Jump to content

Yet the shadows are waiting

Recommended Posts

MadnJim

Όνομα Συγγραφέα: MadnJim

Είδος ποιήματος: Εχμ, τρόμου;

Αριθμός Στίχων: Είκοσι δύο

Σχόλια: Είναι η πρώτη φορά που προσπαθώ να σκαρώσω κάτι στ' αγγλικά, δεν ξέρω καν πως μου βγήκε έτσι. Είμαι σίγουρος πως θα έχω κάποια γλωσσικά λάθη, συγχωρήστε με και διορθώστε με. Ελπίζω να σας αρέσει... :)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

YET THE SHADOWS ARE WAITING

What is this, where am I, what is going on

all this darkness, thick like moist, it's altogether wrong

feels like falling, am I flying? but yet I'm lying still

maybe I'm dreaming, am I sleeping? Or this is all for real?

the shadows laughing, my mind is breaking

my body trembles, and chills, I'm shaking

They 're lurking and hiding into the shades

terrors and horrors those devilish maids

I feel Them all over like cold serpents crawl

I know They're waiting to claim my soul

but wait, a light, a shine in the dark

was that a dog's or a wolf's lonely bark?

a small square window, but it's up so high

it takes me some time to hear my cry

the moonlight fights the darkness but lose

cold hands grabbing me, I wonder whose

the shadows, tentacles, I feel Them so near

can't move, can't see, no more think clear

who' s gonna remember that I lived too

for in a constant rain I was born and grew

yet the shadows are waiting, feed of my fear

where the darkness wins, now the end is here.

• Like 2
SymphonyX13

Tώρα για πες μου, αυτό το σκάρωσες, μέσα σε αυτές τις λίγες ώρες που σε "τσίγκλισα" ή το είχες δουλέψει στο παρελθόν; Αν το "γέννησε" το ποστ μου, είμαι πολύ χαρούμενος, αν όχι, δεν έχει καμιά απολύτως σημασία, και πάλι μπράβο! Φεύγεις μακριά από τα "χιουμοριστικά" ποιήματα που όλοι μας πιστεύω απολαμβάνουμε και μας δείχνεις (και στον εαυτό σου) ότι μπορείς να γράψεις και "σοβαρά" ποιήματα. Τέρμα πλέον τα "δεν μου βγαίνουν ρε παιδιά". Πολύ μου άρεσε, μου έδωσε την αίσθηση ονείρου ή εφιάλτη που προσπαθείς να ξυπνήσεις και δεν τα καταφέρνεις. Και για πρώτη προσπάθεια στα αγγλικά είναι πολύ καλή, λαθάκια υπάρχουν, τίποτα που δεν μπορείς να διορθώσεις όμως, και ίσως να ήταν και ηθελημένα. Mερικά που πρόσεξα...

Σου λείπει το ερωτηματικό στον πρώτο στίχο, στον δεύτερο ίσως το "moist=υγρασία, υγρός" να έπρεπε να αντικατασταθεί από το "mist=ομίχλη", νομίζω βγάζει καλύτερο νόημα.

Οι στίχοι : "I feel Them all over like cold serpents crawl
                  I know They're waiting to claim my soul"
θα μπορούσαν να γίνουν : "Ι feel Them all over like cold serpents crawling
                                           To claim my soul, i know, they are waiting"
  ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, για να διορθωθεί η κατάληξη στο "crawl"
η κατάληξη στο "lose" στον δέκατο πέμπτο στίχο, νομίζω πως το σωστό είναι "loses", αν όντως είναι έτσι, δεν έχω ιδέα, πως μπορείς να το διορθώσεις! :lol:  Στον δέκατο όγδοο το "think" μάλλον θέλει "thinking", στον επόμενο "that i have lived too"

Φυσικά, όλα αυτά που σου λέω, μπορεί να είναι ηθελημένα ή απλώς να κάνω εγώ λάθος! Τα βασικά ξέρω! :lol: Οπότε, μπορείς να τα αγνοήσεις! :) Το σίγουρο είναι ότι μου άρεσε και μάλιστα πολύ! Καιρό είχα να σε "κουρδίσω" και το αποτέλεσμα μου άρεσε πολύ! Πρέπει να το κάνω συχνότερα! :)

Edited by SymphonyX13
  • Like 2
MadnJim

Ποτέ δεν πάει χαμένο λίγο κούρδισμα! :lol:

