Jump to content

ΣΑ #1 (Συνδυαστική Ικανότητα και Φαντασία)


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Η φωτογραφία με τον Κρόνο ήταν φοβερή, που τη βρήκες;

 

Ο Γιάννης με πρόλαβε μιας και το Δ9 μου έκανε οπότε περιμένω να δω πόσο κοντά ( ή μακριά ) θα πάει από αυτό που θα έγραφα εγώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...Μμμμ, βλέπω ότι μαζευόμαστε. Ένα ΟΚ περιμένω να ανεβάσω κάνα δυο πακετάκια ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Σε καλή μεριά!

(μην σου μπουν τίποτα ιδέες για πρακτική εξάσκηση μ' αυτήν την κουκλίτσα!!!)

post-4496-0-11878600-1460452144.jpg

post-4496-0-45874000-1460452160.jpg

post-4496-0-04165000-1460452172_thumb.jpg

post-4496-0-68881200-1460452188_thumb.jpg

Edited by Ιρμάντα
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ένσταση στη χελώνα! Από που ήρθε; Οι δικές μας εδώ δεν είναι έτσι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένσταση στη χελώνα! Από που ήρθε; Οι δικές μας εδώ δεν είναι έτσι!

Η χελώνα είναι ενδεικτική. Μπορεί να γίνει και θαλάσσια χελώνα, αν η έμπνευση το απαιτήσει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ένσταση στη χελώνα! Από που ήρθε; Οι δικές μας εδώ δεν είναι έτσι!

Η χελώνα είναι ενδεικτική. Μπορεί να γίνει και θαλάσσια χελώνα, αν η έμπνευση το απαιτήσει!

 

 

Εγώ ήδη έχω αποφασίσει, πάντως, πως τη χελώνα μου θα τη λένε Κασσιόπεια. Κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιλέγω το Δ6..

Άντε, χαλάλι σου! Και καλή έμπνευση να έχεις!

post-4496-0-37775000-1460464059_thumb.jpg

post-4496-0-83268100-1460464089_thumb.jpg

post-4496-0-97124300-1460464108_thumb.jpg

post-4496-0-00744500-1460464116.jpg

Edited by Ιρμάντα
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν κατάλαβα καλά, η ιστορία θα πρέπει να είναι σε στυλ Mesmer; Ή Mesmer, οι ιστορίες σου είναι αποσπάσματα μιας μεγαλύτερης; Εγώ αυτό που σκέφτηκα αποδίδεται μόνο ως ενιαία ιστορία, πάνω από 1000 λέξεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν κατάλαβα καλά, η ιστορία θα πρέπει να είναι σε στυλ Mesmer; Ή Mesmer, οι ιστορίες σου είναι αποσπάσματα μιας μεγαλύτερης; Εγώ αυτό που σκέφτηκα αποδίδεται μόνο ως ενιαία ιστορία, πάνω από 1000 λέξεις.

Οτιδήποτε σε εξυπηρετεί. Δεν υπάρχει περιορισμός! Απλώς ο Μέσμερ ήταν πιο γρήγορος! Εντελώς γενικά είπαμε να μην ξεφύγουμε σε κανα δεκασέλιδο για να προλάβουμε να σχολιαστούν όλοι. Μην αγχώνεσαι!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν πιο πρακτικό να ανεβαίνουν οι ιστορίες στις ανάλογες βιβλιοθήκες με επισήμανση ότι πρόκειται για ΣΑ; Δεν ξέρω, μου φαίνεται πως θα χάνονται εδώ, ειδικά αν αρχίσουν να υπάρχουν ιστορίες 3-4-5000 λέξεων θα γίνεται ψιλοχαμός. Εκεί, στα δικά τους τόπικ, και θα συνεχ.ίσουν να υπάρχουν, και θα είναι και ο σχολιασμός πιο συμμαζεμένος για τον κάθε συγγραφέα, εκτός κι αν κάνουμε συγκεντρωτικά φλας σχόλια όπως στους "αγώνες δρόμου". Δεν ξέρω, λέω με το νου μου, δε χρειάζεται να το δέσουμε και κόμπο. :)

