Jump to content

Write off #81 (elgalla vs SymphonyX13 vs WILLIAM - Η συγγραφέας elgalla ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά της)


Ιρμάντα
 Share

  

10 members have voted

  1. 1. Η ιστορία που μου άρεσε περισσότερο είναι...

    • Ο κλέφτης και η μάγισσα (SymphonyX13)
    • Η Κρύπτη Της Ναβίρα (WILLIAM)
    • Τα Παλάτια της Μεγάλης Υφάντρας (elgalla)

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Θέλετε Ξίφος;

1516422-triumphant_by_jasonengle.jpg

 

 

Θέλετε Μαγεία;

 

43105.jpg

 

 

Για να ακούσω φωνές πολλές και δυνατές! Πόσοι τολμάτε;

 

 

 

Οι ιστορίες του παιχνιδιού:

 

Τα διπλά σπαθιά του Όρο (MadnJim) http://community.sff.gr/topic/16377-%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%AC-%CF%83%CF%80%CE%B1%CE%B8%CE%B9%CE%AC-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%8C%CF%81%CE%BF/ (δεν συμμετέχει στο διαγωνιστικό κομμάτι του write-off)

Ο κλέφτης και η μάγισσα (SymphonyX13) http://community.sff.gr/topic/16379-%CE%BF-%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%BC%CE%AC%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%83%CE%B1/

Η Κρύπτη Της Ναβίρα (WILLIAM) http://community.sff.gr/topic/16380-%CE%B7-%CE%BA%CF%81%CF%8D%CF%80%CF%84%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AF%CF%81%CE%B1/

Τα Παλάτια της Μεγάλης Υφάντρας (elgalla) http://community.sff.gr/topic/16381-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7%CF%82-%CF%85%CF%86%CE%AC%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%82/

Ο Δημήτρης και οι μαγικές βελόνες (MadnJim) http://community.sff.gr/topic/16383-%CE%BF-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82/ (δεν συμμετέχει στο διαγωνιστικό κομμάτι του write-off)

 

Διάρκεια ψηφοφορίας: μία εβδομάδα (μέχρι Κυριακή 23/8/2015, ώρα 12:00 το βράδυ)

 

Καλή ανάγνωση! 

Edited by Myyst
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cry Havoc!

Θα το παλέψω. Δεν έχω γράψει ποτέ μου τέτχοιο πράμα, θα έχει φάση, είμαι σίγουρη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Άρτε που έκανες δεν απέχει τραγικά. (Άρτεσεν, εγώ τον είχα reduced σε Άρτε.) Τεσπα το γενικό πνεύμα είναι αυτό. Δεν μου φαίνεσαι να μην το έχεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την έμπνευση και το κλίμα...

 

https://www.youtube.com/watch?v=RmeYK3CSOrQ

 

Lyrics:

Brothers I am calling from the valley of the kings

With nothing to atone
A dark march lies ahead, together we will ride
Like thunder from the sky
May your sword stay wet like a young girl in her prime
Hold your hammers high
 
Blood and death are waiting like a raven in the sky
I was born to die
Hear me while I live
As I look into your eyes
None shall hear a lie
Power and dominion are taken by the will
By divine right hail and kill
 
Hail, Hail, Hail, Hail and Kill, Hail and Kill
Hail, Hail, Hail, Hail and Kill, Hail and Kill
 
My father was a wolf
I'm a kinsman of the slain
Sworn to rise again
I will bring salvation, punishment and pain
The hammer of hate is our faith
Power and dominion are taken by the will
By divine right hail and kill
Hail, Hail, Hail, Hail and Kill, Hail and Kill
Hail, Hail, Hail, Hail and Kill, Hail and Kill
 
Rip their flesh
Burn their hearts
Stab them in the eyes
Rape their women as they cry
Kill their servants
Burn their homes
Till there's no blood left to spill
Hail and Kill
Power and dominion are taken by the will
By divine right hail and kill
 

Hail, Hail, Hail, Hail and Kill, Hail and Kill

 

Edited by MadnJim
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Άρτε μου ήταν πολεμιστής, όχι βάρβαρος. Νομίζω το πιo καθαρόαιμο sword & sorcery μου ήταν αυτό (και κατα σύμπτωση η μόνη χιουμοριστική ιστορία που έχω γράψει), αλλά και πάλι βαρβάρους δεν έχει, μόνο ζογκλέρ και ρομπότ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε ότι το sword and sorcery πρέπει να έχει βαρβάρους; :shout:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε ότι το sword and sorcery πρέπει να έχει βαρβάρους; :shout:

