Jump to content

Star Wars - The Force Awakens (2015)


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

post-1004-0-81683100-1450982921_thumb.jpg

 

Άξιζε το ταξίδι. Και δεν μιλώ μόνο για το ταξίδι 1983 - 2015. Ενοώ Χαλκίδα - Village Mall και πίσω. Γουργουρίζω σαν ευτυχισμένο γατάκι. Είναι η ταινία που περίμεναν γενεές από ορίτζιναλ φαν. Κι αν κάποιοι βλέπουν κουσούρια, είναι τα ίδια κουσούρια που βρίσκουν και στην ταινία του 1977, οπότε all is okay. Μην ξεχνάτε ότι το A New Hope τα ξεκίνησε όλα. Αυτός εδώ ο πενηντάρης έγινε έφηβος ξανά, και τι βαθυστόχαστο review περιμένετε από μένα πρώτη μέρα; Πζζνν-πζζνν... έτσι δεν κάνουν τα φωτόσπαθα; Και τσαφτσιιιν-τσαφτσιιιν τα μπλάστερ του Millenium Falcon; Θα μιλήσουμε πιο σοβαρά αργότερα, όταν θα γίνουμε πολλοί αυτοί που το είδαν ή όταν θα το έχουμε δει όλοι. Η ταινία έχει ΕΝΑ τρανταχτό σπόιλερ, αντίστοιχο του "I'm your father" του Empire. Όσοι δείτε το έργο θα καταλάβετε, θα τα πούμε μετά αυτά. Πρώτη εκτίμηση: Άκρατος Ενθουσιασμός.

 

Και κάτι ακόμα: Πολλοί εδώ βαθμολογούν τις ταινίες του Πολέμου των Άστρων. Σίγουρα θα βαθμολογήσουν κι αυτό και θα το κατατάξουν σε σειρά προτίμησης με τις υπόλοιπες. Σεβαστή η ενασχολία τους, "παιχνίδι" να γίνεται. Όσον αφορά εμένα, θα μπορούσα να φτιάχνω λίστες και top 10 για ταινίες ε.φ. ή ταινίες γενικά, λίστες που θα ανανεώνονται και θα αλλάζουν εσαεί. Το Star Wars για εμένα είναι ασύγκριτο, είναι above all, μεσουρανεί μόνο του κάπου στο Νιρβάνα. Αυτά από μένα για τώρα, θα επανέρθω, γιατί θα το δω και δεύτερη φορά την άλλη εβδομάδα, όταν έρθει και στη Χαλκίδα.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θέλω να την δω, αλλά θα περιμένω μπας και τα Village φιλοτιμηθούν να βάλουν την ταινία στην αίθουσα VMAX σε μια φυσιολογική ώρα, αντί για τις 23:45 τα μεσάνυχτα που είναι αυτή την εβδομάδα. Όλες τις ταινίες φαντασίας/επιστημονικής φαντασίας (βλέπε Τριλογία Χόμπιτ, Mad Max: Fury Road, Interstellar, Jurassic World, Godzilla, Pacific Rim κλπ) τις έχω δει την πρώτη εβδομάδα στην αιθουσάρα VMAX. Τώρα, βέβαια, έχουμε... Καλόσαυρο και Παπακαλιάτη, οπότε που να βάλουν το μικρό και ασήμαντο Star Wars σε φυσιολογική ώρα;

 

