Jump to content

Αν Ράις (Anne Rice)


Elsanor
 Share

Recommended Posts

Έχετε διαβάσει καμιά από τις νουβέλες της; Εγώ μόνο την "Πανδώρα" και έχω δει στην τηλεόραση το κλασσικό "Interview with the vampire" και το "queen of the damned". Πάντως ξέρω ότι το "interview with the vampire" το "vampire Lestat" και to "queen of the damned" είναι μία τριλογία της.

 

Από όσο έχω διαβάσει, εκείνη έχει εισάγει πολλά στοιχεία που χρησιμοποιεί το vampire rpg. Μήπως κάποιοι βούτηξαν στοιχεία; <_<

 

Γενικά πάντως η ατμόσφαιρα που δημιουργεί το γράψιμό της είναι φοβερή!

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς δεν έχω διαβάσει κανένα από τα βιβλία της, αλλά έχω δει τις δυο κλασικές ταινίες B) . Κάποια στιγμή θέλω να τους ρίξω μια ματιά, αλλά πρώτα έρχεται ο Erickson B) (E Κώστα; :ph34r: )

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς
:huh:
κλασικές
:unsure:

 

 

 

Φίλε μου αγαπημένε με τον Μπαμπινίωτη παραμάσχαλα είσαι όλη τη μέρα..?? :p :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Το "κλασικό" σωστό το έχει γράψει, ρε αθεόφοβε. :p

 

 

Μακριά, τώρα, από εμάς τους Ακόλουθους της Μαλαζανής Αυτοκρατορίας! B)

 

 

0553812173.01.LZZZZZZZ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το "κλασικό" σωστό το έχει γράψει, ρε αθεόφοβε.

 

:o :huh: Όντως.... Ο κλασσικός θέλει 2 σ

Ρόμπα έγινα...... :unsure: :(

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου.... Μόλις άνοιξα Μπαμπινιώτη και γράφεται και με 2 σσ και με 1...

Παλιά το έγραφαν με 2 αλλά με την πάροδο των χρόνων....

Τι να κάνουμε είμαι παραδοσιακός τύπος εγώ ;)

Edited by Alestor
Link to comment
Share on other sites

Ένα λάθος έκανα και εγώ από βιασύνη (φυσικά και ξέρω ότι γράφεται με δειστοιχώς) και βγήκατε να με κράξετε <_< Άλλοι που κάνουν 5-6 τέτοια σε κάθε post δε τους λέτε τίποτα :p :p :p

(το κλασικός γράφεται και με ένα και με δυο σ, μάλλον όμως μπερδεύτηκες με το classic :p )

 

B)

Link to comment
Share on other sites

Anne Rice?Mallon h Anne Rice voutikse apo to Vampire rpg.

 

Genika, milame gia mia syggrafea pou ksekinise na grafei S&M/bondage istories kai tora egine mainstream.Katafere na geloiopoiisei ton my8o tou brikolaka, me apotelesma to 90% ton periodikon ekei ekso na min dexetai pia istories me vampires.Ante, ginane kai ta vampires cool.

Link to comment
Share on other sites

0593046277.02.LZZZZZZZ.jpg

My precious...

 

 

Off topic αλλά όσοι (εκτός από τον Κώστα :p ) ενδιαφέρονται για τον Έρικσον και τον κόσμο του ας ρίξουν ένα βλέφαρο εδώ (αν ξεχυλίζουν και τα λεφτά από την τσέπη τους :p ):

http://malazan.com/6/ubb.x?a=tpc&s=2206041...9185#6476059185

 

Η απάντηση σε αυτά που λέγαμε την Τετάρτη :lol: (τουλάχιστον σε ένα από αυτά)

Link to comment
Share on other sites

Ποιος γαμεί τον Μπαμπ; Οι φοιτητές του του το γράψανε το λεξικό... (χωρίς πλάκα αυτό).

Link to comment
Share on other sites

"Night of Knives" by Ian Cameron Esslemont is a novel set in the Malazan World.

 

'Ντάξει, τώρα ξενέρωσα... Θ'αρχίσει ο καθένας να μου γράφει στον κόσμο του Έρικσον; :angry: Χαμαιτυπείον θα το κάνουμε... :p

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στο κείμενο λέει ότι ο τύπος έχει δημιουργήσει τον κόσμο των βιβλίων μαζί με τον Steven (γίναμε και φιλαράκια :p ) αλλά και πάλι φοβερή ripoff-ια :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Οι φοιτητές του του το γράψανε το λεξικό... (χωρίς πλάκα αυτό).

