Jump to content

39ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Τεχνολογία


Morfeas
 Share

Recommended Posts

  • Replies 418
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    39

  • Morfeas

    54

  • Ιρμάντα

    31

  • MadnJim

    47

Πολύ ωραία παρουσίαση, Μορφέα. Μυρίζομαι έναν καλό διαγωνισμό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:clock: Δεν βλέπω την ώρα μέχρι την Κυριακή!!! Συμφωνώ με την Cassandra, η παρουσίαση του Μορφέα είναι όλα τα λεφτά  :thumbsup:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή αυτός δεν είναι ο πρώτος διαγωνισμός τρόμου, αλλά ο 7ος, κι οι 6 προηγούμενοι χάρισαν στο φόρουμ αρκετές ενδιαφέρουσες ιστορίες, ας κάνουμε μια αναδρομή για να μαθαίνουν οι νεότεροι και να θυμούνται οι παλιές καραβάνες του φόρουμ.

 

Ο 1ος διαγωνισμός αποκλειστικά διηγημάτων τρόμου είχε ως θέμα το σκοτάδι, με νικητήρια ιστορία το Perfection in Darkness, του Nihilio, που μας δείχνει ότι η τελειότητα μπορεί να επιτευχθεί μόνο με σβηστά τα φώτα. Κυκλοφορεί μεταφρασμένο (και φήμες λένε καλύτερο) στην Εφαρμοσμένη Μυθομηχανική.

 

Ο 2ος διαγωνισμός είχε θέμα το "Η μάσκα/Η μεταμφίεση", όπου ο DinMacXanthi μεταμφίεσε τόσο καλά το διήγημά του, που όσο κι αν ψάξετε στο φόρουμ δεν θα το βρείτε :p

 

Ο 3ος διαγωνισμός είχε ως θέμα την Πείνα, όπου για 2η συνεχόμενη φορά ο DinMacXanthi κατατρόπωσε τους αντιπάλους του, Για την Ελίζα όμως αυτή τη φορά.

 

Υποτίθεται ότι τα διηγήματα τα έδωσα για να δείτε σε τι επίπεδο καλείστε να συνεχίσετε, αλλά μόνο η μία ιστορία υπάρχει αλώβητη στο φόρουμ.

Για να δούμε, το βράδυ που θα ακολουθήσουν οι υπόλοιπες θα έχετε καλύτερη τύχη; Κι ίσως (ίσως, λέω) να υπάρξει ένα (πολύ μικρό, βέβαια, γα αρχή) hint και για τον 7ο...

 

edit: Γιατί το Phantom Limb τελικά υπήρχε κι απλώς είχε μεταμφιεστεί στο τελευταίο ποστ του τόπικ.

Edited by Morfeas
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζω το οδοιπορικό στους προηγούμενους διαγωνισμούς:

Στον 4ο διαγωνισμό τρόμου (28ο συνολικά) το θέμα ήταν Μεταμορφώσεις... Παραμορφώσεις. Νικητής αναδείχθηκε ο dagoncult με το Συστραμμένο Χέρι, μια ιστορία για μια νύχτα σαν όλες τις άλλες. Ή μήπως όχι;

 

Στον 5ο διαγωνισμό ήρθε το θέμα που όλοι περίμεναν εξαρχής. Αίμα. Κοκκίνισε το φόρουμ από διηγήματα, αλλά οι ανάσες των λύκων έγιναν η λευκή κηλίδα που ξεχώρισε.

 

Στον 6ο διαγωνισμό, το θέμα ήταν Love Story και νικητής αναδείχθηκε ο υποφαινόμενος, με τη βαλσαμωμένη αράχνη του.

 

Προσωπικό σχόλιο: Το παραπάνω διήγημα ήταν το πρώτο που ανέβασα στο φόρουμ και η πρώτη φορά που έλαβα σχόλια για κάτι δικό μου από άτομα που δεν γνώριζα. Όχι απλώς δεν το μετανιώνω, αλλά νομίζω ότι έχω προχωρήσει αρκετά από τότε (έναν χρόνο πριν) και σίγουρα το φόρουμ έχει συμβάλει πολύ σ' αυτό.

