Jump to content

Νέος στον χώρο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι σχετικά καινούριος στο forum και θα ήθελα αν έχετε χρόνο να μου προτείνετε κάποια βιβλία ιδανικά για κάποιον που δεν έχει διαβάσει ποτέ του Ε.Φ.

Σκέφτομαι να κάνω την αρχή με την σειρά dune. Μιλάω πάντα για ελληνική γλώσσα καθώς τα αγγλικά μου δεν είναι σε πολύ καλό επίπεδο. Κάθε πρόταση δεκτή. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήρθες. Σε ζηλεύω κάπως που ξεκινάς τώρα να διαβάζεις ε.φ. και μάλιστα σήμερα υπάρχουν αρκετά αξιόλογα βιβλία ε.φ. και μεταφρασμένα στα Ελληνικά και γραμμένα από Έλληνες.

 

Η σειρά Dune είναι και εξαιρετική και κλασσικότατη φυσικά. Αν σου αρέσει το Dune, θα σου πρότεινα επίσης να διάβαζες και τα:

Υπερίων του Dan Simmons

Πτώση του Υπερίωνα του ίδιου

 

Όλυμπος επίσης του Dan Simmons

Ίλιον του ιδίου

 

Eπίσης θα σου πρότεινα τους δύο τόμους από τη "Δυσλειτουργία της Πραγματικότητας" του Peter F. Hamilton από τις εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, αλλά δεν είμαι σίγουρος μήπως είναι εξαντλημένο.

 

Aκόμα, οτιδήποτε βρεις στα Ελληνικά από την Ursula Le Guin, και έχουν εκδοθεί πολλά έργα της, εγώ το θεωρώ "must", όπως και οτιδήποτε, αν και πιο παλιό και κλασσικό, από τον Ιsaac Asimov του οποίου επίσης πολλά βιβλία έχουν εκδοθεί στα Ελληνικά, με νέες εκδόσεις της θρυλικής σειράς "Θεμέλιο" από την Anubis.

 

Από Έλληνες τώρα, αν και δεν έχω διαβάσει και πολλούς τελευταία, θα σου πρότεινα σίγουρα τη συλλογή Σάρκινο Φρούτο του Μιχάλη Μανωλιού.

 

Καλό διάβασμα!

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες, καλές κουβέντες να έχουμε  :)

 

Ρίξε αν θέλεις μία ματιά και στη λίστα με τα καλύτερα βιβλία σύμφωνα με τα μέλη του φόρουμ, όλο και κάτι καλό θα βρεις εκεί. 

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου προτάσεις από τα πρώτα 100 της λίστας μας (τα ελληνικά μαζεμένα στο τέλος):

 

(1) Arkady and Boris Strugatsky, Roadside Picnic / Aρκάντι και Μπόρις Στρουγκάτσκι, Πικνικ Δίπλα στο Δρόμο 9,67 (11)
 2 (2) George Orwell, 1984 / Τζορτζ Όργουελ, 1984, 9,40 (26)
 3 (3) Joe Haldeman, The Forever War / Τ. Χάλντεμαν, O Αιώνιος Πόλεμος 9,28 (20)

 4 (4) Dan Simmons, Hyperion / Νταν Σίμονς, Υπερίων 9,21 (21) 

 6 (6) Αlfred Bester, The stars my destination (Tiger Tiger) / Άλφρεντ Μπέστερ, Το πεπρωμένο μου είναι τα άστρα 9,08 (15)

10 (11) Daniel Keyes, Flowers for Algernon / Ντάνιελ Κέις, Λουλούδια για τον Άλγκερνον 8.86 (9)

11 (12) Kazuo Ishiguro, Never let me go / Κάζουο Ισιγκούρο, Μη με αφήσεις ποτέ 8,81 (10)

16 (16) Ursula Le Guin, The dispossessed / Ούρσουλα Λε Γκεν, Ο αναρχικός των δύο κόσμων 8,60 (23)

20 (22) Frank Herbert, Dune / Φρανκ Χέρμπερτ, Ντιουν 8,50 (23)

27 (27) Richard Morgan, Altered Carbon / Ρίτσαρντ Μόργκαν, Θνητοί Θεοί 8,46 (15)

28 (46) Arthur C. Clarke, The city and the stars / Άρθουρ Κλαρκ, Η πόλη και τα άστρα 8,42 (8) 