 

Το ξέρω αυτό... τους το είχε βάλει για εργασία....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στο κείμενο λέει ότι ο τύπος έχει δημιουργήσει τον κόσμο των βιβλίων μαζί με τον Steven (γίναμε και φιλαράκια  :p ) αλλά και πάλι φοβερή ripoff-ια  :ph34r:

Κοίτα, δε με ανησυχεί ότι θα έχει διαστρεβλώσει την ιστορία του κόσμου --γιατί είμαι σίγουρος ότι δεν θα την έχει διαστρεβλώσει. Απλά, διαβάζεις τον Έρικσον για ένα συγκεκριμένο στυλ που έχει. Κι επιπλέον, φαίνεται ότι έχουν αρχίσει να το εμπορικοποιούν το θέμα. Μεγάλη τιμή για προϊόντα δήθεν περιορισμένης ποσότητας. Πριν από λίγο καιρό ο Έρικσον είχε βγάλει μια νουβέλα (πραγματική νουβέλα, όχι μυθιστόρημα, δηλαδή κάτω 100 σελ νομίζω) όπου πρωταγωνιστές ήταν δύο νεκρομάντες από το Memories of Ice. Προσωπικά, δεν την αγόρασα αλλά αν τη βρω τσαμπέ στο Δίκτυο δε θα με χαλάσει. ;) Τώρα, λένε ότι γράφει εγκυκλοπαίδεια για τον κόσμο του... Ελπίζω, πάντως, να διατηρήσει μια ποιότητα στα βασικά του βιβλία μέχρι το τέλος και να μην αρχίσει κι αυτός να "τεντώνει" τη σειρά του.

 

 

 

 

Οι φοιτητές του του το γράψανε το λεξικό... (χωρίς πλάκα αυτό). 

 

 

 

Το ξέρω αυτό... τους το είχε βάλει για εργασία....

 

 

Γιαυτο το λόγο εγώ δεν έχω αγοράσει το λεξικό του Μπαμπνιώτη. (Τεγόπουλος rulez! :) ) Είναι σα να εκμεταλλεύεσαι τη δουλειά των άλλων για να βγάλεις εσύ χρήματα, χωρίς να τους πληρώνεις. Για βάστα, ρε φίλε...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η εγκυκλοπαίδεια ακούγεται ενδιαφέρουσα... Λες να μάθουμε όλα όσα θέλαμε για τον κόσμο από εκεί; Αυτό δε θα λέει ;) Πόσοι τόμοι θα είναι έχει πει κανένας;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα είναι ένας τόμος. Πώς θα το καταφέρει αυτό, δεν ξέρω. :D Πάντως, αμφιβάλλω αν θα απαντάει σε όλα τα ερωτήματα, κι επιπλέον, δε θα μου άρεσε να απαντάει. Η μαγεία του Έρικσον είναι στο ότι δεν ξέρεις ποτέ τι ακριβώς συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Anne Rice?Mallon h Anne Rice voutikse apo to Vampire rpg.

 

Genika, milame gia mia syggrafea pou ksekinise na grafei S&M/bondage istories kai tora egine mainstream.Katafere na geloiopoiisei ton my8o tou brikolaka, me apotelesma to 90% ton periodikon ekei ekso na min dexetai pia istories me vampires.Ante, ginane kai ta vampires cool.

 

Northerain:

 

Η Αnne Rice έγινε τώρα της μοδας διότι βγήκαν οι ταινίες, μετά ακολούθησε το Underworld κτλ κτλ. H WhiteWolf έχει επισήμως αναγνωρίσει την συγκεκριμένη συγγραφέα ως έναν από τους βασικούς συγγραφείς που ενέπνευσαν το World of Darkness και το Vampire. Επίσης τα πρώτα της Vampire βιβλία γράφτηκαν πριν τις S&M νουβέλες της. (Το Interview γράφτηκε το '76 ενώ τα Beauty Series το από το '83 έως το '85.)

Είναι λάθος να μην διπλοτσεκάρεις τις πληροφορίες σου, εσύ εμφανίζεσαι κακώς πληροφορημένος.

Πρίν την Rice οι μόνες ιστορίες για Vampires που υπήρχαν ήταν οι κλασσικές με πρωταγωνιστές μεμονομένα θρυλλικά βαμπίρ. Η ιδέα των βαμπίρ που καθημερινά ζουν ανάμεσα στην ανθρωπότητα προσποιούμενα και έχουν κάποιες φορές οργανωμένο τρόπο διακυβέρνησης καθως είναι πολλά και όχι ένα, ανήκει σε αυτήν. Και αυτή είναι η ιδέα που μπορεσε να δώσει ζωή σε ένα 'βαμπιρένιο' παιχνίδι ρόλων, γιατί δεν μπορεί κανείς να παίζει μόνος του. :p