Edited by Ιρμάντα
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν πιο πρακτικό να ανεβαίνουν οι ιστορίες στις ανάλογες βιβλιοθήκες με επισήμανση ότι πρόκειται για ΣΑ; Δεν ξέρω, μου φαίνεται πως θα χάνονται εδώ, ειδικά αν αρχίσουν να υπάρχουν ιστορίες 3-4-5000 λέξεων θα γίνεται ψιλοχαμός. Εκεί, στα δικά τους τόπικ, και θα συνεχ.ίσουν να υπάρχουν, και θα είναι και ο σχολιασμός πιο συμμαζεμένος για τον κάθε συγγραφέα, εκτός κι αν κάνουμε συγκεντρωτικά φλας σχόλια όπως στους "αγώνες δρόμου". Δεν ξέρω, λέω με το νου μου, δε χρειάζεται να το δέσουμε και κόμπο. :)

Σωστά αλλά δεν θα είναι έτσι όλες οι ασκήσεις. Κάποιες θα είναι μόνο μία σελίδα ή μια παράγραφος, που θα επικεντρώνεται σε κάποιο θέμα συγγραφικό, ύφος αφήγησης, οπτική γωνία κ.λπ. Θα δείτε τι σας έχω για μετά!

 

Υ.Γ.: Σπυρέτο θέμα διάλεξες;;;;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν κατάλαβα καλά, η ιστορία θα πρέπει να είναι σε στυλ Mesmer; Ή Mesmer, οι ιστορίες σου είναι αποσπάσματα μιας μεγαλύτερης; Εγώ αυτό που σκέφτηκα αποδίδεται μόνο ως ενιαία ιστορία, πάνω από 1000 λέξεις.

 

Όπως σου είπε και η Ιρμάντα, γράφεις ό,τι θέλεις. Εγώ απλά επέλεξα να γράψω μ' αυτόν τον τρόπο απ' τη μία επειδή ήθελα κάτι μικρό, κι απ' την άλλη επειδή έδωσα πιο πολύ βάση στο ζητούμενο της άσκησης κι όχι στη συγγραφή ενός ολοκληρωμένου διηγήματος. Όχι ότι αυτό δεν στέκεται από μόνο του, αλλά θα μπορούσε να γεμίσει περισσότερες σελίδες.

 

 

Δεν θα ήταν πιο πρακτικό να ανεβαίνουν οι ιστορίες στις ανάλογες βιβλιοθήκες με επισήμανση ότι πρόκειται για ΣΑ; Δεν ξέρω, μου φαίνεται πως θα χάνονται εδώ, ειδικά αν αρχίσουν να υπάρχουν ιστορίες 3-4-5000 λέξεων θα γίνεται ψιλοχαμός. Εκεί, στα δικά τους τόπικ, και θα συνεχ.ίσουν να υπάρχουν, και θα είναι και ο σχολιασμός πιο συμμαζεμένος για τον κάθε συγγραφέα, εκτός κι αν κάνουμε συγκεντρωτικά φλας σχόλια όπως στους "αγώνες δρόμου". Δεν ξέρω, λέω με το νου μου, δε χρειάζεται να το δέσουμε και κόμπο. :)

 

Όπως είπε και η Ιρμάντα, δεν θα είναι όλες οι ασκήσεις έτσι. Το πνεύμα των ασκήσεων είναι να υπάρχουν συγκεντρωμένα σε ένα μέρος κείμενα και σχόλια για το ίδιο θέμα, τόσο για να μας διευκολύνει όταν συζητάμε πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά κι άμα θελήσουμε στο μέλλον να ανατρέξουμε σε κάποιο από αυτά, να μπορούμε να τα βρούμε εύκολα και μαζεμένα. Δεν ξέρω πώς ακριβώς το έχει στο μυαλό της η Ιρμάντα, αλλά η συγγραφή διηγημάτων θα είναι σπάνια στις ΣΑ. Φυσικά, εσύ, αφού πάρεις τα σχόλια και κάνεις τις διορθώσεις που θέλεις, μπορείς να ανεβάσεις την ιστορία σου στις Βιβλιοθήκες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν θα ήταν πιο πρακτικό να ανεβαίνουν οι ιστορίες στις ανάλογες βιβλιοθήκες με επισήμανση ότι πρόκειται για ΣΑ; Δεν ξέρω, μου φαίνεται πως θα χάνονται εδώ, ειδικά αν αρχίσουν να υπάρχουν ιστορίες 3-4-5000 λέξεων θα γίνεται ψιλοχαμός. Εκεί, στα δικά τους τόπικ, και θα συνεχ.ίσουν να υπάρχουν, και θα είναι και ο σχολιασμός πιο συμμαζεμένος για τον κάθε συγγραφέα, εκτός κι αν κάνουμε συγκεντρωτικά φλας σχόλια όπως στους "αγώνες δρόμου". Δεν ξέρω, λέω με το νου μου, δε χρειάζεται να το δέσουμε και κόμπο. :)