 

Εμείς, που από την αρχή που το κανονίζαμε μιλούσαμε για βαρβαρότητες. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό το write-off είναι για βαρβαρικό s&s. Εγώ λίγα s&s έχω γράψει γενικότερα και σίγουρα κανένα δεν ήταν βαρβαρικό. Και πράγματι, το "Σεντούκι", το θεωρώ το πιο καθαρόαιμο s&s που έχω γράψει, αυτό εννοούσα, εννοείται πως δεν χρειάζεται βαρβάρους, άλλωστε η αγαπημένη μου σειρά s&s δεν είναι άλλη από τις ιστορίες του Fafhrd και του Grey Mouser :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την έμπνευση και το κλίμα...

 

https://www.youtube.com/watch?v=RmeYK3CSOrQ

 

Lyrics:

Brothers I am calling from the valley of the kings

With nothing to atone
A dark march lies ahead, together we will ride
Like thunder from the sky
May your sword stay wet like a young girl in her prime
Hold your hammers high
 
Blood and death are waiting like a raven in the sky
I was born to die
Hear me while I live
As I look into your eyes
None shall hear a lie
Power and dominion are taken by the will
By divine right hail and kill
 
Hail, Hail, Hail, Hail and Kill, Hail and Kill
Hail, Hail, Hail, Hail and Kill, Hail and Kill
 
My father was a wolf
I'm a kinsman of the slain
Sworn to rise again
I will bring salvation, punishment and pain
The hammer of hate is our faith
Power and dominion are taken by the will
By divine right hail and kill
Hail, Hail, Hail, Hail and Kill, Hail and Kill
Hail, Hail, Hail, Hail and Kill, Hail and Kill
 
Rip their flesh
Burn their hearts
Stab them in the eyes
Rape their women as they cry
Kill their servants
Burn their homes
Till there's no blood left to spill
Hail and Kill
Power and dominion are taken by the will
By divine right hail and kill
 

Hail, Hail, Hail, Hail and Kill, Hail and Kill

 

Να προσθέσω στην έμπνευση αυτό..Είμαι σίγουρος ότι θα αναγνωρίσετε πολλά σημεία του...

 

Edited by SymphonyX13
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

DOMINE - The Aquilonia Suite, lyrics:

 

The Aquilonia Suite

 
 
I. Under the everlasting sky
 
Far, far away a long, long time ago
From the dawn of time, a king shall rise
 
II. The riders of Tulsha doom
 
Black, on the snowy horizon
hundreds of stallions are riding
Sun beams breaking trough the clouds are shining
on the swords of their riders
They bear a standard of the blackest steel
with two snakes facing each other
The symbol of a new born religion,
rising to crush all the others
 
Riding like the cold winter wind
Killing and wading through gore
Their mission, by the name of their lord
is the search for the purest steel
Spilling sacred life's blood
and quenching a power mad thirst for the mightiest
of might, They ride!
 
(BRIDGE)
The riders of Tulsha doom
 
Ave domine! Ave domine!
 
III. The Cimmerian oath
 
(CHORUS)
By barbarian strengh and Cimmerian pride
Aquilona's crown shall one day be mine
By barbarian strengh and Cimmerian pride
Aquilona's crown shall one day be mine
 
No survivor has stood in their way
but aboy with hate in his eyes
This boy will grow stronger and stronger each day
to be ready to fight
A man who someday will be a great king
by his own hand and will for revenge
To crush the riders who brought the snakes
on that day when snow became red
 
He'll be riding like the cold winter wind
Killing and wading through gore
His destiny, by the name of himself
is to bear a jeweled crown
Spilling evil life's blood
and quenching the thirst for revenge
he's feeling inside, He rides!
 
(BRIDGE)
(CHORUS)
 
IV. A prophecy in blood
 
The conqueror, the barbarian
who one day shall be king
In lakes of blood his enemies are drowning
 
V. The riders of Tulsha doom - Reprise
 
He'll be riding like the cold winter wind
Killing and wading through gore
His destiny, by the name of himself
is to bear a jeweled crown
Spilling evil life's blood
and quenching the thirst for revenge
he's feeling inside, He rides!
 