Τα παραπάνω δεν τα λέω για να αυτοδιαφημιστώ, αλλά για να σας πω και σ' εσάς τους, πιο ντροπιάρηδες με τα κείμενά σας, να το τολμήσετε. Οι διαγωνισμοί είναι διοργανώσεις που φέρνουν αναγνώστες, άρα και feedback, κάτι από το οποίο μόνο κερδισμένοι μπορείτε να βγείτε.

 

Αλλά αρκετά φλυάρησα.

 

Και τώρα, για τον 7ο το θέμα θα είναι *ντουπ ντουπ* (ήχοι από ταμπούρλο):

 

 

Εντάξει, αν το πρόδιδα από τώρα, τι θα κάναμε την υπόλοιπη βδομάδα; :p

Δεν θα αποκαλύψω ακόμη τίποτα, παρά μόνο ότι το θέμα που έχω σκεφτεί ήταν το πρώτο που μου είχε έρθει πέρυσι, και παρ' όλες τις μάχες που έδωσε με άλλα υποψήφια θέματα, παρέμεινε νικητής.

Είναι παρόμοιας φιλοσοφίας με όσα έχουν προηγηθεί, ελπίζω αρκετά ανοιχτό, αν και με τους περιορισμούς του.

Για κάποιους κομμένο και ραμμένα στα μέτρα τους, για άλλους ίσως να φανεί κάπως ζόρικο. Όπως κάθε θέμα, θα μου πείτε. Πιστεύω πάντως ότι όποιος το προσπαθήσει μπορεί να βγάλει πολύ ενδιαφέρουσες ιστορίες.

 

 

 

Και μην ξεχνάτε όσοι ενδιαφέρεστε το RSVP. Για να βλέπω λαοθάλασσες...

Edited by Morfeas
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Μορφέας. Όσοι καινούριοι ή παλιοί και ντροπαλοί ή απογοητευμένοι που δεν έχετε πολλά σχόλια στις ιστορίες σας, να έχετε υπόψη πως πολλοί δουλεύουν, διαβάζουν, γράφουν και γενικά δεν έχουν το χρόνο που θα ήθελαν για να διαβάζουν πολλές ιστορίες από τις βιβλιοθήκες. Αλλά στους διαγωνισμούς πάρα πολλοί προσπαθούν να διαβάσουν και να σχολιάσουν, οπότε παίχτε μαζί μας! :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω σίγουρα μια προσπάθεια να προσθέσω τη σταγόνα μου στους τρομερούς ωκεανούς :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και αγχώνομαι με αυτούς που βλέπω ότι θα συμμετάσχουν, δυνατοί τρομολάγνοι οι περισσότεροι και λέω να παραιτηθώ τώρα που είναι νωρίς. :p

Πάλι καλά που ο Μορφέας είναι διοργανωτής, δηλαδή, και όχι συμμετέχων, αλλιώς δεν μας έβλεπα καλά! 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χαίρομαι, θα χορτάσω να διαβάζω ιστορίες τρόμου από δυνατά μολύβια! Ανυπομονώ!:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χαίρομαι, θα χορτάσω να διαβάζω ιστορίες τρόμου από δυνατά μολύβια!

 

Από κοφτερά ξυράφια.

Από ακονισμένα νύχια.

Από καυτά αίματα.

Από φαρμακερές γλώσσες.

:nea:

Μα... μολύβια;

 

 

Σπύρο, ελπίζω να έχουμε γνωριστεί πια αρκετά, ώστε να μην σε πειράζει όταν... σε πειράζω.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει καιρός απο την τελευταία μου συμμετοχή, αλλά μου έλειψε το παιχνίδι :) ευελπιστώ να είμαι κι εγώ ανάμεσά σας :friends:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ χαίρομαι, θα χορτάσω να διαβάζω ιστορίες τρόμου από δυνατά μολύβια!

 

Από κοφτερά ξυράφια.

Από ακονισμένα νύχια.

Από καυτά αίματα.

Από φαρμακερές γλώσσες.

