Jump to content

H θρησκεία στο φανταστικό


heiron
 Share

Recommended Posts

Μου άρεσε πολύ το θέμα με την πενταλφα που πιάσατε παιδιά!

Οταν εψαχνα βιβλιογραφεία για να κάνω την διπλωματική μου, είχα βρεί πως την πεντάλφα την χρησιμοποιούσαν και σαν σύμβολο θεραπείας!!

Την ζωγράφιζαν πάνω στο σημείο που πονούσε ή ενοχλούσε τον ασθενή, γιατί θεωρούσαν πως έτσι μπορούσε να βοηθήσει -σχεδόν ένα είδος ευχής! Αυτό ήταν αρχαιότατη σύνηθεια μέχρι ακόμα και τα βυζαντινά χρόνια ( αν και τότε το έκαναν περισσότερο κρυφα) ... όταν πολύ αργότερα άρχισε να χρησιμοποιείται απο σατανιστές και λοιπούς με κακή έννοια , έφτασαν στο συμπέρασμα πως ήταν σύμβολο μιας "πύλης" ας πούμε και πως μπορούσε να ανοίγει και προς τις δύο πλευρες ... αλλά τελικά έμεινα με την απορία... τι ακριβως σημαίνει η πεντάλφα;;;

Πότε δεν μπόρεσα να βρω μια πλήρη εξήγηση του τι σημαίνει ( οι περισσότερες απο τις πηγές που μπόρεσα να βρω έδιναν πολές φορές αντιφατικές έννοιες) και πως ένα αρχικά τόσο καλό σύμβολο κατέληξε να γίνει ένα τόσο κακό;

Επίσης έχετε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Βάρδος

    10

  • laas7

    5

  • The Blackcloak

    7

  • heiron

    16

Και τώρα που ξαναδιάβασα πολλά απ'όσα γράφατε έχω πάλι απορία... γιατί να μην υπάρχουν κακοί θεοί και άνθρωποι που να τους λατρεύουν;

Σκεφτήκατε πως μπορεί να έχουν διαφορετική άποψη επί του θέματος;;; Αν ρωτήσεις ένα άθεο ή έναν σατανιστή ή δεν ξέρω ποιον άλλο θα σου πουν ο χριστιανισμός δεν με εκφράζει γιατί σε κάνει μαλθακό και δεν σου επιτρέπει ούτε να υπερασπιζείς τον εαυτό σου ... κλασικά θα σου αναφέρουν το "γύρνα και το άλλο μάγουλο" και την παραβολή του ασώτου υιού, που θεωρούν απολύτως άδικα και χαζά! Ετσι σκέφτονται και έτσι λειτουργούν, πάνω κάτω ... είναι μια τελείως διαφορετική και διαστρεβλωμένη αντίληψη αλλα υπάρχει και ισχύει... δεν λέω πως συμφωνώ αλλά μπορώ να καταλάβω πως θα μπορούσε κάποιος να λατρεύει έναν κακό θεό γιατί πολύ απλά δεν είναι κακός στα μάτια του ή και να είναι ακόμα του προσφέρει κάτι άλλο που γι 'αυτόν είναι πιο δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, Laas. Είναι θέμα αντίληψης. Εμείς λέμε για τους θεούς που υποτίθεται ότι είναι "αντικειμενικά" κακοί. Αυτό είναι κάπως γκάου. Γιαυτό έφερα ως παράδειγμα και την Εκκλησία του Σατανά. Οι μοντέρνοι σατανιστές δε σου λένε "είμαστε κακοί", απλά έχουν μια συγκεκριμένη αντίληψη των πραγμάτων, κι άμα διαβάσεις και τα πιστεύω τους θα διαπιστώσεις ότι δεν είναι τίποτα βαμπίρια οι άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

Καλα,τωρα τα εχω..ψιλοξεχασει(καταραμενο αλτσχαιμερ)!