Ίσως να είμαι λίγο off topic, αλλά είμαι εκνευρισμένος με την αντιμετώπιση της ταινίας. Πρώτη φορά το βλέπω αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Το είδα την περασμένη βδομάδα, αλλά περίμενα τόπικ από τον Ντίνο όπως ήταν το πρέπον για να πω την άποψή μου.
Ασποιλέριαστα και στα γρήγορα:
Αν έλεγες σε κάποιον σήμερα, "σκέψου ένα πολύ καλό star wars στο στυλ των πρώτων 3, φτιαγμένο με την τεχνοτροπία του σήμερα", νομίζω ότι το The Force Awakens θα ήταν ό,τι κοντινότερο σε αυτό.
Μου άρεσε πάρα πολύ, (προσωπικά, έχω μια λατρεία με τις σκηνές X-Wing vs Tie Fighter και η ταινία δεν με απογοήτευσε), οι παλιοί χαρακτήρες ΉΤΑΝ οι παλιοί χαρακτήρες σε μεγαλύτερη ηλικία (και δεν είχαμε ηλικιωμένους πια ηθοποιούς που προσπαθούν να παίξουν εκείνους τους 20-30ρηδες χαρακτήρες, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ) αλλά οι νέοι χαρακτήρες πραγματικά κλέβουν την παράσταση.
Τα prequels δεν αναφέρονται πουθενά, σε αντίθεση με τα (όχι τραβηγμένα από τα μαλλιά) callbacks στην Οriginal trilogy. 
Στα πολύ συν το οτι η ταινία έχει χιούμορ αβίαστο: Οι Chewie & Solo ειδικά είναι απολαυστικοί. Ο Finn έχει φοβερό πηγαίο χιούμορ, και εκπληκτική χημεία με την εξαιρετική Rey και τον Poe Dameron.
Αυτό που είπε ο Ντίνος επάνω. Τα κουσούρια του είναι τα κουσούρια των παλιών ταινιών. Προσωπικά δεν με χάλασαν καθόλου.
Νομίζω είναι μια εξαιρετική ταινία του είδους. Είναι προφανές ότι ο Abraams είναι φαν (και κακώς μάλλον μπλέχτηκε με το Star Trek αφού ήταν η μοίρα του να κάνει το -εντελώς διαφορετικό- star wars που λάτρευε από παιδάκι) και δημιούργησε μια ταινία που θα λατρευτεί εξίσου από μικρούς και μεγάλους.
Θα χαρώ να την ξαναδώ σύντομα και όχι μονο μια φορά.
Άντε και του παραχρόνου!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε πολύ, Ντίνο και Ντίνο, που δεν κάνετε spoilers! :)

Εμείς θα τη δούμε οικογενειακώς τη Δευτέρα και παρόλο που είμαστε Startrek groupies και σίγουρα θα βρούμε κάποια κουσούρια, πάμε με μεγάλο ενθουσιασμό να ξαναδούμε τους παλιούς, να θυμηθούμε το Radio City και τα εφηβικά μας χρόνια. 

Very Happy about this! :mf_sonne:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε πολύ, Ντίνο και Ντίνο, που δεν κάνετε spoilers! :)

(και να φανταστείτε ότι "dinos" στα ισπανικά σημαίνει "πες μας" :atongue2: )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ χτες. Ξετρελάθηκα. Ήταν φανερό βέβαια πως από άποψη σεναρίου πήγαν λίγο να "ξαναφτιάξουν" ένα "New Hope" αλλά δεν με πείραξε. Η Ray έρωτας.

 

Αυτό που χάλασε πολλούς Ντίνο (Χ. για να μην μπερδευόμαστε) είναι ότι ακύρωσαν το Expanded Universe που είχε δημιουργηθεί από βιβλία, παιχνίδια κλπ τόσα και τόσα χρόνια και, αυτό που μας έδωσαν στις ταινίες, έχει και κάποια κοινά στοιχεία με το Expanded, ενώ κάποια άλλα τα διαγράφει τελείως. Προσωπικά δεν με ενόχλησε καθόλου, άλλους τους ενόχλησε άπειρα.

 

(εδίτιον το έκπληκτον) Και μόλις ανακάλυψα πως Ridley/Boyega είναι στην ηλικία μου.

Edited by Zaratoth
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω κάτι σημαντικό στο χθεσινό ποστ, κάτι αναπάντεχο που μου συνέβη όταν είδα την ταινία. Κι όμως, τα trailer δεν ήταν αρκετά για να με προετοιμάσουν, δεν θα ήταν δυνατό αν δεν ζούσα την ιστορία. Σαφώς και δάκριζα όταν εμφανίζονταν οι παλιοί, κάπου όμως αναρωτιόμουν κατά πόσο θα με αιχμαλώτιζαν και οι νέοι χαρακτήρες. Όλοι τα κατάφεραν μια χαρά, μια όμως είναι η νέα πρωταγωνίστρια του νέου κύκλου, όπως δείχνουν μέχρι στιγμής τα πράγματα. Η ηθοποιός Daisy Ridley, η Rey της ιστορίας. Είναι το κεντρικό πρόσωπο και όπως φαίνεται, η νέα τριλογία θα είναι το δικό της ταξίδι. Κλασσικά στην παράδοση της μυθοπλασίας του Πολέμου των Άστρων, ακόμα δεν ξέρουμε πολλά γι αυτήν και θα μαντεύουμε ακατάσχετα μέχρι την επόμενη ταινία. Είναι όμως η νέα σταρ των Άστρων, και δίκαια όπως θα διαπιστώσετε.

