Jump to content

Στον Οίκο που γεννιούνται ο Αετός και ο Ιαγουάρος

Recommended Posts

Ιρμάντα

Όνομα συγγραφέα: Ειρήνη Μαντά

Είδος ποιήματος: ...ας το πούμε, cantares mexicanos (μάλλον)

Αριθμός στίχων: 24

Σχόλια: θα περιλαμβάνεται στο ιστορικό μυθιστόρημα Ο Άνθρωπος Πυραμίδα. Εμπεριέχει αναφορές στον παρακάτω αζτέκικο μύθο: https://www.inside-mexico.com/the-legend-of-popocatepetl-iztaccihuatl/

Enjoy!

Στο οίκο που γεννιέται ο αετός και ο ιαγουάρος

η καρδιά του πολεμιστή καπνίζει σαν το βουνό

αιώνια όπως καινε οι φλόγες στο βωμό σου

Τεζκατλιπόκα, που θερίζεις και σπέρνεις.

Το πόδι σου το σέρνεις σε θάλασσα ομίχλης

κι ωστόσο αλαφροπατάς γρηγορότερος από τον κάθε άντρα

άνεμε και σκιά,

πρώτα το δικό σου το χνάρι ασπαζόμαστε

την ημέρα που επιστρέφουν οι θεοί.

Η καρδιά του πολεμιστή καπνίζει σαν το βουνό

μα η αγαπημένη του κοιμάται με παγωμένα στήθη.

Ω φίλοι

πώς μπορούμε εμείς να συγκριθούμε με των αιώνιων τις βολές;

Ποιος άνθρωπος τις έμαθε ποτέ του;

Οι ιερείς προφητεύουν φραγμένους δρόμους

οι σοφοί μιλούν με γρίφους πάντα

οι άνθρωποι ονειρεύονται

τα λουλούδια κάθε άνοιξη φυτρώνουν πιο λαμπρά

τα πρόσωπά μας τρίβονται σαν άγαλμα παλιό,

Κανείς δεν θα θυμάται το χρώμα των φτερών

ή τη δύναμη του σπαθιού μας

Πάχνη πυκνή θα πνίξει στη σιωπή

τον οίκο όπου κάποτε γεννήθηκε

ο αετός και ο ιαγουάρος.

• Like 2
elgalla

Το έχεις διορθώσει μόνη σου στον τίτλο, γεννιούνται πρέπει να είναι.

καπνίζει σαν το βουνό

το "το" περισσεύει εδώ, χαλάει λίγο την αρμονία, νομίζω. Μάλλον εννοείς κάτι σε ηφαίστειο, εδώ πέρα; Αν ναι, είναι κάπως συνειρμικό, τα βουνά δεν συνηθίζουν να καπνίζουν. Αλλά τέτοιου τύπου ποίηση σπάνια είναι συνειρμική, συνήθως είναι περιγραφική, δεν ξέρω αν βγάζει νόημα αυτό που σου λέω ακριβώς. 

καινε οι φλόγες

εδώ θες έναν τόνο στο "καίνε"

μετά το "άντρα" θέλει κόμμα ή τελεία. Επίσης, εγώ θα το χώριζα σε δύο στίχους και θα άλλαζα το "γρηγορότερος" σε "πιο γρήγορος": κι ωστόσο αλαφροπατάς/ πιο γρήγορος από κάθε άντρα (α, ναι, "τον κάθε" δεν είναι σωστό, "κάθε" σκέτο).

το χνάρι ασπαζόμαστε

Το "το" μου φαίνεται λίγο αχρείαστο, αλλά και που υπάρχει δεν με ενοχλεί. Τι εννοείς με το "ασπαζόμαστε", όμως; Φιλάμε; Γιατί αν ναι, σαν εικόνα μου αρέσει πάρα πολύ, το να φιλάνε το χνάρι του. Τώρα αν εννοείς ενστερνιζόμαστε, δεν τρελαίνομαι. Όπως σου έγραψα και παραπάνω, τέτοια ποίηση σπάνια είναι μεταφορική.