Βαρδε εσυ δεν ειπες πως δεν σε καλυπτει το Ντιουν σε θεμα θρησκειας?Ισα ισα ειναι το πρληρεστερο εφ!Αρχικα γινεται μια συνενωση ολων των θρησκειων μεσω της πορτοκαλοχρωμης βιβλου.Ετσι οι πολιτισμενοι στο γαλαξια εχουν μια θρησκεια αν και ειναι πολυ "λα'ι'τ". Λογικο ομως ο κοσμος που ηδη εχει ξενερωσει με την θρησκεια να ξενερωσει ακομη πιο πολυ σε 8000-9000 χρονια! Στον Αρρακις που ειναι λιγο ουγκα ουγκα βαρβαροι εχουν θεοποιησει το τοσο σημαντικο για αυτους ζωο και περιμενουν εναν εκλεκτο να οτυς οδηγησει στη γη της επαγγελιας. Παλι λογικο-προφητες,μεσσιες κτλ ειχαν κυριως στη μεση ανατολη που ειναι μαλλον ερημος .(Οι φρεμεν ειναι οι αραβες στον κοσμο του Ντιουν) Ερχεται ενας τυπος που τους ελευθερωνει και εχει και προφητικο χαρισμα. Τον θεοποιηουν και στα προτυπα της ρωμαικης αυτοκρατοριας επιβαλλουν τη λατρεια του σε ολους. Μετα ο Λετο ΙΙ γινεται σχεδον αληθινος θεος(Σχεδον ατρωτος,αθανατος,γνωριζει παρελθον και μελλον,..). Μετα..δεν ξερω και ασε που εκανα αρκετο σποιλ ηδη!Τι σε χαλαει?

Ναι παμε σε αλλα?Τι ρολο παιζει η θρησκεια σε Foundation, Starwars,Left hand of Darkness, Disspossed,...Για Star Trek κανεις σας δεν σχολιασε!!!! :(

Nα μη μιλησω για δυστοπιες-εκει ισως τα καθεστωτα τις εσβησαν-αν και θα επρεπε να τις ενισχυσουν!

Να παμε και στο Ματριξ?Αναφερει συνεχως τον Ναο στο κεντρο της Ζαιον. Ε ωραια,τι λατρευουν ομως εκει?Σε εκατο χρονια απο την νικη των μηχανων εμεινε ΜΟΝΟ μια θρησκεια?Γινονται μαχες και κανεις δεν προσευχεται καπου συγκεκριμενα?!?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι με χαλάει το Dune. (Συγκεκριμένα, το προσκυνάω το Dune, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.) Η θρησκεία του, ωστόσο, δε μου φαίνεται και τόσο πιστευτή ότι θα μπορούσε να υπάρξει. Αλλά ο Herbert, έτσι κι αλλιώς, δε νομίζω ότι ποντάρει σ'αυτό' το βιβλίο έχει άπειρες πολιτικοκοινωνικοφιλοσοφικές προεκτάσεις, και οι χαρακτήρες είναι εξαιρετικά καλοδιαγραμμένοι.

 

Μιλάω πάντα για το κλασικό Dune (Dune, Messiah of Dune, Children of Dune, God-Emperor of Dune, Heretics of Dune, Chapterhouse: Dune). Αυτά που έχει γράψει ο γιόκας δεν τα έχω διαβάσω, και δε με βλέπω να το κάνω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ βάρδε εγώ νομίζω πως είναι πολύυυυυυυυυυυ βαμπίρια όχι απλά βαμπίρια! Το καμουφλάρουν...και δεν συμφωνώ καθόλου μαζί τους αρέσει να διαστρεβλώνουν τα πάντα για να τα παρουσιάζουν όπως θέλουν και φροντίζουν επίτηδες να βρούν άτομα με λιγότερη ευφράδια λόγου για να μπορέσουν εύκολα να τους πείσουν και να έχουν το πάνω χέρι στην κουβέντα και να καταλήξει εκεί που θέλουν.... κάτι που κυριολεκτικά με εξοργίζει! :angry2:

Edited by laas7
Link to comment
Share on other sites

Βαρδε ξερω την αποψη σου για τον Φρανκ (ειδα το τοπ5 σου...δες και το δικο μου) για αυτο μου εκανε εντυπωση. Ουτε εγω διαβασα τα πρικουελ του μικρου αρα δεν μπορω να συγκρινω.

"Να παμε σε αλλα?Τι ρολο παιζει η θρησκεια σε Foundation, Starwars,Left hand of Darkness, Disspossed,...Για Star Trek κανεις σας δεν σχολιασε!!!!

Nα μη μιλησω για δυστοπιες-εκει ισως τα καθεστωτα τις εσβησαν-αν και θα επρεπε να τις ενισχυσουν!

