Jump to content

Ταινίες 2005 (Poll)


distaros
 Share

Ποιά θα ήταν και η πρώτη σας επιλογή?  

28 members have voted

  1. 1. Ποιά θα ήταν και η πρώτη σας επιλογή?

    • Star Wars 3
      7
    • Batman Begins
      0
    • War of the Worlds
      1
    • Kingdom of Heaven
      6
    • Hitchhikers Guide to the Galaxy
      4
    • King Kong
      0
    • Sin Sity
      8
    • Harry Potter and the Goblet of Fire
      2
    • Fantastic Four
      0


Recommended Posts

Ο Orlandoς ήταν ωραίος αλλά ο χαρακτήρας που έπαιζε δεν μου φάνηκε και πολύ αληθινός. Φαινόταν σαν να είναι ο Εκλεκτός και μου τη σπάει μέχρι ένα σημείο αυτό.

 

Ναι. Ο τύπος ήταν σαν χαρακτήρας από RPG που τον παίζει κάποιος παίκτης ο οποίος δεν έχει σχέση με τον υπόλοιπο κόσμο. Πολύ ιδεαλιστής για να είναι πραγματικός, και χωρίς καλή αιτιολογία μέσα από την ταινία. Επιπλέον, ήταν το κλασικό μοτίβο τού μπαμπάς πεθαίνει αφήνει στο γιο --που δεν ήξερε ως τώρα τον μπαμπά-- απίστευτη περιουσία.

 

Εκείνο που μου άρεσε ήταν όλα τα υπόλοιπα: ο τρόπος που παρουσιάζονταν οι Σταυροφόροι, ο Σαλαντίν, οι συγκρούσεις. Και η τελική πολιορκία ήταν ανεπανάληπτη.

 

Βγήκα από το σινεμά σαν να είχα δει ένα γαμάτο δοκιμαντέρ, αλλά δυστυχώς όχι ταινία με πλοκή.

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που μου άρεσε ήταν όλα τα υπόλοιπα: ο τρόπος που παρουσιάζονταν οι Σταυροφόροι, [...]

:roflmao: Σωστό αυτό που λες· όσον αφορά το «δοκιμαν'τέρ,» έκαναν το καλό αυτό, μπας και δουν κάποιοι άνθρωποι κάποια πράγματα... Η πλοκή ήταν μάλλον για τα μπάζα (εκεί την ξαπόστειλαν).

 

Μεταξύ Χαρούκλη και Σταρ Βαρς...

Edited by Bardos
Link to comment
Share on other sites

Mα μόνο εγώ ψήφισα το war of worlds? Spielberg στη σκηνοθεσία και Tom Cruise πρωταγωνιστής. Καλή θα'ναι

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Το Kingdom of Heaven μου άρεσε πολύ και για τη μουσική του. Έχω το soundtrack και είναι αρκετά ατμοσφαιρικό. Πρέπει να σκεφτώ να το χρησιμοποιήσω σε κανένα session :)

Link to comment
Share on other sites

Το Kingdom of Heaven μου άρεσε πολύ και για τη μουσική του. Έχω το soundtrack και είναι αρκετά ατμοσφαιρικό. Πρέπει να σκεφτώ να το χρησιμοποιήσω σε κανένα session  :)

 

Εξαιρετική μουσική επένδυση! Σε μεταφέρει απόλυτα στην εποχή της ταινίας! :cool2:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

ετεροχρονισμένα ψηφίζω το hitchhiker's guide to the galaxy.

απόλυτα και αποκλειστικά το γαλαξία. ήταν και η μόνη ταινία από αυτές που είδα στον κινηματογράφο, στην άδεια από το στρατό.

πού είναι το βαβελόψαρό μου;;;

Link to comment
Share on other sites

Βλεποντας τα αποτελεσματα εκπλησσομαι σχετικα με το Βασιλειο των Ουρανων.

Βασικα η σκηνοθεσια και τα κοστουμια ηταν πολυ καλα.Λεπτομερεια-οι πανοπλιες και οι ασπιδες ειναι φθαρμενες ηδη πριν βγουν για μαχη,πραγμα λογικο αφου οι ιπποτες εχουν ξαναπολεμησει.

Επισης ειχε καλα δοσμενο τον Σαλαντιν.

