Jump to content
Sign in to follow this  
Nero

Ο πίνακας του Ανέμου

Recommended Posts

Nero

Όνομα Συγγραφέα: Nero
Είδος: Σκοτεινή Φαντασία
Βία; Ναι
Σεξ; Όχι
Αριθμός Λέξεων: 917
Αυτοτελής; Ναι
Σχόλια: Η αρχή μιας εκδίκησης
Αρχείο: PDF

Ο πίνακας του Ανέμου.pdf

Edited by Nero

elgalla

Καλησπέρα, Άλεξ,

πρώτη φορά διαβάζω κάτι δικό σου - βλέπω ότι έχεις ανεβάσει κι άλλα κείμενα, οπότε συγγνώμη αν επαναλάβω πράγματα που ήδη σου έχουν αναφέρει άλλοι. Αρχικά, έχεις δυνατές εικόνες και, όπως ακριβώς μου υποσχέθηκε ο τίτλος του αποσπάσματος (γιατί φαίνεται σαν κομμάτι από κάτι μεγαλύτερο και όχι αυτοτελές διήγημα, παρόλο που γράφεις το αντίθετο), με έκανε να σκεφτώ ζωγραφικό πίνακα. Επίσης, αν και δεν αναφέρεις πουθενά ονόματα, εγώ αμέσως σκέφτηκα: "ωπ, Λούσιφερ, Λίλιθ, Θεός, αααα, γι' αυτό λέει πως είναι ιστορία εκδίκησης". Κι αν αυτός ήταν ο στόχος σου, τότε τον πέτυχες. 

Τώρα, αν και έχεις ένα καλό λεξιλόγιο, έχεις εξαιρετικά κακή σύνταξη σε ορισμένα σημεία. Όχι παντού, όμως, το οποίο με κάνει να υποθέτω πως μάλλον το κάνεις για στυλ. Δεν είναι. Το λάθος ποτέ δεν είναι στυλ και μην ακούσεις κανέναν που θα σου πει το αντίθετο. Μπορείς να είσαι ποιητικός και σωστός ταυτόχρονα. 

Το δεύτερο που θέλω να σου επισημάνω είναι ότι ο τρόπος με τον οποίο είναι γραμμένο αυτό το κείμενο έχει μια θεατρικότητα, έχει μονολόγους, δεν έχει εισαγωγικά που θα βρίσκαμε σε ένα διήγημα ή ένα μυθιστόρημα, αλλά τον χαρακτήρα που μιλάει (π.χ. εκείνος, άνδρας) και από κάτω αυτά που λέει. Αυτό επίσης δεν ξέρω αν είναι κάποιου είδους άσκηση ύφους, απλώς αναφέρω ότι αν αγόραζα να διαβάσω ένα μυθιστόρημα και μου προέκυπτε θεατρικό έργο θα χαλιόμουν. 

Άλλα πράγματα δεν μπορώ να κρίνω, μιας και το κομμάτι είναι πολύ μικρό και χωρίς ουσιαστική πλοκή, ελπίζω όμως αυτά που σου έγραψα να σε βοηθήσουν. Καλή συνέχεια!

Nero
On 22/2/2018 at 2:22 PM, elgalla said:

Καλησπέρα, Άλεξ,

πρώτη φορά διαβάζω κάτι δικό σου - βλέπω ότι έχεις ανεβάσει κι άλλα κείμενα, οπότε συγγνώμη αν επαναλάβω πράγματα που ήδη σου έχουν αναφέρει άλλοι. Αρχικά, έχεις δυνατές εικόνες και, όπως ακριβώς μου υποσχέθηκε ο τίτλος του αποσπάσματος (γιατί φαίνεται σαν κομμάτι από κάτι μεγαλύτερο και όχι αυτοτελές διήγημα, παρόλο που γράφεις το αντίθετο), με έκανε να σκεφτώ ζωγραφικό πίνακα. Επίσης, αν και δεν αναφέρεις πουθενά ονόματα, εγώ αμέσως σκέφτηκα: "ωπ, Λούσιφερ, Λίλιθ, Θεός, αααα, γι' αυτό λέει πως είναι ιστορία εκδίκησης". Κι αν αυτός ήταν ο στόχος σου, τότε τον πέτυχες. 

