Jump to content

FFL #16 (Ballerond vs Elli Sketo vs elgalla vs GewDrkns vs Morfeas vs Naroualis vs Neraidoni vs Nienor vs Γιώργος77 vs Ιρμάντα)


Διγέλαδος
 Share

16o Flash Fiction Live (FFL) poll  

15 members have voted

  1. 1. 16o Flash Fiction Live (FFL) poll

    • Σ' αλάτι και μεσονυχτιά - Naroualis
    • Αφεγγάρωτη νύχτα - Ballerond
    • Το κρινάκι της άμμου - Neraidoni
    • Λευκή πόλη - Nienor
    • Η μυρωδιά του πατέρα - Morfeas
    • Ένα γράμμα για τον πατέρα - Elli Sketo
    • Άτιτλο - GewDrkns
      0
    • Η γυναίκα του Ράμνο Μπορ - Γιώργος77
    • Καμάρι του Βασιλιά - elgalla
    • Το πιο πολύτιμο δώρο - Ιρμάντα

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

3 hours ago, jjohn said:

Σόρρυ δε νομίζω να προλάβω να ψηφισω τελικά  αλλά θα διαβάσω σίγουρα την Πέμπτη!

Κοίτα, άμα είναι να διαβάσεις εκτός διαγωνισμού, δεν το κάνεις καλύτερα τη μεθεπόμενη Τρίτη; Αφού φέτος δεν κάναμε τον διαγωνισμό Τρίτη και 13, τουλάχιστον να λάβουμε σχόλια εκείνη τη μέρα, για να τιμήσουμε την παράδοση. Εναλλακτικά, Χάλοουιν. :p

  • Haha 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε, παιδάκια, μία ημέρα έμεινε, μη μας αφήσετε έτσι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το παιχνίδι flash fiction live θα μπορούσε να λέγεται και «Δείγμα Δωρεάν» της δουλειάς των μελών του φόρουμ.


Morfeas: δεν θα σταθώ στις όμορφες περιγραφές, αλλά στην έξυπνη ιδέα της ένταξης των κλασικών ΕΦ εξωγήινων σε ένα φάνταζυ σκηνικό και στη φιλοσοφική (;) θέση ότι η ζωή χάνεται όταν χαθούν τα χρώματα και οι λεπτές αποχρώσεις τους.


Neraidoni: συμπαγής και στέρεη ιστορία. Το τέλος της , όμως, είναι υπερβολικά αισιόδοξο για μένα. Δεν αντιστοιχεί στην πραγματικότητα των πολέμων: αντικρουόμενα συμφέροντα μέχρι θανάτου.


Elgalla: σε μια άψογα δοσμένη ατμόσφαιρα, μανάδες και κόρες εξακολουθούν να βασανίζονται στις ιστορίες της elgalla. Δεν κατάλαβα τι ήταν ακριβώς το κορίτσι της ερήμου· κάποιου είδους τζίνι ίσως;


Ιρμάντα: έξυπνο το συνταίριασμα εφ – φάνταζυ, εύστοχοι οι προβληματισμοί για την τεχνολογία και για την φτωχή πραγματική ζωή, αλλά το τέλος φαίνεται να απουσιάζει.


Naroualis: Μου έκανε τόση εντύπωση ο χειρισμός της γλώσσας, που νόμιζα ότι διάβαζα ποίημα κι όχι μικρή ιστορία. ’Η κάποιου είδους παραμύθι, όχι από αυτά που είναι για παιδιά.


Ballerond: Η περιγραφή της δράσης και ο ρυθμός της ιστορίας είναι άψογοι. Καμία λέξη δεν είναι περιττή. Σου πάει αυτό το είδος δράσης. Όμως, η μορφή και η φύση του πλάσματος θα έπρεπε να περιγραφούν καλύτερα για να μας αφήνουν κι εμάς «ξάγρυπνους τα βράδια».