Να παμε και στο Ματριξ?Αναφερει συνεχως τον Ναο στο κεντρο της Ζαιον. Ε ωραια,τι λατρευουν ομως εκει?Σε εκατο χρονια απο την νικη των μηχανων εμεινε ΜΟΝΟ μια θρησκεια?Γινονται μαχες και κανεις δεν προσευχεται καπου συγκεκριμενα?!? "

Χι,χι χι...1 του κλεφτη,2 του κλεφτη,... τι στο διαολο?Κανεις δε θα σχολιασει?!?Α,για το σατανισμο οποιος ενδιαφερεται ας γινει ενα ξεχωριστο τοπικ.(Πολλα τοπικ=λιγα σπαμ)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ βάρδε εγώ νομίζω πως είναι πολύυυυυυυυυυυ βαμπίρια όχι απλά βαμπίρια! Το καμουφλάρουν...και δεν συμφωνώ καθόλου μαζί τους αρέσει να διαστρεβλώνουν τα πάντα για να τα παρουσιάζουν όπως θέλουν και φροντίζουν επίτηδες να βρούν άτομα με λιγότερη ευφράδια λόγου για να μπορέσουν εύκολα να τους πείσουν και να έχουν το πάνω χέρι στην κουβέντα και να καταλήξει εκεί που θέλουν.... κάτι που κυριολεκτικά με εξοργίζει! :angry2:

 

Καλά, ρε Μαριάντζελα, πιστεύεις τώρα σοβαρά αυτά τα πράγματα; :superstition:

 

"Να παμε σε αλλα?

 

Για να μη σ'αφήσουμε με το παράπονο... :crybaby:

 

Τι ρολο παιζει η θρησκεια σε Foundation,

 

Απ'ό,τι θυμάμαι, ο μόνος ρόλος που παίζει είναι να προσπαθεί να παρακωλύει την επιστημονική πρόοδο, σε ένα από τα διηγήματα. Κατά τα άλλα, κανέναν απολύτως.

 

Starwars,

 

Ποια θρησκεία;

 

Left hand of Darkness,

 

Ποια θρησκεία;

 

Disspossed,

 

Ντεν ξέρει.

 

...Για Star Trek

 

Είμαι από τους λίγους Έλληνες φαντασάδες που δεν έχουν ασχοληθεί με ST. Είχα δει ένα-δύο επεισόδια αλλά δε μου κίνησε το ενδιαφέρον να δω περισσότερα.

 

Nα μη μιλησω για δυστοπιες-εκει ισως τα καθεστωτα τις εσβησαν-αν και θα επρεπε να τις ενισχυσουν!

 

Σε ποιο επίπεδο σε απασχολεί το συγκεκριμένο θέμα; Γιατί μπορεί να υπάρχει δυστοπία και χωρίς θρησκεία.

 

Να παμε και στο Ματριξ?Αναφερει συνεχως τον Ναο στο κεντρο της Ζαιον. Ε ωραια,τι λατρευουν ομως εκει?Σε εκατο χρονια απο την νικη των μηχανων εμεινε ΜΟΝΟ μια θρησκεια?Γινονται μαχες και κανεις δεν προσευχεται καπου συγκεκριμενα?!?

 

Στο Μάτριξ, νομίζω ότι θέλανε να βάλουν ένα ακόμα εντυπωσιακό σκηνικό, έτσι βάλανε και το Ναό.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως!Στα περισσοτερα εργα εφ ΔΕΝ υπαρχει θρησκεια.Και ειναι καπως λογικο για εξωγηινους κοσμους η το απωτατο μελλον. Αλλα σε Σταρ Τρεκ και Ματριξ μου εκανε εντυπωση(300 και 100 χρονια στο μελλον αντιστοιχα). Το 1ο αν και πιο μακρια στο μελλον δειχνει ανθρωπους που δεν διαφερουν με εμας. Δεν ειμαι και φανατικος αλλα το "Next Generation" το παρακολουθουσα πολυ συχνα. Εχουν ονοματα που δειχνουν καταγωγη απο συγκεκριμενες χωρες(πχ ο Ζαν Λυκ Πικαρ ειναι γαλλικης καταγωγης) αρα και θρησκεια (Δεν σε λενε Ζαν αν εισαι μουσουλμανος). Τι παιζει με θρησκεια εκει?Γιατι λειπει?Και δεν μιλαμε για μια ταινια η ενα μεμονωμενο βιβλιο! Καμια 10αρια ταινιες 4(?) σειρες απο ποσα χρονια η καθε μια..Τεραστιο Μπαγκ!

