Jump to content

Το πρώτο μυστικό Συμβούλιο

Recommended Posts

Vigoroso

‘'Εχεις ιδεα τι να συζητάνε αυτοί οι τέσσερις τέτοια ώρα?’ ρώτησε ο νεαρός στρατιώτης Κάσχος το συναδελφο του. Ήταν πιο παλιός και ίσως να ήξερε κάτι παραπάνω για αυτή τη μυστήρια συνάντηση.

‘ Όχι αλλά κάτι σοβαρό θα ετοιμάζουν,’ του απάντησε ο λοχίας Μυθριζήμης. ‘Μυρίζομαι φασαρίες στην Κυκλική Θάλασσα, αλλιώς τι δουλειά να έχει ο Σπαθάς με πειρατές, γιατί να τους καλέσει στο στρατόπεδο του? Κι αυτόν το νεαρό αξιωματικό, πες μου, τον έχεις ξαναδεί? Γιατί να καλέσει αυτον συγκεκριμένα, τι το ιδιαίτερο έχει?’

‘Τώρα που το λες εκείνο το μουστάκι κάτι μου θυμίζει... Ναι! Τον θυμάμαι! Είναι ένας Λιακαδιώτης αξιωματικός, τον είχα για εκπαιδευτη στην Πρωτόπετρα όταν ήμουν νεοσύλλεκτος πριν δυο χρόνια. Δε θυμάμαι το όνομα του, το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ήταν ο μόνος εκπαιδευτής που καθόταν να φάει μαζι μας ενώ οι άλλοι αξιωματικοί μας είχαν συνέχεια στο καψόνι και καθ...’

‘Για μισό λεπτό, Λιακαδιώτης είπες? Λες να συζητούν κανένα σχέδιο για να διώξουν τους αναθεματισμένους τους Βόρειους από το νησί?’

‘Δε ξερώ, ίσως, αν και οι Βόρειοι είναι υπερδύναμη.’

‘ Ήταν υπέρδύναμη...’ είπε σχεδον ψιθυριστά ο έμπειρος λοχίας και βυθίστηκε στις σκέψεις του.

Όταν εντάχθηκε στο Στρατό των Ελευθερωτών, πριν δυο δεκαετίες, τον είχαν στείλει βορειοδυτικά, στα σύνορα και εκεί τα πράγματα ήταν ζόρικα. Από την ημέρα που μετατέθηκε στο Κεντρικό στρατόπεδο όμως, στην καρδιά της Πρωτοικίας, βρήκε την ησυχία του. Ούτε φυλές βαρβάρων να προσπαθούν να περάσουν τα σύνορα για λεηλασίες, ούτε νομάδες και έμποροι που πρέπει να ελεγκτουν εξωνυγχιστικα πριν μπουν στη χώρα. Εδώ ήταν το διοηκητικό κέντρο, καθε απόφαση και διαταγή είτε θα ξεκινούσε από εδώ είτε θα περνουσε για εγκριση. Κάθε βράδυ ευχαριστούσε τη Μεγάλη Μητέρα για την μετάθεση στην πρωτεύουσα που χάρισε σ' αυτον και την οικογένεια του μια πιο ήρεμη και ασφαλή ζωή. Οι βραδινοί επισκέπτες όμως τον έβαλαν σε σκέψεις, ήξερε ότι με το ξημέρωμα πολλά πράγματα θα άλλαζαν.

Οι υποψίες του δεν απείχαν και πολυ από τι πραγματικότητα. Η απόψινή συνάντηση του αρχιστράτηγου του Στρατού των Ελευθερωτών με ενα Λιακαδιώτη αξιωματικο, ένα πειρατή αρχικαπετάνιο και ακόμη ένα μυστήριο άνδρα θα ήταν η αφετηρία μιας σειράς γεγονότων που ούτε αυτοί οι τέσσερις δε θα μπορούσαν να είχαν προβλέψει.