32 (31) Paolo Bacigalupi, The Windup Girl / Πάολο Μπατσιγκαλούπι, Το Κουρδιστό Κορίτσι 8,39 (11)

36 (36) Arthur Clarke, Childhood's end / Άρθουρ Κλαρκ, Οι επικυρίαρχοι 8,35 (12)
41 (39) Isaac Asimov, The end of eternity / Ισαάκ Ασίμοφ, Το τέλος της αιωνιότητας 8,27 (13)

45 (43) Isaac Asimov, Foundation, Foundation & Empire, Second Foundation / Ισαάκ Ασίμοφ, Γαλαξιακή Αυτοκρατορία 1, 2, 3 8,23 (17)

48 (46) Isaac Asimov, The robots of Dawn / Ισαάκ Ασίμοφ, Τα ρομπότ της Αυγής 8,20 (7)

51 (50) N. Spinrad, Bug Jack Baron / Ν. Σπίνραντ, Ο Τζακ Μπάρον και η αιωνιότητα 8,14 (16)

52 (51) Isaac Asimov, The gods themselves / Ι. Ασίμοφ, Ακόμα και οι Θεοί 8,14 (13)
60 (60) Thomas Disch, Camp Concentration / Τόμας Ντις, Στρατόπεδο Α 8,00 (5)
62 (62) Ray Bradbury, Fahrenheit 451 / Ρέι Μπράντμπερι, Φαρενάιτ 451 7,97 (21) 
68 (76) Arthur C. Clarke, 2001, A Space Odyssey / Άρθουρ Κλαρκ, 2001, Οδύσσεια του Διαστήματος 7,86 (24)

75 (74) William Gibson, Neuromancer / Γουίλιαμ Γκίμπσον, Νευρομάντης 7,82 (16)

87 (85) Aldous Huxley, Brave New World / Άλντους Χάξλεϊ, Θαυμαστός Νέος Κόσμος 7,63 (18)

95 (92) Arthur C. Clarke, 2010, Odyssey II / 2010, Οδύσσεια Δύο 7,42 (8)  

100 (97) China Mieville, The city and the city 7,33 (5)

Τα ελληνικά:

 

64 (66) Γιώργος Μπαλάνος, Οι Ονειρότοποι της Γης 7,90 (7)

79 (79) Παναγιώτης Κούστας, Έξι δις τρόποι ζωής 7,75 (10)

84 (--) Κώστας Χαρίτος, Σχέδιο Φράκταλ 7,07 (9)

85 (83) Αλέκος Παπαδόπουλος, Λάθος Οδηγίες 7,64 (9)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο το Dune είναι το ιδανικό για αρχή. Αν θες space opera φάση ναι, ίσως κάτι που να θυμίζει κάπως Star Wars. Αλλά επιστημονική φαντασία είναι και το Blade Runner έτσι; Οπότε μήπως να πάμε σε Dick;

Για παρόμoιο λόγο δεν θα πρότεινα Simmons σε αρχάριο. Καλός αλλά αμέσως στα βαθιά; Η Λεγκέν που αναφέρθηκε είναι καλή περίπτωση όπως φυσικά και ο Ασίμοφ. Αλλά αν δεν ξέρουμε πιο συγκεκριμένα τι θες να διαβάσεις απλά πετάμε τα αγαπημένα μας εδώ. Μπορείς να πάρεις παράδειγμα από ταινίες για να μας πεις τι θα σου έκανε περισσότερο κλικ. Ή ας πούμε, τι άλλα είδη σου αρέσουν. Πχ αν σου αρέσει το φάντασυ, το αστυνομικό κτλ.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι σχετικά καινούριος στο forum και θα ήθελα αν έχετε χρόνο να μου προτείνετε κάποια βιβλία ιδανικά για κάποιον που δεν έχει διαβάσει ποτέ του Ε.Φ.

Σκέφτομαι να κάνω την αρχή με την σειρά dune. Μιλάω πάντα για ελληνική γλώσσα καθώς τα αγγλικά μου δεν είναι σε πολύ καλό επίπεδο. Κάθε πρόταση δεκτή. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Καλωσήρθες. Το βασικό είναι τι ΕΦ θες.

