Jump to content

Write off #85 (Ballerond vs elgalla)


Morfeas
 Share

Write-off #85 (Ballerond vs elgalla)  

11 members have voted

  1. 1. Μου άρεσε περισσότερο το διήγημα:

    • Λήθαργος (Ballerond)
      5
    • Η Μεγάλη Νύχτα (elgalla)
      6

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Πυργοδέσποινα... πωλητή... κανά τηζεράκι βρε παιδιά υπάρχει; Ρίξτε κανά ψίχουλο! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντα είχα την ψυχολογία μου άμεσα συνδεδεμένη με το πόσο καλά ή όχι μπορώ να γράψω. Και ενώ ξεκίνησα για ήρεμες διακοπές να καθαρίσω το μυαλό μου, ένα αναπάντεχο γεγονός μου τάραξε κάθε ηρεμία.
Το αποτέλεσμα; Ελάχιστος χώρος για πραγματική έμπνευση και γράψιμο. Παρ'όλα αυτά, τον σκοπό μου θα τον εκπληρώσω με κάτι που θα μοιάζει με συνονθύλευμα από εμπειρίες, αναμνήσεις, θέλω και πρέπει, αρνητικά και θετικά.

Τηζεράκι θέλετε; Ορίστε.

"Η Ελευθερία περισσότερο από αδρεναλίνη παρά από πραγματική θέληση, πέρασε το κατώφλι του σπιτιού. Στην γωνία απέναντι της στεκόταν ένα πανύψηλο επιτραπέζιο ρολόι, με τους δείκτες σταματημένους στην ένδειξη 11:59. Κάτι της θύμιζε αυτή η ώρα, αλλά πρωτού προλάβει να αναλύσει την σκέψη της, ένα ελαφρό τρίξιμο τράβηξε την προσοχή της. Στο διπλανό δωμάτιο μία γριά γυναίκα κουνιόταν ελαφρά σε μία κουνιστή πολυθρόνα, κρατώντας ένα μωρό στην αγκαλιά της. Το δωμάτιο μύριζε λιβάνι και ούρα. Κεριά διακοσμούσαν τον χώρο, με μία αδύναμη φλόγα να φτιάχνει σκιώδεις παραστάσεις στους τοίχους. Η Ελευθερία δεν τολμούσε να κάνει άλλο βήμα. Η ηλικιωμένη γυναίκα σήκωσε τα κουρασμένα μάτια της προς εκείνην.

«Γεια σου Ελευθερία. Σε περιμέναμε καιρό. Να σου γνωρίσω την κόρη σου, την Ανάμνηση. Πλησίασε».

Το άδειο μπιτόνι της έπεσε από τα χέρια κάνοντας την να αναπηδήσει. Τα χέρια της έτρεμαν και ασυναίσθητα ένιωσε να σφίγγει τις γροθιές της, μπήγοντας τα νύχια στο μαλακό δέρμα της. Έκλεισε τα μάτια και τα άνοιξε ξανά. Η εικόνα δεν άλλαξε. Όνειρο είναι θα περάσει, σκέφθηκε, αλλά η γυναίκα μπροστά παρέμενε πεισματικά στην θέση της. Το μωρό αναδεύτηκε στην αγκαλιά της και γύρισε το μικροσκοπικό κεφαλάκι προς το μέρος της Ελευθερίας. Εκτυφλωτικό φως κάλυψε τα μάτια της όσο υγρά δάκρυα ανέβαιναν στις αυλακώσεις. Προσπάθησε να κρύψει το φως με το χέρι της αλλά οι εικόνες τρύπησαν το μυαλό της σαν να ήταν μπαλόνι. Νοσοκομείο, ένα μωρό να κλαίει, νοσοκόμες να το ντύνουν, η μάνα να φωνάζει, κλειστό δωμάτιο, έντονο φως, ο γιατρός να δίνει ενέσεις στην μάνα, ύπνος βαθύς, το μωρό στην αγκαλιά της, ένα σημάδι καφέ στο πίσω μέρος του κεφαλιού του, η μάνα δε θυμάται τίποτα. Κενό.

Η Ελευθερία έβγαλε μία κραυγή και όρμησε προς την ηλικιωμένη γυναίκα, απλώνοντας τα χέρια της σαν πλοκάμια για να της πνίξουν τον λαιμό."