Σωστά αλλά δεν θα είναι έτσι όλες οι ασκήσεις. Κάποιες θα είναι μόνο μία σελίδα ή μια παράγραφος, που θα επικεντρώνεται σε κάποιο θέμα συγγραφικό, ύφος αφήγησης, οπτική γωνία κ.λπ. Θα δείτε τι σας έχω για μετά!

 

Υ.Γ.: Σπυρέτο θέμα διάλεξες;;;;

 

 

Διάλεξα δύο, το Δ6 που μου έκανε κλικ με την πρώτη ματιά, και το Δ4 που θα μπορούσε να μου βγάλει κάτι τρομακτικό, αλλά καπαρώθηκαν. Τα υπόλοιπα δυστυχώς δεν με εμπνέουν για κάτι. Πάντως, την ιστορία με τον Έντι Τζόουνς που εμπνεύστηκα από το Δ6 θα την γράψω έτσι κι αλλιώς, οπότε όλα καλά. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δες και τα καινούρια που έβαλα. (Έντι Τζόουνς, που τον κυνηγά ο μισός γαλαξίας, σώνει και καλά!) Πότε θα ξεκόψεις από αυτούς τους αλήτες που σε παρασύρουν;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δες και τα καινούρια που έβαλα. (Έντι Τζόουνς, που τον κυνηγά ο μισός γαλαξίας, σώνει και καλά!) Πότε θα ξεκόψεις από αυτούς τους αλήτες που σε παρασύρουν;

 

Χαχαχα, δεν μπορώ, ο Έντι είναι μεγάλη αγάπη! :lol:

Να μπορούσα μόνο να γράψω όλες αυτές τις θεοπάλαβες περιπέτειες που τον έχω φανταστεί να ζει! Ίσως κάποτε τα καταφέρω, ποιος ξέρει. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο ερωτήσεις:

 

1. Γίνεται να ανεβάσεις κάπου ημερομηνίες? Πότε αρχίζουνε, πότε τελειώνουνε, πόσο καιρό έχουμε για σχολιασμούς?

2. Αν δεν πάρω μια απόφαση όσο είναι ακόμα ελεύθερα και τα δύο, μπορείς να με κρατήσεις καβάτζα στα 7 και 12? Αυτό σημαίνει πως (επειδή δεν ξέρω αυτή τη στιγμή ποιο από τα δύο μου αρέσει πιο πολύ) αν πάρει κάποιος το ένα απο τα δύο να μου χρεώσεις αυτόματα το άλλο?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο ερωτήσεις:

 

1. Γίνεται να ανεβάσεις κάπου ημερομηνίες? Πότε αρχίζουνε, πότε τελειώνουνε, πόσο καιρό έχουμε για σχολιασμούς?

2. Αν δεν πάρω μια απόφαση όσο είναι ακόμα ελεύθερα και τα δύο, μπορείς να με κρατήσεις καβάτζα στα 7 και 12? Αυτό σημαίνει πως (επειδή δεν ξέρω αυτή τη στιγμή ποιο από τα δύο μου αρέσει πιο πολύ) αν πάρει κάποιος το ένα απο τα δύο να μου χρεώσεις αυτόματα το άλλο?

Αρχίζουμε 11 Απρίλη (αρχίσε δηλαδή) και τελειώνει 11 Μάη, όπως γράφει και το χρονολόγιο.