‘Κατ' αρχήν θα ήθελα να σας ευχαριστήσω που δεχτήκατε τη πρόσκληση μου και είσαστε εδώ παρά το ακατάλληλο της ώρας,’ είπε ο Σεγούριος 'Σπαθάς' Πάρθας καλοσωρίζοντας τους φιλοξενούμενους του. Η φωνή του ήταν βραχνή και φαινόταν να βγαίνει με δυσκολία από το στόμα του.

Στεκόταν πίσω από το βαρύ σιδερένιο γραφείο του, πάνω στο οποίο είχε απλώσει ένα τεράστιο χάρτη με όλα τις χώρες του γνωστού κόσμου και ενα τεράστιο κερί που φώτιζε ολόκληρο το δωμάτιο. Απέναντι του κάθονταν σε κάτι παλιές ξύλινες καρέκλες οι τρεις καλασμένοι. Στα αριστερά καθόταν ο Αρχικαπετάνιος Αγκαθοτρίχης ο οποίος είχε έρθει με τέσσερις άλλους πειρατές που είχαν μέινει έξω από το δωμάτιο. Στη μέση καθόταν Ο νεαρός αξιωματικός Μάνης Λυκοδόντης με το χαρακτηριστικό μαύρο λεπτό μουστάκι και το αρρενωπό πρόσωπο. Φαινόταν άνθρωπος με όρεξη και όνειρα. Δίπλα του καθόταν ένας άντρας με κάτασπρα μαλλιά  ενδεικτικά της προχωρημενης του ηλικίας. Εξεπεμπε ηρεμία και γαλήνη. Ήταν ιδιαίτερα καλοντυμένος και είχε ανοιχτό στα γόνατα του ένα τετράδιο και στο ένα του χέρι κρατούσε ένα φτερό βουτηγμένο στη μελάνη. Αφού τέλειωσαν με τις συστάσεις, ο Σεγούριος Πάρθας ξεκίνησε να τους εξηγά το λόγο που τους κάλεσε.

‘Λοιπόν ας περάσουμε στο ψητό. Σας κάλεσα εδώ γιατι έχω ένα όραμα, έχω ένα στόχο και για να τον πραγματοποιήσω θαχρειαστώ βοήθεια. Πρόκειται για τη Λιακάδα, το ηλιόσχημο νησί που αυτή τη στιγμή μου μιλούμε βρίσκεται υπό κατοχή. Ο Στρατός των Ελευθερωτών ιδρύθηκε για να απαλλάξει τους Πρωτίδες από τα δεσμά της κατοχής. Η Πρωτοικία μπορεί να ελευθερώθηκε από τους Ντυριν’χουαν πριν από διακόσια χρόνια όμως ο Στρατός των Ελευθερωτών δε θα έχει πετύχει το σκοπό της ίδρυσης του όσο οι Νορλανδοί συνεχίζουν να ελέγχουν τη Λιακάδα, ένα από τους ιστορικότερους τόπους των Πρώτων.’

‘Ακόμα να καταλάβω τους πειρατές τι τους θέλεις?’ ρώτησε φωναχτά ο Αγκαθοτρίχης. ‘Είσαι Αρχιστράτηγος! Πάρε τα στρατιωτάκια σου και αρχήνα πόλεμο! Και άμα τους διώξεις μπράβοσου!’

‘Είναι πιο πολύπλοκο το θέμα. Ο Στρατός των Ελευθερωτών δε μπορεί να ανακατευτεί επίσημα σε μια επιγχείρηση κατά των Νορλανδων για πολιτικούς κυρίους λόγους. Η κυβέρνηση της Πρωτοικίας δε θα το επέτρεπε ποτέ, οι φιλικές σχέσεις με την Νορλανδική Αυτοκρατορία είναι αναγκαίο, δυστυχώς, να μην διακυνδυνευτούν.’

‘Απ’ ότι θυμάμαι ο έντιμος, ηρωικός και αδιάφθορος Στρατός των Ελευθερωτών δε είχε και τις καλύτερες σχέσεις με την κυβέρνηση, ή μήπως τα βρήκατε?’ είπε με μια δόση ειρωνείας ο πειρατής.