 

post-1004-0-12137200-1451032638.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω κάτι σημαντικό στο χθεσινό ποστ, κάτι αναπάντεχο που μου συνέβη όταν είδα την ταινία. Κι όμως, τα trailer δεν ήταν αρκετά για να με προετοιμάσουν, δεν θα ήταν δυνατό αν δεν ζούσα την ιστορία. Σαφώς και δάκριζα όταν εμφανίζονταν οι παλιοί, κάπου όμως αναρωτιόμουν κατά πόσο θα με αιχμαλώτιζαν και οι νέοι χαρακτήρες. Όλοι τα κατάφεραν μια χαρά, μια όμως είναι η νέα πρωταγωνίστρια του νέου κύκλου, όπως δείχνουν μέχρι στιγμής τα πράγματα. Η ηθοποιός Daisy Ridley, η Rey της ιστορίας. Είναι το κεντρικό πρόσωπο και όπως φαίνεται, η νέα τριλογία θα είναι το δικό της ταξίδι. Κλασσικά στην παράδοση της μυθοπλασίας του Πολέμου των Άστρων, ακόμα δεν ξέρουμε πολλά γι αυτήν και θα μαντεύουμε ακατάσχετα μέχρι την επόμενη ταινία. Είναι όμως η νέα σταρ των Άστρων, και δίκαια όπως θα διαπιστώσετε.

 

attachicon.gifRidley.jpg

 

 

Πάντως έχουν δηλώσει πως οι βασικές τριλογίες, θα ακολουθούν την οικογένεια Skywalker οπότε την κόβω για μέλος της οικογένειας. Κόρη του Luke πιο πιθανό.

 

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε και βρέθηκε εισητήριο 3 μέρες πριν την πρώτη προβολή στο Odeon Αμαρουσίου, από συμφοιτητή μου. Φυσικά, ήταν προσφορά που δεν μπορούσα να αρνηθώ, ως Star Wars geek. Γενικά μου άρεσε. Πατάει πολύ πάνω στη νοσταλγία, πράγμα που πολλές φορές ένιωσα ότι τράβηξε προς τα κάτω την ταινία (όποιος ενδιαφέρεται, ας ανοίξει τα spoilers). Βέβαια από την άλλη, X-Wings vs TIE Fighters δεν παλιώνει ποτέ. ΠΟ και ΤΕ!

 

Φυσικά και είναι πολύ καλύτερη απο τα prequels, με μια εξαίρεση στην μουσική, αν κι αυτό είναι υποκειμενικό. Σαν ταινία, και με το κριτήριο ότι καλύτερη τριάδα για εμένα είναι V, IV, III (ναι, μου άρεσε το Revenge of the Sith, οκ???) το βάζω άνετα 4ο, ισοβαθμώντας με το VI και σε αρκετά σημεία, ξεπερνώντας το III. 

 

Πάμε στα spoilers τώρα.

 

 

Ο Κylo Ren είναι ο πιο γιωτάς κακός που έχω δει σε Star Wars. Πραγματικά απογοητευτικός, δεν είναι δυνατόν να τον τραμπουκίζουν δύο τύποι που ακουμπάνε φωτόσπαθο πρώτη φορά στη ζωή τους. Είμαι σίγουρος ότι πάει σε Redemption Arc. Επίσης δεν μου άρεσε που έπρεπε να είναι ο γιός του Han Solo. ΆΝΤΕ ΓΕΙΑ, τόσες  οικογένειες υπάρχουν, γιατί πρέπει να δένονται τα πάντα με τους Skywalkers?

