Jump to content

Πόσο αξίζει να γράφουμε;


Μπόρχες
 Share

Recommended Posts

'Αμα σας πω τώρα ότι εγώ από τον τίτλο κατάλαβα "Πόσες λέξεις αξίζει να γράφουμε;" κάθε μέρα πχ. Ναι είμαι κουλή το ξέρω. :shaun:

 

Εγώ νομίζω πως όσο διαφορετικός είναι κάθε άνθρωπος τόσο διαφορετικές είναι και οι προτεραιότητές του. Αν πχ. για κάποιον είναι πολύ ουσιώδες να εκδοθεί τότε ίσως να μην ικανοποιηθεί ποτέ αν δεν εκδοθεί. Αν για κάποιον είναι πιο ουσιώδες να βγάζει κάποιο κέρδος από το γράψιμο και γράφει σχετικά γρήγορα και πολύ τότε όντως μπορεί να γράφει ρομαντικά μυθιστορήματα με ψευδώνυμο και να νιώθει μια χαρά που δεν θα γίνει ποτέ γνωστός με το όνομα του για κάποιο καλό βιβλίο που έγραψε. Αν κάποιος θέλει να βγάζει τα εσώψυχα του στο χαρτί και να νιώθει ότι ζει μέσα από τους χαρακτήρες και να κρατάει το μυαλό του σε εγρήγορση τότε εστιάζει στο γράψιμο. Κάποιος μπορεί να συνδυάζει όλα τα παραπάνω και περισσότερα.

 

 

Το θέμα είναι να βρεις τι ταιριάζει με εσένα και να το ακολουθήσεις κοιτάζοντας παράλληλα και τις δυνατότητες που έχεις αντικειμενικά. πχ. χώρα, μέγεθος αγοράς, είδος κλπ. :dwarf:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η απάντηση σχετίζεται με τον λόγο που γράφει ο καθένας. Αν για κάποιον στόχος είναι να δει τον εαυτό του στα ράφια των μεγαλύτερων βιβλιοπωλείων ή να κερδίσει χρήματα από τη συγγραφή τότε σαφέστατα η κατάσταση και τα δεδομένα που παρουσιάζονται παραπάνω είναι μάλλον αποθαρρυντικά. Εάν από την άλλη, όντως η γραφή γίνεται μέσο έκφρασης και όπλο επικοινωνίας αξίζει και θα αξίζει πάντοτε γιατί γίνεται για την τέχνη αυτή καθαυτή. Γράφεις γιατί το χρειάζεσαι και το νιώθεις όχι γιατί οι άλλοι θέλουν να το ακούσουν. 

Από εκεί και πέρα, ναι δεν υπάρχει άνθρωπος που δεν θέλει να μοιραστεί τα γραφόμενά του. Τρόποι υπάρχουν. Κ ας μην έχουν ακριβές ταμπέλες και φανταχτερά εξώφυλλα. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
On 6/11/2015 at 12:30 PM, Μπόρχες said:

Τι γίνεται λοιπόν όταν οι γύρω του-εκδοτικοί και αναγνώστες-δεν είναι και τόσο πρόθυμοι να τον ακούσουν-διαβάσουν;

Τους γράφει εκεί που δεν φτάνει το φως του ηλίου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..