:nea:

Μα... μολύβια;

 

 

Σπύρο, ελπίζω να έχουμε γνωριστεί πια αρκετά, ώστε να μην σε πειράζει όταν... σε πειράζω.

 

 

 

Χεχεχε, μολύβια, ναι, αλλά όχι τυχαία μολύβια. Δυνατά μολύβια! Αμ πως!... :whistling: :lol:

 

Φυσικά και δεν με πειράζει Άννα, το αντίθετο μάλιστα! Μη σου πω δηλαδή ότι θα με πείραζε αν δεν με πείραζες νομίζοντας πως θα πειραχτώ αν με πειράξεις...  :friends:  :rose:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και αγχώνομαι με αυτούς που βλέπω ότι θα συμμετάσχουν, δυνατοί τρομολάγνοι οι περισσότεροι και λέω να παραιτηθώ τώρα που είναι νωρίς. :p

Τι ακούνε βλέπουνε τα μάτια μου; Για άτομο που σε κάθε θεματικό διαγωνισμό που συμμετέχει κάθεται στο βάθρο των νικητών (με αργυρό ή χάλκινο μετάλλιο), πολύς πεσιμισμός και θα σε μαλώσω :p

 

Χαίρομαι για την συμμετοχή (ελπίζω η διάθεση να παραμείνει και μετά την ανακοίνωση του θέματος :p), και για τα δημόσια πειράγματα :).

 

Κι επειδή είχα υποσχεθεί ότι θα έδινα κάποιο hint για το θέμα, ορίστε το πρώτο στοιχείο:

post-3677-0-23205300-1430331289_thumb.jpg

Είμαι σίγουρος: οι τρομολάγνοι έχετε κατενθουσιαστεί!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μυθικά πλάσματα; Ευφάνταστα παλουκώματα; Αναρωτιέμαι τι μπορεί να έχεις βάλει με το σατανικό μυαλό σου!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική ερμηνεία για το θέμα μετά το hint: κέρατο. Είναι ανοιχτό. Χρησιμοποιείται σε αγωνιώδεις φράσεις πρωταγωνιστών που έχουν μπλέξει ("το κέρατό μου"), ως λόγος να χυθεί αίμα (στη λογοτεχνία), ως διακοσμητικό στοιχείο σε σατανικά πλάσματα και φυσικά ως φονικό όπλο :p

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Και όλα αυτά τα συμπεράναμε από το λευκό μονόκερω? :p Σίριουσλι? :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο μονόκερος πλησιάζει ΜΟΝΑΧΑ αθώες ψυχούλες....τι σχέση μπορεί να έχει με μας αναρωτιέμαι.... Λοιπόν, κάποιος καταραμένος που το πρωί είναι άλογο (σόρι, μονόκερος) και το βράδυ πρίγκιπας; Τα έμπλεξα με το φάντασυ ε; Η το δράμα κανενός κερατά που η κυρά του τον έχει κάνει άλογο, που λέμε;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ο Μονόκερος, δεν ξέρω, μου βγάζει κάτι αγαπησιάρικο, κάτι αθώο, κάτι τελοσπάντων που μόνο σχέση με τρόμο δεν έχει. Εκτός βέβαια κι αν είναι καταραμένος, και ενώ την ημέρα καλπάζει χαρούμενα στα λιβάδια, τα βράδια μεταμορφώνεται σε μαύρο ανθρωποφάγο κερασφόρο αλογόμορφο κτήνος με κατακόκκινα μάτια και άγρια μυτερά δόντια, και σπέρνει τον όλεθρο στα ανυποψίαστα χωριουδάκια της περιοχής. Μάλιστα όχι κάθε βράδυ, αλλά μόνο μια φορά τον μήνα στην χάση του φεγγαριού, γιατί την πανσέληνο την έχουν καπαρώσει οι λυκάνθρωποι. Και για να δέσει το γλυκό, να υπάρχει και εξειδικευμένος ορκισμένος κυνηγός που να έχει αφιερώσει τη ζωή του στο κυνήγι του, ονόματι... Βαν Χόρσινγκ...:whistling:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Χμμ... μήπως το θέμα αφορά κάποιο κακό υπεράνω πάσης υποψίας; :mf_sherlock:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραίες ιδέες! Βρε, λες να προλαβαίνω να αλλάξω θέμα; :p

 

Σχόλιο 1ο: Αν το έχετε βρει ή το βρείτε στην πορεία, δεν θα σας το επιβεβαιώσω ρητά, παρά μόνοι σας θα βλέπετε την επιβεβαίωση καθώς θα συμπληρώνεται το ψηφιδωτό.