γιατί άλλο θα σου προτείνουμε αν θες ταξίδια στο διάστημα, άλλο για πιου-πίου σε άλλους πλανήτες (εδώ το Dune είναι βασιλιάς) άλλο αν θες δυστοπία, άλλο για πιο προσγειωμένη Sci-fi τύπου X-files.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον heiron για τον Simmons, είχα την τύχη να τον διαβάσω πρώτο και δεν είχα την καλύτερη εμπειρία, άσχετα που πλέον τον γουστάρω. Προσωπικά θα πρότεινα τους πιο κλασικούς και "εύκολους" συγγραφείς, όπως Asimov, Clarke, Haldeman και κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μια που ο φίλος δήλωσε πως σκέφτεται να διαβάσει το Dune, του πρότεινα κάποια βιβλία που έχουν κοινά με το Dune, αν μη τι άλλο, το space opera setting. Αν είχε πει πως σκεφτόταν το Blade Runner (που φυσικά και είναι επιστημονική φαντασία, όσο είναι και η Ελισάβετ βασίλισσα της Βρετανίας), θα του πρότεινα κάποια άλλα.

 

Αναρωτιέμαι πάντως γιατί θεωρείται (τρίτο ενικό) το Hyperion "δύσκολο", ειδικά σε σύγκριση με πολλά άλλα. Γνωρίζω κόσμο που ξεκίνησε με Simmons και από αυτόν αγάπησε την ε.φ. 

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Γενικά διαβάζω τα πάντα. Απο Καραγάτση και Παπαδιαμάντη μέχρι Martin και τις σειρές forgotten realms. Με την λογοτεχνία Ε.Φ. δεν έχω ασχοληθεί ποτέ. Βλέπω όμως οτι γενικά παίζει πολύ μεγάλο κοινό και έτσι αποφάσισα να ασχοληθώ. Την σειρά dune την ανέφερα επειδή τόσα χρόνια την βλέπω μπροστά μου και πάντα αναρωτιόμουν. Θα μου άρεζε σίγουρα κάτι βατό σε στύλ star wars και πιόυ-πίου όπως αναφέρθηκε παραπάνω αλλά θα μου άρεζε και κάτι με βάθος σε στύλ battlestar galactica που σαν σειρά την υπερλατρεύω.

Πάντως σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις. Μόλις αρχίσω με κάτι θα σας γράψω τις εντυπώσεις μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά διαβάζω τα πάντα. Απο Καραγάτση και Παπαδιαμάντη μέχρι Martin και τις σειρές forgotten realms. Με την λογοτεχνία Ε.Φ. δεν έχω ασχοληθεί ποτέ. Βλέπω όμως οτι γενικά παίζει πολύ μεγάλο κοινό και έτσι αποφάσισα να ασχοληθώ. Την σειρά dune την ανέφερα επειδή τόσα χρόνια την βλέπω μπροστά μου και πάντα αναρωτιόμουν. Θα μου άρεζε σίγουρα κάτι βατό σε στύλ star wars και πιόυ-πίου όπως αναφέρθηκε παραπάνω αλλά θα μου άρεζε και κάτι με βάθος σε στύλ battlestar galactica που σαν σειρά την υπερλατρεύω.

Πάντως σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις. Μόλις αρχίσω με κάτι θα σας γράψω τις εντυπώσεις μου.

 

Με όλα αυτά που ανέφερες τότε στάνταρ θα σου αρέσει το Dune και η καλύτερη επιλογή πιστεύω.

 

Αναρωτιέμαι πάντως γιατί θεωρείται (τρίτο ενικό) το Hyperion "δύσκολο", ειδικά σε σύγκριση με πολλά άλλα. Γνωρίζω κόσμο που ξεκίνησε με Simmons και από αυτόν αγάπησε την ε.φ. 

Τον Simmons δεν τον λες και εύκολο συγγραφέα, μπορεί στο Υπερίων να μην έχει τίποτα τρομερά ιδιαίτερο αλλά στην Πτώση σου αλλάζει τα φώτα, πόσο μάλλον στο Ίλιον/Όλυμπος. Εγώ πάντως με το Dune αγάπησα την ΕΦ που ήταν το τέταρτο βιβλίο που διάβασα στο είδος αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις κάτι σε στυλ Star Wars και BSG και διαβάζεις αγγλικά δοκίμασε το The Expanse. Τον Δεκέμβριο βγαίνει και η σειρά. Το τοπ SF αυτή τη στιγμή είναι ο Άνθρωπος στο Άρη. Ότι και να κάνεις μην ακουμπήσεις τη νέα σειρά των Star Wars novels. Είναι απίστευτο πόσο χάλια είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Νέος στον χώρο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..