Jump to content
BladeRunner

Ελληνική αστυνομική λογοτεχνία

Recommended Posts

jjohn

Διάβασα τα Οικογενειακά Εγκλήματα  του Νεοκλή Γαλανόπουλου.

Να  πω εκ των προτέρων ότι το βιβλίο το προμηθεύτηκα κυρίως για την τρίτη ιστορία του Κεκλεισμένων των Θυρών   όπου ο Γαλανόπουλος ασχολείται με το προσφιλές είδεo του locked room mystery. Αλλά το βιβλίο αυτό καθ' αυτό δεν περιέχει μόνο μία ιστορία, αλλά τρεις.

Η πρώτη ιστορία αφορά  μία οικογένεια από τέσσερα αδέλφια,  όπου ο ένας αδερφός  φαίνεται να αυτοκτονεί  και τα τρία αδέρφια  αρχίζουν να υποπτεύονται ο ένας τον άλλον  ότι έστησαν τον φόνο να φανεί σαν αυτοκτονία.

Συμπαθητική ιστορία, την διάβασα  με ενδιαφέρον αν και δεν μπορώ να πω ότι είναι κάτι το ιδιαίτερο. Η πρώτο-πρόσωπη αφήγηση του ενός αδερφού έδινε και  έναν πιο ανθρώπινο τόνο στην ιστορία.

Αντιθέτως η δεύτερη ιστορία με άφησε παντελώς αδιάφορο.  Μεταφερόμαστε στο 2035 και ασχολούμαστε με τον περίεργο  θάνατο της  γυναίκας ενός πολιτικού, ο οποίος άνηκε στην  (άκρα)-δεξία. 

Δεν ξέρω αν πίσω από όλα αυτά υπάρχει καλυμμένο κάποιο πολιτικό σχόλιο, αλλά εγώ δεν εντόπισα τίποτα και για να πω την αλήθεια δεν κάθισα να το φιλοσοφήσω κιόλας.

Επανέκτησα το ενδιαφέρον μου στην τρίτη ιστορία(και διάβασα τις δύο τελευταίες  στην ίδια καθισιά οπότε δικαιούμαι να το πω :p) όπου ασχολείται με τον περίεργο θάνατο της γυναίκας  ενός δικαστή όπου βρίσκεται νεκρή σε μία κουζίνα  όπου όλες οι εισόδοι ήταν κλειδωμένες εκ των έσω με τα κλειδιά ακουμπησμένα στις πόρτες. Μετά θα συμβούν και μερικά ακόμη περιστατικά.

Η προσέγγιση του Γαλανόπουλου είναι λίγο διαφορετική σε σύγκριση με άλλους συγγραφείς με την έννοια ότι ο ίδιος ο Γαλανόπουλος ενώ αγαπάει αυτού του είδους το αστυνομικό, δεν φαίνεται να αγαπάει τόσο τις συμβάσεις του. Αυτό το λέω σε συνδιασμό με ένα άρθρο που είχα διαβάσει όταν έψαχνα τον συγγραφέα όπου λίγο ή πολύ έλεγε ότι δεν του αρέσει π.χ  ο μάστερ ντετέκτιβ που τα βρίσκει όλα και έτσι.  Νομίζω τον εξιτάρει περισσότερο το κλειδωμένο δωμάτιο σαν παζλ.  Υπάρχει ας πούμε ελάχιστη έρευνα στην ιστορία και περισσότερος χρόνος σπαταλιέται σε άλλα πράματα.

Αυτό πάντως δεν είναι κακό και η ιστορία είναι αρκετά συμπαθητική. Προφανώς όποιος περιμένει να διαβάσει  κάτι εφάμιλλο με τα αριστουργήματα του είδους  θα απογοητευτεί μιας που το κόλπο που χρησιμοποιείται είναι αρκετά απλό και  έχει χρησιμοποιηθεί πολλάκις από άλλο κόσμο σε αυτή ή σε κάποια άλλη παρεμφερή εκδοχή.

