ να σας πω περιλήψεις τους, γιατί δεν ξέρω αν ανεβάσω κάποια/ες από αυτές! Τώρα όμως φτάνει, δε θέλω άλλο τεχνολογία και τρόμο, θέλω να γράψω κάτι funny να ξεμπουκώσω, και μετά να βάλω μπρος κάτι sword and sorcery που με έβαλε στη πρίζα μια πολύ καλή φίλη μου και θέλω να το φτιάξω επιτέλους.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, σχεδόν τίποτα δεν είναι εκεί που πρέπει να είναι με την πρώτη γραφή. Οπότε, καλά έκανες κι έκοψες.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας μια καλή να ξεσκάσουμε με έναν παλιό διαστημικό μας φίλο αγαπητε!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας μια καλή να ξεσκάσουμε με έναν παλιό διαστημικό μας φίλο αγαπητε!

 

Μμμ, κι εμένα μου έχει λείψει ο Έντι. Λες να;...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά μόλις το ανακάλυψα: Αν σε πετάξει το Ίντερνετ την ώρα που γράφεις reply, αυτά κάπως (με κάποιον μεταφυσικό τρόπο, ή έστω φανταστικό για να είμαι εντός θέματος :p) διατηρούνται (ανακάλυψα τη χρησιμότητα του auto saved κοντολογίς) και μπορείς να το επαναφέρεις.

Μόνο εγώ δεν το ήξερα;

 

Αν και το ζήτημα λύθηκε, το μεσημέρι που είχα μπει είχα γράψει:

Καλημέρα, συνεχίστε με τα ενδιαφέροντα teasers. Με έχετε ψήσει για τα καλά :)

 

Για το όριο λέξεων, ναι, το όριο είναι αδιαπραγμάτευτο (κι είναι από τα λίγα πράγματα στα οποία υπάρχει σχετική αυστηρότητα).

Σπύρο, 130 λέξεις δεν είναι πολλές, αλλά αν είναι απαραίτητες καλύτερα ανέβασε (αν θες) την ιστορία σου εκτός διαγωνισμού. Άλλωστε φαντάζομαι ότι όλο και κάτι άλλο θα μπορείς να σκαρώσεις μέχρι τη λήξη της προθεσμίας. (edit: πλέον το παραπάνω είναι άχρηστο, βέβαια, αλλά ας μείνει και για όσους βρίσκονται σε παρόμοια κατάσταση)

 

Υ.Γ.1: Τελικά υπάρχει διαδίκτυο (edit: αν και δεν είναι στα καλύτερά του), εδώ που βρίσκομαι (και το μυστήριο william παραμένει :p). Αλλά δεν θα μπαίνω πολύ συχνά.

Υ.Γ.2: Απαντάω αρκετά επιλεκτικά σε όσα συζητιούνται, μην παρεξηγειθείτε οι υπόλοιποι :p

Καλές εμπνεύσεις στο μεταξύ! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, γύρισα!

 

Το είπα ότι η ιστορία μου θα είναι ιστορία Σαββατοκύριακων, έτσι; Η πρώτη γραφή, κάτι πάνω από 3000 λέξεις ολοκληρώθηκε σήμερα  :yessir:  (Αυτό δεν είναι στρατιωτικός χαιρετισμός, είμαι εγώ που σκουπίζω τον ιδρώτα από το μέτωπο).

 

Νιώθω μια συγκρατημένη ανακούφιση. Θα πέσει πολύ διόρθωση και σήμερα και αύριο, και το επόμενο Σ/Κ. Η Cassandra είπε μεγάλη κουβέντα εδώ:

Σπύρο, σχεδόν τίποτα δεν είναι εκεί που πρέπει να είναι με την πρώτη γραφή. Οπότε, καλά έκανες κι έκοψες.

 

Το θέμα Τεχνολογία το έφερα όσο γίνεται στα νερά μου, δηλαδή σε μία μορφή τεχνολογίας που προσωπικά χρησιμοποιώ συχνά, αν και όχι τόσο συχνά όσο θα ήθελα. Μυστήριο;  :mf_sherlock:

 

Κλασική φοβητσιάρα Νατάσα, καθώς έγραφα το ζουμί της ιστορίας με έπιασε ένα κρύο στο σβέρκο, κι άναψα τα φώτα :sweatdrop:  Αυτό που λέει η Nienor να γράφουμε αυτό που μας τρομάζει είναι επίσης μεγάλη κουβέντα.