Αλλα ο κεντρικος ηρωας ηταν αθλιος.Ο πολυ ηθικος και καλος που γινεται ιπποτης και ειναι και υπερτελειος πολεμιστης.Σιγα ρε φιλε.Οι αλλοι που ειναι τοσο εμπειροι δηλαδη πως χανουν απο ενα νουμπα που ειναι και αοπλος?

 

Το Batman Begins πολυ καλο-αναμεσα στις καλυτερες ταινιες του ειδους και η αγαπημενη μου ταινια Μπατμαν.Ναι,εδειξε πως εγιναν ολα αυτα τα γκατζετουδια και πως εγινε ουαου τυπος ο Μπατμαν.Επισης καλες ερμηνειες γενικα...γουσταρα το καστ για καποιον απροσδιοριστο λογο.

 

Ο γαλαξιακος οδηγος ηταν φοβερη ταινια επισης.

 

Οι υπολοιπες οχι και τιποτα σπουδαιο.

Link to comment
Share on other sites

Βλεποντας τα αποτελεσματα εκπλησσομαι σχετικα με το Βασιλειο των Ουρανων.

Βασικα η σκηνοθεσια και τα κοστουμια ηταν πολυ καλα.Λεπτομερεια-οι πανοπλιες και οι ασπιδες ειναι φθαρμενες ηδη πριν βγουν για μαχη,πραγμα λογικο αφου οι ιπποτες εχουν ξαναπολεμησει.

Επισης ειχε καλα δοσμενο τον Σαλαντιν.

Αλλα ο κεντρικος ηρωας ηταν αθλιος.Ο πολυ ηθικος και καλος που γινεται ιπποτης και ειναι και υπερτελειος πολεμιστης.Σιγα ρε φιλε.Οι αλλοι που ειναι τοσο εμπειροι δηλαδη πως χανουν απο ενα νουμπα που ειναι και αοπλος?

 

Να πω μόνο κάτι για το Βασίλειο των Ουρανών. Την αρχική εκδοχή της ταινίας δεν την έχω δει. Μου είχε φανεί εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, αλλά είχα ακούσει μέτριες ή αντικρουόμενες γνώμες που απογοητεύτηκα. Πρόσφατα μετά από τις έντονες παροτρύνσεις ενός φίλου μου, είδα την extended εκδοχή της ταινίας και κατόπιν συζήτησα με όσους είχαν δει την ταινία στον κινηματογράφο.

Από αυτά που κατάλαβα είδαμε δύο εντελώς διαφορετικές ταινίες. Ο Σκοτ πρόσθεσε σχεδόν μία ολόκληρη ώρα (!) ταινίας στο director's cut και το αποτέλεσμα κατά τη γνώμη μου ήταν εξαιρετικό. Η ταινία είναι μία από τις καλύτερες ιστορικές ταινίες που έχω δει ποτέ (ή μάλλον ιστορικού περιεχομένου, μιας και η πολιορκία της Ιερουσαλήμ δεν συνέβη ποτέ νομίζω). Όπως είναι αναμενόμενο οι χαρακτήρες αποκτούν βάθος και η πλοκή ξεδιπλώνεται πάνω σε πιο στέρεες βάσεις. Μαντεύω ότι ποτέ δεν είδατε τον γιο του Βασιλιά της Ιερουσαλήμ, ποτέ δεν μάθατε γιατί η Sibylla αναγκάστηκε να ανεβάσει στον θρόνο τον Guy de Lusignan, ούτε είδατε την μονομαχία του τελευταίου με τον Orlando.

Χαρακτηριστικά πάνω σε αυτό που λέει ο heiron: Δεν ξέρω αν το ανέφερε και στην αρχική ταινία, όμως ο Balian, λέει απ' την αρχή ότι έχει πάρει μέρος σε πολεμούς και μάχες και έχει υπηρετήσει σαν μηχανικός κι άλλους στρατούς. Ο σκηνοθέτης αφήνει να εννοηθεί ότι απλά η ζωή του έκανε ξανά τον ίδιο κύκλο με την ανάδειξή του σε Υπερασπιστή της Ιερουσαλήμ. Κάποτε ήταν πάλι σπουδαίος πριν γίνει σιδεράς και πριν τον αναζητήσουν οι Σταυροφόροι.

Αν την παραγγείλετε μέσω net θα απολαύσετε μία πολύ καλή ταινία. Υποθέτω επίσης ότι το soundtrack υπάρχει στη συλλογή σας και δεν το αναφέρω καν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Φάντασμα changed the title to Ταινίες 2005 (Poll)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..