Jump to content

Θέμα 4: Σχεδιασμός χαρακτήρα-κοστουμιού


Oberon
 Share

Recommended Posts

Nα και το τέταρτο θέμα για ζωγραφική. Ο σχεδιασμός ενός χαρακτήρα ε.φ., φαντασίας ή και τρόμου με πρωτότυπο, δικό σας δηλαδή, κοστόυμι. Επίσης πληροφορίες για το background του χαρακτήρα.

Ο σκοπός δεν είναι η δημιουργία κάποιας παράξενης πρωτότυπης φυλής (ο χαρακτήρας μπορεί να είναι ας πούμε elf, ή τυπικός σούπερ-ήρωας) αλλά το κοστούμι, η εμφάνιση του χαρακτήρα και η ιστορία του. Δηλαδή ένα "πιστευτό" σύνολο που τα επιμέρους στοιχεία δένουν μεταξύ τους, μέσα στα οποία συμπεριλαμβάνεται και το κειμενάκι με τις πληροφορίες για τον χαρακτήρα μας. Σκεφτείτε το σαν να προτείνατε το χαρακτήρα για ένα video-game, εξώφυλλο ενός βιβλίου ή κόμικ ή κάτι ανάλογο.

Κοστούμι βέβαια μπορεί να είναι οτιδήποτε (ακόμα και αποκλειστικά τατουάζ). Όπως πάντα δεν έχει σημασία το στυλ που σχεδιάζει ο καθένας (Manga, comic, photomanipulation, οτιδήποτε) αλλά η δημιουργικότητα και η φαντασία. Το θέμα θα διαρκέσει 2-3 εβδομάδες. :)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Ιδού ο Εδμούνδος Γέολερ. Βαρύς ως νεανίας, υπέρβαρος αργότερα. Είναι μηχανικός διαστημοπλοίων. Δυστυχώς ο όγκος του αποτελούσε επαγγελματικό πρόβλημα, μιας και οι μηχανικοί πρέπει να χώνονται στα πιο στενά και άβολα μέρη του διαστημοπλοίου για να διορθώνουν τις βλάβες. Έτσι λοιπόν, ο Εδμούνδος αποφάσισε να αποκτήσει τη *ΝΕΑ* ΣΩΜΑΤΟΣΥΡΡΙΚΝΩΤΙΚΗ ΣΤΟΛΗ ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΣΗΣ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ της FPE, ή απλώς ΣΣΕΔ, που επιτρέπει σε κάθε υπέρβαρο μηχανικό διαστημοπλοίων να δουλέψει χωρίς τα προβλήματα που δημιουργεί το περιττό βάρος.

"Ποτέ ξανά δε θα προσπαθήσω να κάνω δίαιτα!" δηλώνει ευχαριστημένος ο Εδμούνδος.

Αν είσαστε κι εσείς υπέρβαρος μηχανικός διαστημοπλοίων βάλτε ΤΩΡΑ ενα τέλος στα προβλήματά σας. Τηλεφωνήστε τώρα στο 10-2999529638, ( 12-2999529638 για κατοίκους εκτός των Νέων Αποικιών ) και αποκτήστε τη νέα ΣΣΕΔ στην ευκαιριακή τιμή των 4999 ομοσπονδιακών Φρούπς.

(Στο πακέτο δεν περιλαμβάνονται εργαλεία και μηχανολογικός εξοπλισμός.)

 

fakecow.jpg

Edited by Μελδόκιος
Link to comment
Share on other sites

Να και η δική μου συμμετοχή!