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τηζέριον, το αρχαιοελληνικόν:

 

Το χαμόγελο της γριάς έσβησε απότομα, τα χαρακτηριστικά του προσώπου της  έγιναν πιο έντονα, πιο συγκεκριμένα, θαρρείς και μέχρι εκείνη τη στιγμή την έβλεπε μέσα από ένα λερωμένο τζάμι που ξαφνικά ψεκάστηκε με Άζαξ – κάνει τα τζάμια αόρατα.

«Το τι είσαι και τι δεν είσαι, άσε να το κρίνω εγώ», την αποπήρε. Έσμιξε τα φρύδια της και τα λευκά από τον καταρράκτη μάτια της καρφώθηκαν, αυστηρά, στην κοπέλα. «Είχα την ελπίδα πως θα επέστρεφες κοντά μας δίχως φόβο και με δική σου θέληση. Τώρα που σε βλέπω, δεν μπορώ να φανταστώ γιατί φαντάστηκα ποτέ κάτι τέτοιο. Οι Περσεφόνες μας ήταν ανέκαθεν φοβισμένες και απρόθυμες».

Είχε μιλήσει αργά, τελετουργικά σχεδόν, κι είχε αναφέρει το όνομά της, Περσεφόνη, λες κι ήταν κάποιος τίτλος. Το κορίτσι κούνησε το κεφάλι του, ανήμπορο να αντιδράσει με οποιονδήποτε άλλον τρόπο.

«Θέλω να φύγω», κλαψούρισε χαμηλόφωνα. «Αφήστε με να φύγω, ας φτάσω και με τα πόδια στην Αθήνα, δεν με νοιάζει. Μόνο αφήστε με να φύγω».

Η ηλικιωμένη γυναίκα κούνησε το κεφάλι της αρνητικά.

«Λυπάμαι, κοπέλα μου, όμως αυτό δεν γίνεται.  Οι Μοίρες καθοδήγησαν τα βήματά σου, εκείνες σε έφεραν σ’ εμάς. Αυτό μόνο ένα πράγμα μπορεί να σημαίνει: η Μεγάλη Νύχτα έφτασε στο τέλος της».

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μετά από απανωτά ανεβοκατεβάσματα της ψυχολογίας σαν ασανσέρ, και μία ιστορία που θα μπορούσε κάλλιστα να βρίσκεται μεταξύ ονείρου και πραγματικότητας, ο Λήθαργος ήρθε και είναι λυτρωτικός.

 

Δεν ξέρω αν θα σας αρέσει, αν θα σας γεμίσει ή θα προσπεράσετε. Εμένα για προσωπικούς λόγους με άγγιξε παραπάνω απ'ότι περίμενα.

Καλή επιτυχία στην αγαπητή πυργοδέσποινα. Ο πωλητής εκπλήρωσε το καθήκον του και η Ιμακολάτα τον περιμένει. Και ξέρει ότι, κανείς δεν πρέπει να αφήνει την συγκεκριμένη να περιμένει...

 

(edit: Παραθέτω το link με την ιστορία)

 

http://community.sff.gr/topic/16890-%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%82/

Edited by Ballerond
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ανεβαζουμε εδώ, Ballerond, κάνουμε θέμα στην κατάλληλη βιβλιοθήκη και βάζουμε λινκ εδώ. Καλύτερα το αρχείο να είναι pdf ή doc γιατί τα docx δεν τα διαβάζουν όλοι.

 

That said... μικρή παρατασούλα για Κυριακή βράδυ; Γυρνάω όλη τη βδομάδα από τη δουλειά και κοιμάμαι από τις 11, αλλά έχω ΣΚ ελεύθερο για να τελειώσω. Pretty please?

Edited by elgalla
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από εμένα κανένα πρόβλημα για Κυριακή μεσάνυχτα. Αν συμφωνεί κι ο Μπόλεροντ, ανεβαζετε μέχρι Κυριακή βράδυ. Φτιάχνετε τόπικ για τα διηγήματα όπως στους διαγωνισμούς.