Οσο για το Ματριξ ακομα χειροτερα αφου ειναι πιο κοντα μας χρονικα και επιπλεον ζουνε στιγμες Αποκαλυψης που θα επρεπε να φερουν το λαο πιο κοντα στη θρησκεια(οπως στην πτωση της βυζαντινης αυτοκρατοριας που ολοι πηγαιναν στα μοναστηρια). Οσο για το Ναο συγγνωμη αν γινομαι λιγο Λιακοπουλος αλλα αυτα με τον ενα και μονο Ναο (του Σολομωντα δηλαδη?), στην Ζα'ι'ον (Σιων?) , τον Ενα εκλεκτο (Μεσσια?) μου θυμιζουν πολυ εντονα εβραιους-αν και δεν συμβαινει και τιποτα κακο,γιατι δεν το λενε ξεκαθαρα ομως ρε αδερφε? Και μια που ειπα για Λιακο.. (SPAM):το Ματριξ εξελισσεται σε "κουφια γη" αλλα ακομη καποιοι λενε πως τετοιες ιστοριες ειναι παρηκμιακες!Προσωπικα τις βρισκω ενδιαφερουσες.

"Στο Μάτριξ, νομίζω ότι θέλανε να βάλουν ένα ακόμα εντυπωσιακό σκηνικό, έτσι βάλανε και το Ναό" (Ναι...οι καημενοι δεν ειχαν τιποτα εντυπωσιακο στην ταινια και ειπαν μηπως ενας ναος συναρπασει)

ΟΚ,ειπα τα κομπλεξικα μου και ξαλαφρωσα!

Προφανως σνομπαρουν την θρησκεια στην εφ γιατι "ταιριαζει" περισσοτερο σε παλαιοτερους χρονους οπου δεν υπηρχε επιστημη και οσα δεν καταλαβαιναν τα φορτωναν σε θεους και μαγειες-κατι με το οποιο ασχολειται κυριως το "φανταζυ".

Στις δυστοπιες δεν ασχολουνται με τη θρησκεια-εξαλλου συνηθως δεν προκειται για μεγαλα εργα αρα γιατι να αναλωθουν με δευτερευοντα background σκηνικα? Στις πραγματικες ομως δυστοπιες-δικτακτοριες ειθισται ειτε να επιβαλουν την θρησκεια(Πατρις θρησκεια οικογενεια) ειτε να την απαγορευουν(Σοβιετικοι). Και θα περιμενα να δω κατι τετοιο .

Κατι αλλο που μου ηρθε τωρα..Καποια εργα -εφ βασικα- εχουν να κανουν με τις θρησκειες του κοσμου μας. Κι αυτες μες στο θεμα ειναι. Παραδειγμα φρεσκο,ενα διηγημα που διαβασα την προηγουμενη βδομαδα για μια χρονοταξιδιωτρια που γυρισε πισω στο χρονο και συναντησε τον Ιησου!Και καποιος γνωστος εγραψε κατι τετοιο(Ντικ?) αλλα δεν θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό σχόλιο για τη θρησκεία στο Σταρ Τρεκ.

 

Υπάρχει επεισόδιο στην αρχική σειρά όπου ο Κερκ ως κυβερνήτης παντρεύει ζευγάρι σε κάτι που μοιάζει με ναό μέσα στο Εντερπράιζ, το οποίο όμως, όπως γίνεται αντιληπτό με λίγη προσοχή, είναι χώρος προσευχής για όλους. Παρεμφερείς χώροι υπάρχουν σε πολλούς σύγχρονους διεθνοίς οργανισμούς, γιατί δεν είναι δυνατόν να υπάρχει χώρος για κάθε γνωστή θρησκεία και πίστη πχ στον ΟΗΕ. Μου φαίνεται λογικό η αρχή αυτή να υπάρχει και στα πλοία του αστροστόλου για την αποφυγή διακρίσεων.