Σ' ευχαριστώ για τα λάθη που εντόπισες Δημήτρη, τα διόρθωσα ήδη στον φάκελό μου. Δεν ήταν ηθελημένα, μέχρι εκεί φτάνουν τα αγγλικά μου. Να 'σαι καλά καλέ μου φίλε. :)

• Like 1
Blacksword
Πολύ καλό φαίνεται Σπύρο και μπράβο για την προσπάθεια σου. Θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη για τα λάθη που τόνισε και προσθέτω κι εγώ τα δικά μου, μόνο που θα ζητήσω μια συγνώμη προκαταβολικά γιατί... εμ,... το έχω καταστρέψει πραγματικά χαχα.

Όλες οι ιδέες και προτάσεις μου μέσα στο σπόιλερ.

What is this, where am I, what is going on

all this darkness, like thick mist, it's altogether wrong (ή αυτό που θα διάλεγα εγώ all this darkness, suffocating inside me, it's altogether wrong)

feels like falling, feels like flying, but yet I'm lying still

maybe I'm dreaming, maybe I'm sleeping, Or is this for real?

the shadows are laughing, my mind is breaking (πρόταση: my mind is crumbling)

my body trembles, and chills, I'm shaking (εδώ θέλει μια αλλαγή, ίσως στη μέση αλλά δεν μου έρχεται τίποτα)

They 're lurking and hiding into the shades

terrors and horrors those devilish maids

I feel Them all over me, like cold serpents crawling

I know They're waiting to claim my soul

but wait, a light, a shine in the dark

was that a dog's or a wolf's lonely bark?

a small square window, but it's up so high (μήπως θα πήγαινε but it's too high;)

it takes me some time to hear me cry

the moonlight is fighting the darkness but loses (ή μήπως θα πήγαινε but never wins;)

cold hands grabbing me, I wonder whose (και εδώ, μαζί με αυτό πρότεινα παραπάνω θα έβαζα I wonder whose it is)

the shadows, like tentacles, I feel Them so close

can't move, can't see, no more think clear (I can't move, I can't see, no more thinking straight ή θα ταίριαζε επίσης can't even think straight)

who' s gonna remember that I've lived too (πρόταση: who's gonna remember that I was here too)

for in a constant rain I was born and grew

yet the shadows are waiting, feed of my fear (feeding from my fear;)

where the darkness wins, now the end is here. (πρόταση: and if the darkness wins, the end is near.)

Edited by Blacksword
  • Like 3
Ιρμάντα

....νεαρός promising στιχουργός ψάχνει rock/metal μπάντα. Στίχος ελληνικός/αγγλικός, ευρεία θεματική, βαθιά γνώση της ρυθμικής και των ποιητικών μέτρων. Προϋπηρεσία: βλ. βιβλιοθήκη ποίησης sff.gr, Η Επταλογία του Ποιητή

Συστάσεις: διαθέσιμες κατόπιν ζητήσεως

Αμοιβή: κατόπιν συννενόησης

Παρακαλώ επικοινωνήστε: Σπυρέτος AKA MadnJim

ΜΟΝΟ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

• Like 2
MadnJim

....νεαρός promising στιχουργός ψάχνει rock/metal μπάντα. Στίχος ελληνικός/αγγλικός, ευρεία θεματική, βαθιά γνώση της ρυθμικής και των ποιητικών μέτρων. Προϋπηρεσία: βλ. βιβλιοθήκη ποίησης sff.gr, Η Επταλογία του Ποιητή

ΜΟΝΟ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Χαχαχαχα, ωραίο το βιογραφικό Ειρήνη, αλλά το έχω δώσει ήδη σε φίλο κιθαρίστα τοπικής ροκ μπάντας. Ευχαριστώ όμως για τη σκέψη, και οπωσδήποτε για την πρώτη φράση σου που με έκανε να τεντωθώ με καμάρι. :)

• Like 2
SymphonyX13

ΜΟΝΟ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Χαχαχαχα, ωραίο το βιογραφικό Ειρήνη, αλλά το έχω δώσει ήδη σε φίλο κιθαρίστα τοπικής ροκ μπάντας. Ευχαριστώ όμως για τη σκέψη, και οπωσδήποτε για την πρώτη φράση σου που με έκανε να τεντωθώ με καμάρι. :)

H πρώτη φράση, ή η πρώτη λέξη;; :rofl: :rofl: :rofl:

• Like 1