Σχόλιο 2ο: Αρχικά είχα άλλη εικόνα κατά νου, αλλά επειδή θα το βρίσκατε όλοι με την πρώτη, είπα να δυσκολέψω λίγο τα πράγματα. Για το σασπένς λοιπόν, αλλά και για καμία αντίδραση σαν του Σπύρου ("μονόκερος σε διαγωνισμο τρόμου ο μουρλός;") Βέβαια το αν τα δυσκόλεψα και πόσο είναι ένα άλλο ζήτημα.

Σχόλιο 3ο: Το βράδυ έρχεται το δεύτερο στοιχείο, που ίσως να ξεκαθαρίσει το τοπίο (αν δεν είναι ήδη ξεκαθαρισμένο σε κάποιους). Όσοι το σιγουρέψουν θα έχουν ένα τριήμερο επιπλέον, δώρο από μένα, με γνωστό το θέμα. :secret:

 

Παρ' όλα αυτά, συνεχίστε τις ερμηνείες σας :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Από τη μέρα που πάτησα το RSVP κάνω εντατικά... φροντιστήρια τρόμου! :secret:

 

Είδα όλη την πρώτη σεζόν "Penny Dreadful", είδα την τριλογία της Αποκάλυψης του Κάρπεντερ (ξανά), είδα "Babadook", "The pyramid", βλέπω "Salem", σήμερα θα δω "The haunting in Connecticut 2", έχω standby "Dark House" και "Let us prey"... Προσπαθώ να γυρίσω το μυαλό μου από το funny mode που έχω για default σε horror mode για να φτιάξω ψυχολογία για τον διαγωνισμό. Αλλά ο Μονόκερος με πήγε σε "Once upon a time" και με πισωγύρισε λίγο... :)

 

Edited by MadnJim
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα βλέπεις Σπυρέτο (εκτός από το Salem που μου φάνηκε κάπως άδειο από πλοκή).

Λέω μήπως είναι πράγματι κανένα καταραμένο, κυνηγημένο πλην σπάνιο πλάσμα; Μήπως ο Μορφέας περιμένει να "δούμε" την ιστορία μέσα από τα μάτια του καταραμένου πλην τίμιου, μπαρδόν, πλην γοητευτικού κακού; Πες Μορφέα! Το κόκκινο ή το μπλε χάπι να πάρω; (Το κόκκινο, είμαι κοντά, το μπλε, απέχω ακόμη!)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, χαίρομαι που έμπλεξες χάριν του διαγωνισμού με την παραπαιδεία :)

Πες Μορφέα! Το κόκκινο ή το μπλε χάπι να πάρω; (Το κόκκινο, είμαι κοντά, το μπλε, απέχω ακόμη!)

Ο Μορφέας δεν θα σου πει ποιο χάπι να διαλέξεις, η επιλογή πρέπει να είναι δική σου για να έχει νόημα το δίλημμα :p

 

Και πάμε τώρα στο ζουμί, το 2ο στοιχείο.

 

Επειδή ο "αθώος" μονόκερος σας φάνηκε αταίριαστος με το ύφος του είδους, είπα να ισορροπήσω λίγο την κατάσταση με κάτι πιο "βρώμικο":

post-3677-0-75888800-1430415848.jpg

Νομίζω πως τώρα τα πράγματα αρχίζουν να ξεκαθαρίζουν.

Εε;

Edited by Morfeas
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το θέμα έχει να κάνει με δαιμονικά, κακά, επιθετικά, κτλ ζώα; Μια υπόθεση κάνω μόνο. Αν είναι σωστή όμως η υπόθεσή μου τότε πώς θα μπορέσει να πρωτοτυπήσει κανείς με δεδομένο το Cujo;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..