Τι όμορφο! Με κάνει να σκέφτομαι ότι ο πολεμιστής είναι το ηφαίστειο και η αγαπημένη μια οροσειρά της οποίας τα παγωμένα στήθη είναι χιονισμένες οροσειρές. Για κάποιο λόγο, μου φέρνει στο νου το creation myth από το Left Hand of Darkness.

Μην τυχόν και εννοείς "τις βουλές"; Όπως και να 'χει, το "συγκριθούμε" δεν είναι ιδιαίτερα ταιριαστή επιλογή λέξης, πιστεύω. Πώς μπορείς να συγκρίνεις έναν άνθρωπο με μια βολή ή μια βουλή; Μόνο όμοια πράγματα μπορείς να συγκρίνεις. Ίσως, πώς μπορούμε εμείς να σταθούμε μπρος στων αιώνιων τις βουλές;

Πόσο παλιά αγάλματα μπορεί να είχαν στην εποχή τους που να τα είχαν δει να τρίβονται κιόλας; Εκτός αν ήταν ξύλινα, οπότε θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και τη λέξη "ξόανο" αντί για "άγαλμα".

Πολύ ωραίο το τελείωμα, δεν σου επανέλαβα τα σχόλια για το βουνό που καπνίζει και τον οίκο που γεννήθηκε (-αν). Γενικά μου αρέσουν πολύ οι εικόνες που βγάζει και το όλο στήσιμο, τον μύθο που λίνκαρες δεν τον έχω διαβάσει μέχρι τη στιγμή που γράφω για να μην επηρεαστώ. Μπορεί να φαίνεται ότι σου έγραψα πολλές παρατηρήσεις, αλλά είναι ψιλολόγια, όπως βλέπεις. Βγάζει μια όμορφη μελαγχολία, είναι ταιριαστό με το κείμενο, γενικά δεν έχω κάτι αρνητικό να πω, μου άρεσε πολύ.

• Like 1
WILLIAM

Είναι καλό, ατμοσφαιρικό και δείχνει σαν να μην το έγραψες εσύ αλλά να είναι από εκείνη την εποχή.

Έχω κάποιες απορίες αλλά θα πάω στο τόπικ του βιβλίου να τις εκθέσω.

• Like 1
Ιρμάντα

Το έχεις διορθώσει μόνη σου στον τίτλο, γεννιούνται πρέπει να είναι.

καπνίζει σαν το βουνό

το "το" περισσεύει εδώ, χαλάει λίγο την αρμονία, νομίζω. Μάλλον εννοείς κάτι σε ηφαίστειο, εδώ πέρα; Αν ναι, είναι κάπως συνειρμικό, τα βουνά δεν συνηθίζουν να καπνίζουν. Αλλά τέτοιου τύπου ποίηση σπάνια είναι συνειρμική, συνήθως είναι περιγραφική, δεν ξέρω αν βγάζει νόημα αυτό που σου λέω ακριβώς.

καινε οι φλόγες

εδώ θες έναν τόνο στο "καίνε"

μετά το "άντρα" θέλει κόμμα ή τελεία. Επίσης, εγώ θα το χώριζα σε δύο στίχους και θα άλλαζα το "γρηγορότερος" σε "πιο γρήγορος": κι ωστόσο αλαφροπατάς/ πιο γρήγορος από κάθε άντρα (α, ναι, "τον κάθε" δεν είναι σωστό, "κάθε" σκέτο).

το χνάρι ασπαζόμαστε

Το "το" μου φαίνεται λίγο αχρείαστο, αλλά και που υπάρχει δεν με ενοχλεί. Τι εννοείς με το "ασπαζόμαστε", όμως; Φιλάμε; Γιατί αν ναι, σαν εικόνα μου αρέσει πάρα πολύ, το να φιλάνε το χνάρι του. Τώρα αν εννοείς ενστερνιζόμαστε, δεν τρελαίνομαι. Όπως σου έγραψα και παραπάνω, τέτοια ποίηση σπάνια είναι μεταφορική.