Nienor: περιγράφεται ένας περίεργος κόσμος κι ένας ακόμα πιο περίεργος χαρακτήρας. Γοητευτικός μεν, Nienor διαβάζουμε άλλωστε, αλλά μας μένουν κενά στην κατανόησή του. Πώς ακριβώς άλλαξε την πραγματικότητα της μυστήριας πόλης η (αυτο)θυσία του αλλόκοτου όντος;


Ellisketo: η σχέση πατέρα – κόρης και η αντιμετώπιση του τραύματος του χαμού. Συγκινητικό μεν, αλλά ο μανδύας και οι «ήρωες» διαδραματίζουν ένα ρόλο που δεν καταλαβαίνω καλά. Συμβολικός ή πραγματικός ο υπερηρωισμός; Νομίζω ότι θα έπρεπε να διευκρινίζεται καλύτερα. Μάλλον συμβολικός, αλλά είμαστε σε φόρουμ του φανταστικού κι έχω δεύτερες σκέψεις.


Gewdarkns: Αυτή η ιστορία έχει «πριν», έχει και «μετά». Δεν είναι αυτοτελής, οπότε μένουν κάποια κενά στην κατανόησή της που μειώνουν την απόλαυση του αναγνώστη. Υποψιάζομαι ότι ο φανταστικός κόσμος με τα μυστήρια, γοητευτικά όντα υπάρχει και σε άλλα γραφτά. Ή θα έπρεπε να υπάρχει.

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

@Γιώργος77

ΝΤΑΞΕΙ, με έστειλες γιατί όλοι δίκιο έχουν και δεν το έχω δείξει πουθενά. Αλλά ναι, τζίνι είναι ?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου.

Ετοιμαστείτε γιατί σας έρχεται σούπερ σπέσιαλ εκπληξούλα στο σχολείο του φόρουμ.

Α, ναι, τα σχόλια:

Naroualis.

 

 

Καλό. Έχεις ένα πράγμα, όταν γίνεσαι υπερβολικά ποιητική (παρόμοιο έχει καμιά φορά και η Nienor). Κάτι με μεθάει, όχι άσχημα, και δεν μπορώ ακριβώς να παρακολουθήσω την ιστορία. Δλδ. μπορώ. Αλλά θα προτιμούσα να μεθάω λιγότερο. Σαν βαριές μυρωδιές που είναι όμορφες αλλά ζαλίζουν ελαφρώς.

 

 

Ballerond

 

 

Μια χαρά και τούτο. Ήθελα να καταλάβω περισσότερα για το πλάσμα, ναι. Και για την ζωή και τον κόσμο γενικότερα (αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Επίσης (εντελώς minor και προσωπική άποψη) δεν ήθελα ξενικά ονόματα.

 

 

Neraidoni

Και τούτο καλό (spare me) –όλοι διαμαντάκια γράψατε ωρέ. Εκτός που χαίρομαι που είχαμε καινούριους τούτη τη φορά. Λοιπόν, το ήθελα πιο ρεαλιστικό –ναι. Μου έβγαζε μία κάπως εκτός τόπου αισιοδοξία.

 

 

Nienor

 

 

Να, πάλι το κάνετε. Και συ και η Ναρού. Με ζαλίσατε με τόση ομορφιά. Κρίμα τη μαγισσούλα να θυσιαστεί για τους κακούς. Αλλά θα μου πεις, έτσι κάνουν πολλοί χαρισματικοί. Πολύ όμορφο αλλά πολύ στολισμένο.

 

 

Elli sketo

Έλλη, καθόλου σκέτο. Ωραίο και συγκινητικό και μου φαίνεται θα σε ψηφίσω ελπίζοντας σε εκείνο το κέρασμα, έστω και με μπύρες.

 

 

Morfeas

Καλό και ποιητικό, έστω και σαν ιδέα. Έχεις ασχοληθεί με ζωγραφική ή /και φωτογραφία; (έναν από τους δύο πατεράδες πάντως θα τον ψηφίσω. Μπορεί και τους δύο).

 

 

 

 

Elgalla.

Μου άρεσε, όχι που δεν. Με το κορίτσι της ερήμου είχα κι εγώ κάποια θεματάκια. Το ποιόν της, πόθεν και τα σχετικά.

 

 

Gewdarkns

Όχι δεν είναι. Αυτοτελής ιστορία. Είναι σαν να την απόσπασες από κάπου. Αλλά χαίρομαι που ήρθες στην παρέα μας.

 

 

Γιώργος77

Μην ξαναπιάσεις φάντασυ στα χέρια σου. Σοβαρά. Κινδυνεύουμε οι φαντασάδες να γίνεις καλός.