Μπολ, αν θες αφαίρεσε την ιστορία σου απο εδώ και ανεβασέ τη (και με διορθώσεις εφόσον θες) μέχρι την Κυριακή σε δικο της τοπικ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά δε θα ξαναγίνει, το πρώτο μου Write off είναι :p

 

Κανένα θέμα για την παράταση. Με το που κάτσω σε υπολογιστή θα το φτιάξω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι γκάηζ που τα καταφέρατε κι οι 2 :)

Λοιπόν παρακαλείται κάποιος μοντ να φτιάξει το poll, να βάλει τις ιστορίες (και την εισαγωγή άμα θέλει για λόγους πληρότητας) στο αρχικό ποστ και να το ενημερώσει με τη διάρκεια της ψηφοφορίας:

Διάρκεια Ψηφοφορίας:Μέχρι 21 Αυγούστου (24:00).

 

edit: Αν και δεν είναι διαγωνισμός, είμαι της άποψης ότι καλύτερα οι συγγραφείς να απαντήσετε στο τέλος στα σχόλια που θα γίνουν στις ιστορίες σας (εκτός αν κι οι 2 συμφωνήσετε εκ των προτέρων ότι θα απαντάτε όποτε θέλετε).

 

Και μιας κι οι δυο ανεβάσατε ιστορίες και teaser, να πω ότι μου έκανε εντύπωση που και οι δυο αποκαλύψατε το όνομα της πρωταγωνίστριας από την αρχή το teaser. Καλή επιτυχία να έχετε παιδιά και -προς αναγνώστες και ψηφοφόρους- καλό είναι να αφήνετε και κάποιο σχόλιο στα τόπικ των ιστοριών. :)

Edited by Morfeas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φοβόμασταν μήπως έχουμε το ίδιο όνομα της πρωταγωνίστριας lol.

Ευχαριστούμε Μορφ. Ανανένουμε τα σχόλια όλων ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

We are live!

Ευχαριστούμε, σύζυγε, για την ιδιαίτερη και βουκολική εισαγωγή, ελπίζουμε να φανούμε αντάξιοί της.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να σχολιάσω εδώ και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη, αλλά δεν κρατιέμαι!

 

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΜΕΛΗ!

 

Οι ιστορίες σας είναι θαυμάσιες και τόσο διαφορετικές μεταξύ τους. Προσωπικά, σας ευχαριστώ πολύ για την αναγνωστική απόλαυση που μου προσφέρατε, ο καθένας με το δικό του ξεχωριστό τρόπο, Αταλάντη και Γιάννη!

 

ΥΓ. Εξαιρετικά δύσκολη η επιλογή. Μιλάμε για δύο υπέροχα αλλά τελείως διαφορετικά διηγήματα, έτσι ώστε επαφίεται αποκλειστικά στα αναγνωστικά "γούστα" του καθενός το ποιο από τα δύο θα επιλέξει. Τι τις θέλουμε τις ψηφοφορίες?

 

ΥΓ2. Η εισαγωγή του Morfeas είναι αριστούργημα, ότι πρέπει για να στηθούν γύρω της δύο πραγματικά "δυνατές" ιστορίες.

Edited by shadow_play
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε πολύ για τα πολύ καλά και θερμά σου λόγια!!

Αν θες μπορείς να σχολιάσεις κάτω από κάθε ιστορία στο αντίστοιχο topic για το τι σου άρεσε και τι όχι. Μία κριτική πάντα βοηθάει ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε πολύ για τα πολύ καλά και θερμά σου λόγια!!

Αν θες μπορείς να σχολιάσεις κάτω από κάθε ιστορία στο αντίστοιχο topic για το τι σου άρεσε και τι όχι. Μία κριτική πάντα βοηθάει ;)

 

Με μεγάλη μου χαρά! Δίνω πρώτα λίγο χρόνο στα μεγαλύτερα-παλαιότερα-εμπειρότερα-ικανότερα μέλη να μελετήσουν τις ιστορίες σας και να τοποθετηθούν αυτοί, πρώτοι απ'όλους εμάς, επί των διηγημάτων σας.

 

Στη συνέχεια, θα φροντίσουμε να συμπληρώσουμε κι εμείς οι νεώτεροι.

Edited by shadow_play
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, σχολίασα.

