Jump to content

Ο άχρηστος πλανήτης και άλλα Σοβιετικά διηγήματα επιστημονικής φαντασίας (εκδ. Η Άγνωστη Καντάθ)


Recommended Posts

post-2246-0-73351900-1471502660_thumb.jpg

 

Γιερεμέι Παρνόφ - Μιχαήλ Έμτσεφ

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΥΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΪΓΙΑ

 

Γιέρμαν Μαξίμοφ

ΤΟ ΕΣΧΑΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ

 

Βίκτωρ Σαπάριν

Η ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΤΑΝΤΑΛΟΥ

 

Αρκάντι Στρουγκάτσκι - Μπόρις Στρουγκάτσκι

ΑΥΘΟΡΜΗΤΙΣΜΟΣ

 

Βλαντιμίρ Γκριγκόριεφ

ΤΟ ΚΕΡΑΣ ΤΗΣ ΑΦΘΟΝΙΑΣ

 

Ανατόλι Ντνιέπροφ

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΠΟΥ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑ

 

Όλγα Λαριόνοβα

Ο ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ

 

 

Αν και η συγκεκριμένη ανθολογία κυκλοφόρησε πέρυσι τον Απρίλιο, εγώ τώρα καταδέχθηκα να την αγοράσω και, τελικά, να την διαβάσω. Η άλλη ανθολογία των εκδόσεων (Νεκροναύτες και άλλες σκοτεινές ιστορίες επιστημονικής φαντασίας) με άφησε πλήρως ικανοποιημένος, έτσι έπρεπε να αγοράσω και αυτήν. Εξάλλου και η θεματολογία είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα: Ποιος λάτρης της επιστημονικής φαντασίας δεν θα ήθελε να εξερευνήσει και τον (ψιλό) άγνωστο κόσμο της Σοβιετικής επιστημονικής φαντασίας;

 

Το βιβλίο περιέχει συνολικά εφτά μεγαλούτσικα διηγήματα, δυο εκ των οποίων γράφτηκαν τέλη δεκαετίας του '50 και πέντε αρχές και μέσα της δεκαετίας του '60. Από το οπισθόφυλλο της ελληνικής έκδοσης μπορεί να πάρει κανείς μια ιδέα για το τι θα διαβάσει, μιας και σε λίγες σειρές αναφέρεται το θέμα με το οποίο ασχολείται το κάθε διήγημα. Όλα αυτά τα διηγήματα εστιάζονται περισσότερο σε κοινωνικούς προβληματισμούς, υπαρξιακά ζητήματα και τον αγώνα του ανθρώπου για ένα καλύτερο μέλλον. Τα όποια επιστημονικά ή τεχνολογικά στοιχεία των διηγημάτων απλώς είναι το μέσο για να αναδείξουν οι συγγραφείς όλα τα παραπάνω. 

 

Όπως είναι φυσικό και αναμενόμενο, οι κοινωνικοπολιτικοί προβληματισμοί και οι φιλοσοφικοί στοχασμοί των διηγημάτων της παρούσας ανθολογίας είναι επηρεασμένοι από την Σοβιετική ιδεολογία, τα κομμουνιστικά ιδεώδη κλπ. Όμως δεν ένιωσα πουθενά προσπάθεια προπαγάνδας ή κατήχησης. Καμία σχέση. Οι προβληματισμοί που υπάρχουν στα διηγήματα είναι οικουμενικοί και αφορούν όλους τους σκεπτόμενους ανθρώπους. Από άποψη γραφής, όλες οι ιστορίες με ικανοποίησαν, μιας και μου φάνηκαν αρκετά καλογραμμένες και ευκολοδιάβαστες.

 

Το συγγραφικό δίδυμο των αδερφών Στρουγκάτσκι είναι, φυσικά, το μεγάλο όνομα της ανθολογίας. Επίσης το δίδυμο Έμτσεφ-Παρνόφ είναι σχετικά γνωστό, χάρη στο μυθιστόρημα "Παγκόσμια ψυχή". Όλοι οι υπόλοιποι συγγραφείς, όμως, μου ήταν παντελώς άγνωστοι. Παρ'όλα αυτά, με ικανοποίησαν αρκετά με τις ιδέες και την γραφή τους. Αν ήταν να διαλέξω τα τρία καλύτερα διηγήματα, θα ήταν αυτά: Παρνόφ-Έμτσεφ - "Η τελευταία πύλη για την Άιγια", Βίκτωρ Σαπάριν - "Η δίκη του Τάνταλου" και Αδερφοί Στρουγκάτσκι - "Αυθορμητισμός". Η έκδοση της Άγνωστης Καντάθ, κλασικά, πολύ όμορφη και προσεγμένη απ'όλες τις απόψεις.

 

Γενικός βαθμός: 8/10

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το διάβασα πρόσφατα και μου άρεσε πάρα πολύ. Πέρα απο το περιεχόμενο με κέρδισε πολύ η έκδοση, το χαρτι μου φάνηκε εξαιρετικό!

 

Απο τα διηγήματα μου άρεσε περισσότερο "Η δίκη του Τάνταλου", μιας και πέρα απο την ωραία ιδέα είχε ενδιαφέρουσα πλοκή. Δεύτερο τοποθετώ "Τον κόσμο που εξαφανίστηκα", αν και το μικρότερο απ'όσο θυμάμαι, είχε καλό χιούμορ και ιδιαίτερο ύφος γραφής. 

 

Οι εκδόσεις Κανταθ, με αυτήν τους την έκδοση, με έπεισαν πάντως να αγοράσω τους "Νεκροναύτες" που έχουν μπει ήδη στην λίστα με τα επόμενα βιβλία προς αγορά...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα πρόσφατα και μου άρεσε πάρα πολύ. Πέρα απο το περιεχόμενο με κέρδισε πολύ η έκδοση, το χαρτι μου φάνηκε εξαιρετικό!

 

Απο τα διηγήματα μου άρεσε περισσότερο "Η δίκη του Τάνταλου", μιας και πέρα απο την ωραία ιδέα είχε ενδιαφέρουσα πλοκή. Δεύτερο τοποθετώ "Τον κόσμο που εξαφανίστηκα", αν και το μικρότερο απ'όσο θυμάμαι, είχε καλό χιούμορ και ιδιαίτερο ύφος γραφής. 

 

Οι εκδόσεις Κανταθ, με αυτήν τους την έκδοση, με έπεισαν πάντως να αγοράσω τους "Νεκροναύτες" που έχουν μπει ήδη στην λίστα με τα επόμενα βιβλία προς αγορά...

 

Να τους αγοράσεις τους "Νεκροναύτες", είναι πάρα πολύ καλή ανθολογία. Και το περιεχόμενο αλλά και η ίδια η έκδοση είναι στο ίδιο πολύ καλό επίπεδο ποιότητας. Υπάρχει και σχετικό τόπικ, εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..