 

Πληροφορίες για τον Auverο

Ο πιο ξακουστός μουσικός της εποχής του. Έζησε 110 χρόνια μετά την ίδρυση της πρωτεύουσας Sinstolea όπου και έμενε. Δημιουργούσε τα τραγούδια του κατασκευάζοντας μουσικά κουτιά. "Η χρυσές δροσοσταλίδες του αντίο", το τραγούδι που εκείνη την εποχή ακούστηκε όσο κάθε άλλο, ήταν ο λόγος για να γίνει ο Auvero γνωστός, ακόμη και έξω από την Sinstolea. Έπαιξε το εν λόγω τραγούδι καλεσμένος σε πολλές βασιλικές αυλές, σε γάμους, σε λαϊκές συνάξεις και σε γιορτές και πανυγύρια της Sinstolea. Αφού έβγαλε πολλά πλούτη, σταμάτησε τις δημόσιες εμφανίσεις και εγκαταστάθηκε στην ύπαιθρο, φτιάχνοντας μουσική και μουσικά κουτιά για τον εαυτό του και μόνο.

post-66-1115084431_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, αντε και οι επόμενοι. Όλοι ζωγραφίζετε ή έστω φαντάζεστε διάφορους χαρακτήρες. Ετοιμάζω και εγώ τον δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κι εγώ να κάνω ένα σχέδιο, αλλά θέλω μερικές μέρες!

Link to comment
Share on other sites

Μέρες υπάρχουν. Τα θέματα της Ζωγραφικής δεν κλείνουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα σχέδιο (μεσα σε 5 λεπτα.... ναι πολύ κάψημο)

 

Αλλά δεν έχω εκτυπωτή... όλο και κάπου θα πάω όμως !!!!

Link to comment
Share on other sites

Behold Ilwen!

 

Γεννήθηκε τον 8ο αιώνα του ελεύθερου κόσμου στα καταπράσινα δάση της Έλασαν και ήταν η μοναδική διάδοχος της νύμφης του Ιερού Βουνού.

 

Όταν όμως έγινε μάρτυρας της δολοφονίας των γονέων και της αδελφής της από μια ορδή Δαιμόνων, απαρνήθηκε το Ιερό και εντάχθηκε στους Ασσασίνους της Δύσης αποζητώντας εκδίκηση.

 

Ποτέ πριν μια κάστα δολοφόνων δεν περιελάμβανε στους κόλπους της μια τόσο μυστηριώδη και μελαγχολική πριγκίπισσα των ξωτικών όπως η Ίλγουεν...

 

post-240-1118366692_thumb.jpg

Edited by Isis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

aisida.jpg

H Cathak Aisida είναι μια ευγενής από τον οίκο των Κάθακ. Εκλεκτή του Δράκου της Φωτιάς, έχει εκπαιδευτεί στη τέχη του πολέμου και περνά τις μέρες της στο ανάκτορο του πατέρα της, στις επαρχίες του Νότου, προπονούμενη στη ξιφασκία με τον θνητό σωματοφύλακά της. Είναι αρραβωνιασμένη με έναν άλλο ευγενή, εκκλεκτό του Δράκου του Αέρα και πολλά υποσχόμενου διπλωμάτη. Ονειρεύεται να πάρει μια υψηλή θέση στις αυτοκρατορικές λεγεώνες και να προστατεύσει τους απλούς ανθρώπους από τους κινδύνους που παραμονεύουν, όπως και είναι το χρέος της.

Η συνέχεια εδώ (η τουλάχιστον ένα μικρό μέρος της...)

 

Α ναι, φοράει μια προστατευτική πανοπλία από κόκκινο νεφρίτη που καλύπτει το πάνω μέρος του κορμιού της και πολεμάει με ένα Daiklaive, επίσης από κόκκινο νεφρίτη, και ένα κοντό ξίφος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Edit: OFF-TOPIC!!! To the torch!

