Jump to content

Write off #81 (elgalla vs SymphonyX13 vs WILLIAM - Η συγγραφέας elgalla ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά της)


Ιρμάντα
 Share

  

10 members have voted

  1. 1. Η ιστορία που μου άρεσε περισσότερο είναι...

    • Ο κλέφτης και η μάγισσα (SymphonyX13)
    • Η Κρύπτη Της Ναβίρα (WILLIAM)
    • Τα Παλάτια της Μεγάλης Υφάντρας (elgalla)

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Δεν έχω ψηφίσει ακόμη, είμαι αναποφάσιστη εντελώς. Μακάρι να μπορούσα να ψηφίσω και τις δύο ιστορίες. Θα καταλήξω κάπου ως τη λήξη, πάντως, μη μου ανησυχείτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι και λίιιγο μεγάλες οι ιστορίες που γράψαμε που μπορεί να αποθαρρύνει κάποιους.

Α ψηφίζουμε και εμείς; Χμμ αυτό είναι δύσκολο...

 

Και ο αγώνας συνεχίζεται με τους τρεις μονομάχους να ματώνουν, ξανά και ξανά αλλά να μην παραιτούνται. Λίγες ώρες μένουν ακόμη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα Μπιλυ γιατι η ιστορια του μου φανηκε πιο αρτια και πιο ιστορια γενικα, χωρις αυτο να σημαινει οτι του Δημητρη δεν μου αρεσε :-)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σχολίασα και ψήφισα. Έδωσα την ψήφο μου στον Κλέφτη και την Μάγισσα γιατί ενώ οι άλλες δύο ιστορίες ήταν πολύ ωραίες αναμφίβολα, αυτή εδώ ήταν funny, κι εμένα το funny με κερδίζει αμέσως με τα χέρια κάτω που λέμε. Επιπλέον, θεωρώ πως ήταν η μόνη που είχε καθαρά βάρβαρο χαρακτήρα όπως είχαμε θέσει ως όρο από την αρχή.

 

Μπράβο και στους τρεις συμμετέχοντες, και στην Ειρήνη για την εισαγωγή της που ενέπνευσε τόσες όμορφες ιστορίες εντός κι εκτός παιχνιδιού (για να βλογήσω και τα γένια μου :whistling: ). Πέρασα πολύ όμορφα όλες αυτές τις μέρες παιδιά, να το ξανακάνουμε.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είστε για κανα ποιητικούλη να ζεσταθούμε ως το διαγωνισμό φάντασυ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είστε για κανα ποιητικούλη να ζεσταθούμε ως το διαγωνισμό φάντασυ;

 

Εγώ είμαι μέσα (αρκεί αυτά που γράφω να μπορούν να ονομαστούν ποιήματα), άρχισα μάλιστα από χθες... :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Είστε για κανα ποιητικούλη να ζεσταθούμε ως το διαγωνισμό φάντασυ;

 

Εγώ είμαι μέσα (αρκεί αυτά που γράφω να μπορούν να ονομαστούν ποιήματα), άρχισα μάλιστα από χθες... :D

 

Πώς καλέ το κατάφερες; Έλεγα να πιάσουμε κανέναν να μας δώσει λεξούλες. Δεν ξεχνώ ότι χρωστώ αναταλλαγή προλόγων με σένα και κάτι σχόλια για το άλλο κείμενο (μην νομίζεις) αλλά δεν ήξερα ότι είναι τόσο κοντά ο διαγωνισμός φάντασυ. Μου φάνηκε πιο χαλαρό το ποιητικό, ξέρεις, επταλογία πάλι ή κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Είστε για κανα ποιητικούλη να ζεσταθούμε ως το διαγωνισμό φάντασυ;

 

Εγώ είμαι μέσα (αρκεί αυτά που γράφω να μπορούν να ονομαστούν ποιήματα), άρχισα μάλιστα από χθες... :D

 

Πώς καλέ το κατάφερες; Έλεγα να πιάσουμε κανέναν να μας δώσει λεξούλες. Δεν ξεχνώ ότι χρωστώ αναταλλαγή προλόγων με σένα και κάτι σχόλια για το άλλο κείμενο (μην νομίζεις) αλλά δεν ήξερα ότι είναι τόσο κοντά ο διαγωνισμός φάντασυ. Μου φάνηκε πιο χαλαρό το ποιητικό, ξέρεις, επταλογία πάλι ή κάτι τέτοιο.

