Jump to content

Το Δάσος Με Τα Πέπλα - Ειρήνη Μαντά


elgalla
 Share

Recommended Posts

Μετά (σχετικής;) βεβαιότητος ανακοινώνω πως το "Δάσος" θα επανακυκλοφορήσει με νέο, άκρως fantasy, εξώφυλλο. Να δούμε....

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το βιβλίο το έχω διαβάσει εδώ και κάτι μήνες, αλλά με απογοήτευσε τόσο, που δίσταζα να αφήσω σχόλια. Βλέπω και το πόσο σας άρεσε και έλεγα "θα είμαι η περίεργη, η κακιά;"

Αλλά πιστεύω πως όταν γνωρίζεις την συγγραφέα και δεν της λες τη γνώμη σου για το βιβλίο της, είναι αγένεια.

 

Ειρήνη, συγγνώμη για τα άσχημα σχόλια, αλλά, με το χέρι στην καρδιά, προτιμώ να σου τα πω, παρά να μην σου τα πω.

 

Περίμενα πολλά από το Δάσος με τα Πέπλα.
Καταρχήν, να πω ότι το βρήκα πλούσιο σε φαντασία, και την ιστορία του πολύ καλή. Αυτό είναι το μεγάλο του προτέρημα.
Το αξεπέραστο, όμως, πρόβλημά μου μ' αυτό το βιβλίο, είναι ο τρόπος αφήγησης: πολύ περισσότερο παρελθόν από ό,τι παρόν. Ατέλειωτοι διάλογοι όπου δίνονται μαζεμένες πληροφορίες και εξηγήσεις. Αυτό, όσο κι αν προσπάθησα, δεν κατάφερα να μη μου χαλάσει την εμπειρία. Μου την κατέστρεψε. Νομίζω ότι η ιστορία αδικήθηκε με αυτό τον τρόπο αφήγησης, και δεν καταλαβαίνω γιατί η συγγραφέας τον επέλεξε.
Επίσης, πρέπει να ομολογήσω ότι έχω βαρεθεί να διαβάζω στο fantasy για γυναικείες-κοριτσίστικες μορφές με σανδάλια, μακριά μαλλιά, φερετζέδες και πέπλα.
Και, τέλος, με ξένισαν κάποιες σκηνές σεξ και βιασμού που μου φάνηκαν αναίτιες στη βία τους, σαν να μπήκαν στο βιβλίο για να κάνουν εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

"Το Δάσος με τα Πέπλα"  με νέο εξώφυλλο φιλοτεχνημένο από τον Μιχάλη Μαρκουλάκη, θα υπάρχει στο #ΦantastiCon 7-8 Οκτώβρη στην Ελληνοαμερικανική Ένωση.

 

Ευχαριστώ Μιχάλη!!!!!!

 

post-4496-0-62892900-1506085025_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα 2 εβδομάδες έκανε να φτάσει το βιβλίο από την Αθήνα στην Άμφισσα αλλά χαλάλι !

Είμαι στο τρίτο κεφ. και πραγματικά το χαίρομαι ,πολύ ωραίοι διάλογοι μα πάρα πολύ ωραίοι ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

‘’Είχε ένα σώμα αρμονικότατο και τέλειο, ίσως μια ιδέα πιο ευτραφές απ’ όσο θα έπρεπε ‘’

 

Επιτέλους μια γυναίκα που καταλαβαίνει ότι η λίγο παραπάνω καμπύλες από το κανονικό είναι προτέρημα και όχι μειονέκτημα .

Αισίως στο κεφάλαιο 8 ,άψογα μέχρι εδώ .

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αισίως στο κεφ. 7 και συνεχίζουμε ...υπέροχο.

Λάθος μου που το ξεκίνησα χειμώνα καιρό ,λίγο με τα ξύλα λίγο με τις ελιές δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να το ευχαριστηθώ όπως θέλω ,το καλοκαίρι θα το ξαναδιαβάσω σίγουρα .

Φτιάξε και έναν χάρτη ...

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, μέρος ΙΙΙ-κεφάλαιο 2 και μέχρι τώρα ότι ζητάω από ένα βιβλίο ώστε αυτό να με βάλει μέσα στον κόσμο του και να με κάνει να ξεχάσω για λίγο τον πραγματικό κόσμο το έχω βρει εδώ.

                Πραγματικά πολύ θα ήθελα να δω αυτό το βιβλίο στην μεγάλη οθόνη.

                (Τον Πρώτο Κανόνα του Μάγου τον διάβασες ;)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν ο Βόρσαχ ζητά την άδεια να περάσει στα Ανάστροφα Βασίλεια για να βρει την μνήμη του μάγου, μου ήρθε αμέσως στο μυαλό η περιπέτεια του Richard όταν κατεβαίνει στον κάτω κόσμο για να βρει τις αναμνήσεις της αγαπημένης του Kahlan.

Το είπα και πιο πριν το βιβλίο έχει τα πάντα και με το χιόνι να έχει κυκλώσει από παντού την πόλη μου ανυπομονώ να φύγω από την δουλειά και να αράξω δίπλα στο τζάκι παρέα με τα Πέπλα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, Δάσος με τα Πέπλα τέλος.

Θα πω με σιγουριά ότι με ταξίδεψε στον κόσμο του αυτό το βιβλίο.

Όμορφα γραμμένο με πολύ ωραία <<φωτογραφία>> και ένα ταξίδι που θα βρεις τα πάντα .

Πραγματικά μου άρεσε και θα ήθελα και συνεχεία στις περιπέτειες του Βόρσαχ, Διαβάζετε πολύ εύκολα και με το τέλος κάθε σελίδας θες να πας στην επόμενη για να δεις την συνέχεια της ιστορίας.

Κενά δεν θα βρεις πουθενά και όλα εξηγούνται επαρκώς, μόνο ένα πράγμα δεν μου άρεσε και αυτό είναι η τελική μάχη που θα ήθελα να πάρει μέρος ο Βόρσαχ και να είναι λίγο πιο επική.

Α θα ήθελα έναν χάρτη και περισσότερες σελίδες και συνέχειαααααα της ιστορίας.

Διαβάστε το οπωσδήποτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, komhs said:

Καλημέρα, Δάσος με τα Πέπλα τέλος.

Θα πω με σιγουριά ότι με ταξίδεψε στον κόσμο του αυτό το βιβλίο.

Όμορφα γραμμένο με πολύ ωραία <<φωτογραφία>> και ένα ταξίδι που θα βρεις τα πάντα .

Πραγματικά μου άρεσε και θα ήθελα και συνεχεία στις περιπέτειες του Βόρσαχ, Διαβάζετε πολύ εύκολα και με το τέλος κάθε σελίδας θες να πας στην επόμενη για να δεις την συνέχεια της ιστορίας.

Κενά δεν θα βρεις πουθενά και όλα εξηγούνται επαρκώς, μόνο ένα πράγμα δεν μου άρεσε και αυτό είναι η τελική μάχη που θα ήθελα να πάρει μέρος ο Βόρσαχ και να είναι λίγο πιο επική.

Α θα ήθελα έναν χάρτη και περισσότερες σελίδες και συνέχειαααααα της ιστορίας.

Διαβάστε το οπωσδήποτε.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για τις συστάσεις! Τελική μάχη εννοείς ποιο κομμάτι ακριβώς; Στο τέλος έχει μόνο τη μονομαχία του με το μάγο...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά περίμενα την Αρκάνα να την τακτοποιήσει ο Βόρσαχ με κάποιο τρόπο και να έχουμε εκεί μια μεγάλη μάχη.

Περιμένω και άλλο Βόρσαχ ...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..