 

Ο λόγος που υπάρχει η Resistance ποιός είναι? Την στιγμή που υπάρχει η New Republic με κανονικό στόλο και στρατό, γιατί έπρεπε να δημιουργηθεί κάτι σαν Rebel Alliance? Δεν κάνει καν αντάρτικο η First Order ξέρω'γω, ώστε να δικαιολογείται ο Proxy War της New Republic.

First Order, από που να αρχίσω και που να τελειώσω. Το καταλάβαμε, είναι κακοί, το πήραμε πρέφα όταν καθάρισαν το χωριουδάκι στον Jakku, δεν χρεαζόντουσαν ούτε οι ναζιστικοί χαιρετισμοί, ούτε οι παραλληλισμοί με την Β. Κορέα (άκου εκεί Supreme Leader), ούτε οι φυρερίσκοι αξιωματικοί που ουρλιάζουν.

Fin: Ρε φίλε, είσαι ο γενίτσαρος του διαστήματος(υπονοούν ότι οι Stormtroopers προέρχονται από παιδομάζωμα), πως στην πρώτη σου μάχη, μετά από τόσο indoctrination που δέχεσαι από ανήλικος, αποφασίζεις ότι είναι κακό αυτό που κάνεις?

Starkiller Βase (όχι-δεν-είμαι-Death-Star-3): Έχουμε δεί δύο φορές το Death Star να καταστρέφεται από τα X-Wings, χρειαζόταν πράγματι και τρίτη? Γιατί οι κακοί δεν φτιάχνουν απλά ένα στόλο X-Wings? Οκ, η Empire δικαιολογείται λόγω ανάγκης για Capital Ships, άλλά η First Order γιατί? Lazy writing. Η σκηνή του Trench run volume 2 γαμάει πάντως. Επίσης, που βρήκαν τα resources για κάτι τόσο τεράστιο και τεχνολογικά προηγμένο? Η New Republic γιατί δεν το είχε πάρει καν πρέφα?

Captain Phasma: Κρίμα να προσλάβεις μια τόσο καλή κι εντυπωσιακή ηθοποιό και να την βάλεις για δύο σκηνές, στην μια να μουντάρει τον Fin και στην άλλη να τρώει ξύλο. Ελπίζω να έζησε και να έχει μεγαλύτερο ρόλο στα επόμενα. Νικελωμένη καγκούρισα. :-P

 

Edited by Carolus Rex
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

Ο Κylo Ren είναι ο πιο γιωτάς κακός που έχω δει σε Star Wars. Πραγματικά απογοητευτικός, δεν είναι δυνατόν να τον τραμπουκίζουν δύο τύποι που ακουμπάνε φωτόσπαθο πρώτη φορά στη ζωή τους. Είμαι σίγουρος ότι πάει σε Redemption Arc. Επίσης δεν μου άρεσε που έπρεπε να είναι ο γιός του Han Solo. ΆΝΤΕ ΓΕΙΑ, τόσες  οικογένειες υπάρχουν, γιατί πρέπει να δένονται τα πάντα με τους Skywalkers?

 

Ο λόγος που υπάρχει η Resistance ποιός είναι? Την στιγμή που υπάρχει η New Republic με κανονικό στόλο και στρατό, γιατί έπρεπε να δημιουργηθεί κάτι σαν Rebel Alliance? Δεν κάνει καν αντάρτικο η First Order ξέρω'γω, ώστε να δικαιολογείται ο Proxy War της New Republic.

 

First Order, από που να αρχίσω και που να τελειώσω. Το καταλάβαμε, είναι κακοί, το πήραμε πρέφα όταν καθάρισαν το χωριουδάκι στον Jakku, δεν χρεαζόντουσαν ούτε οι ναζιστικοί χαιρετισμοί, ούτε οι παραλληλισμοί με την Β. Κορέα (άκου εκεί Supreme Leader), ούτε οι φυρερίσκοι αξιωματικοί που ουρλιάζουν.

 

Fin: Ρε φίλε, είσαι ο γενίτσαρος του διαστήματος(υπονοούν ότι οι Stormtroopers προέρχονται από παιδομάζωμα), πως στην πρώτη σου μάχη, μετά από τόσο indoctrination που δέχεσαι από ανήλικος, αποφασίζεις ότι είναι κακό αυτό που κάνεις?