Τι όμορφο! Με κάνει να σκέφτομαι ότι ο πολεμιστής είναι το ηφαίστειο και η αγαπημένη μια οροσειρά της οποίας τα παγωμένα στήθη είναι χιονισμένες οροσειρές. Για κάποιο λόγο, μου φέρνει στο νου το creation myth από το Left Hand of Darkness.

Μην τυχόν και εννοείς "τις βουλές"; Όπως και να 'χει, το "συγκριθούμε" δεν είναι ιδιαίτερα ταιριαστή επιλογή λέξης, πιστεύω. Πώς μπορείς να συγκρίνεις έναν άνθρωπο με μια βολή ή μια βουλή; Μόνο όμοια πράγματα μπορείς να συγκρίνεις. Ίσως, πώς μπορούμε εμείς να σταθούμε μπρος στων αιώνιων τις βουλές;

Πόσο παλιά αγάλματα μπορεί να είχαν στην εποχή τους που να τα είχαν δει να τρίβονται κιόλας; Εκτός αν ήταν ξύλινα, οπότε θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και τη λέξη "ξόανο" αντί για "άγαλμα".

Πολύ ωραίο το τελείωμα, δεν σου επανέλαβα τα σχόλια για το βουνό που καπνίζει και τον οίκο που γεννήθηκε (-αν). Γενικά μου αρέσουν πολύ οι εικόνες που βγάζει και το όλο στήσιμο, τον μύθο που λίνκαρες δεν τον έχω διαβάσει μέχρι τη στιγμή που γράφω για να μην επηρεαστώ. Μπορεί να φαίνεται ότι σου έγραψα πολλές παρατηρήσεις, αλλά είναι ψιλολόγια, όπως βλέπεις. Βγάζει μια όμορφη μελαγχολία, είναι ταιριαστό με το κείμενο, γενικά δεν έχω κάτι αρνητικό να πω, μου άρεσε πολύ.

Ο μύθος που λίνκαρα μιλά για το ηφαίστειο Ποποκατεπέτλ. Που ήταν πολεμιστής. Που του πέθανε η καλή του. Που καπνίζει από την οργή του που την έχασε.

Το άλλο αναφέρεται στη γιορτή της επιστροφής των θεών που οι ιερείς έβαζαν ένα πιάτο καλαμποκάλευρο στο κατώφλι και το σχήμα που βρίσκανε το πρωί λέγανε πως ήταν το χνάρι του Τεζκατλιπόκα.

Ολα αυτά εννοείται θα εξηγούνται είτε σε αστερίσκο είτε σε γλωσσάρι.

Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για το χρόνο και τα σχόλια! Χαίρομαι αφάνταστα που σας άρεσε!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
elgalla

Χαίρομαι που κατάλαβα τόσα πολλά και χωρίς να διαβάσω το λινκ, πολύ καλό για σένα αυτό. Γενικά πρέπει να σου πω για άλλη μια φορά ότι αυτό που κάνεις με τον Άνθρωπο Πυραμίδα είναι καταπληκτικό και ανυπομονώ να το αγοράσω κάποια στιγμή σε hard copy ^_^

• Like 1
GeorgeDamtsios

θα περιλαμβάνεται στο ιστορικό μυθιστόρημα Ο Άνθρωπος Πυραμίδα

Το ποίημα για άνθρωπο που δεν το κατέχει 100% με την ποίηση, μου άρεσε, Ειρήνη. 

Το ιστορικό μυθιστόρημα που λες, τι είναι ακριβώς; (Ή μάλλον, πού;)

• Like 1
Ιρμάντα

θα περιλαμβάνεται στο ιστορικό μυθιστόρημα Ο Άνθρωπος Πυραμίδα.