 

 

Χαχαχα, απλώς έτυχε χθες βράδυ να σκαρώσω κάτι και το ανέβασα σήμερα νωρίτερα στη βιβλιοθήκη ποίησης. :lol:

 

Όπως είπα πάντως είμαι μέσα. Και όποτε θες είμαι στη διάθεσή σου για ανταλλαγή προλόγων, pm me όταν θα έχεις διάθεση και χρόνο να το οργανώσουμε. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

...και εφόσον δεν εκδηλώθηκε ενδιαφέρον για παράταση κυρήσσω τη λήξη των αγώνων και δίνω σήμα να στεφθεί η νικήτρια. Ούτε να ξεπλύνετε από πάνω σας την άμμο της αρένας δεν προφταίνετε παιδιά. Οι γαλέρες περιμένουν και είναι πολλά τα μίλια ως την Καρχηδόνα...

Συγχαρητήρια στη νικήτρια και σε όλους τους συμμετέχοντες! Και στον Σπύρο για τις ιστορίες του και σε όσους σχολίασαν και ψήφισαν ένα μεγάάάλο ευχαριστω!

...α και καλημέρα σε όλους!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια στην Αταλάντη για την νίκη της, όπως και στον William και τον Σπύρο για τις πανέμορφες ιστορίες τους. Πολλά ευχαριστώ επίσης σε όσους διάβασαν ή ψήφισαν και πολλά επιπλέον στους ελάχιστους που μπήκαν στον κόπο να σχολιάσουν. Ένα μεγάλο ευχαριστώ και στην Ειρήνη για την διοργανωση και τον πρόλογο, που με οδήγησαν στο πιο απολαυστικό δίδυμο χαρακτήρων που έχω γράψει και σε μια ιστορία που με ικανοποίησε η κάθε στιγμή της! Για ακόμα μια φορά ευχαριστήθηκα την εμπειρία και την παρέα και ανυπομονώ να το ξανακάνουμε.... μετά το ποιητικό όμως, αφού εδώ δεν θα σας κάνω παρέα δυστυχώς...

 

Πολλά ευχαριστώ και πολλά μπράβο σε όλους! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

"...Στη γέφυρα της γαλέρας στέκεται η αρχόντισσα, και δίπλα της η Νύμφη, δαφνοστεφανωμένη, ακουμπάει στο ξύλινο κιγκλίδωμα και παρακολουθεί αδιάφορα το πλήρωμα να κάνει τις τελευταίες ετοιμασίες. Στο κατάστρωμα, οι δύο σειρές των πάγκων για τους κωπηλάτες γεμίζουν σιγά σιγά από δυνατούς άντρες ψημένους στη θάλασσα και μαθημένους στο κουπί. Απ' την προβλήτα ακούγονται φωνές, πλήθος κόσμου ακολουθεί τους δύο νικημένους μονομάχους, τον κλέφτη και τον ιππότη, που αλυσοδεμένοι αφήνονται να τους οδηγήσουν στη γαλέρα. Τους καθίζουν στους πρώτους πάγκους της κάθε σειράς, και κλειδώνουν τις αλυσίδες πάνω στα κουπιά. Η Νύμφη χαμογελά. Η αρχόντισσα δίνει το σύνθημα και το τύμπανο αρχίζει να δίνει τον ρυθμό. Οι δύο μονομάχοι με σφιγμένα τα πρόσωπα αρχίζουν να τραβούν κουπί και η γαλέρα αργά απομακρύνεται από την προκυμαία. Ο ιππότης αμίλητος σκέφτεται τη χαμένη ευκαιρία για να φτιάξει τον οίκο του, ο κλέφτης αναθεματίζει μέσα του τη μάγισσα που πάλι τον παράτησε μόνο του. Κι από την προβλήτα ο εκπαιδευτής τους κουνάει το μαντήλι γελώντας τρανταχτά..."