(BRIDGE)
 
VI. Victory in sight
 

(CHORUS)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ελάτε εσείς να παίξουμε και ας βαρβαρίσει ο καθείς κατά το δοκούν. Απογευματάκι ανεβάζω πρόλογο. Αννα θα κάνω μία προσπάθεια να παίξει μαζί μας ένας καλεσμένος έκπληξη. Στο φυλάω!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Α δεν χρειάζεται κανείς να είναι βάρβαρος για να κάνει βαρβαρότητες.

Μερικά μόνο ιστορικά παραδείγματα. 

Βασίλειος ο Βουλγαροκτόνος μετά τη μάχη του Κλειδιού

Ριχάρδος ο Λεοντόκαρδος μετά την πολιορκία της Άκρα

Ναπολέων Βοναπάρτης μετά τη μάχη του Αγίου Ιώννου της Άκρας ( λες να το έχει το μέρος; ) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι, εντάξει, δεν είχα διαβάσει την αρχή της κουβέντας (κρατάει από το άλλο τόπικ, γι' αυτό).

 

Χαίρομαι πολύ για το βαρβαρικό πανηγύρι που ετοιμάζετε εδώ! :dwarf:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....λοιπόν.

Έχουμε και λέμε.

Άννα μέσα, Αταλάντη μέσα, Σπύρος μέσα, Γουίλιαμ μέσα (και με ενδιαφέρουσες ιδέες/γνώσεις) Δημήτρης μέσα; Στέφανος μέσα;

Άλλος με τη βάρκα μας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σκεφτόμουν κάτι, επειδή τα Write-Off σαν κόνσεπτ είναι αν δεν κάνω λάθος συγγραφικές μονομαχίες, κι εμείς απλά καταυχαριστιόμαστε να γράφουμε έτσι παρέα καταστρατηγώντας όμως το παιχνίδι, μήπως να σκαρώσουμε κάτι νέο; Να το λέμε ξέρω γω "Κάλεσμα", Τρομοκάλεσμα, S&S Κάλεσμα, Sci-Fi Κάλεσμα, κλπ, ή κάτι τέτοιο, καταλάβατε υποθέτω τι θέλω να πω. Να είναι πιο χαλαρό από πλευράς κανόνων, να μην έχει όριο λέξεων για παράδειγμα, να είναι εβδομαδιαίο, μια βδομάδα γράψιμο και μετά παρουσίαση στη βιβλιοθήκη, κι αν θέλετε και poll οκέυ αν και πιστεύω θα ήταν πιο ευχάριστο και παρεΐστικο χωρίς ψηφοφορία. Σαν ένα ψηφιακό cafe που μαζευόμαστε και γράφουμε κάτι όλοι μαζί. Να κρατήσουμε την δοθείσα εισαγωγή, αυτό θα είναι το κοινό στοιχείο που θα δένει το παιχνίδι, όπως τώρα δηλαδή κάποιος να μας δίνει μια εισαγωγή-πρόλογο για να παίξουμε κι αν θέλει να γράφει κι αυτός. Πιστεύω πως η σχετική ελευθερία από κανόνες θα μας δώσει ακόμα καλύτερες ιστορίες να διαβάσουμε, και θα ξεφορτώσουμε και τα Write-Off για να επιστρέψουν στον αρχικό τους ρόλο. Τι λέτε; :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω γω; Τώρα βάλαμε την ταμπέλα για το συγκεκριμένο. Πάντως δεν είναι κακή ιδέα να το κάνουμε έτσι μετά. Κάθε βδομάδα και κανούριο κάλεσμα. Καλό. Χωρίς παράγραφο δηλαδή; Α, λέτε να την κρατήσουμε. ΟΚ. Καλά, μετά να ξανακάνουμε και κανένα ποιητικό. Μου 'λειψε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αμαρτία μου, αυτό που σκέφτομαι περισσότερο είναι αυτό το cafe που είπα πριν. Φανταστείτε το, υποφόρουμ "sff-cafe" στα συγγραφικά παιχνίδια, κάθε ξέρω γω δεκαπέντε μέρες ας πούμε να έρχεται -από όποιον θέλει να δώσει- μια νέα εισαγωγή/πρόλογος/παράγραφος σε νέο τόπικ όπου όποιος θέλει να μπορεί να γράψει πάνω της αλλά σε συγκεκριμένο είδος κάθε φορά. Ή και χωρίς συγκεκριμένο είδος, ότι βγει στον καθένα, γιατί όχι. Να μαζευόμαστε και να λέμε τα δικά μας, να κάνουμε παρέα, και προπαντός να γράφουμε μαζί με περιθώριο εβδομάδας για να έχουμε τη δεύτερη εβδομάδα για διάβασμα και σχολιασμό. Κάτι σαν συγγραφικό παρεΐστικο στέκι ανοιχτό σε όλους και ταυτόχρονα κίνητρο για γράψιμο και εξάσκηση με φίλους/ες. Δεν εννοώ να αλλάξουμε αυτό το Write-Off που ξεκινάει τώρα, για μπροστά μιλάω, μελλοντικά. Δεν ξέρω, μια ιδέα λέω επειδή προσωπικά θα μου άρεσε κάτι τέτοιο, αλλά κι αν τελικά είναι βλακεία μη βαράτε, απλά αγνοήστε την...:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οκ ας δούμε πώς μπορεί να τσουλήσει μετά από τούτο.

