Jump to content

Λήθαργος

Recommended Posts

Ballerond

Όνομα Συγγραφέα: Γιάννης
Είδος: Περισσότερο θρίλερ/urban fantasy παρά τρόμος.
Βία; Όχι (ή ελάχιστη)
Σεξ; Όχι
Αριθμός Λέξεων: 4079
Αυτοτελής; Ναι
Σχόλια: Αποτελεί την συμμετοχή μου για το Write off #85 μεταξύ εμού και της elgalla. Όπως αναφέρω και στο αντίστοιχο topic, αποτελεί μία περίεργη έμπνευση και μία ακόμα πιο περίεργη υλοποίηση. Ελπίζω να αξίζει έστω και λίγο τον αναγνωστικό σας χρόνο ;) Ψηφίστε ελεύθερα! Αύγουστος είναι, δεν κρατάμε κακίες :p

Λήθαργος.doc

Λήθαργος.pdf

• Like 7
Ιρμάντα

Γεια σου φίλε μου!

Διάβασα με ενδιαφέρον την ιστορία σου και παραθέτω τα σχόλιά μου:

Έχω ενστάσεις όσον αφορά στην περιγραφή κάποιων πραγμάτων. Φράσεις όπως  Όνειρο και πραγματικότητα έμπλεξαν σ’ έναν ξέφρενο ερωτικό χορό, ή Γνώριμες εικόνες στόλιζαν το βλέμμα της, απλώς δεν λειτούργησαν για μένα. Αυτό είναι μάλλον προσωπικό γούστο, απλά το αναφέρω. Είχες διάφορα τέτοια, λογοτεχνικές ακροβασίες θα τις ονόμαζα. Κάποιες φορές πιάνουν, κάποιες άλλες όχι.

Ας πούμε, ομοφωνία μισοσβησμένων κεριών; Αυτό καλά- καλά δεν κατάλαβα τι σημαίνει.

Πέρα από τις αστοχίες αυτές θεωρώ πετυχημένη την μεταφορά της ιστορίας στο φαράγγι του Βίκου κι επίσης την πάθηση της κοπέλας. Επίσης, όπως και της Αταλάντης, η ιστορία σου μου φάνηκε κάπως βιαστική, κυρίως επειδή έχει μία πολυπλοκότητα που για να γίνει κατανοητή και ρευστή θα έπρεπε να της είχες αφιερώσει περισσότερο χώρο και χρόνο. Θα ήθελα να γίνει καλύτερη εξήγηση όσον αφορά στο τι ακριβώς ήταν αυτό από το οποίο θα τους λύτρωνε η Ελευθερία, ή στο πώς η γέννησή της τους είχε βλάψει και ακινητοποιήσει από μιας αρχής. Εννοείς πως όλοι αυτοί ήταν οι κάτοικοι του οικισμού που καταπλακώθηκε; Αυτό το αναφέρεις στο τέλος, σαν υποσημείωση, και δεν κατάλαβα αν είναι κομμάτι του διηγήματος καν, ή εγκυκλοπαιδικό υλικό. Σε κάθε περίπτωση, έπρεπε να εξηγηθεί. Πώς και γιατί η γέννηση της κοπέλας τους δημιούργησε το πρόβλημα που τους δημιούργησε. Πώς και τι περίμεναν ακριβώς από αυτήν. Τι ήταν αυτοί τελικά, άνθρωποι, φαντάσματα, κάτι άλλο;

• Like 1
Γιώργος77

Χωρίς να είναι σούπερ, η ιστορία είχε το ενδιαφέρον της.

Τα καλά σημεία:

• Οι φράσεις: Το δωμάτιο μύριζε λιβάνι και ούρα, Σανίδωσε το γκάζι, αφήνοντας πίσω όνειρα, παραισθήσεις και ξεχειλωμένες αναμνήσεις Ποιος θα τα πίστευε όλα αυτά στην τελική;
  • Η ενδιαφέρουσα αρρώστια της ναρκοληψίας και η θεραπεία που ακολουθεί η κοπέλα

Τα αρνητικά σημεία:

• Δεν κατάλαβα γιατί το χωριό θα βοηθούσε στη θεραπεία της.
  • Δεν κατάλαβα τη φράση : Η Ελευθερία, περισσότερο από αδρεναλίνη παρά από πραγματική θέληση, πέρασε το κατώφλι του σπιτιού
  • Βλασφήμησε την απροσεξία της : η σωστή λέξη είναι βλαστήμησε.
  • Θα ήθελα την τελική σκηνή πιο ανεπτυγμένη, με πιο πολλές λέξεις και εικόνες.

Edited by Γιώργος77
  • Like 1
Morfeas

Ωραία η ιδέα της ναρκοληψίας, ταιριαστή στο κλίμα της εισαγωγής (αν και το να παίξεις με όνειρο είναι στα όρια της υπεκφυγής, καθώς έτσι μπορείς να αγνοήσεις όσες λεπτομέρειες δεν σου αρέσουν, ως εφέ του ονείρου χωρίς κάποιο νόημα) και ζωντανά γραμμένη, όπως και τα αγαπημένα μου κείμενά σου (εντόπισα μικροαστοχίες αλλά όχι κάτι τρομερό). Μου άρεσε και η χρήση του Βίκου (που δεν το ήξερα και το γκούγκλαρα για να βεβαιωθώ :p).

Σου επισυνάπτω το αρχείο με λίγες παρατηρήσεις μου. Θα ήθελα να προσθέσω ότι, αν την ξαναδείς, καλό θα ήταν να βάλεις κάτι πιο δυνατό στο κλείσιμο ως φινάλε (ίσως κάποια πιο θεαματική σκηνή δράσης;), καθώς μια μέρα μετά την ανάγνωση έμεινα με μια ασάφεια για το τέλος, σαν να προσπαθώ να θυμηθώ πώς κλείνει και να μην θυμάμαι με σιγουριά. Γενικά δεν είναι κάτι που το αποζητώ, αλλά εδώ και τις 2 φορές που το διάβασα, μετά πιεζόμουν να θυμηθώ πώς κλείνει και δεν μου ερχόταν εύκολα (ίσως λόγω και της αναμενόμενης εξέλιξης).

Λήθαργος - edited by Μορφέας.doc

Μπράβο σου!

• Like 1
WILLIAM

Με έκανες να ψάχνω για το Βίκο, βγήκα λοιπόν ωφελημένος που έμαθα κάτι νέο, και η ιστορία μου άρεσε. Απλά πιστεύω ότι χρειάζονται κάποιες εξηγήσεις για το τι έγινε και τι τους δένει, ας πούμε γεννήθηκε το κορίτσι την ώρα που εκείνοι πέθαιναν;

• Like 1
wordsmith

Ναρκοληψία! Ενδιαφέρον και πρωτότυπο και καλή η ιδέα να συνδέονται οι δύο ας πούμε διαστάσεις με αυτόν τον τρόπο.

Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με την Ιρμάντα ότι το γράψιμο έχει αρκετές άστοχες φράσεις (πχ εικόνες στόλιζαν το βλέμμα της, ομοφωνία κεριών, χέρια σφυρηλατημένα), κάπως πολλά επίθετα και παρομοιώσεις σε μερικά σημεία και γενικά χρειάζεται λίγα περάσματα ακόμα.

• Like 1