 

Starkiller Βase (όχι-δεν-είμαι-Death-Star-3): Έχουμε δεί δύο φορές το Death Star να καταστρέφεται από τα X-Wings, χρειαζόταν πράγματι και τρίτη? Γιατί οι κακοί δεν φτιάχνουν απλά ένα στόλο X-Wings? Οκ, η Empire δικαιολογείται λόγω ανάγκης για Capital Ships, άλλά η First Order γιατί? Lazy writing. Η σκηνή του Trench run volume 2 γαμάει πάντως. Επίσης, που βρήκαν τα resources για κάτι τόσο τεράστιο και τεχνολογικά προηγμένο? Η New Republic γιατί δεν το είχε πάρει καν πρέφα?

 

Captain Phasma: Κρίμα να προσλάβεις μια τόσο καλή κι εντυπωσιακή ηθοποιό και να την βάλεις για δύο σκηνές, στην μια να μουντάρει τον Fin και στην άλλη να τρώει ξύλο. Ελπίζω να έζησε και να έχει μεγαλύτερο ρόλο στα επόμενα. Νικελωμένη καγκούρισα. :-P

 

 

 

 

Μην ξεχνάς για τον Kylo Ren πως αφενώς ήταν τραυματισμένος από τον Chewbakka, αφετέρου και ο Finn και η Rey είναι ικανοί melee fighters κάτι που φάνηκε απευθείας για τη Rey και υπονοείται για τον Finn λόγω Stormtrooper training κλπ. Επίσης σχετικά με αυτόν δεν το κόβω για Redemption, όσο για αντίθετο από Darth Vader. Ο Vader ξεκίνησε cool κακός και στην έκτη ταινία έγινε redemption. Εδώ μου φαίνεται ότι πήγε για redemption, αλλά έκανε ότι έκανε, ώστε στο τέλος να καταλήξει cool κακός. Όπως φάνηκε κιόλας δεν είχε τελειώσει καν την εκπαίδευσή του.

 

Στα υπόλοιπα points πρέπει να λάβεις υπόψην σου που ακριβώς αποσκοπεί η ταινία. Όπως είπε και ο ίδιος ο JJ Abrams, τα Star wars είναι πιο "παιδικές" ταινίες που τις παρακολουθούν και μεγάλοι, άρα το σενάριο είναι ξεκάθαρα πιο "παιδικό", straight-forward, εύκολο να το πιάσεις. Οπότε προσωπικά αφήνω τις περισσότερες ερωτήσεις σου να απαντηθούν από το νέο Expanded Universe που είναι στα σκαριά.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ο Κylo Ren είναι ο πιο γιωτάς κακός που έχω δει σε Star Wars. Πραγματικά απογοητευτικός, δεν είναι δυνατόν να τον τραμπουκίζουν δύο τύποι που ακουμπάνε φωτόσπαθο πρώτη φορά στη ζωή τους. Είμαι σίγουρος ότι πάει σε Redemption Arc. Επίσης δεν μου άρεσε που έπρεπε να είναι ο γιός του Han Solo. ΆΝΤΕ ΓΕΙΑ, τόσες  οικογένειες υπάρχουν, γιατί πρέπει να δένονται τα πάντα με τους Skywalkers?

 

Ο λόγος που υπάρχει η Resistance ποιός είναι? Την στιγμή που υπάρχει η New Republic με κανονικό στόλο και στρατό, γιατί έπρεπε να δημιουργηθεί κάτι σαν Rebel Alliance? Δεν κάνει καν αντάρτικο η First Order ξέρω'γω, ώστε να δικαιολογείται ο Proxy War της New Republic.

 

First Order, από που να αρχίσω και που να τελειώσω. Το καταλάβαμε, είναι κακοί, το πήραμε πρέφα όταν καθάρισαν το χωριουδάκι στον Jakku, δεν χρεαζόντουσαν ούτε οι ναζιστικοί χαιρετισμοί, ούτε οι παραλληλισμοί με την Β. Κορέα (άκου εκεί Supreme Leader), ούτε οι φυρερίσκοι αξιωματικοί που ουρλιάζουν.

 

Fin: Ρε φίλε, είσαι ο γενίτσαρος του διαστήματος(υπονοούν ότι οι Stormtroopers προέρχονται από παιδομάζωμα), πως στην πρώτη σου μάχη, μετά από τόσο indoctrination που δέχεσαι από ανήλικος, αποφασίζεις ότι είναι κακό αυτό που κάνεις?