 

Διάβασα το μεγαλύτερο μέρος της συζήτησης, όποτε υπήρξαν απορίες, με καλύψανε τα συμπεράσματά σας. Το μόνο που θέλω να τονίσω είναι ότι θα ήθελα να έχουμε μεγάλη συμμετοχή, γιατί έχει πλάκα, είναι όμορφα και υπάρχει μεγαλύτερη συζήτηση για τις ιστορίες, με στόχο να μάθουμε να γράφουμε καλύτερα. Οπότε όσοι το σκέφτεστε, μην το σκέφτεστε. Ελάτε!  :drinks:

 

Υστερόγραφο: το θέμα τώρα μου θύμισε το εξής. Μια φίλη μου για ένα διαγωνισμό διηγήματος είχε γράψει μια ιστορία με έναν στοιχειωμένο δονητή. Καταπληκτικό;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται συναγωνιστές τρομογράφοι; Γιατί τόση ησυχία; Τελευταία εβδομάδα, λίγες μέρες έμειναν ακόμη, Κυριακή κοντή γιορτή που λέμε. Πόσοι είμαστε τελικά, δώστε κάνα παρόν να γυρνάει το τόπικ. Κάνα update writing status ίσως; Μια σκέτη καλημέρα βρ' αδερφέ!... :)

Edited by MadnJim
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται συναγωνιστές τρομογράφοι; Γιατί τόση ησυχία; Τελευταία εβδομάδα, λίγες μέρες έμειναν ακόμη, Κυριακή κοντή γιορτή που λέμε. Πόσοι είμαστε τελικά, δώστε κάνα παρόν να γυρνάει το τόπικ. Κάνα update writing status ίσως; Μια σκέτη καλημέρα βρ' αδερφέ!... :)

Καλημέρα Σπύρο! Όντως πολύ ησυχία έπεσε, νεκρική σιγή που λέμε!

 

Να αποτολμήσω μια εκτίμηση; Πιστεύω ότι οι περισσότερες ιστορίες που θα διαβάσουμε σε μερικές μέρες θα παρουσιάζουν διάφορα αντικείμενα που είτε θα επιτίθενται στους ανθρώπους είτε θα έχουν περίεργες και υπερφυσικές ικανότητες, συμφωνείς; Πλάκα θα έχει μερικές ιστορίες να πραγματεύονται το ίδιο αντικείμενο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται συναγωνιστές τρομογράφοι; Γιατί τόση ησυχία; Τελευταία εβδομάδα, λίγες μέρες έμειναν ακόμη, Κυριακή κοντή γιορτή που λέμε. Πόσοι είμαστε τελικά, δώστε κάνα παρόν να γυρνάει το τόπικ. Κάνα update writing status ίσως; Μια σκέτη καλημέρα βρ' αδερφέ!... :)

Εμ, καλημέρα!

 

Κάνω αγώνα δρόμου με την ιστορία....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοντά είμαστε στις εκτιμήσεις Βαγγέλη, καλημέρα κιόλας, θα πρόσθετα και μερικές ιδέες από κάποιο -κοντινό ή μακρινό- δυσοίωνο μέλλον ίσως. Θα μου άρεσε να διαβάσω και κάτι από το παρελθόν, μιας και μεταβιομηχανική τεχνολογία βασισμένη στον ηλεκτρισμό θα μπορούσε να θεωρηθεί κι ένα παλιό ηλεκτρόφωνο πίσω στο '60-'70 ας πούμε. Όπως θα μου άρεσε να δω και υπερφυσικά πλάσματα σε κάποια ιστορία, κάποιο βαμπίρ πχ που εθίζεται στα videogames, ή έναν λυκάνθρωπο που σιχαίνεται τα κινητά, κάτι τέτοιο, καταλαβαίνεις φαντάζομαι τι εννοώ (είχα μια ιδέα για ζόμπι αλλά βαρέθηκα να την γράψω να δω τι θα έβγαινε, ίσως κάποια άλλη στιγμή να την προσπαθήσω). Κάτι μου λέει όμως πως θα δούμε αρκετά διαστημόπλοια και τρελαμένους υπολογιστές, όπως και πολλά κινητά να χτυπάνε ανεξήγητα μέσα στη νύχτα...:)

 

Καλημέρα Ειρήνη!:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, βασικά, έχω τελειώσει την ιστορία πρώτη-πρώτη, διορθώνω κάτι ψιλά, αλλά δεν θέλει πολύ πείραγμα νομίζω. Τι να σας πω, τώρα, έναντι update:

 

- Δεν έχει τεχνολογικό αντικείμενο που επιτιθεται σε κανέναν.

- Διαδραματίζεται στο παρόν.

- Δεν έχει διαστημόπλοια ούτε τίποτα τέτοιο.

