Jump to content
Blacksword

Μια φορά κι ένα καιρό...

Recommended Posts

Blacksword

Όνομα Συγγραφέα: Κώστας Α. (Blacksword) 
Είδος: Παραμυθένιος τρόμος με λίγο χιούμορ
Αριθμός Στίχων: 24
Σχόλια: Το συγκεκριμένο ποιηματάκι το είχα ξεκινήσει αρχικά στα αγγλικά αλλά το άλλαξα μετά λόγω ότι μου βγήκε καλύτερα στην δικιά μας γλώσσα (και νομίζω ταιριάζει πολύ καλά έτσι). Είναι ένα "ελεύθερο" ποιηματάκι θα έλεγα μιας και δεν μπορούσα να περιοριστώ στους κανόνες εντελώς. Ελπίζω να σας αρέσει, enjoy!

Μια φορά κι ένα καιρό,

πήγα σε ένα κόσμο μαγικό,

που μπορούσες να κάνεις ότι σου χωρούσε στο μυαλό,

μόνο που εκεί κρυβόταν κάτι τρομερό!

Ήταν πλάσμα όμορφο και πολύ γλυκό,

σαν να είχε βγει από κάτι ονειρικό,

μόνο που το στόμα της είχε κάτι το εξωφρενικό,

σαν να είχε φάει μόλις κάτι αιματηρό.

Μου είπε ότι ζούσε σ' ένα πύργο ψηλό,

μόνο που το βλέμμα της είχε κάτι το πονηρό,

σαν να σκεφτόταν κάτι σκοτεινό,

μα σ' όποιον το 'λεγες θα σε θεωρούσε τρελό.

Είχε όμως ένα χάρισμα πολύ μοναδικό,

που μπορούσε να σου αλλάξει το μυαλό,

και να σε ωθήσει να πέσεις μέχρι κι από τον γκρεμό,

σαν να ήταν κάτι απόλυτα λογικό.

Ήταν ένα πλάσμα εξωπραγματικό,

αλλά ταυτόχρονα και τόσο αληθινό,

κάνοντας σε να σκέφτεσαι για το τι είναι υπαρκτό,

ή είναι απλά μόνο σχιζοφρενικό;

*   *   *   *   *   *   *

Ξύπνησα από ένα τσίμπημα στο χέρι τόσο δυνατό,

σ' ένα δωμάτιο που ήταν υπερβολικά μονοτονικό,

παίρνοντάς με απ' τον κόσμο που αγαπώ,

αλλά και από αυτήν που τόσο, μα τόσο ποθώ!

• Like 1

Ιρμάντα

Χμ. Κρίμα που ξύπνησε!

Να σου πω την αλήθεια φίλε Κώστα είμαι φαν του έμμετρου και της ομοιοκαταληξίας. Τούτο μάλλον ήταν κάπως ελεύθερο για τα γούστα μου, κυρίως επειδή προσπάθησες να κρατήσεις το τελευταίο γράμμα. Θα το ήθελα ή πιο έμμετρο, με στίχους ισοσύλλαβους ας πούμε, ή εντελώς ελεύθερο. Και σε εντελώς ελεύθερο στίχο η μουσικότητα είναι δυσκολότερη. Οσον αφορά την ιστορία του ονείρου ξαναλέω: κρίμα που ξύπνησε πριν αποτολμήσει κάτι αλλόκοτο για χάρη της, πριν προκύψει κάποια περιπέτεια. Μόνο να την περιγράψει προφταίνει.

Επίσης η λέξη "μονοτονικό". Προφανώς εννοείς μονότονο. Μα μου ρχεται στο νου το σύστημα τονισμού...

• Like 1

Blacksword

Χμ. Κρίμα που ξύπνησε!

Να σου πω την αλήθεια φίλε Κώστα είμαι φαν του έμμετρου και της ομοιοκαταληξίας. Τούτο μάλλον ήταν κάπως ελεύθερο για τα γούστα μου, κυρίως επειδή προσπάθησες να κρατήσεις το τελευταίο γράμμα. Θα το ήθελα ή πιο έμμετρο, με στίχους ισοσύλλαβους ας πούμε, ή εντελώς ελεύθερο. Και σε εντελώς ελεύθερο στίχο η μουσικότητα είναι δυσκολότερη. Οσον αφορά την ιστορία του ονείρου ξαναλέω: κρίμα που ξύπνησε πριν αποτολμήσει κάτι αλλόκοτο για χάρη της, πριν προκύψει κάποια περιπέτεια. Μόνο να την περιγράψει προφταίνει.

Επίσης η λέξη "μονοτονικό". Προφανώς εννοείς μονότονο. Μα μου ρχεται στο νου το σύστημα τονισμού...

Ευχαριστώ για το σχόλιο! Έχει δίκιο για το τελευταίο, "μονότονο" έπρεπε να βάλω αλλά βλέπεις μου είχε κολλήσει στο μυαλό το σχιζοφρενικό, το οποίο ήταν και η αιτία που τον ξύπνησα (αλλιώς ποιος ξέρει τι θα του έκανε χαχα). Για τους στίχους το κατάλαβα ότι ήταν λίγο "ανάμεικτο" οπότε στο επόμενο θα προσπαθήσω να είμαι πιο αυστηρός.

• Like 1

Mournblade

Ενδιαφέρον είχε σαν ιστορία, αλλά θα τολμήσω να πω πως η διαρκής χρήση της ομοιοκαταληξίας "ό" με αποσυντόνιζε παραπάνω απ όσο θα έπρεπε. Επίσης, τελείωσε απότομα το όνειρο. Θα ήθελα κατιτίς περισσότερο. Συνέχισε την προσπάθεια πάντως γιατί σαν ιδέα ήταν πολύ καλή! ;-)

Edited by Mournblade
  • Like 1