 

Επιπλέον όμως, η όλη λογική του Σταρ Τρεκ είναι υπερβατική. Πέραν του ότι στις αρχικές σειρές δεν υπάρχουν λεφτά, οι του αστροστόλου έχουν αποκλειστικά ως στόχο την εξερεύνηση και την αποφυγή πολέμου κλπ, η όλη ιδέα είναι ότι ο άνθρωπος μπόρεσε να αναληφθεί τροποντινά, ξεπερνώντας τις αδυναμίες του παρελθόντος του. Μια από αυτές, είναι όχι βέβαια η θρησκεία, αλλά οι συγκρούσεις στις οποίες οδηγεί η θρησκεία. Μη αναφέροντας την παρά ελάχιστα, και αφήνοντας να γίνει κατανοητό ότι οι άνθρωποι σέβονται ο ένας τον άλλον ανεξρατήτως θρησκεύματος, οι παραγωγοί κατορθώνουν αυτό ακριβώς που επιδιώκουν.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά σ'αυτό το thread είχα κάνει κάποιο post... Μήπως ξέρει κανείς που πήγε και γιατί?

Ευχαριστώ πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα SF έργα του Zelazny ασχολούνται με θεότητες και μυθολογίες (κυρίως του παρελθόντος όπως ελληνική και αιγυπτιακή). Ο Philip K. Dick επίσης ασχολείται πολύ με την θρησκεία, ειδικά στην 3η φάση της καριέρας του (από τότε δηλαδή που εμμμ... "είδε" :dazzled: μπροστά του τον Θεό). Άλλα σημαντίκα έργα SF που προσεγγίζουν το θέμα θρησκεία είναι τα A case of conscience του James Blish, η νουβέλα Behold the man του Moorcock, το A choice of gods του Clifford Simak, το A Canticle for Leibowitz του Walter Miller, το American Gods του Neil Gaiman κλπ.

 

Και για να ελαφρύνουμε λίγο το κλίμα, μην ξεχνάμε το πάνθεον του Discworld! Blind Io, Fate, The Lady, Offler the crocodile God... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη υπεύθυνου (του Βάρδου) του forum έπρεπε το post να μεταφερθεί

Εδω.

 

Το θέμα του thread στο οποίο ξεκίνησε η αντιπαράθεση είναι θρησκείες στο φανταστικό. Πράγματι τα όσα θα ακολουθούσαν δεν είχαν άμεση σχέση με το θέμα. Το post μεταφέρθηκε σύμφωνα με την πολιτική του forum, για να μη δημιουργούνται τεράστια thread χωρίς συνοχή και ειρμό, στο νέο θέμα, το οποίο όταν εσύ έκανες post δεν είχε ολοκληρωθεί ακόμα. Δεν το μετέφερα εγώ διότι έχει να κάνει με θρησκεία τo post και φαντάστηκα ότι μπορεί να το άφηναν , όπως και κάποιες πληροφορίες για πραγματικές θρησκείες που έχω ποστάρει εγώ στο thread αυτό, ειδικά σε αντιπαράθεση με άλλη άποψη πάνω στην ίδια θρησκεία (ινδουϊσμός).

Αν όμως διευθύνων του forum κρίνει πως πρέπει να γίνει μεταφορά, πέρα από το να εκφράσω την άποψή μου, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Παρακαλώ.

 

Edited: Clarification

Edited by RObiN-HoOD
Link to comment
Share on other sites

Για τη σχεση θρησκειας-Ματριξ βλεπε και www.unomaha.edu/jrf/gnostic.htm

Kαι μια αποψη της Λεγκεν

"I think the critics' search for Christian themes in science fiction is sterile and misleading. For the majority of science-fiction writers, the themes of Christianity are dead signs, not living symbols, and those who use them do so all too often in order to get an easy emotional charge without working for it. They take a free ride on the crucifix, just as many now cash in cynically on the current occultist fad. The difference between this sort of thing and the genuine, naive mysticism of an Arthur Clarke, struggling to express his own, living symbol of rebirth, is all the difference in the world. "

Και λιγα λογια του Kay σε αυτή τη σελίδα.

 

 

Ο Λέων έφτιαξε το λίνκιο. :lion:

Edited by Bardos
Link to comment
Share on other sites

Ladonna, το ποστ σου μεταφέρθηκε στο τόπικ που λέει ο Black, γιατί εκείνο το τοπικ είναι αφιερωμένο στον Σατανισμό. Αυτό το τοπικ δεν είναι' εδώ γίνεται συζήτηση για τις θρησκείες σε σχέση με τη λογοτεχνία του φανταστικού, όπως λέει και ο τίτλος.