Συνοψίζοντας,  με την τρίτη ιστορία του  ο Γαλανόπουλος   επιβεβαίωσε  το ότι είναι ο μόνος Έλληνας που  μοιράζεται τα ίδια  γούστα μ' εμένα :p

Μία αξιέπαινη προσπάθεια για το είδος  με πολλά περιθώρια βελτίωσης πάντως.

Συμπτωματικά είδα ότι  ο Γαλανόπουλος κυκλοφόρησε ένα νέο βιβλίο πρόσφατα( Ο ιδανικός Ντετέκτιβ) που  ασχολείται με τον ....Σέργουιν Χομπς και τον  δρ.  Τζόναθαν Γουόρντον

7/10

Edited by jjohn
  • Like 1

BladeRunner

730193279_.jpg.a1a6a85ef42b9cd3cae9280489f61176.jpg

Μίνως Ευσταθιάδης - Ο Δύτης

Το "Ο Δύτης" είναι το δεύτερο βιβλίο στο οποίο πρωταγωνιστεί ο φθηνότερος ιδιωτικός ντετέκτιβ του Αμβούργου, ο Ελληνογερμανός Κρις Πάπας, μετά το "Το δεύτερο μέρος της νύχτας", που κυκλοφόρησε το 2014 από τις εκδόσεις Ωκεανίδα. Δεν ξέρω γιατί, αλλά είπα να γνωρίσω τόσο τον Κρις Πάπας όσο και τον συγγραφέα, με το δεύτερο αυτό βιβλίο, μιας και κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες από τις εκδόσεις Ίκαρος με ιντριγκαδόρικη περίληψη και ωραίο εξώφυλλο, ακολουθούμενο από μερικά εγκωμιαστικά σχόλια.

Ένας υπέργηρος Γερμανός καταφτάνει μια συνηθισμένη μέρα στο γραφείο του Κρις Πάπας και ζητάει από τον ιδιωτικό ντετέκτιβ να παρακολουθήσει για σαράντα οχτώ ώρες μια γυναίκα. Κατά την παρακολούθηση, λοιπόν, ο Πάπας οδηγείται σε ένα παρακμιακό ξενοδοχείο, όπου σε ένα δωμάτιο κάτι κακό συμβαίνει, το οποίο δεν καταλαβαίνει, ενώ εν συνεχεία ο Πάπας χάνει τη γυναίκα και τελικά αποτυγχάνει. Όμως, από τύχη ή ατυχία, ο Πάπας μπλέκεται πιο βαθιά στην υπόθεση, η οποία τον φέρνει στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στο Αίγιο, τόπο καταγωγής του παππού και του πατέρα του. Εκεί, θα συμβούν διάφορα τραγικά περιστατικά, ενώ ο Πάπας θα μάθει κάποια φρικιαστικά γεγονότα που συνέβησαν κατά την Κατοχή, γεγονότα που επηρεάζουν άμεσα το παρόν...

Λοιπόν, πρόκειται για ένα σαφώς πολύ καλογραμμένο, ιδιαίτερο και άκρως ατμοσφαιρικό αστυνομικό μυθιστόρημα, το οποίο κατάφερε με άνεση να μου κρατήσει το ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι το σοκαριστικό και αρκετά ανατριχιαστικό φινάλε. Η πλοκή κρύβει μυστήριο και εκπλήξεις, ενώ κινείται και με εξαιρετικά γρήγορους ρυθμούς, αλλά βασικό προτέρημα του βιβλίου είναι ο υποβλητικός και μεστός τρόπος γραφής, ο συνδυασμός ωμότητας και λυρικότητας στις περιγραφές, η όλη λιτή σκιαγράφηση των χαρακτήρων, καθώς φυσικά και η μουντή έως σκοτεινή ατμόσφαιρα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα προμηθευτώ σύντομα και το άλλο βιβλίο με τον Κρις Πάπας, ενώ θα έχω στα υπόψιν τον συγγραφέα για τυχόν μελλοντικά βιβλία.