Το ιστορικό μυθιστόρημα που λες, τι είναι ακριβώς; (Ή μάλλον, πού;)

Γράφεται τώρα και ανεβαίνει σιγά σιγά στο summerwrimo!

GeorgeDamtsios

Thanks για το tip. Με το καλό να ολοκληρωθεί! Αν ποτέ ξεμυτίσει πιο δημόσια, θα τα ''ακούσεις'' και για εκείνο!

• Like 1
Ιρμάντα

Χαίρομαι που κατάλαβα τόσα πολλά και χωρίς να διαβάσω το λινκ, πολύ καλό για σένα αυτό. Γενικά πρέπει να σου πω για άλλη μια φορά ότι αυτό που κάνεις με τον Άνθρωπο Πυραμίδα είναι καταπληκτικό και ανυπομονώ να το αγοράσω κάποια στιγμή σε hard copy ^_^

Τί άλλο να πω πέρα από....αυτό; :give_rose: :give_rose: :give_rose:

(Και φυσικά ότι ανυπομονώ επίσης να το δω τυπωμένο, ώστε να μπορέσουν καλά παιδιά να το αγοράσουν;;;)

Thanks για το tip. Με το καλό να ολοκληρωθεί! Αν ποτέ ξεμυτίσει πιο δημόσια, θα τα ''ακούσεις'' και για εκείνο!

...έρχεται το φάντασυ όμως. Είχα καινούρια ενημέρωση. :mf_sonne:  :mf_sonne:  :mf_sonne:  :mf_sonne:  :mf_sonne: Φτυάααααρια! Παρουσιάστεεεεε! Πρόσσσσχή!

Και δεν ξέρω αν με λες και εντελώς άσχετη με ποίηση, με την έννοια ότι έχω ανεβάσει διάφορα εδώ. Στην ελληνικήν και στην βαρβαρικήν. Αν δεν κρατιέσαι για να θάψεις, δηλαδή! :spiteful:

Αλλά αυτό το είδος δεν το είχα ξανακάνει.

• Like 1
GeorgeDamtsios

Ουπς! Παρανόηση, κακή διατύπωση, κτλ κτλ:

Ο άνθρωπος που δεν το κατέχει με την ποιήση δεν είσαι εσύ, αλλά εγώ!

Το ποίημά σου μού φάνηκε μια χαρά πάντως!

Υ.Γ. 1: (Αυτό που κάνω quote στον εαυτό μου... Άλλο πράγμα...)

Υ.Γ. 2. Χαίρομαι για τα νέα για το φάντασύ σου. Η υπόσχεση έχει δωθεί, τα φτυάρια θα βγουν! Δεν το αναπτύσσω περισσότερο εδώ πέρα όμως, για να μη χαθεί η ουσία του topic.

Θα χαρώ πάντως να μάθω περισσότερα νέα...

Edited by GeorgeDamtsios
  • Like 1
  • 2 weeks later...
Ιρμάντα

Ουπς! Παρανόηση, κακή διατύπωση, κτλ κτλ:

Ο άνθρωπος που δεν το κατέχει με την ποιήση δεν είσαι εσύ, αλλά εγώ!

Το ποίημά σου μού φάνηκε μια χαρά πάντως!

Υ.Γ. 1: (Αυτό που κάνω quote στον εαυτό μου... Άλλο πράγμα...)

Υ.Γ. 2. Χαίρομαι για τα νέα για το φάντασύ σου. Η υπόσχεση έχει δωθεί, τα φτυάρια θα βγουν! Δεν το αναπτύσσω περισσότερο εδώ πέρα όμως, για να μη χαθεί η ουσία του topic.

Θα χαρώ πάντως να μάθω περισσότερα νέα...

Για νέα, εφόσον ενδιαφέρεσαι, δες http://community.sff.gr/topic/16390-40%CF%8C%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CF%82-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CF%86%CE%AC/page-7

και ανάρτηση αριθμός 124.

(...με την παραίνεσή μου να παίξεις και εσύ φαντασοδιαγωνισμό!)