 

Starkiller Βase (όχι-δεν-είμαι-Death-Star-3): Έχουμε δεί δύο φορές το Death Star να καταστρέφεται από τα X-Wings, χρειαζόταν πράγματι και τρίτη? Γιατί οι κακοί δεν φτιάχνουν απλά ένα στόλο X-Wings? Οκ, η Empire δικαιολογείται λόγω ανάγκης για Capital Ships, άλλά η First Order γιατί? Lazy writing. Η σκηνή του Trench run volume 2 γαμάει πάντως. Επίσης, που βρήκαν τα resources για κάτι τόσο τεράστιο και τεχνολογικά προηγμένο? Η New Republic γιατί δεν το είχε πάρει καν πρέφα?

 

Captain Phasma: Κρίμα να προσλάβεις μια τόσο καλή κι εντυπωσιακή ηθοποιό και να την βάλεις για δύο σκηνές, στην μια να μουντάρει τον Fin και στην άλλη να τρώει ξύλο. Ελπίζω να έζησε και να έχει μεγαλύτερο ρόλο στα επόμενα. Νικελωμένη καγκούρισα. :-P

 

 

 

 

Μην ξεχνάς για τον Kylo Ren πως αφενώς ήταν τραυματισμένος από τον Chewbakka, αφετέρου και ο Finn και η Rey είναι ικανοί melee fighters κάτι που φάνηκε απευθείας για τη Rey και υπονοείται για τον Finn λόγω Stormtrooper training κλπ. Επίσης σχετικά με αυτόν δεν το κόβω για Redemption, όσο για αντίθετο από Darth Vader. Ο Vader ξεκίνησε cool κακός και στην έκτη ταινία έγινε redemption. Εδώ μου φαίνεται ότι πήγε για redemption, αλλά έκανε ότι έκανε, ώστε στο τέλος να καταλήξει cool κακός. Όπως φάνηκε κιόλας δεν είχε τελειώσει καν την εκπαίδευσή του.

 

Στα υπόλοιπα points πρέπει να λάβεις υπόψην σου που ακριβώς αποσκοπεί η ταινία. Όπως είπε και ο ίδιος ο JJ Abrams, τα Star wars είναι πιο "παιδικές" ταινίες που τις παρακολουθούν και μεγάλοι, άρα το σενάριο είναι ξεκάθαρα πιο "παιδικό", straight-forward, εύκολο να το πιάσεις. Οπότε προσωπικά αφήνω τις περισσότερες ερωτήσεις σου να απαντηθούν από το νέο Expanded Universe που είναι στα σκαριά.

 

 

 

Tραυματισμένος ναι, αλλά όπως έχουμε δει πλειστάκις και στα Prequels και στο Clone Wars, κανένας μαχητής δεν μπορεί να τα βάλει με κάποιον Jedi ή Sith σε μάχη σώμα με σώμα, εκτός από έναν αντίστοιχο. Άρα ο Finn βγαίνει από την μέση, Επίσης, θυμίζω ότι τα lightsabers μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν αποτελεσματικά μόνο οι Force Sensitives, λόγω του ότι είναι πολύ εύκολο να αυτοτραυματιστείς, οπότε ο Finn έπρεπε να βγεί πολύ εύκολα από την μέση. Η Rey είναι πολύ ικανή melee fighter με το staff, αλλά το lightsaber είναι άλλο πράγμα εντελώς.

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά. Ρε παιδιά.

 

 

 

Πετάει ο Σνοκ κάτι για awakening κι εσείς το χάβετε αμέσως ότι είναι η Ρέι; Δε μπορεί να είναι του Φιν το awakening δηλαδή; Είδατε κανέναν άλλο να κρατάει ποτέ φωτόσπαθο -εντάξει εκτός από τον Χαν, αλλά ο Χαν είναι ο Χαν είναι ο Χαν ειναιοΧανειναιοΧανειναιοΧανειναιοΧαν........

 

Αχουμχουμ. Συνεχίζω.