Και επειδή πολύ μπλα μπλα έπεσε, νομίζω είναι ώρα να μιλήσουνε τα όπλα.

 

Περίμενε να δει κιούπια με φλουριά και πολύτιμα σκεύη, αλλά όχι. Είχε μπει σε φυλακή. Υγρό σκοτάδι, από κάπου αριστερά του ακούγονταν σταγόνες να πέφτουν κι ένα βαρύ αγκομαχητό. Οι μπότες του κολλούσαν στο κρύο πάτωμα. Είπε Ποιος είναι εδώ; και ένας βασανισμένος στεναγμός ήρθε από τη μαυρίλα αντί για απάντηση. Δεν υπήρχαν θησαυροί, πουθενά. Η Συντεχνία τον είχε ξεγελάσει. Σήκωσε το μικρό του φανάρι: γκρεμισμένες πέτρες στη μία γωνία μαζί με ένα δοχείο, και στην άλλη ένας σωρός από άχυρα, όπου ξάπλωνε μία γριά γυναίκα σε άθλια χάλια. Ο πολεμιστής πλησίασε και άλλο: η γυναίκα είχε ένα εντελώς σκεβρωμένο κορμί, το στόμα της έχασκε φαφούτικο και βρωμερό και στο κρανίο της δεν φύτρωνε σχεδόν τρίχα μαλλιών. Τα μάτια της, θαμπά από τα χρόνια, είχαν μια γαλακτώδη όψη. Δεν ήταν δεμένη, αλλά φαινόταν ανίκανη να κινηθεί. Αγκομαχούσε με αγωνία, έλεγες πως η κάθε της αναπνοή θα μπορούσε να είναι η τελευταία. Είχε στραφεί προς το μέρος του πολεμιστή σαν να τον έβλεπε.
Ήρθες....είπε η γυναίκα. Η φωνή της ερχόταν σαν από βάθη σπηλαίου. Να περίμενε άραγε το φαγητό της;
Γονάτισε στο πλάι της, αν και ήταν προφανές πως κάθε βοήθεια θα ήταν άκαρπη σε εκείνο το ρημαγμένο κορμί. Ώσπου η γριά άπλωσε και τον έπιασε από το μπράτσο, βυθίζοντας στη σάρκα του νύχια αρπαχτικού. Τον τράβηξε με αναπάντεχη δύναμη προς το μέρος της κι ανάσανε στο πρόσωπό του: Διψάω....Ο άντρας ζαλίστηκε, του φάνηκε πως το κελί αντιλάλησε από τον ψίθυρό της και τον πολλαπλασίασε. Διψάω –διψάω-διψάω..... «Ποιος μου μιλάει; Τι -« γιατί η γυναίκα μιλούσε με πολλές φωνές και είχε δύναμη πολλών ανθρώπων. Το φανάρι του κύλησε πέρα με μεταλλική κλαγγή. Η γριά τον ρούφηξε και άλλο, ώσπου το στόμα της έγινε ένα πηγάδι, ώσπου μια δίνη τον κατάπιε ολότελα, χωρίς να προφτάσει καν να σκεφτεί.

 

 

 

 

Just give me your best. Or your worst.

 

Καλές εμπνεύσεις!!!! :battleaxe: :thumbsup:

Edited by Ιρμάντα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....λοιπόν.

Έχουμε και λέμε.

Άννα μέσα, Αταλάντη μέσα, Σπύρος μέσα, Γουίλιαμ μέσα (και με ενδιαφέρουσες ιδέες/γνώσεις) Δημήτρης μέσα; Στέφανος μέσα;

Άλλος με τη βάρκα μας!!!!!