 

:lion:

Link to comment
Share on other sites

Ο Εωσφόρος και ο Προμηθέας είναι φιγούρες που ταυτίζονται συχνά τόσο στο νεοσατανισμό όσο και στο μυστικισμό. Η μορφή που χάνει τη θεία χάρη ή θυσιάζεται με σκοπό να φέρει το φώς / τη γνώση είναι αγαπημένο θέμα των Εωσφορικών.

 

Όταν λέω "Εωσφορικοί" εννοώ τους λάτρεις του φωτός και της θεϊκής γνώσης που ακολουθούν μια παράλληλη πορεία με τις παγκόσμιες θρησκείες, αναλύοντας ιερά και ιστορικά κείμενα μέσα από το πρίσμα του μυστικισμού. Δείτε το "οι μεγάλοι μύστες" του Συρρέ και την "Ιστορία της λευκής μαγείας" του Gareth Knight.

 

Σατανιστές, από την άλλη, υπάρχουν διαφόρων ειδών.

 

Οι πιο μοντέρνοι (και φιλοσοφημένοι) είναι οι LaVey-κοί. Βλέπουν το Σατανά ως σύμβολο επανάστασης, δύναμης, αντιπαράθεσης. Πολλοί από αυτούς δεν πιστεύουν καν ότι ο Σατανάς υπάρχει πραγματικά. Σε αυτό που διαφέρουν από έναν απλό αντίχριστο είναι στο ότι πιστεύουν και εξασκούν τη μαγεία, αλλά δεν αποδέχονται τον three fold law (what you send out, comes back times three) όπως οι παγανιστές, οπότε έχουν απόλυτη ελευθερία στα 'ξόρκια' τους.

 

Υπάρχουν επίσης οι Σατανολάτρες, που απλώς διαλέγουν να λατρέψουν για θεό το Σατανα. Δεν χρειάζονται πολλές εξηγήσεις πάνω σ'αυτό νομίζω. Οι περισσότεροι είναι διεστραμμένοι ή είναι απλώς έφηβοι που περνάνε φάση. Η Σατανολατρεία είναι γενικά ξεπερασμένη και εξασκείται όχι με σκοπό τη λατρεία, αλλά με άλλους σκοπούς.

Edited by Ladonna
Link to comment
Share on other sites

λάθος link...πήγαινε για το thread του Blackcloak...

Αν θέλεις μπορείς να το μεταφέρεις....... ;)

Link to comment
Share on other sites

no prob

αν θέλεις μπορείς να το σβύσεις για να μη χαλάει το θέμα σου....

thanks

Link to comment
Share on other sites

Όχι, λέω να το αφήσω για να είναι ξεκάθαρο το hint αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Πίσω στο θέμα: Προσωπικά προτιμώ θεολογία με ελάχιστες ή και καθόλου θεϊκές παρεμβάσεις ενώ όσο πιο εαυτούλιδες και απόκοσμοι οι θεοί το΄σο το καλύτερο.

Το τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου είναι από τα καλύτερα έργα φαντασίας στο θέμα θρησκεία, παρουσιάζοντας ουσιαστικά τρεις κυρίαρχες θρησκείες και κάμποσες άλλες που όμως αφήνονται στο περιθώριο.

Για παιχνίδια ρόλων σε αυτό το θέμα τα καταφέρνουν πολύ καλά το Exalted και το Ravenloft. Το πρώτο παίρνει ένα αμάγαλμα αρχαιοελληνικής και κινέζικης θρησκείας και ανιμισμού, στο οποίο οι κακοί θεοί έχουν λόγο που θέλουν να καταστρέψουν τον κόσμο και το ίδιο και οι ακόλουθοί τους. Στο δεύτερο είναι ότι πιο ρεαλιστικό μπορεί να πάρει κανείς, παίρνοντας ως δεδομένο ότι οι ιερείς κάνουν θαύματα.