 

-χωρίς να είναι έστω τόσο σχετικός με τη Δύναμη; 

 

Δεν ξέρω, εγώ την ψυλλιάστηκα από την αρχή τη δουλειά. Επίσης, πολλοί ασχολήθηκαν με την "ανυπακοή" του Φιν για να είναι απλά κάτι τυχαίο.

 

Επίσης, η Ρέι είναι κόρη του Χαν. Δεν ξέρω αν θα είναι και της Λέια, αλλά του Χαν είναι σίγουρα.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά. Ρε παιδιά.

 

 

 

Πετάει ο Σνοκ κάτι για awakening κι εσείς το χάβετε αμέσως ότι είναι η Ρέι; Δε μπορεί να είναι του Φιν το awakening δηλαδή; Είδατε κανέναν άλλο να κρατάει ποτέ φωτόσπαθο -εντάξει εκτός από τον Χαν, αλλά ο Χαν είναι ο Χαν είναι ο Χαν ειναιοΧανειναιοΧανειναιοΧανειναιοΧαν........

 

Αχουμχουμ. Συνεχίζω.

 

-χωρίς να είναι έστω τόσο σχετικός με τη Δύναμη; 

 

Δεν ξέρω, εγώ την ψυλλιάστηκα από την αρχή τη δουλειά. Επίσης, πολλοί ασχολήθηκαν με την "ανυπακοή" του Φιν για να είναι απλά κάτι τυχαίο.

 

Επίσης, η Ρέι είναι κόρη του Χαν. Δεν ξέρω αν θα είναι και της Λέια, αλλά του Χαν είναι σίγουρα.

 

 

Ωραία points

 

 

Η Rey έδειξε το τρελό Force Potential, όχι ο Finn. Επίσης, η "ανυπακοή" του Finn θ'απασχόλησε πολλούς γιατί, ποτέ δεν είχε ξαναγίνει κάτι τέτοιο. Μιλάμε για τους γενίτσαρους του διαστήματος, παιδομαζώματα και τέτοια. Άμα έσπασε το indoctrination σε έναν, σπάει σε όλους.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ρε παιδιά. Ρε παιδιά.

 

 

 

Πετάει ο Σνοκ κάτι για awakening κι εσείς το χάβετε αμέσως ότι είναι η Ρέι; Δε μπορεί να είναι του Φιν το awakening δηλαδή; Είδατε κανέναν άλλο να κρατάει ποτέ φωτόσπαθο -εντάξει εκτός από τον Χαν, αλλά ο Χαν είναι ο Χαν είναι ο Χαν ειναιοΧανειναιοΧανειναιοΧανειναιοΧαν........

 

Αχουμχουμ. Συνεχίζω.

 

-χωρίς να είναι έστω τόσο σχετικός με τη Δύναμη; 

 

Δεν ξέρω, εγώ την ψυλλιάστηκα από την αρχή τη δουλειά. Επίσης, πολλοί ασχολήθηκαν με την "ανυπακοή" του Φιν για να είναι απλά κάτι τυχαίο.

 

Επίσης, η Ρέι είναι κόρη του Χαν. Δεν ξέρω αν θα είναι και της Λέια, αλλά του Χαν είναι σίγουρα.

 

 

Ωραία points

 

 

Η Rey έδειξε το τρελό Force Potential, όχι ο Finn. Επίσης, η "ανυπακοή" του Finn θ'απασχόλησε πολλούς γιατί, ποτέ δεν είχε ξαναγίνει κάτι τέτοιο. Μιλάμε για τους γενίτσαρους του διαστήματος, παιδομαζώματα και τέτοια. Άμα έσπασε το indoctrination σε έναν, σπάει σε όλους.

 

 

 

Και εμένα με έβαλε λίγο σε σκέψεις αυτό, γιατί...

 

 

...τον κοίταξε καλά καλά ο Kaylo Ren. Στην αρχή. Δεν νομίζω να τον κοίταξε μόνο και μόνο γιατί ήταν "τρομαγμένος" ή κάτι τέτοιο. Μου φάνηκε μεγάλη αντίδραση για απλώς αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Αρχικά, κανείς δεν έψαξε τον Φιν για Force potential, ακριβώς γιατί δεν περιμένεις από stormtrooper να ανακατεύεται με τη Δύναμη, έτσι; Και δεν είναι μόνο το indoctrination. Εδώ ο κάθε υψηλά ιστάμενος (Κάιλο Ρεν, Κάπτεν Φάσμα κι ο γέρος αδερφός Γουίζλι) ξέρει το ακριβές νούμερο-όνομα του τύπου ο οποίος δούλευε στις υποδομές υγιεινής. Μόνο ο Σνοκ δεν τον αναφέρει με το όνομά του. Εμένα μου βρωμάει (pun intended :p  ) αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά. Ρε παιδιά.