‘Όχι, συνεχίζουμε να διαφωνούμε σε καίρια ζητήματα με την επίσημη κυβέρνηση της Πρωτοικίας, τόσο σε θέματα εσωτερικής όσο και εξωτερικής πολιτικής. Όμως δεν παύει να είναι ο κύριος χρηματοδότης του Στρατού. Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις, οι πολίτες της Πρωτοικίας πληρώνουν ένα συγκεκριμένο φόρο Άμυνας ο οποίος καταλήγει σε εμας μέσω της κυβερνητικού μηχανισμού.’

‘Και μιας και έφερε η κουβέντα τα λεφτά, η ασθενής οικονομία της Πρωτοικίας δε θα μπρούσε με τίποτα να σηκώσει το βάρος ενός πολέμου,’ πρόσθεσε ο  Αρχιδάσκαλος Νομοκράτης, ‘ειδικά ενός πολεμου με το λαό που φέρνει το μεγαλύτερο ρευστό στη χώρα.’

Η σκληρή αλήθεια ήταν ότι η οικονομία της Πρωτοικίας ήταν στα πρόθυρα κατάρρευσης. Οι λόγοι που την έφεραν σ’ αυτό το σημείο διάφοροι και πολύπλοκοι. Λίγο οι αποτυχημένες επεκτατικές πολιτικές παλαιότερων ηγεσιών του Στρατου Των Ελευθερωτών που ανάγκασαν την Πρωτοικία να πληρώνει μέχρι σήμερα πολεμικές αποζημιώσεις σε γειτονικες χώρες, λίγο οι διεφθαρμένες κυβερνήσεις  και λίγο οι αλόγιστες σπατάλες των κατοίκων έφεραν την χώρα στο χείλος της καταστροφής. Το ευτύχημα όμως είναι ότι η Πρωτοικία διαθέτει άφθονο φυσικό πλούτο. Κατά πολλούς αυτός είναι ο λόγος που οι Πρώτοι αποφάσισαν να εγκατασταθούν σε αυτό το τόπο, κατά άλλους είναι ο τόπος ο ίδιος που επέτρεψε στους Πρώτους να αναπτύξουν τη πρώτη καταγεγραμμένη οργανωμένη κοινωνία και να μη χαθούν στον χρόνο. Χωρίς να διαθέτει ισχυρή βαριά βιομηχανία, εκτός από τους καραβοποιους και μερικά οπλουργία, η Πρωτοικία εξάγει μεγάλες ποσότητες εξορυγμένων μετάλλων και ξυλείας σε άλλες ανεπτυγμένες χώρες και κυρίως στη Νορλανδία. Εξάγει επίσης φρούτα και λαχανικά τα οποία μπορούν να καλλιεργηθούν κάτω από συγκεκριμένες κλιματικές συνθήκες. Ένα από αυτά είναι το φημισμένο Πρωτόμηλο, το οποίο εκτός από συγκεκριμένες κλιματικές συνθήκες απαιτεί και ένα συγκεκριμένο τρόπο καλλιέργειας, γνωστό μόνο στους κατοίκους ενός χωριού της Πρωτοικίας οι οποίοι που φρόντισαν να φυλάξουν το μυστικό τους μεσα στους αιώνες. 

‘Είναι νομίζω σαφές γιατί ο Στρατός και γενικά η Πρωτοικία σαν κράτος δε μπορεί να κυρήξει πόλεμο στη Νορλανδία. Εκτός του ότι η οικονομία μας εξαρτάται από αυτούς, δεν έχουμε καμιά ελπίδα απέναντι στο στρατό τους.’ είπε καταληκτικά ο Πάρθας.

‘Τότε τι προτείνεις Αρχιστράτηγε?’ ρώτησε ο υπολοχαγός Λυκοδόντης, νιώθωντας φοβερά άβολα να απευθυνεται σε ανώτερο αξιωματικό καθύμενος. Ο Σεγούριος Πάρθας όμως ήταν αυτός που του είπε να καθίσει.