Επίσης σκηνή που με είχε αφήσει με το στόμα ανοιχτό ήταν η εμφάνηση του θεού και ο διάλογός του με ένα χαρακτήρα στο manga Berserk. Για εμένα είναι από τις καλύτερες σκηνές σε dark fantasy σκηνικό.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Αλλά εμένα στον Τόλκιν πιο πολύ μου αρέσουν οι θεότητες της φύσης, τα θεοποιημένα πνεύματα των φυτών και των ζώων, έστω κι αν δεν είναι τόσο εντυπωσιακές και πανίσχυρες. whistling.gif

Οι Τομ Μπομπαντίλ, Άρκος (Μπέορν) και Φάνγκορν(Δεντρογένης) θα είναι πάντα άνάμεσα στους αγαπημένους φανταστικούς χαρακτήρες. icon_yea.gif

Εδώ απλά προσκυνάμε στους τρεις υπέρτατους χαρακτήρες! :worshippy:

 

ερω τι κουμασια ειναι οι δηθεν "Σατανιστες". Καταρχην χρησιμοποιυν κατα κορον το 5αλφα ως συμβολο του διαβολου κτλ. Ελεος! Ενα "Κωδικα Νταβιντσι" να διαβασουν θα μαθουν πως ειναι απλα ενα παγανιστικο συμβολο που η Εκκλησια το δαιμονοποιησε για ευνοητους λογους-οπως δαιμονοποιησε τη μορφη του Πανα.

Όπως και μετέτρεψε την γιορτή των βόρειων γερμανικών και σκανδιναβικών φυλών προς τιμήν της άνοιξης και της Έστρε (νομίζω έτσι είναι το όνομα) στο Πάσχα. (Estre->Easter ...) Όπως επίσης έκανε και χίλια δυο άλλα πράγματα προκειμένου να προσηλυτίσουν τους λαούς αυτούς (και όχι μόνο).

 

Ειναι χρησιμο κατι τετοιο οπως διεπιστωσαν οι κονκισταδορες στην Αμερικη (και δεν χρειαστηκε μεσολαβηση θεου)

Χαχαχα! :lol:

 

 

Heiron, στο μάτριξ υπάρχουν σαφείς αναφορές σε εβραίους... Zion είναι η αγγλική λέξη για την Σιών και επίσης άμα θυμάσαι από την πρώτη ταινία το σκάφος τους λεγότανε Ναβουχοδονόσωρ(spelling?)... αν διάβαζες λίγο θρησκευτικά στο σχολείο θα θυμόσουνα πως αυτός ήταν ο βασιλιάς των εβραίων που τους έσωσε από (δεν θυμάμαι ποιους) (κάτι σε Μωυσής στάιλ)

 

--------------------

 

Εμένα γενικά μου αρέσει να υπάρχει θρησκεία στο fantasy, κυρίως όμως εξαρτάται από το πως θα παρουσιάζει την παρουσία/απουσία της. Δεν μου αρέσει καθόλου ο "από μηχανής θεός", όταν δηλαδή φτάνουν σε κάποια απροσπέλαστα σημεία οι χαρακτήρες και εμφανίζεται ένα θεός, ένα θεικό σημάδι ή άλλα παρόμοια και σώζονται. Και άντε, μία φορά μπορεί να μου αρέσει, δύο θα το δω με επιφυλακτικό μάτι, στην τρίτη ΖΟΝΓΚ, συγγνώμη χάσατε... Καταντάει αηδία στο τέλος... γιακ! όπως λέει και ο Βάρδος. Επίσης θα μου την έσπαγε να μην υπήρχε καθόλου μα καθόλου θρησκεία, εκτός και αν υπήρχε πολύ συγκεκριμένος λόγος για κάτι τέτοιο. Και πάλι όμως, κυρίως εξαρτάται από το πως θα παρουσιάζει την παρουσία/απουσία της.

Link to comment
Share on other sites

"Zion είναι η αγγλική λέξη για την Σιών και επίσης άμα θυμάσαι από την πρώτη ταινία το σκάφος τους λεγότανε Ναβουχοδονόσωρ(spelling?)... αν διάβαζες λίγο θρησκευτικά στο σχολείο θα θυμόσουνα πως αυτός ήταν ο βασιλιάς των εβραίων που τους έσωσε από (δεν θυμάμαι ποιους) (κάτι σε Μωυσής στάιλ)"

Μεγαλειοτατε,το ξερω για τη Σιων οπως και πολλα αλλα σχετικα με το θεμα.Ναβουχοδονοσωρ ηταν βασιλιας των βαβυλωνιων που υπεταξε τους εβραιους και πολλους αλλους.

Link to comment
Share on other sites

Ναβουχοδονοσωρ ηταν βασιλιας των βαβυλωνιων που υπεταξε τους εβραιους και πολλους αλλους.

Σοβαρά;;;

 

Πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος φαίνεται... :(

 

:dazzled: :tease:

 

 

 

:beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..