 

 

Αυτά από μένα. Πάω να ρίξω ψήφους καλωσορίσματος και να ψηφίσω και κάτι πατεράδες. Σας είπα να με αφήσετε εκτός συναγωνισμού αλλά δεν βαριέσαι. Θα φάτε τη σκόνη μου άλλη φορά. :bleh:

Edited by Ιρμάντα
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Πρόλαβα και ψήφισα κι εγώ. Θα σχολιάσω αύριο -υπόσχομαι. :)

Εκ των προτέρων να πω ότι ήταν πολύ όμορφες όλες οι ιστορίες και συμφωνώ με όσους είπαν ότι παίζει να είναι το καλύτερο ffl που έχουμε δει μέχρι στιγμής. Πολύ καλύ η ιδέα με τις λέξεις, Άλεξ.

Να πω επίσης ότι εκεί πάνω στο poll  άλλαξα τόσες φορές γνώμη για το ποιες ιστορίες θα ψήφιζα, που μου φαίνεται μέχρι αύριο που θα σχολιάσω, δεν θα θυμάμαι τι έχω ψηφίσει τελικά. Καλύτερα έτσι. Άξιζαν όλες ψήφο.

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια, μην ξεχνιέστε και οι καινούριοι: σας περιμένουμε εδώ με κέφι, έμπνευση και διάθεση για δουλειά! 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Διγέλαδος said:

Να δώσουμε παράταση;

Ναι μπας και το γυρίσω και πάμε στα πέναλτι :cardY:

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Περιμένατε ότι θα τηρούσα τον λόγο μου; Ότι θα σχολίαζα σήμερα; 

Ε, ναι! Surprise!

Σ' αλάτι και μεσονυχτιά - Naroualis

Πλήρης ιστορία, φοβερή γλώσσα, εξαιρετική ιδέα ταξίδι μαγικό. Ευθυμία, μου έλειψες!

 


Αφεγγάρωτη νύχτα - Ballerond

Καλή χρήση των λέξεων, ενδιαφέρουσα και τραβηχτική αρχή, περιπετειώδης συνέχεια. Κάπου προς το τέλος, όλα έγιναν λίγο βιαστικά (Λέει τώρα αυτή που δηλώνει ότι βρήκε ψεγάδια στο φλασάκι όταν δηλώνει πως ούτε και τρεις εβδομάδες δεν την φτάνουν για να γράψει ένα διήγημα J)

 

Το κρινάκι της άμμου - Neraidoni

Γλυκιά ιστορία, όμορφα γραμμένη. Μου άρεσε η παραμυθένια δομή της (τρεις φορές κλπ). Εκτιμώ και την αισιόδοξη νότα του τέλους. Welcome.

 

Λευκή πόλη - Nienor

Πολύ όμορφη γραφή και ατμόσφαιρα. Ενδιαφέρον και το γύρισμα από ρομπότ σε μάγισσα και η ενδιαφέρουσα χρήση της πύλης. Μια πόλη μαγική; Μια πόλη εφιαλτική; Πόλη να είναι και τι στον κόσμο!

 

Η μυρωδιά του πατέρα - Morfeas

Καλό το περιβάλλον της ιστορίας. Με τράβηξε η παράδοξη χρήση του στροβίλου των χρωμάτων και της γκρίζας και χαμένης ψυχής. Στο τέλος μπερδεύτηκα λίγο, είναι η αλήθεια. Δεν είμαι σίγουρη για τη μοίρα της κοπέλας. (Αυτή τη φορά, πάντως, ο τίτλος έχει ενδιαφέρον και ανατρεπτικό δέσιμο με την ιστορία)

 

Ένα γράμμα για τον πατέρα - Elli Sketo

Να σε πάρει! Με συγκίνησες! Πρώτη μου φορά δίνω ψήφο σε ιστορία εκτός φανταστικού που παίζει σε διαγωνισμό του φανταστικού. (Ναι, τόσο πολύ μου άρεσε!)

 

Άτιτλο - GewDrkns

Μια πολύ μεγάλη ιστορία έπαιζε πίσω από το μικρό μεζεδάκι που δοκιμάσαμε. Μου άρεσε η ατμόσφαιρα και ο κόσμος, αλλά θα ομολογήσω ότι από κάποιο σημείο και μετά την έχασα τη μπάλα. Welcome, welcome!

 

Η γυναίκα του Ράμνο Μπορ - Γιώργος77

Άμα ήταν έτσι το φάντασι, σκέψου τι θα ήταν ο τρόμος! Δυνατή ιστορία, με ευχάριστα (δυσάρεστα δηλαδή) αναπάντεχη εξέλιξη.