‘Αυτο που έχω υπόψη μου είναι μια επανάσταση, ένας αγώνας από τους ίδιους τους Λιακαδιώτες για να διώξουν το ζυγό. Δεδομένου ότι και οι ίδιοι το επιθυμουν.’

‘Μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι το επιθυμούν διακαώς, είναι μέσα στο αίμα μας η δίψα για Ελευθερία. Αλλά δε νομίζω ότι ο κόσμος είναι έτοιμος για κάτι τέτοιο. Είναι δύσκολο για ενα λαό που για τόσα χρόνια ζούσε με σκυφτό το κεφάλι να σηκωθεί και να πολεμήσει.’ σημείωσε ο Νομοκράτης, διευθυντής της Νότιας Ακαδημίας, του μόνου οργανισμού στη Λιακάδα που παρέμεινε ανεξάρτητος μετά την κατάκτηση του νησιού από τους Νορλανδους. Αυτό το οφείλει στους ισχυρούς δεσμούς με τις αδελφές Βόρεια αλλά και Δυτική Ακαδημία, οι οιποίες με τη σειρά τους ασκούν διαχρονικά σοβαρές επιρροές στο βασιλικό παλάτι της Νορλανδίας.

‘Βεβαίως! Ποτε δεν είπα ότι θα γίνει εν μια νυχτί. Θα χρειαστεί χρόνος και όχι μόνο. Για αυτό σας κάλεσα απόψε εδώ. Για να δούμε αν αυτό που έχω στο μυαλό μου μπορει όντως να υλοποιηθεί.’

• Like 1
jjohn

Γεια σου Μιχάλη,

Το κείμενο σου λειτουργεί μια χαρά σαν πρόλογος κάποιας επικής τριλογίας. Παρουσιάζει  τον κόσμο, μερικούς ήρωες και τους δίνει στόχους για την συνέχεια. Βάζει και κάποιες βάσεις για  πολιτικές ίντριγκες αργότερα κτλπ.

Όμως, το κείμενο  ήθελε και θέλει παραπάνω προσοχή από μέρους σου!

Αρχικά, στον τομέα της παρουσίασης. Θέλει μερικά  περάσματα ακόμα για να φύγουν ορθογραφικά (π.χ καθύμενος), τυπογραφικά  (οιποίες) ή γενικά άλλα ψεγάδια όπως κολλημένες   μεταξύ τους λέξεις.  Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να του αρέσει περισσότερο να διορθώνει από το να γράφει,  αλλά οι διορθώσεις είναι το πιο σημαντικό κομμάτι της συγγραφής. Γι' αυτό  -άλλωστε- πολλοί  άνθρωποι που θέλουν να γράψουν,  δεν γράφουν, κατ'εμέ. 

Το άλλο κομμάτι είναι ότι  μου  έλειψε λίγο το συναίσθημα από το διήγημα σου. Δηλαδή, μας παρουσιάζεις μία ιστορία, κάνεις μόνο αυτό. Δεν    εστιάζεις σε κανέναν χαρακτήρα για να κερδίσεις τον αναγνώστη. Ουσιαστικά,  είναι  απλά  μια αποτύπωση κάποιων πραγμάτων που συμβαίνουν.

Φυσικά, εφόσον είναι μόνος ο πρόλογος, ίσως να είναι δικαιολογημένο  αυτό εν μέρει. Απλά φρόντισε  να το προσέξεις αυτό το ζήτημα, ενώ γράφεις την συνέχεια. Η πλοκή δεν είναι  απαραίτητα το παν  σε ένα διήγημα :) [Αυτό  το θεματάκι το έχω κι εγώ πάντως με το συναίσθημα ^_^]

Αυτά!

Καλή συνέχεια με το πόνημα σου!

Edited by jjohn
  • 5 years later...
Laced with the dread

Μπραβο! Πολυ μου αρεζει! Θυμιζει λιγο και τους Γιους της Σταχτης! Τα ονοματα υπεροχα και ισορροπημενο. Φινο φινο φινο