Jump to content

FFL #16 (Ballerond vs Elli Sketo vs elgalla vs GewDrkns vs Morfeas vs Naroualis vs Neraidoni vs Nienor vs Γιώργος77 vs Ιρμάντα)


Διγέλαδος
 Share

16o Flash Fiction Live (FFL) poll  

15 members have voted

  1. 1. 16o Flash Fiction Live (FFL) poll

    • Σ' αλάτι και μεσονυχτιά - Naroualis
    • Αφεγγάρωτη νύχτα - Ballerond
    • Το κρινάκι της άμμου - Neraidoni
    • Λευκή πόλη - Nienor
    • Η μυρωδιά του πατέρα - Morfeas
    • Ένα γράμμα για τον πατέρα - Elli Sketo
    • Άτιτλο - GewDrkns
      0
    • Η γυναίκα του Ράμνο Μπορ - Γιώργος77
    • Καμάρι του Βασιλιά - elgalla
    • Το πιο πολύτιμο δώρο - Ιρμάντα

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Μπράβο σε όλους! Ήσασταν όλοι υπέροχοι! :)

Ειδική μνεία στις δύο νικήτριες, Ελγκάλλα και Ναρού! Ευχαριστούμε αναγνώστες, σχολιαστές και ψηφοφόρους (θα είμαι ειλικρινής, περίμενα λιιιίγο περισσότερη κίνηση -Διγέλαδε, κι εσύ βρούτε;- αλλά εντάξει μου φάνηκε ιδιαίτερα ζωντανός κι έτσι). Πάντως πολλά διηγήματα μου άρεσαν πολύ, δεν θα μου έκανε έντύπωση αν έβλεπα δημοσιευμένες (οκ, και βελτιωμένες προφανώς) πολλές ιστορίες που γεννήθηκαν σ' αυτό το παιχνίδι.

Γενικά εγώ πέρασα πολύ καλά και μου φάνηκε το πιο δύσκολο FFL που έχω παίξει, γιατί εκεί που συνήθως είχα ένα θέμα τώρα είχα 4 :p(ήθελα οι λέξεις να είναι πολύ κεντρικές για την κοσμοπλασία και την ιστορία. Μαζόχας; Παίζω υπερβολικά by the rule?), κι ενώ στο πρώτο σαραντάλεπτο περίμενα να οδηγηθώ στην καταστροφή (τι θα συμβεί, τι πάει να κάνει με τον πατέρα, κι οι Ακαιοί πού κολλάνε και γιατί είναι έτσι όπως είναι, ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΗΣΙΜΙΤΙΚΟ ΠΟΓΚΡΟΜ, πώς στον %@#$@& θα τα δέσω όλα αυτά), τελικά όλα έδεσαν με μαγικό τρόπο, κάτι που και μήνες να κατέστρωνα σχέδια δεν θα μου έβγαινε έτσι (στο κεφάλι μου τουλάχιστον, καθώς αρκετοί δυσκολευτήκατε με το τέλος). Οπότε, επειδή σχολιάστηκε δεν ήταν υπαρκτή η κοσμοπλασία, βγήκε εκείνη την ώρα (και έστω και μία λέξη να ήταν διαφορετική μάλλον θα διαβάζατε πολύ διαφορετική ιστορία). Και οι Ακαιοί ήταν οι αδέσποτες ψυχές που επέστρεφαν στον κόσμο (άρα και ο πατέρας της, για να απαντήσω). Ενθουσιάστηκα μόλις το σκέφτηκα (ναι, ο μόνος) και αυτό σίγουρα το θεωρώ το καλύτερό μου FFL (το οποίο δεν λέει και πολλά, γιατί το χειρότερό μου FFL είχε πάρει την πρωτιά:p). Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας!

Άντε, και του χρόνου και σύντομα το επόμενο, Ναρού περιμένουμε κάτι καλό!

  • Like 5
  • Haha 3
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, elgalla said:

Νομίζω ότι αυτό θα το αναλάβει η Ευθυμία, αρνούμαι να διοργανώσω κι άλλα πράγματα ?

#thestruggleisreal

 

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στη Ναρού για τη νίκη, θα επανέλθω να εξηγήσω για το καμάρι μου.

Όοοοοοχι, κοριτσάκι, θα κάτσεις και θα το υποστείς, δε γίνεται να παίζουμε με τους θεσμούς εδωμέσα. Χρμφ.

 

Αυτό που κάθε φορά απλά ανασαίνω ανακουφισμένη που έστω τελείωσα, και κάθε φορά σας αρέσει, να το ψάξετε. Just sayin'.

