Jump to content

Συνέντευξη με την Ευθυμία Δεσποτάκη - "Πνεύματα" (2016)


RObiN-HoOD
 Share

Recommended Posts

Ωραία συνέντευξη. Πολύς κόσμος χρειάζεται να διαβάσει την απάντηση της Ευθυμίας στην ερώτηση 8...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, υπομονή. Πολύ υπομονή. Και αγάπη, και χρόνο, και μεράκι, και κόπο. Και μόλις τα έχεις δώσει αυτά, ίσως χρειαστεί να δώσεις άλλα τόσα...

Anyway, είχε ενδιαφέρον η συνέντευξη και μπορώ να πω πως συμφωνώ σχεδόν σε όλα. Εύχομαι τα καλύτερα στην Άρπη, στο βιβλίο και στην συγγραφέα. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα διάβασα όλα, όπως πάντα ενδιαφέροντα πράγματα είχε να μας πει η καλή μας η Ναρού, αλλά θέλω να σχολιάσω κάτι:

 

 

9. Αν είχες μία μόνο συμβουλή να δώσεις στους Έλληνες συγγραφείς του φανταστικού, ποια θα ήταν αυτή;

 

Να ετυμολογήσουν τη λέξη λογοτεχνία. Σημαίνει η τέχνη του λόγου. Δε σημαίνει «γνωρίζω γραφή και ανάγνωση», ούτε «μπορώ να γράψω ένα βιβλίο και θα το γράψω». Σημαίνει «αγαπώ τις λέξεις και προσπαθώ να μάθω να τις χρησιμοποιώ με κομψότητα, ώστε να καταλαβαίνει ο άλλος, ο αναγνώστης, αυτό που έχω μέσα στο κεφάλι μου ενώ ταυτόχρονα ψυχαγωγείται». Όποιος καταφέρει να γίνει λογοτέχνης κι όχι συγγραφέας, αυτός έχει μέλλον. Συγγραφείς είναι και όσοι γράφουν οδηγίες χρήσεως πλυντηρίων. Λογοτέχνες είναι λίγοι.

 

Σωστό. Αλλά, υπάρχει και η αστυνομική λογοτεχνία. Εκεί τα πράγματα δεν είναι τόσο λογοτεχνικά όσο αλλού, εκεί είναι όσο πιο απλά γίνεται. Γι' αυτό υπάρχει και ο όρος πεζογραφία. Αν έχουμε "πεζογραφία του φανταστικού" αντί για "λογοτεχνία του φανταστικού", πού είναι το κακό; Θέλω να πω, δεν σηκώνουν όλες οι ιστορίες περίτεχνο γράψιμο, είναι κάποιες που καλώς μένουν απλές, η γραφή τους ωμή και αστόλιστη. 

Από την άλλη, υπάρχουν πάρα πολλά βιβλία (όχι του φανταστικού, γενικά) που θεωρούνται λογοτεχνία και αποτελούνται από λέξεις πεταμένες στην τύχη, τόσο, που πασχίζει κανείς να βρει έστω και μία πρόταση με κάποιο νόημα (πιο πολύ τη δεκαετία του 1990 άνθισε αυτό το είδος).

Δεν ξέρω αν συμφωνούμε, αλλά πιστεύω ότι η τέχνη του λόγου είναι το να βρίσκεις την κατάλληλη λέξη για το κάθε σημείο, για κάθε τι που θες να πεις, και όχι να διαλέγεις την πιο εντυπωσιακή. (Νομίζω ότι συμφωνούμε, άρα δεν ξέρω ποιο το νόημα αυτού του ποστ. :rolleyes:  )

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν συμφωνούμε, αλλά πιστεύω ότι η τέχνη του λόγου είναι το να βρίσκεις την κατάλληλη λέξη για το κάθε σημείο, για κάθε τι που θες να πεις, και όχι να διαλέγεις την πιο εντυπωσιακή. (Νομίζω ότι συμφωνούμε, άρα δεν ξέρω ποιο το νόημα αυτού του ποστ. :rolleyes:  )

 