Όταν κάτι γίνεται mainstream δεν γίνεται κατευθείαν και σ#@τά. Αυτό είναι complex όσων θέλουν να είναι 'underground' και το θεωρούν αυτοσκοπό. Δηλαδή επειδή ο Tolkien έγινε της μόδας θα πάψει να αρέσει σε όλους εμάς που μεγαλώσαμε με Tolkien; Η τώρα που θα βγουν οι ταινίες για τη Narnia θα πρέπει να πάψει να μας αρέσει ένας από τους καλύτερους παιδικούς (και μη) παραμυθένιους κόσμους;

Edited by drowvarius
Link to comment
Share on other sites

Exeis dikio fysika, oson afora tis plhrofories.Eilikrina omos miso afantasta thn anne rice, kai h apopsh mou gi aythn den 8a allaksei pote(nai, exo diabasei biblia ths).Eilikrina pisteyo pantos, oti yparxoun kai alloi syggrafeis pou exoun grapsei gia ta vampires kat ayton ton tropo(o lumley isos)prin apo aythn, alla den mporo na psakso ka8e biblio pou ebgale gia na to eksakriboso(eimai tempelhs :p).Epishs pisteyo oti ekane zhmia sto eidos(kat eme, to eidos htan mia xara prin skasei myth h Rice, eno tora vampire einai kai to 5xrono ksaderfaki mou)anakateyontas tous brukolakes me thn goth koultoura/koinonia/whatever.Bebaia isos apla na leo mpourdes, alla ti na kanoume. :D

Link to comment
Share on other sites

Exeis dikio fysika, oson afora tis plhrofories.Eilikrina omos miso afantasta thn anne rice, kai h apopsh mou gi aythn den 8a allaksei pote(nai, exo diabasei biblia ths).Eilikrina pisteyo pantos, oti yparxoun kai alloi syggrafeis pou exoun grapsei gia ta vampires kat ayton ton tropo(o lumley isos)prin apo aythn, alla den mporo na psakso ka8e biblio pou ebgale gia na to eksakriboso(eimai tempelhs :p).Epishs pisteyo oti ekane zhmia sto eidos(kat eme, to eidos htan mia xara prin skasei myth h Rice, eno tora vampire einai kai to 5xrono ksaderfaki mou)anakateyontas tous brukolakes me thn goth koultoura/koinonia/whatever.Bebaia isos apla na leo mpourdes, alla ti na kanoume. :D

 

Μ' αρέσει που έχεις αυτογνωσία. Αφού το παραδέχεσαι πως τη μισείς είναι λογικό πως λες μπούρδες, το μίσος 200% μπούρδες παράγει. :p :p :p

 

Αλλά μιας και είσαι δικό μας παιδί θα σ' αφήσουμε να τις λες! :bangin:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

I admit it....

 

Με την Συνέντευξη της Rice (την ταινία) και την τανία του Κόπολλα για τον Δράκουλα ανακάλυψα τον κόσμο τους που πλέον είναι από τους αγαπημένους μου... Διάβασα την συνέντευξη πριν κάποια χρόνια, καμία σχέση με την ταινία!

 

Γενικά μ'αρέσει ο τρόπος που γράφει, Μ'αρέσει που πήγε τον μύθο λίγο παραπέρα... πλακα πλάκα, πριν την Ράις, ποιός είχε γράψει για Βαμπίρ μετά τις αρχές του 20ου αιώνα? (μπορεί να κάνω λάθος αλλά αυτή τον ξανάφερε στο φως.)

 

Αν θέλετε να πούμε ποιοι έχουν 'καταστρέψει' τον μύθο κατα κάποιους ή τον έχουν πάρει ακόμα παρακάτω, τελευταία βγήκε και στα ελληνικά το Twilight της Stephenie Meyer από εκδόσεις πλατύπους αν δεν κάνω λάθος. Για τους παλιούς φαν των βαμπίρ, που θέλουν να μένουν στις ταινίες του Lee και την 'βίβλο' του Στόκερ θα είναι σαν να καταστρέφει τον μύθο.... για μένα, τον πήρε αλλού, άλλαξε τα πάντα και απλά το χαίρεται....

 

Η Ράις τουλάχιστον στην συνέντευξη δίνει στα Βαμπίρ της πιο ανθρώπινη υπόσταση, δεν βλέπει, τουλάχιστον ο πρωταγωνιστής στην αρχή τους ανθρώπους σαν απλό γεύμα... παλεύει με την ανάγκη του για αίμα... μέχρι να δεί τον κόσμο του να καταστρέφεται για άλλη μια φορά και να αφήσει τον παλλιό του εαυτό πίσω.... να ξαναξεκινήσει αλλαγμένος....

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα θυμάμαι την ημέρα που είχα πάει να δω το Dracula του Κόππολα στο σινεμά (μου είχαν ζητήσει και ταυτότητα...).

