Jump to content

Η Νύχτα που Έβρεξε Μαχαίρια - Βασίλης Γιαννάκης


elgalla
 Share

Recommended Posts

Σας προσκαλώ στην δεύτερη παρουσίαση της "νύχτας που έβρεξε μαχαίρια" που γίνεται στη Θεσσαλονίκη. Θα λάβει χώρα στον Μαλλιάρη, πολυχώρος Ανατόλια, στις 30 του μηνός!

 

Ομιλητές θα είναι οι συγγραφείς GeorgeDamtsios και ο MariosDimitriadis που βρίσκονται και στο φόρουμ μαζί μας, όπως επίσης και ο συγγραφέας Θεόφιλος Γιαννόπουλος.

 

PiRhoOmicronSigmaKappaLambdaEtaSigmaEta_

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραία συνέντευξη και βίντεο, τα λέμε στη παρουσίαση στις 30!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και εγώ το βιβλίο και το απόλαυσα. Διαβάζεται εύκολα, δεν είναι καθόλου κουραστικό, έχει.. 'πινελιές' ανατριχίλας μέχρι να φτάσει στην κορύφωση δηλαδή. Αν βρήκα κάτι αρνητικό είναι ότι θα ήθελα περισσότερο. Ειδικά όσο αφορά την έπαυλη και τον γέρο θα ήθελα να μάθω πιο πολλά για αυτή την ιστορία, τι συνέβει τότε κτλ. νομίζω ότι είχε 'ψωμί'΄για περισσότερη δράση εκεί. Γενικά μια χαρά πάντως, συγχαρητήρια και καλή συνέχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Μιχάλη για τα καλά σου λόγια! Χάρηκα πολύ που το διάβασες και που σου άρεσε. :good: Το τελευταίο διάστημα ασχολούμαι με το επόμενο που το γράφω και το ξαναγράφω από τότε που ήμουν στο λύκειο. Ελπίζω να αρέσει κι αυτό.

 

Σχετικά με το τι παίχτηκε στην έπαυλη έχω ακούσει ως τώρα πολλές θεωρίες, αλλά το καλό είναι ότι όλες συμπίπτουν στις γενικές κατευθυντήριες γραμμές που έχω δώσει. Ο Μάξιμος (δεδομένου ότι η ιστορία είναι σε 1ο πρόσωπο) κατάφερε να ανακαλύψει ένα μεγάλο μέρος των όσων γίνανε, αλλά πάλι υπάρχουν πράγματα στα οποία μπορούν να γίνουν μόνο εικασίες. Πολλές φορές όταν υπονοείται κάτι, βάζουμε με το μυαλό μας τα χειρότερα. Ενας φίλος μου βρήκε μέχρι και πώς ενεργοποιείται η παγίδα (που δεν το λέει ξεκάθαρα μέσα). Θα το βάλω σε spoiler μόνο για όσους το σκέφτηκαν ΠΟΛΥ και δεν κατέληξαν πουθενα...

 

 

Αν οι πόρτες της αποθήκης ανοίξουν και κλείσουν με τη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΣΕΙΡΑ (δηλαδή ανοίξει-κλεισει η πίσω και μετά από λίγο ανοίξει κλεισει η μπροστα) τότε ενεργοποιείται η παγίδα. Απλώς μέχρι τότε κανείς δεν χρησιμοποιούσε και τις δυο πόρτες ταυτόχρονα (χρησιμοποιούνταν μόνο η μπροστά)

 

 

Το παραπάνω ούτε καν ο Μάξιμος το σκέφτηκε....

Edited by AlienBill
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήταν ενδιαφέρον και ένα πρίκουελ που να αφορά την ιστορία του γέρου με κατάληξη τα γεγονότα στην έπαυλη ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν ενδιαφέρον και ένα πρίκουελ που να αφορά την ιστορία του γέρου με κατάληξη τα γεγονότα στην έπαυλη ;)

 

Καλή ιδέα! Είχα επιχειρήσει να γράψω ένα σίκουελ αλλά δεν ήταν τόσο καλό τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ ωραία συνέντευξη που μου πήρε ο Γιώργος Λαγκώνας και η νυχτοφιλία. Ευχαριστώ πολύ, Γιώργο...