8/10

Spyrex

9554649.jpg.82d8bf4689c47840bbf33bdd1a6379a8.jpg

Τεύκρος Μιχαηλίδης - Πυθαγόρεια εγκλήματα 

Ωραίο, «τίμιο» βιβλίο. Δεν έχω ξαναδιαβάσει κάτι ανάλογο, μου άρεσε η διείσδυση στον κόσμο των μαθηματικών. Η όλη αναδρομή στο παρελθόν που διαρκεί πολύ περισσότερο (σε ποσότητα σελίδων) από την ιστορία που εκτυλίσσεται στο παρόν, είναι αρκετά ενδιαφέρουσα. Στο βιβλίο συναντάμε κατά κύριο λόγο φανταστικούς αλλά και ιστορικά υπαρκτούς χαρακτήρες. Η μεταφορά του σκηνικού από την Ευρώπη στην Ελλάδα είναι ένα ευχάριστο αναγνωστικό ταξίδι και η περιγραφή υπακρτών τοπωνυμίων και τοπίων δίνει μια γλυκιά αληθοφάνεια στην ιστορία. Ο συγγραφέας τα καταφέρνει καλά στο χτίσιμο των χαρακτήρων με αποτέλεσμα να υπάρχει αρκετή αγωνία έως τις τελευταίες σελίδες και την αποκάλυψη.

8/10

Edited by Spyrex
  • Like 1

Spyrex

39926802.jpg.9e753c19c6556f7bbb243d5a41e0d0a2.jpg

Η σκιά - Βαγγέλης Γιαννίσης

Είναι το πρώτο βιβλίο του συγγραφέα που διαβάζω, αλλά αυτό δεν με εμπόδισε από το να το απολαύσω. Παρόλο που έχω χάσει «επεισόδια», το βιβλίο κατάφερε να με κερδίσει και να ταυτιστώ με τον επιθεωρητή. Έτσι, αν και δεν γνωρίζω το background που υπάρχει στην προσωπική του ζωή, ενδιαφέρθηκα το ίδιο για αυτήν όσο και για την επαγγελματική του ζωή. Η υπόθεση, όσο προχωράει το βιβλίο, περιπλέκεται σιγά σιγά, αλλά στο τέλος ξεδιαλύνονται όλα. Μου πήρε βέβαια, αφότου τελείωσα το βιβλίο, λίγη ώρα σκέψης μέχρι να συνδέσω μερικά γεγονότα και να ταυτοποιήσω ονόματα -που συνήθως ξεχνάω- με τα θύματα και τους θήτες, αλλά στο τέλος νομίζω τα κατάφερα. Είναι ένα «τίμιο» αστυνομικό βιβλίο. Αυτό που υπόσχεται και που περιμένει κανείς βλέποντας το εξώφυλλο, αυτό δίνει. Το γράψιμο είναι απλό, λιτό και ταυτόχρονα αρκετά παραστατικό. Ο Βαγγέλης Γιαννίσης ξέρει καλά πώς να περνάει μηνύματα πίσω από τις λέξεις.