 

Συγχαρητήρια Αταλάντη για την όμορφη ιστορία σου που σου έδωσε τη νίκη. :)

Μπράβο σε όλους γιατί φτιάξατε ωραία πράγματα και προσωπικά ευχαριστήθηκα πολύ την ανάγνωσή τους, αλλά και την υπέροχη παρέα. ... :)

 

Σκεφθείτε εκείνη την πρότασή μου απ' όταν άρχισε ετούτο το WriteOff, ίσως αν οργανωθεί σωστά να έχει πολύ ενδιαφέρον και να οδηγήσει σε πολύ όμορφα αποτελέσματα. :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου με πρόλαβες, και πάνω που θα έγραφα τον επίλογο στην αρένα!

Τώρα με τον έτερο μονομάχο να ελπίζουμε στην τύχη του Μπεν Χουρ.

συγχαρητήρια στην αιθέρια Νύμφη για τη νίκη της. Θα χαρούμε να την ξανανταμωσουμε σε μια μονομαχία.

Edited by WILLIAM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

"...Στη γέφυρα της γαλέρας στέκεται η αρχόντισσα, και δίπλα της η Νύμφη, δαφνοστεφανωμένη, ακουμπάει στο ξύλινο κιγκλίδωμα και παρακολουθεί αδιάφορα το πλήρωμα να κάνει τις τελευταίες ετοιμασίες. Στο κατάστρωμα, οι δύο σειρές των πάγκων για τους κωπηλάτες γεμίζουν σιγά σιγά από δυνατούς άντρες ψημένους στη θάλασσα και μαθημένους στο κουπί. Απ' την προβλήτα ακούγονται φωνές, πλήθος κόσμου ακολουθεί τους δύο νικημένους μονομάχους, τον κλέφτη και τον ιππότη, που αλυσοδεμένοι αφήνονται να τους οδηγήσουν στη γαλέρα. Τους καθίζουν στους πρώτους πάγκους της κάθε σειράς, και κλειδώνουν τις αλυσίδες πάνω στα κουπιά. Η Νύμφη χαμογελά. Η αρχόντισσα δίνει το σύνθημα και το τύμπανο αρχίζει να δίνει τον ρυθμό. Οι δύο μονομάχοι με σφιγμένα τα πρόσωπα αρχίζουν να τραβούν κουπί και η γαλέρα αργά απομακρύνεται από την προκυμαία. Ο ιππότης αμίλητος σκέφτεται τη χαμένη ευκαιρία για να φτιάξει τον οίκο του, ο κλέφτης αναθεματίζει μέσα του τη μάγισσα που πάλι τον παράτησε μόνο του. Κι από την προβλήτα ο εκπαιδευτής τους κουνάει το μαντήλι γελώντας τρανταχτά...αλλά τα γέλια του κόβονται απότομα όταν δύο πολεμιστές του χώνουν μια κατραπακιά στο κεφάλι, τον τσουβαλιάζουν και τον πάνε σηκωτό στην γαλέρα, μετά από εντολή της αρχόντισσας που έχει την Νύμφη πλέον για εκπαιδεύτρια. Τον καθίζουν μάλιστα δίπλα στον κλέφτη, που τον κοιτάει χαιρέκακα περιμενοντάς τον να ξυπνήσει..."

 

Συγχαρητήρια Αταλάντη για την όμορφη ιστορία σου που σου έδωσε τη νίκη. :)

Μπράβο σε όλους γιατί φτιάξατε ωραία πράγματα και προσωπικά ευχαριστήθηκα πολύ την ανάγνωσή τους, αλλά και την υπέροχη παρέα. ... :)

 

Σκεφθείτε εκείνη την πρότασή μου απ' όταν άρχισε ετούτο το WriteOff, ίσως αν οργανωθεί σωστά να έχει πολύ ενδιαφέρον και να οδηγήσει σε πολύ όμορφα αποτελέσματα. :)

 

Νομίζεις ότι γλύτωσες;; Άνοιξε το spoiler.... :rofl: :rofl: :rofl:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο παλαιός εκπαιδευτής μονομάχων μπήκε και αυτός στη γαλέρα. Δεν καταλάβατε. Άντρες ηττηθήκατε!