 

http://nyctophilia.gr/%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AD%CE%B1-%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%BB%CE%B7-%CE%B3%CE%B9/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι καλή μέρα για μένα. Μετά την συνέντευξη με τον Γιώργο, είδα να αναρτάται στη σελίδα "οι συγγραφείς και τα βιβλία που αγαπάμε" η παρακάτω θετική κριτική από την Καλλιόπη Καρακαλτσα, την κριτικό της σελίδας.

 

 

1934936_994353640612349_2917548243690952

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι μόλις μία μέρα πριν από την παρουσίαση στον Μαλλιάρη. Υπενθυμίζω ότι Τετάρτη 30 Μαρτίου στις 7 το απόγευμα, τα μαχαίρια βρίσκονται στον Μαλλιάρη με ομιλητές έκπληξη: Μάριος Δημητριάδης, Γιώργος Δάμτσιος και Θεόπουλος Γιαννόπουλος!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ηταν μια εξαιρετική παρουσίαση χθες στο βιβλιοπωλείο "Μαλλιάρης Παιδεία" πολυχώρος ανατόλια. Ευχαριστώ θερμά όσους από εσάς ήρθατε και ιδιαίτερα τους συγγραφείς Γιώργο Δάμτσιο, Θεόφιλο Γιαννόπουλο και Μάριο Δημητριάδη για τα τόσο όμορφα λόγια που είπαν για τη "νύχτα".

 

DSCF2483_zpsu6fchbys.jpg

 

 

DSCF2499_zps3dxx2atz.jpg

 

 

DSCF2495_zpsvkmmtg8z.jpg

 

 

DSCF2486_zpss3ta1rla.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς λόγω πρωινού εγερτηρίου δεν μπόρεσα να κάτσω μετά την λήξη της εκδήλωσης. Κατά την διάρκεια της όμως όλα ήταν καλά. Πολύ καλά. Όμορφη παρουσίαση, ωραίος διάλογος με το κοινό και ζεστή, ευχάριστη ατμόσφαιρα.

 

Άντε λοιπόν, βάλε τα δυνατά σου. Να απολαύσουμε λίαν συντόμως το καινούργιο σου πόνημα και να ξαναβρεθούμε για να το συζητήσουμε και από κοντά. Και ευχαριστώ και για την ωραία αφιέρωση  :)

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

^ Κι εγώ ευχαριστώ που ήρθες, Δημήτρη. Χάρηκα πολύ που σου άρεσε η παρουσίασή μας :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενα εξαιρετικό άρθρο από τον συγγραφέα Θεόφιλο Γιαννόπουλο για τη "νύχτα" στο κουκιδάκι. Τον ευχαριστώ θερμά για τα όσα έγραψε!

 

Στο τέλος του άρθρου υπάρχει και διαγωνισμός όπου κληρώνουμε ένα αντίτυπο.

 

http://koukidaki.blogspot.gr/2016/04/ksenagisi-se-mia-nyhta-pou-evrekse-mahairia.html

Edited by AlienBill
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Παρά το γεγονός ότι είχα μια κουραστική μέρα, για μία ακόμη φορά ανέβηκα ψυχολογικά από μία πραγματικά συγκινητική κριτική του Χρήστου Κεσκίνη στο "φρούριο της Λήθης".

 

 

http://thecastleofoblivion.blogspot.gr/…/…/blog-post_7.html…

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δύο πράγματα μου άρεσαν σε αυτό το βιβλίο:

  • Η παλιομοδίτικη(Λαβκραφτική θα τολμούσα να πω) ατμόσφαιρά του. Σε βάζει κατευθείαν στην θέση του ήρωα.
  • Η κινηματογραφική του δράση. Σχεδόν το έβλεπα να διαδραματίζεται μπροστά στα μάτια μου.

Από εκεί και πέρα θα έχει ιδιαίτερη θέση στην καρδιά μου, γιατί στην πρώτη μου επαφή με το βιβλίο(στην παρουσίασή του στην Θεσσαλονίκη) άρχισα να καταλαβαίνω ότι η Ελλάδα έχει ένα νέο κύμα συγγραφέων τρόμου. Και αξίζει αν ασχοληθούμε με αυτούς. Ομολογώ πως είχα πλήρη άγνοια(από δικό μου λάθος κυρίως) και διαβάζοντας μερικά βιβλία από τότε, πραγματικά χαίρομαι που 'εστω και αργά, το ανακάλυψα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

άρχισα να καταλαβαίνω ότι η Ελλάδα έχει ένα νέο κύμα συγγραφέων τρόμου.