 

 

 

Επίσης, η Ρέι είναι κόρη του Χαν. Δεν ξέρω αν θα είναι και της Λέια, αλλά του Χαν είναι σίγουρα.

 

 

 

 

Ευθυμία, θυμάσαι το τρέιλερ με τη φωνή του Χάμιλ, μάλλον ως Luke: "The force runs strong in my family. My father had it. My sister has it. I have it. Now you have it too". Και δεν είχαμε φυσικά ιδέα σε ποιον απευθυνόταν. Τώρα ξέρουμε, αν και η ατάκα δεν παίζει πουθενά στην ταινία, γιατί ο Luke δεν λέει λέξη. "Runs strong in my family"? Γιατί λοιπόν η Rey κόρη του Han κι όχι του Luke;

 

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Σωστός.

Αλλά υπάρχει κι ο Κάιλο Ρεν. Κι επίσης δεν ξέρεις αν θα κρατήσουν το κομμάτι του expanded universe με τα παιδιά του Λουκ ή εκείνο που λέει ότι ο Μπεν Σόλο είχε και μια δίδυμη αδερφή.

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα συμφωνήσουμε όλοι ότι ουσιαστικά είδαμε ένα καινούργιο 

A New Hope

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα όσα άξιζαν πραγματικά στην ταινία ήταν τα όσα ανέφεραν στα πεταχτά και στα γρήγορα (όπως επίσης και οι μάχες). Ολα τα άλλα ήταν a new hope χωρίς κακό αντάξιο του Vader. Θα μπορούσε να είχε πολύ "ζουμί" το έργο, απλώς δεν εστίασαν σε αυτό όσο έπρεπε.

 

Ας ελπίσουμε ότι ο επόμενος που θα το αναλάβει θα έχει όραμα τουλάχιστον και ότι θα το διαφοροποιήσει αρκετά με βάση τα στοιχεία που έχει ήδη.

 

Κατά τ' άλλα ωραίοι οι νέοι πρωταγωνιστές και ενδιαφέροντες....

Link to comment
Share on other sites

Μα ούτως ή άλλως στις συνεντεύξεις τους είπαν ακριβώς αυτό, ότι αφενός έπρεπε να κρατήσουν το storyline απλοϊκό μιας και είναι πιο "παιδική" ταινία, απ'την άλλη δεν ήθελα πολλά "set-to-stone" για να μπορούν οι επόμενοι να έχουν σχετική ελευθερία να το πάνε όπου θέλουν. Εξού και αρκετά πράγματα ήταν φλου και αναπάντητα. Εμένα προσωπικά δεν με ενόχλησαν ίσως επειδή το έχω στο μυαλό μου σαν το πρώτο part τριλογίας και έτσι το είδα οπότε το ότι τώρα δεν έμαθα διάφορα πράγματα δεν με ενόχλησε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν μας είπαν στις συνεντεύξεις είναι ότι θα κάνανε ένα remake του a new hope έχοντας ως κακό ένα κακομαθημένο fanboy του Darth Vader και βάση του το death star νούμερο 3.

Edited by AlienBill
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αμα διορθώσει την κατάσταση ο επόμενος (που λένε ότι είναι καλή πένα) ούτε εγώ θα έχω πρόβλημα. Επίσης προς την άνοιξη θα κάνω ένα rewatch τα επεισόδια 2-7 (το phantom menace δεν το "στρέχω")

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως σας αρέσει περισσότερο το 2 από το Phantom Menace. Αν και είμαι τεράστιος λάτρης οτιδήποτε έχει να κάνει με τους Clone Troopers, το romance του 2 ήταν awkard με ορισμένες φάσεις που ακουμπά το εμετικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Star Wars - The Force Awakens (2015)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..