Jump to content

Science vs Fiction


Recommended Posts

Πιστεύω ότι η καοπελιά έχει δίκιο σε αρκετά πράγματα, αλλά θα εμβαθύνω μόλις διαβάσω όλα της τα άρθρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

νομίζω ότι στο τόπικ αυτό κολλάει αυτό το site. κατατάσσει διάφορα βιβλία και είδη ε.φ. βάσει του βαθμού χρήσης επιστημονικών γνώσεων και ρεαλισμού.

 

νομίζω ότι το πέτυχα τυχαία ψάχνοντας πριν κανα δίμηνο. υπάρχει και η περίπτωση να το έκανα bookmark μετά από παραπομπή κάποιου ποστ που διάβασα εδώ. άμα ισχύει το τελευταίο, sorry.

 

το/α technothrillers και το orbital decay, που είναι στην κορυφή κορυφή της λίστας, τα έχει διαβάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Araquel, πολύ ενδιαφέρον το σάιτ που πέτυχες.

 

Δεν έχω διαβάσει τα εν λόγω, αν και από Allen Steele έχω διαβάσει το coyote. Καλούτσικο, θυμάμαι τα θετικά του σημεία, αλλά θυμάμαι επίσης ότι υπήρχαν 1-2 πραγματάκια που μου είχαν φανεί επιστημονικά προβληματικά. Πχ. ενώ το διαστημόπλοιο ταξίδευε με 0,2 φορές την ταχύτητα του φωτός, θυμάμαι να περιγράφει κίνηση των άστρων αλά warp στο σταρ τρεκ (ευθείες γραμμές). Είναι δυνατό; Υπήρχε όμως και "καλή επιστήμη".

Link to comment
Share on other sites

To "technothrillers" δεν είναι συγκεκριμένο βιβλίο, απλά ομαδοποιούνται έτσι τα βιβλία αυτού του είδους της "ρεαλιστικής" ΕΦ. Technothrillers θεωρούνται αρκετά από τα βιβλία του Crichton, του Dan Brown, ακόμα και του Tom Clancy. Το Jurassic Park είναι το πιο αντιπροσωπευτικό του είδους νομίζω.

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για να μη σπαμάρω στη βιβλιοθήκη, θα γράψω τη γνώμη μου εδώ.

 

Εχω την εξής απορία: Δεν μπορεί ο συγγραφέας -ποιητική αδεία- να φτιάξει έναν κόσμο που να τον εξυπηρετεί; Επειδή είναι ο ψυχίατρος όν του δικού μας κόσμου, θα πρέπει να υπακούει και στους νόμους του; Δεν μπορεί να μυθοπλαστεί κάποιος άλλος κόσμος στον οποίο οι ψυχίατροι να έχουν αίθουσα αναμονής;

 

Μια ιστορία που σε όλα της τα στοιχεία φαίνεται ρεαλιστική, δε γίνεται να αντιβαίνει στα δεδομένα του κόσμου και να διατηρεί την αξιοπιστία της.

Μια ιστορία που εισάγει ένα φανταστικό στοιχείο (ή περισσότερα) καλό είναι να το αναπτύξει είτε προς τα πίσω (αιτίες, τεκμηρίωση) είτε προς τα μπροστά (αποτελέσματα) και τουλάχιστον να ανακοινώσει, εμμέσως αλλά σαφώς, ότι πρόκειται για φανταστική ιστορία. Συνήθως το φανταστικό νεοεισαχθέν στοιχείο αποτελεί και το επίκεντρο του ενδιαφέροντος και είναι αυτό γύρω από αυτό που η ιστορία περιστρέφεται.

 

Σε όλα αυτά υπάρχουν χίλιες (και επιτυχημένες) εξαιρέσεις, π.χ. μαγικός ρεαλισμός. Ο κάθε συγγραφέας, βέβαια, μπορεί να γράψει ό,τι επιθυμεί. Εγώ, πάντως, ως αναγνώστης, αν διαβάζω ένα ψυχογράφημα του Yalom και στην τελευταία σελίδα τον ασθενή τον φάει ένας δράκος, θα νιώσω το λιγότερο απογοητευμένος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..