Jump to content

Wayward Pines (2015-2016)


Blacksword
 Share

Recommended Posts

https://www.youtube.com/watch?v=QmFPf7I0Jlc

 

Η πιο διάσημη σειρά του καλοκαιριού βασισμένη στην τριλογία Pines (Η Πόλη) του Blake Crouch έρχεται από τον παραγωγό M. Night Shyamalan με μπόλικο μυστήριο αλλά δόσεις επισημονικής φαντασίας.

Στη σειρά έχει μερικά γνωστά ονόματα από ταινίες όπως ο Matt Dilon και ο Terrence Howard. Είναι μόνο 10 επεισόδια και παρ' ότι η FOX είχε πει στην αρχή ότι αν πάει καλά ίσως πάνε για δεύτερη σεζόν, τελικά αποφάσισαν να σταματήσουν εκεί.

Edited by Blacksword
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το είδα επιτέλους, αφου διάβασα το βιβλίο. Ενώ το άρχισε καλά και στα πρώτα 2 επεισόδια ήταν πιστό στο βιβλίο, μετά ξέφυγε λίγο(έως αρκετά). Άλλαξε αρκετούς χαρακτήρες και μπορώ να πω τους έκανε πολύ πιο ρηχούς. Κάποιοι άλλοι πάλι, έλαμψαν δια της απουσίας τους. Κρίμα, γιατί τα βιβλία φώναζαν ότι είναι ότι πρέπει για κινηματογραφική/τηλεοπτική μεταφορά και νομίζω το ιδανικό θα ήταν να μείνουν πιστοί σε αυτά. Δεν θα πω ότι ήταν κακή σειρά. Απλά είχα τα βιβλία πολύ πρόσφατα και με χάλασε λίγο. Αν δεν τα είχα διαβάσει, πιστεύω θα μου άρεσε περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Το είδα επιτέλους, αφου διάβασα το βιβλίο. Ενώ το άρχισε καλά και στα πρώτα 2 επεισόδια ήταν πιστό στο βιβλίο, μετά ξέφυγε λίγο(έως αρκετά). Άλλαξε αρκετούς χαρακτήρες και μπορώ να πω τους έκανε πολύ πιο ρηχούς. Κάποιοι άλλοι πάλι, έλαμψαν δια της απουσίας τους. Κρίμα, γιατί τα βιβλία φώναζαν ότι είναι ότι πρέπει για κινηματογραφική/τηλεοπτική μεταφορά και νομίζω το ιδανικό θα ήταν να μείνουν πιστοί σε αυτά. Δεν θα πω ότι ήταν κακή σειρά. Απλά είχα τα βιβλία πολύ πρόσφατα και με χάλασε λίγο. Αν δεν τα είχα διαβάσει, πιστεύω θα μου άρεσε περισσότερο...

 

Μονορούφι την πήρες, ε; χαχα

 

Εγώ πάντως που δεν έχω διαβάσει τα βιβλία μπορώ να πω, ότι μέχρι τα μισά μου άρεσε αλλά από κει και μετά άρχισε να πέφτει σιγά σιγά μέχρι το τέλος.

Το φινάλε από την άλλη δεν μου άρεσε (και ειδικά τα τελευταία δευτερόλεπτα), γιατί θεωρώ ότι χάλασε όλη τη σειρά.

Link to comment
Share on other sites

 

Το είδα επιτέλους, αφου διάβασα το βιβλίο. Ενώ το άρχισε καλά και στα πρώτα 2 επεισόδια ήταν πιστό στο βιβλίο, μετά ξέφυγε λίγο(έως αρκετά). Άλλαξε αρκετούς χαρακτήρες και μπορώ να πω τους έκανε πολύ πιο ρηχούς. Κάποιοι άλλοι πάλι, έλαμψαν δια της απουσίας τους. Κρίμα, γιατί τα βιβλία φώναζαν ότι είναι ότι πρέπει για κινηματογραφική/τηλεοπτική μεταφορά και νομίζω το ιδανικό θα ήταν να μείνουν πιστοί σε αυτά. Δεν θα πω ότι ήταν κακή σειρά. Απλά είχα τα βιβλία πολύ πρόσφατα και με χάλασε λίγο. Αν δεν τα είχα διαβάσει, πιστεύω θα μου άρεσε περισσότερο...

 

Μονορούφι την πήρες, ε; χαχα

 

Εγώ πάντως που δεν έχω διαβάσει τα βιβλία μπορώ να πω, ότι μέχρι τα μισά μου άρεσε αλλά από κει και μετά άρχισε να πέφτει σιγά σιγά μέχρι το τέλος.

Το φινάλε από την άλλη δεν μου άρεσε (και ειδικά τα τελευταία δευτερόλεπτα), γιατί θεωρώ ότι χάλασε όλη τη σειρά.