:blush: [το παρατήρησε ο Ρίκος και το συνειδητοποίησα... εύγε Μέλ πάντως]

 

 

Oι Μούσες μαζί σας,

-Ορφέας

Edited by Orpheus
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πέρασε καιρός, δεν έλεγα να αποφασίσω αν αυτό το έργο είναι κατάλληλο για το τέταρτο θέμα... Αποφάσισα λοιπόν, μόλις το έβαλα/έβγαλα από την υπογραφή μου, πως παρ'όλο που δεν είναι full body work, σκιαγραφεί τον χαρακτήρα της Varda (Elbereth) όπως εγώ τον αντιλαμβάνομαι. Αντί ολόκληρου κοστουμιού λοιπόν ανεβάζω αυτό το πορτραίτο, μιας και έχω κάνει δουλειά ακριβώς πάνω σε αυτόν τον τομέα, στο να σκιαγραφηθεί ο χαρακτήρας μέσω κοσμημάτων, πέπλου και χρωμάτων.

 

-----

 

J.R.R. Tolkien's...

 

Varda

 

The Queen of the Stars

 

Dates: Immortal. Existed before the foundation of Arda

Race: Ainur

Division: Valar (Aratar)

Pronunciation: varda' elenta'rree

Meaning: Varda means 'sublime' (in the sense of 'high' or 'lofty')

Her title Elentári means 'Star-queen'

Other Names: Elbereth

Titles: Elentári, Gilthoniel, The Kindler, Lady of the Stars, Queen of the Stars, Tintallë

 

The Queen of the Stars and spouse of Manwë the King of Arda, great among the Queens of the Valar. She set the stars in the sky, for which the Eldar of Middle-earth revered her, calling her by the name of Elbereth.

 

varda1.jpg

 

::CLOSE UPS::

Edited by Nienna
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι Valie, αρχάγγελος κοινώς, μπορεί να έχει ό,τι αυτιά θέλει. :p Ας μην κάνουμε spam στο topic, καλύτερα οι παρατηρήσεις να μπαίνουν στα σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Nα και το τέταρτο θέμα για ζωγραφική. Ο σχεδιασμός ενός χαρακτήρα ε.φ., φαντασίας ή και τρόμου με πρωτότυπο, δικό σας δηλαδή, κοστόυμι. Επίσης πληροφορίες για το background του χαρακτήρα.

Ο σκοπός δεν είναι η δημιουργία κάποιας παράξενης πρωτότυπης φυλής (ο χαρακτήρας μπορεί να είναι ας πούμε elf, ή τυπικός σούπερ-ήρωας) αλλά το κοστούμι, η εμφάνιση του χαρακτήρα και η ιστορία του. Δηλαδή ένα "πιστευτό" σύνολο που τα επιμέρους στοιχεία δένουν μεταξύ τους, μέσα στα οποία συμπεριλαμβάνεται και το κειμενάκι με τις πληροφορίες για τον χαρακτήρα μας. Σκεφτείτε το σαν να προτείνατε το χαρακτήρα για ένα video-game, εξώφυλλο ενός βιβλίου ή κόμικ ή κάτι ανάλογο.

Κοστούμι βέβαια μπορεί να είναι οτιδήποτε (ακόμα και αποκλειστικά τατουάζ). Όπως πάντα δεν έχει σημασία το στυλ που σχεδιάζει ο καθένας (Manga, comic, photomanipulation, οτιδήποτε) αλλά η δημιουργικότητα και η φαντασία. Το θέμα θα διαρκέσει 2-3 εβδομάδες. :)

γειά , απ' ότι καταλαβαίνω εσύ εισαι υπεύθυνος για τις ζωγραφιές , λοιπόν λατρεύω τα elf και ζωγραφίζω εδω και πολλά χρόνια. Επιθυμώ να πάρω μέρος σ΄αυτήν την προσπάθεια αλλα παρ΄όλο που έχω η/υ και σκάννερ δεν ξέρω πως να το χρησιμοποίησω. επιθυμητή η βοήθειά σου. για το τέταρτο θέμα μάλλον δεν προλαβαίνω θα περιμένω το επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Προλαβαίνεις. Τα θέματα ζωγραφικής μένουν ανοιχτά! Για ότι θέλεις μπορείς να επικοινωνείς με όλα τα παιδιά και με PM! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

post-421-1138388183.jpgΔεν είμαι καλή στην συγγραφή. τελος πάντων θα κάνω μια προσπάθεια.