Βεβαίως και να σου κρατήσω θεματάκι. Χαίρομαι που θα συμμετέχεις!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Διάλεξα στην τύχη ένα πακέτο και όταν άνοιξα και τα υπόλοιπα ελεύθερα, είδα πως ήταν αυτό που όντως θα διάλεγα μεταξύ των υπόλοιπων. Ωστόσο, είναι το Δ12 και δε θέλω να το πάρω αν το προτιμάει η Κιάρα.

 

Παρεμπιπτόντως, πολύ όμορφη κίνηση η διεξαγωγή των συγγραφικών ασκήσεων. Πιστεύω θα βοηθήσει πολύ κόσμο.

 

Ευχαριστούμε πολύ, Ειρήνη (και όποιον άλλο βρίσκεται πίσω από αυτή την εξαιρετική ιδέα)!

 

(Υ.Γ.: Επειδή έχω φορτωμένο πρόγραμμα ενδέχεται να μην μπορέσω να αρχίσω το γράψιμο πριν από τις 24 Απριλίου - υπάρχει κάποιο πρόβλημα;)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Διάλεξα στην τύχη ένα πακέτο και όταν άνοιξα και τα υπόλοιπα ελεύθερα, είδα πως ήταν αυτό που όντως θα διάλεγα μεταξύ των υπόλοιπων. Ωστόσο, είναι το Δ12 και δε θέλω να το πάρω αν το προτιμάει η Κιάρα.

 

Παρεμπιπτόντως, πολύ όμορφη κίνηση η διεξαγωγή των συγγραφικών ασκήσεων. Πιστεύω θα βοηθήσει πολύ κόσμο.

 

Ευχαριστούμε πολύ, Ειρήνη (και όποιον άλλο βρίσκεται πίσω από αυτή την εξαιρετική ιδέα)!

 

(Υ.Γ.: Επειδή έχω φορτωμένο πρόγραμμα ενδέχεται να μην μπορέσω να αρχίσω το γράψιμο πριν από τις 24 Απριλίου - υπάρχει κάποιο πρόβλημα;)

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την ημερομηνία! Μπορείς να πάρεις το πακέτο σου και αυτόματα η Κιάρα θα πάρει το 7. Αν δεις παραπάνω αυτή τη συνεννόηση έχουμε κάνει...

 

Btw :rose:  :rose:  :rose:  για τις ευχαριστίες...

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, νεραϊδάκι :) Πραγματικά δε θα διάλεγα ποτέ. Ίσως το έχει η μέρα σήμερα.

Ιρμάντα, τις ευχαριστίες μου, προτού να σε βομβαρδίσω με τα υπόλοιπα :p

1. Το φύλο είναι καθορισμένο (δηλαδή άμα λέει δάσκαλος είναι άντρας και τελεία, έτσι?)

2. Πού σχολιάζουμε? Εδώ χύμα?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, νεραϊδάκι :) Πραγματικά δε θα διάλεγα ποτέ. Ίσως το έχει η μέρα σήμερα.

Ιρμάντα, τις ευχαριστίες μου, προτού να σε βομβαρδίσω με τα υπόλοιπα

1. Το φύλο είναι καθορισμένο (δηλαδή άμα λέει δάσκαλος είναι άντρας και τελεία, έτσι?)

2. Πού σχολιάζουμε? Εδώ χύμα?

1. Με τι λες να βομβαρδίσεις;Προφταίνω να τρέξω καταφύγιο;

Αν μπορείς κράτα το φύλο. Αν πάλι με τίποτα δεν κάθεται...γενικά στο πρόσωπο κρατάμε το φύλο. Στα άλλα κάπως είμαστε πιο χαλαροί. (Βλέπε παραπάνω σχόλια χελώνας!)

2. Η αρχική ιδέα ήταν να μπουν εδώ, όλα. Κάτσε όμως μέχρι αύριο μήπως μεταφέρουμε απαντήσεις και σχόλια σε ένα άλλο τόπικ. Κιπ ιν τατς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχα, θενκς. Με τις ερωτήσεις εννοούσα. Μπορώ να κάνω ερωτήσεις μέχρι να παγώσει ο ήλιος :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το Δ11 το καπαρώνω, ελπίζω να μην το ζαχάρωνε κανείς. Αύριο θα έρθει και η ιστορία.  :)

Edited by MadnJim
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to ΣΑ #1 (Συνδυαστική Ικανότητα και Φαντασία)
  • Ιρμάντα pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..