 

Συμφωνώ και ποντάρω πάνω σ'αυτό.

Αρκετά ταλαντούχα παιδιά από εδώ μέσα με έκαναν να αναθεωρήσω τις απόψεις μου για τους έλληνες συγγραφείς (ειδικά στον τομέα του τρόμου), πράγμα που ομολογώ πως δεν με είχε απαχολήσει ποτέ στο παρελθόν. Αυτά τα παιδιά με έκαναν να περιμένω πως και πως για κάτι νέο δικό τους. Τους εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία, να είναι πάντα ποιοτικοί και να πετύχουν τους στόχους τους.

Συγχαρητήρια στον Βασίλη και στα άλλα παιδιά. Συνεχίστε έτσι, δυνατά, όπως αγαπάμε..

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Πολλοί ρωτούν πού μπορούν να βρουν το βιβλιο ετοιμοπαράδοτο στην Αθήνα.

 

Εκτός από την Οστρια που βρίσκεται στην Χέυδεν 3, υπάρχει και στο βιβλιοπωλείο του Τζανακάκη "παρ'΄ημίν" που βρίσκεται στη Χαριλάου Τρικούπη 11.

 

Επίσης υπάρχει στα βιβλιοπωλεία του Ευριπίδη στην Κηφισιά και στο Χαλάνδρι. Δείτε εδώ http://www.evripidis.gr

 

Με παραγγελία μπορείτε να το βρείτε και στην Πολιτεία

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Νοέμβριο θα έχουμε επιπλέον καινούργια... ωραία πράγματα... αναμείνατε!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το τελείωσα σε 2 καθισιές. Καλογραμμένο, με κινηματογραφική δράση(όπως ειπώθηκε και πιο πάνω). Είχε κάποια μικροθεματάκια(αλλα όντως μικρό-) που εμένα όταν τα διάβασα με ξένισαν λίγο. Π.χ. Πως το πικάπ δουλεύει χωρίς ενισχυτή και ηχεία;;; Ο Μάξιμος, την πρώτη(ή την 2η) μέρα που πάει στο χωριό και γνωρίζει τον Λάμπη, λέει σε κάποια φάση πως ταιριάζουν σε όλα, τον θεωρεί φίλο του κλπ. Και όλα αυτά, χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια συζήτηση μεταξύ τους για να δούμε που ταιριάζουν ή έστω να αναφερθεί η ύπαρξη αυτής της συζήτησης. Μου φάνηκε ότι βιάστηκε εκεί λίγο. Επίσης 

Το ότι η αποθήκη είναι "κούφια", το καταλαβαίνεις από την πρώτη στιγμή, γιατί είναι το αυτονόητο, ειδικά από την στιγμή που όλοι ξέρουν ότι κάτι περίεργο γίνεται σε αυτό το σπίτι. Πως γίνεται τόσα χρόνια να μην το έχει σκεφτεί κανείς;

. Και ίσως κι άλλο ένα που δεν θυμάμαι τώρα. 
Το βιβλίο μέχρι το 1/3 ή τα 2/5 ( :p ) πάει για 3-3,5 στα 5, αλλά κάπου εκεί ξεκινάει ένας ΚΑΛΠΑΣΜΟΣ που καταλήγει να είναι ΑΝΕΤΟ 4/5(και ίσως να το αδίκησα με το 8/10 και να αξίζει ένα 8,5/10) και ΚΑΘΟΛΟΥ χαριστικό. Αναμένω ακόμα περισσότερα με το "Ματωμένη Μαρία"! Μπράβο Βασίλη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ-πολύ Θανάση για τα καλά σου λόγια και που το διάβασες τόσο σύντομα!

 

Όντως για το πικ-απ είχα παρασυρθεί από ένα δικό μου πικ-απ το οποίο έπαιζε και με δικά του ηχεία (αλλά ακουγόταν πολύ λίγο όπως ακούγεται ο υπολογιστής χωρίς εξωτερικά ηχεία).

 

Ελπίζω να σου αρέσει το ίδιο και η Μαρία :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..