 

ΑΝX the young eyeelve

 

Η Ανξ ζει στον κόσμο των ξωτικών,πέρα από τα βουνά των Άλπενορ. Η φυλή της, τα ξωτικά της όρασης είναι φημισμένα στον κόσμο τους, γιατί είναι ικανά να βλέπουν την ζωή των άλλων όντων μέσα από πολύχρωμες σφαίρες.Βέβαια την ικανότητά τους αυτή, επιτρέπουν μόνο στα Ξωτικά που έχουν ενηλικιωθεί , να την εξασκουν.

Η Ανξ όμως είναι ατίθαση και ανυπόμονη να κατακτήσει την γνώση και δεν μπορεί να περιμένει μέχρι την ενηλικίωσή της. Έτσι μια μέρα καταφέρνει να αποσπάσει την προσοχή της μητέρας της και παίρνει την πολύχρωμη σφαίρα, έξω από το δάσος όπου ζούν για να κοιτάξει μέσα.

Συγκεντρώνεται και..............?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα. Η πρώτη μου συμμετοχή στο SFF είναι το παρακάτω σκίτσο. Είναι εμπνευσμένο από μια μικρή ιστορία του twocows με τίτλο «Τέσσερις φόνοι κι ένα παιχνίδι του πόκερ» (Θα τη βρείτε στο Εργαστήρι Συγγραφέων, Άσκηση 17). Σκέφτηκα να δώσω μερικές πληροφορίες για τον χαρακτήρα σε μορφή κειμένου. Τίποτα εκτενές, μην ανησυχείτε. Ελπίζω ότι θα σας αρέσει. Παρατηρήσεις και σχόλια ευπρόσδεκτα:

 

 

Ο Jacob “Spade” Rhodes έσπρωξε τις πόρτες του σαλούν και στάθηκε στην είσοδο της μεγάλης σάλας. Του πήρε μερικά δευτερόλεπτα για να συνηθίσουν τα μάτια του στον χαμηλότερο φωτισμό. Καθώς οι φωνές γίνονταν ψίθυροι κι αυτοί με τη σειρά τους γύριζαν στη σιωπή, εικόνες από το παρελθόν πλημμύρισαν το νου του…

 

Χρόνια πριν, ένας νεαρός άντρας περνούσε τις ίδιες πόρτες έχοντας παραδώσει ένα κοπάδι και με τις τσέπες γεμάτες δολάρια. Το μόνο που χρειαζόταν ήταν πολύ, φτηνό ουίσκι για να ξεπλύνει τη σκόνη που έμοιαζε να έχει ξεπεράσει κάθε όριο αδιακρισίας. Ίσως και μια φτηνή παρέα, αν και δεν τον ένοιαζε ιδιαίτερα. Είχε μάθει πολύ νωρίς άλλωστε, πως, για να επιβιώσει κανείς στην Άγρια Δύση, δύο πράγματα ήταν αναγκαία. Το ένα, κρεμόταν βαρύ και κρύο στα δεξιά του. Δε χρειαζόταν ποτέ πάνω από έξι λέξεις για να κάνει σαφές το μήνυμά του.

 

Το δεύτερο άλλαζε ανάλογα με την περίσταση. Και το βράδυ εκείνο, την περίσταση - και πιθανότατα την υπόλοιπη ζωή του - διαμόρφωσε ένας άσος μπαστούνι που έριξε μπροστά του σαν πρόκληση ένας άγνωστος καουμπόι…

 

Τον ίδιο άσο έπαιζε τώρα, με γκρίζα μαλλιά και βελούδινα ρούχα, στο αριστερό του χέρι. Ήταν το μοναδικό αντικείμενο που είχε κρατήσει από την παλιά του ζωή. Τώρα ήταν ένας άλλος άνθρωπος, με τον οποίο η ζωή είχε σταθεί γενναιόδωρη. Και για τις φορές που χρειάστηκε να την πιέσει γι’αυτή της τη γενναιοδωρία, δεν είχε τύψεις. Ποιος να παρακούσει άλλωστε τον κανόνα των έξι λέξεων, έναν κανόνα, που τώρα αναπαυόταν σε μια δερμάτινη, κεντημένη θήκη δίπλα στο δεξί του μηρό.