Να συζητήσουμε και την πρόταση του Σπύρου, είμαι θετική.

 

 

edit για τη νικήτρια του διαγωνισμού: Αταλάντη ένα από τα πρώτα πράγματα που θα σκεφτόμουν να αλλάξω στο διήγημα θα ήταν ο τίτλος. Είναι πολύ, πώς να το πω. Μάλλον πολύ περιγραφικός.

Edited by Ιρμάντα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι που θα σε άφηνε! Εδώ σου γράφει κάθε φορά ολόκληρες τρελές ιστορίες με δεινά, τώρα που το είχε στο πιάτο;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέγεται απαγωγή! Τουλάχιστον αλλάξτε μου πάγκο, να μη βλέπω το χαιρέκακο χαμόγελο ευχαρίστησης του κλέφτη...:p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέγεται απαγωγή! Τουλάχιστον αλλάξτε μου πάγκο, να μη βλέπω το χαιρέκακο χαμόγελο ευχαρίστησης του κλέφτη... :p

Τώρα κάτσε κει που κάθεσαι γιατί έχει και καρχαρίες λέει....άντε σκλάβοι! ΚΟΥΟΥΟΥΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!

 

έηηηη-ώπ! έηηηη-ώπ!

 

b8a019f2bc231c12ccd53249e752065e.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις όμως τη συνέχεια της σκηνής ε; γι' αυτό αναφέρθηκα στον Μπεν Χουρ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θυμάμαι. Τη συνέχεια της συγκεκριμένης σκηνής δηλαδή. Οτι στο τέλος είχε και μία τεράστια αρματοδρομία όπου τσακίζεται ένας κακός ονόματι Μεσάλας το θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις όμως τη συνέχεια της σκηνής ε; γι' αυτό αναφέρθηκα στον Μπεν Χουρ.

Για πες...

Link to comment
Share on other sites

Η γαλέρα πάει στον πάτο αλλά ο Μπεν Χουρ επιζεί και σώζει και τον κυβερνήτη και στρατηγό που όχι μόνο τον απελευθερώνει αλλά τον κάνει και θετό γιο του και έτσι ασχολείται με τα άρματα και τα άλογα και φτάνουμε στο φινάλε που θυμάται η Ιρμάντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η γαλέρα πάει στον πάτο αλλά ο Μπεν Χουρ επιζεί και σώζει και τον κυβερνήτη και στρατηγό που όχι μόνο τον απελευθερώνει αλλά τον κάνει και θετό γιο του και έτσι ασχολείται με τα άρματα και τα άλογα και φτάνουμε στο φινάλε που θυμάται η Ιρμάντα.

Αυτό θα πει αν έχεις τύχη διάβαινε και ριζικό περπάτει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ για την αναγνωση, τα σχολια, την ψηφο, το ωραιο παιχνιδι και τη διοργανωση και ολα :-)

Ειρηνη ο τιτλος ειναι για να παραπεμπει σε μια απο τις πιο ωραιες ιστοριες Κοναν, τον Πυργο του Θεου Ελεφαντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωπ αυτό τώρα το ανακάλυψα. Κρίμα γιατί ήθελα να συμμετασχω σε αυτό. Τουλάχιστον θα διαβάσω ωραίες ιστορίες και ίσως γράψω κι εγώ κάτι εκτός συναγωνισμού, έτσι για το χαβαλε. Συγχαρητήρια πάντως σε όλα τα παιδιά και τη νικήτρια!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #81 (elgalla vs SymphonyX13 vs WILLIAM - Η συγγραφέας elgalla ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά της)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..