 

Από την Anne Rise έχω διαβάσει το “Servant of the Bones” και έχω δει και τις ταινιούλες: Interview With The Vampire, Queen of the Damned. Καμία ταινία της Anne δεν μπορεί να φτάσει το Dracula του Κόππολα. Γενικά είναι πολύ Gothic συγγραφέας, με καλή πένα. Μπορώ να πω ότι ενέπνευσε και εμπνέει αρκετό κόσμο που ασχολείται με το Vampire – RPG, ειδικά με βιβλία όπως: The Vampire Lestat.

 

Sorry που θα σε απογοητεύσω, αλλά δεν ήταν η μόνη που έγραφε επί του θέματος τον 20 αιώνα. Με ένα χαλαρό ψάξιμο θα βρεις πληροφορίες π.χ.http://en.wikipedia.org/wiki/Vampire_liter...y-first_century

 

Χαρακτηριστικά αναφέρω τα

 

I Am Legend by Richard Matheson (1954).

 

Salem's Lot by Stephen King (1975).

 

Τα οποία έχουν γίνει και ταινίες... Η Anne ξεκίνησε το (1976) με το Interview With The Vampire.

 

Δεν συμφωνώ με τον τίτλο “mother of vampires”, τον οποίο και θα απέδιδα στη Λίλιθ (βλ. πχ. Λίλιθ MacDonald, George, εκδ. αίολος. *αυτό το βιβλίο έχει απίστευτο εξώφυλλο...).

 

Γενικά το θέμα του βρικόλακα είναι Αρχαίο. Ενώ, η γοητεία που πάντα εξασκούσε/σκει οφείλεται ίσως στο ό,τι είναι μια προσωποποίηση του κακού, του αιμοβόρου κυνηγού και της αθανασίας (μιας διεστραμμένης μορφής της τουλάχιστον). Αλλά αυτό ίσως αξίζει ένα νέο thread από μόνο του...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι η μαμά των εμπορικών βαμπιριών. Από την εποχή της και μετά τα βαμπιρ απέκτησαν άλλον αέρα, πολύ πιο σύχγρονο.

Συμφωνώ με τον Ναυτίλο για τη Λίλιθ. Πολύ καλό βιβλίο, dark fantasy, όχι τόσο τρόμου, και πολύ καλή επιλογή του εξωφύλλου (είχαν έμπνευση εκεί στον Αίολο, τότε)..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Θα ηθελα να διαβασω Anne Rice αλλα απ'οσο ξερω δεν εχει μεταφραστει στα ελληνικα, τουλαχιστον αυτα με τους βρυκολακες. Κανω λαθος; Μακαρι να κανω λαθος!

Αλλα το θεμα ειναι οτι μετα τα Twilight και τη γενικοτερη μοδα, εχουν γινει απιστευτα not cool για μενα οι βρυκολακες στα βιβλια, και το κακο ειναι πως μ'αρεζαν παρα πολυ παλια (που δεν ηταν μοδα!). Το Σαλεμς Λοτ ηταν το αγαπημενο μου του Κινγκ, και ο Δρακουλας του Στοκερ εκπληκτικος στα ματια μου. Φοβαμαι πως θα ηθελα να περασει αρκετος καιρος, να φυγει απο τη μοδα το ραφι με τους βρυκολακες που σε καλοσωριζει στην εισοδο καθε μεγαλου βιβλιοπωλειου που σεβεται τον εαυτο του (!). Επισης θα ηθελα να τα διαβασω στα ελληνικα, οποτε τους αφηνω μερικα χρονικα περιθωρια να τα μεταφρασουν!

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να διαβασω Anne Rice αλλα απ'οσο ξερω δεν εχει μεταφραστει στα ελληνικα, τουλαχιστον αυτα με τους βρυκολακες. Κανω λαθος; Μακαρι να κανω λαθος!

Αλλα το θεμα ειναι οτι μετα τα Twilight και τη γενικοτερη μοδα, εχουν γινει απιστευτα not cool για μενα οι βρυκολακες στα βιβλια, και το κακο ειναι πως μ'αρεζαν παρα πολυ παλια (που δεν ηταν μοδα!). Το Σαλεμς Λοτ ηταν το αγαπημενο μου του Κινγκ, και ο Δρακουλας του Στοκερ εκπληκτικος στα ματια μου. Φοβαμαι πως θα ηθελα να περασει αρκετος καιρος, να φυγει απο τη μοδα το ραφι με τους βρυκολακες που σε καλοσωριζει στην εισοδο καθε μεγαλου βιβλιοπωλειου που σεβεται τον εαυτο του (!). Επισης θα ηθελα να τα διαβασω στα ελληνικα, οποτε τους αφηνω μερικα χρονικα περιθωρια να τα μεταφρασουν!

 

Κυκλοφορούν απ'όσο ξέρω τα Πανδώρα, Μέμνοχ ο Διάβολος, και Ο υπηρέτης των Οστών..Όλα αυτά απο τις εκδόσεις Λιβάνη.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Αν Ράις (Anne Rice)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..