 

“Spade! Έκανα πολύ δρόμο για να συναντήσω τον πιο τυχερό άντρα της Δύσης… δε θα μου αρνηθείς μια παρτίδα… ”

 

Η φωνή ήταν γνώριμη, γεμάτη από κείνη την ηρεμία που προμηνύει ότι μια απόφαση έχει ληφθεί. Ο Spade έκρυψε το τριμμένο χαρτί στο στολισμένο γιλέκο του και προχώρησε στο τραπέζι…

 

 

(Πολλά ευχαριστώ στον twocows που μου επέτρεψε να αυθαιρετήσω πάνω στο δημιούργημά του.) :

 

Spade.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το γιλέκο μαμάει. Έτσι όπως κρατάει την κάρτα της τράπουλας μου θυμίζει τον χαρακτήρα των X-Men που πετάει κάρτες τράπουλας που ανατινάζονται!

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο σκίτσο (θέλει λιγη δουλειά μόνο στην μύτη/πρόσωπο πιστεύω), και ακριβώς του γούστου μου. Δέχεσαι assignments, Lyrinx? ;p

Link to comment
Share on other sites

:blush: Euxaristws, o,ti mporw bebaia afou exw maura mesanuxta apo texnikes, xrwmata, rapidografous kai ola auta ta uperoxa, alla musthriwdh pramata :bag: . Epishs o xronos einai periorismenos, alla giati oxi? Miso lepto na balw ton mpere mou

 

:artist: A Pariiisss...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Warrior.jpg

 

Το ονομα μου ειναι Χαλαμπσάρο.

 

Η ιστορια μου ειναι μια ιστορια αγαπης και πονου.

Ξεκινησα σαν δασκαλος σε ενα μικρο χωριο.

Μεγαλωσα με τους Σοφους παππουδες μου στα υψηπεδα της πατριδας μου.

Ετσι, οταν ταξιδεψαν πλεον με τους θεους στα συννεφα και στα αστερια, η γνωση τους ειχε εμενα σα διαδοχο.

Τα παιδια των χωρικων μαθαιναν γραμματα, κατι που κανενα αλλο χωριο δεν ειχε σαν προνομιο.

Η αφοσιοση μου στην γνωση της ψηχης και του μυαλου των ανθρωπων, της φυσης και της τεχνολογιας θα μπορουσαν να μας κανουν σοφοτερους αλλα μετα απο καποια χρονια ηρθε στο χωριο μια οικογενοια.

Μαζι τους εφεραν το πιο θεομορφο πλασμα που συναντησα ποτε στη ζωη μου.

Τοτε ηταν η πρωτη φορα που μεχρι τα 22 μου χρονια, που κατι μου επαιρνε το μυαλο και δεν μπορουσα να συγκεντωθω...

Ακομα και οι μαθητες γελαγαν μαζι μου μερικες φορες, γιατι οταν εκανα το μαθημα και τυχαινε να περασει εκεινη απ'εξω σταματαγα να μιλαω και την κοιτααζα οπως ενα δεμενο βοδι που βλεπει να ερχεται ο βοσκος με την τροφη του.

Το θυμαμαι και γελω ακομα...

Το ονομα της Χσιρτανί...

Τα ματια της μεγαλα και μαγευτικα...

τα χειλια της γλυκα...

το αρωμα της μαγευτικο...

Δεν μου πηρε και πολυ χρονο να την γνωρισω και μετα απο καποιο καιρο, νιωσαμε και το πρωτο μας φιλι.

