Jump to content
Sign in to follow this  
jjohn

Τα Πάνκικα

Recommended Posts

jjohn

Ομολογώ ότι δεν περίμενα  ότι ποτέ μου θα άνοιγα τόπικ σε αυτή την  κατηγορία αλλά έχουν συμβεί και πιο περίεργα πράματα( να, καλή ώρα σήμερα κέρδισαν ο μαχητές στο σαρβίβορ)

Anyway,  τι έχουμε εδώ; Κάτι που θυμήθηκα ενώ έγραφα την ιστορία μου για το ffl  :lol:

Όχι ακριβώς ποιήματα αλλά δεν ξέρω πού αλλού θα μπορούσα να το βάλω.

Το λοιπόν. Ό,τι ακολουθεί το είχα γράψει  πίσω στο 2013 όταν ήμουν είκοσι χρονών και μάλλον δεν ήμουν πολύ στα καλά μου.

Ουσιαστικά,  είναι παραλλαγές τραγουδιών  όπου αλλάζω τους στίχους και βρίζω τους πάνκιδες(γιατί -ως γνωστόν- ως μεταλλάδες τους πάνκιδες τους μισάμε :p)

Κυρίως στο ρεφραίν γίνεται η αλλαγή εξού και ο λόγος που θεωρω ότι ίσως να μπορούν θεωρηθούν -καφρικά- ποιήματα. Δεν είναι όλα τους καλά, αλλά  και ένα  να σας φέρει ένα χαμογέλο εγώ  ικανοποιημένος θα μείνω.

Και σε σπόιλερ το αντίστοιχο μουσικό κομμάτι  για να μπορείτε να   κάνετε sing-along 

lets go

με τα δυο χεράκια

δέρνω δυο πανκάκια
λαλλαλαλαλλα

-----

ήταν δέκα πάνκιες με μεγάλα αυτιά

φάπες τους βαράγανε όλα τα παιδιά

----

τα πανκάκια ξενυχτάνε σ' έναν γιατρό
 ωωωωωωχχχ, τρώνε φάπες γι' αυτόόόό

----

το καλύτερο μπεγλερι
Είναι του πανκιού το χέρι

----

δεν ουρλιάζει, δεν ουρλιάζει

ο πάνκης που βαράμε
τον δικό μου, τον δικό σου
στο κατ θα τους  πάνε

----

ευτυχώς που τους πανκ τους πλακώνουμε
σε ταβέρνες, πλατείες κι αλάνες
δυστυχώς δεν τους σφάχτηκε ο τένωντας
ευτυχώς που πονάν οι πανκάδες

---

Τον ξέρετε μωρέ παιδιά τον πάνκη τον μαλάκα
παιδί της φάπας, μάγκες μου, τις τρώει στα καυγαδάκια

----

Έχω και  μερικά ακόμα, αλλά ας μην το κουράζουμε το πράμα. Ήδη πολλά έβαλα.

Υ.Γ Εννοείτα αν είναι οφφ-τόπικ θρεντ ας αφαιρεθεί. Κλάι μάιν :p

• Like 3

Γιώργος77

Ακόμα πλακώνονται πάνκηδες - μεταλλάδες;;; Δεν το ήξερα. Νόμιζα ότι είναι και οι δύο "είδος προς εξαφάνιση". Εμένα πάντως μου αρέσουν και οι δύο υποκουλτούρες, άλλωστε το χάμερ γράφει κριτικές για πανκ δίσκους.

Σου προτείνω να γράψεις και στιχάκια με γαύρους - βάζελους ή όποιες άλλες ομάδες θέλεις...

Ολέ!

• Like 2

SymphonyX13

Να`σαι καλά βρε Γιάννη, μιλάμε έκλαψα από τα γέλια! :)

Υ.Γ. Εγώ θα σου πρότεινα να σχοληθείς και με τον "εμφύλιο" μεταξύ epicομεταλλάδων-thrashμεταλλάδων, στα τέλη της δεκαετίας του 80, αρχες του 90. Εκείνη η ψυχή ο Χ.Warlord Πρασούλας, που να είναι τώρα ήθελα να` ξερα.

Ας αφήσω εδώ και αυτό! :)

Edited by SymphonyX13

jjohn

Εγώ δεν τα έζησα αυτά (γεννημένος το '92 γαρ) και μάλλον ευτυχώς γιατί θα με είχαν τουλουμιάσει στο ξύλο οι πανκάδες. Το όλο θεματάκι με τους πανκ που είχα τότε δεν θυμάμαι πώς ακριβώς πρόεκυψε. Από τρολλάρισμα σε φίλο λογικά(αυτά τα έστελνα μέσω e-mail)

Τώρα για το αν παίζεται ξύλο αυτό τον καιρό δεν ξέρω, ούτε και μπορώ να μάθω. Ούτε γι' αυτόν τον εμφύλιο ξέρω πολλά (πέρα από τις metallica vs iron maiden που έχουν κάνει όλοι με παρέες). Ούτε και metal hammer έχω διαβάσει ποτέ μου να πω την αλήθεια. Θα ψάξω πάντως έτσι για τον χαβλέ μου γιατί τα γουστάρω κάτι τέτοια :lol:

Μερσί μποκού! 

Edited by jjohn

Ιρμάντα

Καλά δεν είσαι και τελείως off, αλλά ούτε και τελείως in.

Να σε βγάλουμε ναι, αλλά δεν ξέρουμε πού να σε πάμε....Βιβλιοθήκη ποίησης, τμήμα παίζω και γελώ.

• Like 1