- Δεν έχει τεχνολογία με περίεργες/υπερφυσικές ικανότητες.

- Πάντως έχει τεχνολογία. Και υπερφυσικό.

 

Αυτά, δεν αποκαλύπτω τίποτε περισσότερο. :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να πω ακριβώς τα ίδια και για τη δική μου ιστορία Αταλάντη. Επιπλέον για μένα θα έλεγα πως επέλεξα το πιο κλισέ θέμα που θα μπορούσε κανείς να σκεφτεί, αλλά ελπίζω να σας αρέσει η απόδοσή του.:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σας πω τον τίτλο της ιστορίας μου που βρίσκεται στις διορθώσεις επίσης. Νομίζω θα τα καταλάβετε όλα. Λέγεται... 7 selfies για το Τέλος του Κόσμου.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σας πω τον τίτλο της ιστορίας μου που βρίσκεται στις διορθώσεις επίσης. Νομίζω θα τα καταλάβετε όλα. Λέγεται... 7 selfies για το Τέλος του Κόσμου.

 

Λοιπόν, αυτός αν μη τι άλλο είναι ένας πραγματικά σύγχρονος τίτλος!:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπήκαμε κι επίσημα στην τελευταία ευθεία.

 

Τα στοιχήματα για τις συμμετοχές πέφτουν βροχή: πλήθος συμμετοχών (δεν θα αποκαλύψω το νούμερο αλλά βλέπω αισιόδοξες προβλέψεις), ποιότητα διηγημάτων, συνολικό πλήθος λέξεων, επιλογή τεχνολογίας, setting, φύλο πρωταγωνιστή.

 

Ποιοι θα καταφέρουν να φτάσουν στον τερματισμό; Και ποιοι θα μπούνε στον τελευταίο γύρο, αλλά θα καταφέρουν να τερματίσουν εγκαίρως;

 

Μια βδομάδα έμεινε, αλλά είναι αρκετός καιρός για όποιον δεν έχει καν ξεκινήσει. Σε προηγούμενους διαγωνισμούς ιστορίες που γράφτηκαν κυριολεκτικά τελευταία στιγμή κατάφεραν να αποκτήσουν θέση στο βάθρο, οπότε θέλω αισιοδοξία κι επιμονή :)

 

Ελάτε, κοπιάστε στο σπιτικό μας να γίνουμε ακόμη περισσότεροι :party:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά με τις ιστορίες όλων, μέχρι και βιβλίο βγάζουμε!

Γύρισες από τον μυστηριώδη προορισμό ή ακόμα εκεί είσαι με το νετ να παρουσιάζεται όταν έχει κέφια;

 

Γράφω και εγώ ( και ένα από τα μαθήματα που παίρνω με τα παιχνίδια και τους διαγωνισμούς εδώ, είναι να χωράω ιστορίες σε ορισμένες λέξεις, είναι μια άσκηση για' μενα που έχω αλλιώς συνηθίσει ) και προσπαθώ να πετύχω κάτι στο δύσκολο είδος του τρόμου ( πιο δύσκολη μόνο η κωμωδία ).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, βασικά, έχω τελειώσει την ιστορία πρώτη-πρώτη, διορθώνω κάτι ψιλά, αλλά δεν θέλει πολύ πείραγμα νομίζω. Τι να σας πω, τώρα, έναντι update:

 

- Δεν έχει τεχνολογικό αντικείμενο που επιτιθεται σε κανέναν.

- Διαδραματίζεται στο παρόν.

- Δεν έχει διαστημόπλοια ούτε τίποτα τέτοιο.

- Δεν έχει τεχνολογία με περίεργες/υπερφυσικές ικανότητες.

- Πάντως έχει τεχνολογία. Και υπερφυσικό.

 

Αυτά, δεν αποκαλύπτω τίποτε περισσότερο. :)

 

Τα ίδια περίπου κι εδώ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποιοι καλέ βάζουνε όλα αυτά τα στοιχήματα να πάω να ποντάρω και εγώ να πάρω κανα τρανζιστοράκι :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κυριακή βραδυ τελειώνει ο χρονος;

 

Κανονικά ναι...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο ντραφτ είναι ας τα λέμε γραμμένο (με δυο τρία σημεία σε σημειώσεις για μια δυο πραγράφους κάθε φορά, αλλά οκ, ας τα λέμε γραμμένο). Έχω βρει μάλλον και τίτλο που αυτή τη φορά μάλλον δεν είναι φρικτός. Έχω βρει και ποια διηγήματα θέλω να διαβάσω για να μη φτάσουμε πάλι στο απροχώρητο. Είμαι σε καλό δρόμο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..