Δεν υπηρχε αλλη ευτυχια μεγαλυτερη απο αυτην της αγαπης.

Εαν εχετε νιωσει την υπερτατη μαγεια που αναβλυζει μεσα απο τα στηθια σαν αερας που θελει να βγεις, σαν να θελεις να φωναξεις δυνατα, να σε ακουσει ολος ο κοσμος, να νιωσεις τοσο σημαντικος για ενα ατομο που το βαζεις πιο πανω απο την δικια σου ζωη, χωρις δευτερη σκεψη...

Εκεινη την εποχη ηρθαν οι σκοτεινες ψυχες.

Η εποχη που ο πολεμος ηταν στο ξεσπασμα του και οι στρατοι των βασιλιαδων μας επρεπε να ειναι οι μεγαλυτεροι και οι πιο ισχυροι απο των αλλων βασιλειων.

Ποιος και τι ποτε δεν μαθαινουμε πραγματικα τον λογω.

Υπερασπιζομαιστε τα εδαφη μας λενε απο την απειλη των αλλων, πολεμωντας και καταστρεφοντας.

Επρεπε να φυγω μακρυα της.

Τα ποδια μου λυγιζαν στο βαρος του αποχαιρετισμου, στο βαρος των ευθυνων, στο βαρος του να γυρισω παλι ζωντανος για να την ξαναδω, για να σε ξαναδω Χσιρτανί.

Κρατω ακομη το μενταγιον σου με την μορφη σου σκαλισμενη σε αυτη τη γαλαζια πετρα.

Το τελευταιο βραδυ πηραμε το στρατοπεδο της βορειας πλευρας.

ηταν λιγη η αντισταση λιγοτερος ο στρατος απο οτι περιμεναμε, ευκολη η μαχη.

Μετα απο την ευκολη νικη μας, καταλαβαμε πως ηταν παγιδα, μα ηταν αργα...

Αντεχουμε για ακομα 2 ημερες με ολα τα εφοδια και τους αντρες που μες εχουν μεινει.

Ο στρατηγος του λοχου μας πεθανε πριν απο λιγες ωρες απο αιμοραγια.

Ειμαστε στο ελεος των Θεων και επλιζουμε ο Βασιλας να νοιαστει για ενα τσουρμο αντρες που εχουν παγιδευτει απο τον αντιπαλο στρατο.

Ελπιζουμε...

Ελπιζω...

Ελπιζω να σε ξαναδω Χσιρτανί.

Να περπατησουμε κατω απο το φως του ηλιου, κατω απο τις φωνες των πουλιων και το θρο'ι'σμα των φυλλων του δασους, να τρξουμε ξανα στα χωραφια, οπως τρεχαμε παλια.

* Ακουω φωνες, βλεπω φωτιες στον αερα, τα βελη ερχονται καταπανω μας, πρεπει να σταματησω να γραφω.

Εαν διαβασει κανενας αυτο το μυνημα ικετευω αυτον να το δωσει στην αγαπημενη μου Χσιρτανι, στα υψιπεδα του Ζοριάνα, στο χωριο Τριμπουτφ.

Αιωνια γαληνη και ευτυχια σε αυτον.

Ευχαριστω

Χαλαμπσάρο.

Link to comment
Share on other sites

Kataplhktiko skitso. H katanomh kai o sxediasmos twn muwn tou prosferontai gia na ginei bitro g' inlay se tastiera ki8aras.

 

 

Κοιταξε , κατ'αρχας σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.

Οσον αφορα την αναλογια ειναι μετρια.

Δηλαδη τοτε που το εκανα πριν απο κατι χρονια δεν ηξερα και πολλα.

Τωρα βεβαια ξερω περισσοτερα για αυτο το θεμα οποτε ξερω και τι λαθη η τι σωστα ειχα κανει απο παλια.

Αν θες κανενα προσωπικο σχεδιο για καμια κιθαρα στειλε pm.

YOU RAWK BABY!!!

THANX!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..