 

Και άργησα βασικά :p

 

Το τέλος του βιβλίου, είναι απλά ΕΠΟΣ!!! Αυτό ήταν λίγο έτσι κι έτσι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Δεν ξέρω τι κάνουν στο ελληνικό κανάλι αλλά η δεύτερη σεζόν αρχίζει 25 Μαΐου!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κυκλοφόρησε ήδη το πρώτο επεισόδιο της 2ης σαιζόν, είναι κάτι καινούριο αφού η πρώτη σαιζόν πατούσε πάνω στην τριλογία της ιστορίας των βιβλίων. Τώρα αναλαμβάνει δράση η φαντασία του σκηνοθέτη - σεναριογράφου . Μου άρεσε η αρχήμ ευελπιστώ σε ανάλογη συνέχεια και μμακάρι να μην το παρατραβηξουν αρκετά σαν υπόθεση κτλ. Να είναι κάτι που να ταιριάζει στο ύφος του βιβλίου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν με το τρίτο επεισόδιο της νέας σεζόν τα πράγματα, πιστεύω, αρχίζουν να καλυτερεύουν, τουλάχιστον για τους νέο καστ γιατί για τους παλιούς έχουν μια τάση να τους ξεπαστρέψουν στα γρήγορα και δεν μ' αρέσει καθόλου ο τρόπος που το χειρίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με το τρίτο επεισόδιο της νέας σεζόν τα πράγματα, πιστεύω, αρχίζουν να καλυτερεύουν, τουλάχιστον για τους νέο καστ γιατί για τους παλιούς έχουν μια τάση να τους ξεπαστρέψουν στα γρήγορα και δεν μ' αρέσει καθόλου ο τρόπος που το χειρίζονται.

 

Εγώ όσο πάει και ξινίζω περισσότερο, δεν έχει καμία σχέση με την υπέροχη ατμόσφαιρα της πρώτης σεζόν. Τώρα προσπαθούν να φτιάξουν χαρακτήρες και πλοκή από το πουθενά πάνω στην ήδη υπάρχουσα κοσμοπλασία, και χτυπάει κάπως παράταιρο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα το πρώτο επεισόδιο της δεύτερης σαιζόν, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα κιόλας, από την άλλη σίγουρα πέρασα καλά. Όπως και να το κάνουμε η πρώτη σαιζόν είχε το μυστήριο, τις αποκαλύψεις, τις εκπλήξεις, την περίεργη ατμόσφαιρα (αν και, φυσικά, έχοντας διαβάσει τα βιβλία πρώτα, ήξερα τι έπαιζε...). Τέλος πάντων, κατά τα φαινόμενα θα είναι αρκετά ψυχαγωγική και αυτή η σαιζόν, και το καλό είναι ότι δεν έχω ιδέα για το πως θα εξελιχθούν τα πράγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελείωσα την σειρά. Δεν μπορώ να πω ότι ήταν κακή στο σύνολο της. Είχε μια πολύ καλή κεντρική ιδέα και κοσμοπλασία.

Αυτό που με ενόχλησε είναι ότι στην ουσία οι δύο σεζόν είναι ασύνδετες. Άλλος ο πρώτος κύκλος σε ατμόσφαιρα και άλλος ο δεύτερος. Στην ουσία μια άλλη σειρά σε ίδιο setting. Θα μπορούσαν να το έχουν δέσει καλύτερα το όλο θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλος ο πρώτος κύκλος σε ατμόσφαιρα και άλλος ο δεύτερος. Στην ουσία μια άλλη σειρά σε ίδιο setting.

Το καταλαβαίνω, αλλά δεν ξέρω αν με ενοχλεί. Το αντίθετο μάλλον. Χώρια που η πρώτη σεζόν βασιζόταν σε ένα μυστήριο το οποίο ούτε μέχρι το τέλος της δεν ήταν δυνατόν να διατηρηυθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Προσωπικά έχω παρατήσει την 2η σεζόν στο 3ο επεισόδιο γιατί δεν με τράβηξε. Καμία σχέση με την πρώτη. Δεν ξέρω καν αν θα το ξαναπιάσω στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω παρατήσει την 2η σεζόν στο 3ο επεισόδιο γιατί δεν με τράβηξε. Καμία σχέση με την πρώτη. Δεν ξέρω καν αν θα το ξαναπιάσω στο μέλλον.

 

Ναι, δυστυχώς έχασε πολύ σε ποιότητα (και μυστήριο) η 2η σεζόν. Μόνο τα flashbacks άξιζαν κάπως που έρχονται προς το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση γιατί σκοπεύω να ξεκινήσω την σειρά ειδικά την πρώτη season. 

Εχω διαβάσει τα βιβλία και τα τρία οπότε λογικά δεν θα φάω spoiler or something.

 

Για κάποιον που έχει διαβάσει τα βιβλία έχει κάτι να πει η σειρά? Επίσης στην πρώτη σεζον περιέχονται πράγματα απο όλα τα βιβλία και αν ναι τότε τι γίνεται στην 2η σεζον?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση γιατί σκοπεύω να ξεκινήσω την σειρά ειδικά την πρώτη season. 

Εχω διαβάσει τα βιβλία και τα τρία οπότε λογικά δεν θα φάω spoiler or something.

 

Για κάποιον που έχει διαβάσει τα βιβλία έχει κάτι να πει η σειρά? Επίσης στην πρώτη σεζον περιέχονται πράγματα απο όλα τα βιβλία και αν ναι τότε τι γίνεται στην 2η σεζον?

Λίγο εν τάχει οι απαντήσεις, διότι είμαι από κινητό.

 

1). Από τη στιγμή που διάβασες τα βιβλία, δεν ελοχεύει κανένας κίνδυνος σπόιλερ.

2). Η σειρά, σε σχέση με τα βιβλία, είναι αρκετά διαφορετική. Στον πρώτο κύκλο όχι τόσο, όχι μέχρι ενός σημείου τουλάχιστον. Στη συνέχεια, προσπερνάει κάπως το πρώτο βιβλίο και μετά ξεφεύγει τελείως.

3). Ο 2ος κύκλος είναι εντελώς άσχετος, είναι πες σαν μια εναλλακτική ιστορία. Εμένα δε μου άρεσε και πολύ, αλλά αυτό είναι και θέμα γούστου. Από την άλλη πάλι, δε με χάλασε κιόλας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Wayward Pines (2015-2016)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..