Χόοο... Για βάστα τ' άλογα! :lol:

 

Ρε παιδιά σκεφτόμουν κάτι, επειδή τα Write-Off σαν κόνσεπτ είναι αν δεν κάνω λάθος συγγραφικές μονομαχίες, κι εμείς απλά καταυχαριστιόμαστε να γράφουμε έτσι παρέα καταστρατηγώντας όμως το παιχνίδι, μήπως να σκαρώσουμε κάτι νέο; Να το λέμε ξέρω γω "Κάλεσμα", Τρομοκάλεσμα, S&S Κάλεσμα, Sci-Fi Κάλεσμα, κλπ, ή κάτι τέτοιο, καταλάβατε υποθέτω τι θέλω να πω. Να είναι πιο χαλαρό από πλευράς κανόνων, να μην έχει όριο λέξεων για παράδειγμα, να είναι εβδομαδιαίο, μια βδομάδα γράψιμο και μετά παρουσίαση στη βιβλιοθήκη, κι αν θέλετε και poll οκέυ αν και πιστεύω θα ήταν πιο ευχάριστο και παρεΐστικο χωρίς ψηφοφορία. Σαν ένα ψηφιακό cafe που μαζευόμαστε και γράφουμε κάτι όλοι μαζί. Να κρατήσουμε την δοθείσα εισαγωγή, αυτό θα είναι το κοινό στοιχείο που θα δένει το παιχνίδι, όπως τώρα δηλαδή κάποιος να μας δίνει μια εισαγωγή-πρόλογο για να παίξουμε κι αν θέλει να γράφει κι αυτός. Πιστεύω πως η σχετική ελευθερία από κανόνες θα μας δώσει ακόμα καλύτερες ιστορίες να διαβάσουμε, και θα ξεφορτώσουμε και τα Write-Off για να επιστρέψουν στον αρχικό τους ρόλο. Τι λέτε; :)

Μπορείς να ανοίξεις ένα καινούργιο τόπικ, αν θέλεις, με την πρότασή σου, ώστε να μη χαθεί εδώ.

http://community.sff.gr/forum/85-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-sffgr/

Το συζητάμε.

 

Ξέρω γω; Τώρα βάλαμε την ταμπέλα για το συγκεκριμένο. Πάντως δεν είναι κακή ιδέα να το κάνουμε έτσι μετά. Κάθε βδομάδα και κανούριο κάλεσμα. Καλό. Χωρίς παράγραφο δηλαδή; Α, λέτε να την κρατήσουμε. ΟΚ. Καλά, μετά να ξανακάνουμε και κανένα ποιητικό. Μου 'λειψε.

Κοίταξε, βασικά καλό είναι να παίρνετε και μια ανάσα για να παίζει (παιχνίδια, όπως το write off) και κανένας άλλος (μέλη που δεν είναι τόσο συχνά εδώ), που δεν προλαβαίνει τώρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....λοιπόν.

Έχουμε και λέμε.

Άννα μέσα, Αταλάντη μέσα, Σπύρος μέσα, Γουίλιαμ μέσα (και με ενδιαφέρουσες ιδέες/γνώσεις) Δημήτρης μέσα; Στέφανος μέσα;

Άλλος με τη βάρκα μας!!!!!

 

Ακονίζω το τσεκούρι μου.  :dwarf:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι βάρκα, θες μεταγωγικό τόσοι που γίναμε!

 

Έι μας τον ξέκανες τον ήρωα πριν προλάβουμε να αρχίσουμε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι βάρκα, θες μεταγωγικό τόσοι που γίναμε!

 

Έι μας τον ξέκανες τον ήρωα πριν προλάβουμε να αρχίσουμε;

Εσύ θα μας πεις τι έγινε με τον ήρωα. Πέρασε σε άλλη διάσταση ή.....

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό δεν είναι βάρκα, θες μεταγωγικό τόσοι που γίναμε!

 

Έι μας τον ξέκανες τον ήρωα πριν προλάβουμε να αρχίσουμε;

Εσύ θα μας πεις τι έγινε με τον ήρωα. Πέρασε σε άλλη διάσταση ή.....

 

 

Ε! Φτάνει ως εκεί, άσε και για μας τίποτα...:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #81 (elgalla vs SymphonyX13 vs WILLIAM - Η συγγραφέας elgalla ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά της)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..