Ομολογουμένως η εισαγωγή του Μορφέα ήταν απαιτητική, με την έννοια ότι ήταν πολύ καθοδηγητική, πολύ συγκεκριμένη (το ‘χα κάνει κι εγώ αυτό κάποτε, σε ένα sci-fi write off.) Κατέληξα ότι όσο μικρότερη μια εισαγωγή τόσο ευκολότερο για το συγγραφέα να βάλει την προσωπική του σφραγίδα. Για παράδειγμα, και οι δυο σας τώρα αποφασίσατε να χειριστείτε τη σημασία των ονομάτων τόσο λειτουργικά. Εμπνευσμένοι από τη γιαγιά Αθανασία, το δίχως άλλο.

 

Καλές προσπάθειες και οι δυο, με αδυναμίες που σας συγχωρούμε επειδή είναι καλοκαίρι και ο κόσμος ξεκουράζεται και επειδή σας συμπαθούμε. Συγχαρητήρια και στους δυο σας και στον Μορφέα και καλή σας επιτυχία!

 

 

Και μην το ξεχάσω: αφιερωμένο εξαιρετικά σε τούτο το write off, η Αθανασία του Μάνου Χατζηδάκι σε ποίηση Νίκου Γκάτσου. Μαντέψτε πώς έγινε και τη θυμήθηκα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη μου σε ευχαριστώ πολύ για τα πολύτιμα σχόλια σου και για τον χρόνο σου :). Θα απαντήσω αναλυτικά προφανώς μετά την λήξη του παιχνιδιού.

Άντε να πάρουν σειρά και οι υπόλοιποι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το δύσκολο, προφανώς, είναι να αποφασίσω τι τελικά θα ψηφίσω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σας διάβασα από την αρχή, αλλά θα αφήσω σχόλια προς το τέλος της διαδικασίας, όπως συνηθίζεται.

Προς νέοπες :p: Μην φοβάστε για τα σχόλια, αρκούν οι σκέψεις που σας προκάλεσε το διήγημα. Κάποιες φορές η πιο απλή ματιά, χωρίς πολλά φίλτρα, μπορεί να είναι κι η πιο χρήσιμη.

 

Η Ελευθερία ήταν δεμένη με χοντρά σκοινιά, που περνούσαν από έναν στύλο για να τα συγκρατεί και κατέληγαν στα χέρια της Περσεφόνης. Οι άξεστοι χωρικοί τις είχαν αιχμαλωτίσει και τις δύο, μάλλον μέχρι να καταλάβουν ποια τους ήταν χρησιμότερη. Ποια από τις δύο θα θυσίαζαν στον Θεό των Ονείρων; Ποια θα λύγιζε πρώτη; Και ποια θα έμενε όρθια μέχρι τέλους;

Μέχρι το τέλος της βδομάδας οι χωρικοί θα είχαν αποφασίσει ποια θα παρέμενε ζωντανή. Ήταν ακόμη νωρίς για να ξέρει κανείς την έκβαση της ψηφοφορίας τους. Ο Μορφέας απλώς παρατηρούσε, πιο πεινασμένος από ποτέ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και αν έρθει ισοπαλία; Θα αφεθούν ελεύθερες ή θα τις θυσιάσουν και τις δύο; Ιδού το ερώτημα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

....μόνο δύο ψήφισαν ως τώρα; Το αφήνω ασχολίαστο....

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία μέρα της ψηφοφορίας αύριο, όποιος θέλει προλαβαίνει ακόμη να διαβάσει και να ψηφίσει. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδάκια, μην μας αφήσετε να μαλλιοτραβηχτούμε μόνο για 2 ψήφους...ας γίνει λίγο σούσουρο :p

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω Ballerond γιατί:

  • Η ιδέα του μου φάνηκε πιο πρωτότυπη από της elgalla, αν και η γραφή του υστερεί σε φυσικότητα και απλότητα

  • Το να κερδίζει συνεχώς η elgalla θα έκανε πολύ βαρετή την όλη φάση των διαγωνισμών του site.

Καλό θα ήταν πάντως να μη γίνονται διαγωνισμοί τέτοια εποχή για να είναι πιο πολλοί οι αναγνώστες - κριτές.

Edited by Γιώργος77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τις ιστορίες. Τώρα αναρωτιέμαι ποια να ψηφίσω. Μπορείτε να βοηθήσετε με μια γενναιόδωρη εισφορά στο λογαριασμό μου. (εντάξει πλάκα σας κάνω ακκά ακόμα το σκέφτομαι, έχω ακόμα ένα 24ωρο να αποφασίσω όμως)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..