Συγχαρητήρια στην Άτα για την μάχη στήθος με στήθος (χεχε), αλλά κυρίως σε όλους για την απόλαυση της ανάγνωσης. Όπως λέει κι η Κιάρα, καμιά φορά, είναι καλύτερα να μην σκεφτόμαστε πολύ, βγαίνουν όμορφα πράγματα όταν δεν σκεφτόμαστε πολύ και κάθε φλασάκι το αποδεικνύει αυτό περίτρανα.

  • Like 7
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως πάντα είστε απολαυστικοί τόσο εντός των κειμένων σας όσο και στα σχόλια του παρόντος θέματος.

Ελπίζω την επόμενη φορά να είναι σε μέρα και ώρα που θα μπορώ και εγώ να συμμετάσχω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος διαγωνισμός με όμορφες ιστορίες και αρκούντως ανταγωνιστικός, με ισοβαθμίες σε πρώτη και δεύτερη θέση. Μπράβο στις νικήτριες Naroualis και elgalla και σε όλα τα παιδιά που πάλεψαν με ένα ασυνήθιστο θέμα, που δεν αποδείχθηκε τελικά πολύ δύσκολο.

Δεν περνάμε κι άσχημα με τους διαγωνισμούς του sff, έτσι δεν είναι;

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι κι εγώ! Λίγο καθυστερημένος, αλλά εδώ. Δεν σας ξέχασα. Διάβασα και ψήφισα. Τα είχα αφήσει για τελευταίες μέρες, αλλά ο υιός είχε σχεδιάσει να μας ξενυχτήσει, οπότε πέσανε όλα μαζεμένα για τελευταία στιγμή, γι' αυτό και δεν σχολίασα.

Στο καθεαυτό, πολύ ωραίος ο διαγωνισμός, με υψηλό επίπεδο ιστοριών, παρά τη βιασύνη. Τα ευχαριστήθηκα τα φλασάκια σας, πέρασα καλά και περιμένω το επόμενο.

Συγχαρητήρια και στις νικήτριες και στους υπόλοιπους που κέρδισαν τον χρόνο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να και ο απών! Ευχαριστώ όλους που συμμετείχατε! Ήσασταν όπως είπα και πριν τέλειοι. Αν ψήφιζα, θα ψήφιζα σίγουρα τους πρώτους δυο άρα δεν θα άλλαζε τίποτα ιδιαίτερο στο τελικό σκορ. 

Σας ευχαριστώ που δεν τα παρατήσατε ή τέλος πάντων μου δώσατε τη ψήφο εμπιστοσύνης για την πρωτοβουλία του περίεργου θέματος.

Συγχαρητήρια στις δυο νικήτριες και ήρθε η ώρα για μένα να σας δώσω το βαρύ φορτίο της σκυτάλης

720_ed30914f28c11d7970fb705ed54fc830.jpg

Επίσης Έλλη όλοι καλοί είμαστε στα λόγια,

αλλά θέλω να μας το αποδείξεις με ένα write-off για τη διαφορά ποδηλάτου και κούρσας. Όπως είμαι σίγουρος ότι θα μας το υποσχεθείς, αλλά ποτέ δεν θα το κάνεις, και μετά από κανένα χρόνο πάλι θα μας παραθέτεις τα παράπονά σου για την κίνηση στους δρόμους της συγγραφής :)

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ πειράζει που άργησα περισσότερο απ' όλους σας; Με καθυστέρησαν διάφορα οικογενειακά τρεξίματα απ΄το να κάτσω στον υπολογιστή. Ανέτρεξα στο ποστ σήμερα που επιτέλους κάθομαι χαλαρά για να πάρω δύναμη και να θυμηθώ τι μπορεί να βγάλει κάποιος σε μια ώρα. Μου προσφέρατε μεγάλο μάθημα και χαίρομαι ιδιαίτερα που ανακάλυψα συγγραφικά κάποιους ανθρώπους που δεν γνώριζα πρωτύτερα. Ευχαριστώ για τα εποικοδομητικά σας σχόλια και που με καλωσορίσατε τόσο θερμά.

Κι ας έδωσα δικαίωμα στην Κιάρα  να μην ευσταθούν πια οι δικαιολογίες μου όταν γκρινιάζει να της παραδώσω κεφάλαιο :-P

Καλή εβδομάδα σε όλους σας κι ανυπομονώ να σας ξανασυναντήσω στο επόμενο!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #16 (Ballerond vs Elli Sketo vs elgalla vs GewDrkns vs Morfeas vs Naroualis vs Neraidoni vs Nienor vs Γιώργος77 vs Ιρμάντα)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..