Τώρα, αν και έχεις ένα καλό λεξιλόγιο, έχεις εξαιρετικά κακή σύνταξη σε ορισμένα σημεία. Όχι παντού, όμως, το οποίο με κάνει να υποθέτω πως μάλλον το κάνεις για στυλ. Δεν είναι. Το λάθος ποτέ δεν είναι στυλ και μην ακούσεις κανέναν που θα σου πει το αντίθετο. Μπορείς να είσαι ποιητικός και σωστός ταυτόχρονα. 

Το δεύτερο που θέλω να σου επισημάνω είναι ότι ο τρόπος με τον οποίο είναι γραμμένο αυτό το κείμενο έχει μια θεατρικότητα, έχει μονολόγους, δεν έχει εισαγωγικά που θα βρίσκαμε σε ένα διήγημα ή ένα μυθιστόρημα, αλλά τον χαρακτήρα που μιλάει (π.χ. εκείνος, άνδρας) και από κάτω αυτά που λέει. Αυτό επίσης δεν ξέρω αν είναι κάποιου είδους άσκηση ύφους, απλώς αναφέρω ότι αν αγόραζα να διαβάσω ένα μυθιστόρημα και μου προέκυπτε θεατρικό έργο θα χαλιόμουν. 

Άλλα πράγματα δεν μπορώ να κρίνω, μιας και το κομμάτι είναι πολύ μικρό και χωρίς ουσιαστική πλοκή, ελπίζω όμως αυτά που σου έγραψα να σε βοηθήσουν. Καλή συνέχεια!

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την κριτική σου. Ο "πίνακας" όντως είναι ένα απόσπασμα από κάτι μεγαλύτερο, βασισμένο στην μυθολογία  ενός μεγαλύτερου κόσμου για την ακρίβεια. Είναι εμπνευσμένο από πραγματικό πίνακα και συγκεκριμένα του Ιερώνυμου Μπος. Η σύγχυση που μου προκλήθηκε παρατηρώντας τους πίνακές του, ήθελα να είναι ακριβώς η ίδια που θα περνούσα σε όποιον διαβάζει αυτό το απόσπασμα.

Αν θα μπορούσες να μου πεις ποια είναι αυτά τα σημεία στα οποία παρατηρείς την κακή σύνταξη, θα με βοηθούσες αρκετά. Όταν ξαναδιαβάζω αυτά που γράφω ορισμένες φόρες βρίσκω όντως κάποια συντακτικά λάθη, απόρροια της δυσκολίας/ιδιαιτερότητας του ύφους στα οποία τα γράφω. Κάθε λέξη, ακόμα και στο σημείο που θα μπει παίζει ρόλο, στο δικό μου μυαλό εν πάση περιπτώσει.

Ναι, καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ απολύτως. Αν ενσωματωθεί το συγκεκριμένο διήγημα/απόσπασμα σε μυθιστόρημα, αυτά θα αλλάξουν.

• Like 1

Christos.Antonaros

Καλησπέρα Άλεξ,

Τα παρακάτω σχόλια είναι προσωπική μου άποψη και μόνο, πράμα που σημαίνει πως δεν είναι υποχρεωτικά σωστά.
Πρώτα απ` όλα, μπράβο που εμπνεύστηκες από πίνακα ζωγραφικής για να γράψεις.

Διάβασα την ιστορία σου και μπορώ να πω πως κάποια σημεία μου τραβήξαν την προσοχή, ενώ άλλα όχι. Γενικά με κούρασε η δομή του κειμένου , αλλά και κάποιες προτάσεις διαμορφωμένες κάπως "ασυνήθιστα" (π.χ. "...τα μάτια του έτοιμα να δουν εικόνα ασυμμάζευτη ήταν"). Τέλος το "εκείνος" με Bold μου φάνηκε, προσωπικά, υπερβολή. Επίσης αν και οι παρομοιώσεις σου είναι δυνατές, ποιητικές και όμορφες, τις βρήκα πολλές, κάτι που με κούρασε επίσης.
Μου άρεσε η διαμάχη, ο διάλογος - αν και θα προτιμούσα τον πατροπαράδοτο τρόπο των εισαγωγικών ή της παύλας - αλλά και ο τρόπος που ολοκληρώνεις την ιστορία σου.