7/10

Edited by Spyrex

BladeRunner

1145679146_.jpg.b3eab7fb8b6a6abc9cdd365c18804e2b.jpg

Γιώργος Μαρτινίδης - Φυγή κεφαλαίων

Πριν κάτι χρόνια είχα βρει στο Μοναστηράκι σε γελοία τιμή το "Από το πουθενά", το πρώτο βιβλίο του Γιώργου Μαρτινίδη, όμως έτυχε η πρώτη μου επαφή με το έργο του να είναι το "Φυγή κεφαλαίων", που μόλις κυκλοφόρησε. Ουσιαστικά είναι σαν να αγόρασα γουρούνι στο σακί, μιας και δεν ήξερα και πολλά για τη γραφή ή το στιλ του συγγραφέα, αλλά απλώς εμπιστεύτηκα τις εκδόσεις Bell. Λοιπόν, καλά πέρασα, σίγουρα πρόκειται για ένα ενδιαφέρον "whodunit" αστυνομικό μυθιστόρημα, το οποίο διαβάζεται υπερβολικά γρήγορα και εύκολα, χάρη στην απλή γραφή και τη γρήγορη εξέλιξη των γεγονότων. Η όλη ιστορία περιέχει μυστήριο, κάποιες εκπλήξεις και ανατροπές, σίγουρα κρατάει τον αναγνώστη μέχρι το τέλος, όμως κάποια πράγματα δεν με έπεισαν απόλυτα. Επίσης οι χαρακτήρες μου φάνηκαν αρκετά αδύναμοι και δίχως ιδιαίτερο βάθος, δεν μπορώ να πω ότι ένιωσα το οτιδήποτε για τον οποιοδήποτε. Η γραφή όπως είπα είναι απλή και ευκολοδιάβαστη, με τις απολύτως απαραίτητες περιγραφές, χωρίς όμως κάτι που να την κάνει να ξεχωρίζει. Γενικά πρόκειται για ένα καλούτσικο και σίγουρα ψυχαγωγικό ελληνικό αστυνομικό μυθιστόρημα, με τις αδυναμίες και τα προβληματάκια του. Είναι ό,τι πρέπει για να περάσει ευχάριστα και ξεκούραστα η ώρα: Δεν θα καταλάβετε πότε το αρχίσατε και πότε το τελειώσατε.

7/10

BladeRunner

463845898_.jpg.8540d5e4b2dc4afc304ab18dd7916776.jpg

Γιάννης Μόσχος - Τοκορόρο

Αυτό είναι το πρώτο μυθιστόρημα που γράφει ο (άγνωστος σε μένα) Γιάννης Μόσχος, αποτελεί φυσικά και την πρώτη μου επαφή με το συγγραφικό του έργο. Το βιβλίο το αγόρασα κυρίως χάρη στην ενδιαφέρουσα και καλογραμμένη περίληψη που υπάρχει στο οπισθόφυλλο, αλλά και χάρη στο πολύ ωραίο εξώφυλλο και τη γενικότερη καλαισθησία της έκδοσης. Ναι, οι βιβλιοφάγοι δίνουν σημασία σε κάτι τέτοια!

Λοιπόν, γενικά δηλώνω αρκετά ικανοποιημένος, αν και σαν μυθιστόρημα είναι κάπως ιδιόρρυθμο και σίγουρα όχι για όλα τα γούστα. Μια γενικότερη σαπίλα επικρατεί στην όλη ιστορία, ο συγγραφέας με κάπως υπερβολικό τρόπο παρουσιάζει ποιοι κρύβονταν πίσω από την εισβολή στον Κόλπο των Χοίρων στην Κούβα και πώς μια κοινωνία έχει δομηθεί σε σάπια θεμέλια. Η πλοκή διαθέτει νεύρο και ένταση, κρατάει στην τσίτα τον αναγνώστη, απλώς δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα συμπαγής. Οι χαρακτήρες είναι όλοι σάπιοι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, θυμίζουν καρικατούρες, είναι δύσκολο να τους συμπαθήσεις, ή έστω να δεθείς με κάποιον συγκεκριμένα. Η ατμόσφαιρα ολίγον τι νουάρ και ηλεκτρισμένη από την αρχή μέχρι το τέλος.

Όσον αφορά τη γραφή, είναι έντονη, σε μερικά σημεία ωμή και σε άλλα πιο ποιητική, ίσως με μια κάποια... αναρχική διάθεση, αν κρίνει κανείς το κράξιμο που πέφτει. Επίσης ο συγγραφέας παίζει λίγο με την αφήγηση και μας πηγαίνει συχνά μπρος-πίσω στον χρόνο. Η πλοκή και οι χαρακτήρες έχουν τα προβληματάκια τους και μια ανατροπή που έρχεται στο τέλος είναι ενδιαφέρουσα αλλά δεν πείθει απόλυτα, όμως τελευταία στιγμή το βιβλίο τσιμπάει από μένα τέσσερα αστεράκια, γιατί μου άρεσε αρκετά ο τρόπος γραφής. Αλλά, επαναλαμβάνω, σαν βιβλίο δεν είναι καθόλου για όλα τα γούστα.

7.5/10