Το νόημα του δικού σου ποστ είναι ότι δεν είχα την υπομονή να κάτσω και να βρω αυτές ακριβώς τις λέξεις για να περιγράψω αυτό που σκεφτόμουν.  Σα να λέμε έδωσα μια συμβουλή που δεν την ακολούθησα :p  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι ήταν η πρώτη φορά που αποπειράθηκα να πάρω συνέντευξη από οποιονδήποτε, χαίρομαι που ήταν με την Ευθυμία και τα "Πνεύματα", διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον όλες τις απαντήσεις και ελπίζω όλοι εσείς το ίδιο. Δεν κρύβω πως ήλπιζα στη συνταγή για το γεμιστό κρεμμύδι όταν έγραφα την ερώτηση 13 (και επίσης δεν έχω μαγειρέψει ποτέ ψαρόσουπα!). Για άλλη μια φορά, πολλές ευχαριστίες στην Ευθυμία για τον χρόνο και την προσοχή που αφιέρωσε σε κάθε απάντηση :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι η απάντηση σ' αυτό που ρωτάει η Άννα είναι ότι λογοτεχνία σημαίνει να βρίσκεις κάθε φορά την κατάλληλη λέξη για να πεις κάτι, την πιο αποτελεσματική ως προς την απόδοση της έννοιας/εντύπωσης που έχει ο γράφων στο κεφάλι του και όχι απαραίτητα την πιο εντυπωσιακή και την πιο στολισμένη. "Με κομψότητα" μπορεί να σημαίνει "επιδέξια" και όχι οπωσδήποτε "φορτωμένα".

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε συνεντευξιαζόμενη και σε συνεντευξιάζουσα.

Η απάντηση της όγδοης ερώτησης είναι ένα μεγάλο μάθημα, έπρεπε η αγαπητή Naroualis να προσθέσει και την υπομονή στις απορρίψεις των εκδοτικών.

Εκπλάγηκα μόνο διαβάζοντας ότι ήταν το πρώτο βιβλίο που εκδόθηκε, ήμουν με την εντύπωση ότι είχε πιο πολλά εκδώσει. Άντε και σε πολλά ακόμα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε συνεντευξιαζόμενη και σε συνεντευξιάζουσα.

Η απάντηση της όγδοης ερώτησης είναι ένα μεγάλο μάθημα, έπρεπε η αγαπητή Naroualis να προσθέσει και την υπομονή στις απορρίψεις των εκδοτικών.

Εκπλάγηκα μόνο διαβάζοντας ότι ήταν το πρώτο βιβλίο που εκδόθηκε, ήμουν με την εντύπωση ότι είχε πιο πολλά εκδώσει. Άντε και σε πολλά ακόμα!

 

 

Αλήθεια λέει η Αταλάντη, πρώτο μυθιστόρημα και μια συλλογή διηγημάτων. Ο Κόμπες δεν παίζει, είναι φυλλάδιο.

 

Απορρ-μουχαχα.... Σνιφ. Άμα μετρήσουμε πόρτες, δε με φτάνουνε τα δάχτυλα ούτε των Εκατόγχειρων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Συγχαρητήρια σε συνεντευξιαζόμενη και σε συνεντευξιάζουσα.

Η απάντηση της όγδοης ερώτησης είναι ένα μεγάλο μάθημα, έπρεπε η αγαπητή Naroualis να προσθέσει και την υπομονή στις απορρίψεις των εκδοτικών.

Εκπλάγηκα μόνο διαβάζοντας ότι ήταν το πρώτο βιβλίο που εκδόθηκε, ήμουν με την εντύπωση ότι είχε πιο πολλά εκδώσει. Άντε και σε πολλά ακόμα!

 

 

Αλήθεια λέει η Αταλάντη, πρώτο μυθιστόρημα και μια συλλογή διηγημάτων. Ο Κόμπες δεν παίζει, είναι φυλλάδιο.

 

Απορρ-μουχαχα.... Σνιφ. Άμα μετρήσουμε πόρτες, δε με φτάνουνε τα δάχτυλα ούτε των Εκατόγχειρων.

 

Α και έλεγα ότι έχω ήδη πολλές...

Εύχομαι να μην τις ξανασυναντήσεις στις επόμενες εκδοτικές προσπάθειες!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Συγχαρητήρια σε συνεντευξιαζόμενη και σε συνεντευξιάζουσα.

Η απάντηση της όγδοης ερώτησης είναι ένα μεγάλο μάθημα, έπρεπε η αγαπητή Naroualis να προσθέσει και την υπομονή στις απορρίψεις των εκδοτικών.

Εκπλάγηκα μόνο διαβάζοντας ότι ήταν το πρώτο βιβλίο που εκδόθηκε, ήμουν με την εντύπωση ότι είχε πιο πολλά εκδώσει. Άντε και σε πολλά ακόμα!

 

 

Αλήθεια λέει η Αταλάντη, πρώτο μυθιστόρημα και μια συλλογή διηγημάτων. Ο Κόμπες δεν παίζει, είναι φυλλάδιο.

 

Απορρ-μουχαχα.... Σνιφ. Άμα μετρήσουμε πόρτες, δε με φτάνουνε τα δάχτυλα ούτε των Εκατόγχειρων.

 

 

Σε παρακαλώ, ποτέ μα ποτέ μην ξαναμιλήσεις έτσι για τον Κόμπες!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..