GeorgeDamtsios

Για νέα, εφόσον ενδιαφέρεσαι, δες http://community.sff.gr/topic/16390-40%CF%8C%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CF%82-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CF%86%CE%AC/page-7

και ανάρτηση αριθμός 124.

(...με την παραίνεσή μου να παίξεις και εσύ φαντασοδιαγωνισμό!)

1)Τα ανωτέρω νέα τα έχω διαβάσει ήδη, αφού παρακολουθώ τα ποστ του φαντασοδιαγωνισμού. Επίσης, έχω διαβάσει κι εκείνο που αναφέρεις μέσα από... εκείνο! (Μιλώ για το ποστ 177 του ''οι εκδόσεις μας'').

2)Γνωρίζεις ώρα παρουσίασης στο φεστιβάλ; Αν και είμαι από πολύ μακριά, το συγκεκριμένο Σάββατο θα είμαι όντως στην Αθήνα μαζί με τη σύζυγο, αλλά όχι όλη μέρα. Και αυτό επειδή... (Θα δεις στο 4 γιατί)  

3)Η παραίνεσή σου, πραγματικά είναι το κλικ που μου λείπει για να συμμετάσχω τελικά στον διαγωνισμό. Αλλά δεν πρέπει, επειδή...

4). (Επεξήγηση των ανωτέρων ''επειδή'') Τα δικά μου ευχάριστα νέα για την έκδοση του βιβλίου από τον Momentum ήρθαν ακριβώς την ίδια ημέρα με τα δικά σου! (Εννοώ όταν το πόσταρες στον φαντασοδιαγωνισμό). Και ήδη αυτές τις μέρες παράτησα ένα βιβλίο που διόρθωνα για να διαβάσω ξανά αυτό που θα εκδωθεί τώρα που α)επιμελήθηκε και β)επιμελήθηκε οριστικά βάσει των δικών μου σχολίων πάνω στην... επιμέλεια. (Τώρα δηλαδή κάνω την τελευταία προσεκτική ανάγνωση πριν το στείλουμε για σελιδοποιήση).

Το -ας το πούμε- κακό νέο μέσα απο το καλό, είναι ότι το βιβλίο που παράτησα προσωρινά είναι πολύ περίπλοκο, αφού πρωταγωνιστούν 6-7 άνθρωποι που οι ζωές τους μπλέκονται συνεχώς, με γεγονότα που έχουν συμβεί το 1988. το 1998 και το 2008 και στο παρών). Κάτι που φυσικά με οδήγησε κατά την πρώτη γραφή να κάνω επιεικώς ένα τσουβάλι λάθη. Και πολύ φοβάμαι ότι αν το αφήσω στην άκρη για συνολικά 15 μέρες τώρα που είμαι στο 60% της διόρθωσής του, (αν παίξω δηλαδή και στον διαγωνισμό), θα βρεθώ μετά μέσα σε ένα χάος. (Τα καλά και τα κακά της πολλαπλής παράλληλης πλοκής είναι αυτά...)

Anyway, αναμένω την ώρα παρουσίασης. Χωρίς άλλες παραινέσεις παρακαλώ, γιατί όσο απαντούσα σκέφτηκα και ιστορία!  :tease:

• Like 1
Ιρμάντα

Θα είναι Κυριακή 4 Οκτώβρη. Θα ξέρω ώρα σύντομα!

Πολλά και θερμά συγχαρητήρια για το δικό σου βιβλίο! Περιμένω περαιτέρω ενημέρωση, ίσως καλύτερα σε π.μ.

Να είσαι πάντα καλά!

• Like 1
GeorgeDamtsios

Η αλήθεια είναι ότι και το ανωτέρω ποστ σε πμ ήθελα να το γράψω, αλλά διαβάζοντας το δικό σου ξεχάστηκα και το κόλλησα από κάτω.

Ακολουθεί πμ με μια φώτο-ενημέρωση για το σ/κ του φαντάστικον...

• Like 1