 

Καμάρι του Βασιλιά - elgalla

Καλή, όπως πάντα γραφή, ωραίες εικόνες μέσα στην έρημο, μεγάλα και δύσκολα τα θέματα που αγγίζει πίσω από τη μονομαχία στην άμμο. Για κάποιο λόγο, ωστόσο, δεν με ενθουσίασε όσο προχωρούσα προς το τέλος. Πιθανόν να έφταιγε ότι η ουσία της ήταν μια ιστορία που διαδραματίστηκε στο παρελθόν, ενώ το παρόν με το κορίτσι μάς αφήνει λίγο ξεκρέμαστους. Σαν να ήθελα μια-δυο προτάσεις ακόμα για να κλείσει. (Ξέρω, ναι, τέτοιες ώρες, ψάχνω και για επίλογο!)

 

Το πιο πολύτιμο δώρο - Ιρμάντα

Φοβερή ιδέα! Φοβερή! Απ’ αυτές που τις διαβάζεις και λες: «Ρε, υπάρχουν ακόμα πολύυυ πρωτότυπες και φρέσκιες ιδέες!»

Κάποια στιγμή, δώσε μας και τη συνέχεια :-)

 

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Διγέλαδος said:

Να δώσουμε παράταση;

Δώσε, πατέρα. Ο νιος είναι λεβέντης. :p

  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

Παράταση λοιπόν μέχρι την Παρασκευή (9/3) στις 23:59 !

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Morfeas

σε παρακαλώ, can this be, like, a thing? Καν'το blog, podcast, δεν ξέρω, κάτι. It's perfection.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα  Elli, Elgalla, Γιώργο και Neraidoni

Μπράβο σε  όλους. Σχωρέστε με που δεν θα αφήσω σχόλια, είμαι ψώφιος. Μόνο στον μοδεράτορα θα πω να μην χρησιμοποιεί καλτ διαλόγους (εκεί με το ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ για προσωπικούς λόγους :p )

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, jjohn said:

Ψήφισα  Elli, Elgalla, Γιώργο και Neraidoni

Μπράβο σε  όλους. Σχωρέστε με που δεν θα αφήσω σχόλια, είμαι ψώφιος. Μόνο στον μοδεράτορα θα πω να μην χρησιμοποιεί καλτ διαλόγους (εκεί με το ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ για προσωπικούς λόγους :p )

Oh, hi Mark.

  • Haha 4
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Πφφ, ελπίζω να προλάβω να σας διαβάσω σήμερα. Λόγω δουλειάς δεν είχα καθόλου χρόνο αυτή την εβδομάδα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, elgalla said:

Τέλος, φαντάζομαι;

 

Θα διοργανώσετε FFL εσύ με την Ευθυμία;;
Ε, ναι, ΚΑΡΑΓΟΥΣΤΑΡΟΜΕΝ!

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό θα το αναλάβει η Ευθυμία, αρνούμαι να διοργανώσω κι άλλα πράγματα ?

#thestruggleisreal

 

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στη Ναρού για τη νίκη, θα επανέλθω να εξηγήσω για το καμάρι μου.

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Α τι έγινε παιδιά, τελείωσε;

Συγχαρητήρια στις νικήτριες, στους συμμετέχοντες, στα κορίτσια που συμμετείχαν για πρώτη φορά και φυσικά στον Αλέξανδρο ένεκα η διοργάνωσις...λοιπόν, και φυσικά σε όσους μας διέθεσαν χρόνο για να μας διαβάσουν/ σχολιάσουν/ ψηφίσουν!

Μπράβο σε όλους παιδιά! Άντε, πάμε γι' άλλα!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια λοιπόν σε όσους έλαβαν μέρος, σε όσους μας ψήφισαν, σε όσους ΘΑ μας ψήφισαν αλλά μας έγραψαν, σε όσους δεν είχαν σκοπό να ασχοληθούν καν (να τους καεί το βίντεο με πολλές εκρήξεις) και γενικά σε όλον τον κόσμο.
Μπράβο και στις νικήτριες.
Μπράβο και σε μένα.
Μπράβο.

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να αποχαιρετήσω αυτό το παιχνίδι παρακαλώντας το κοινό, τους διοργανωτές αλλά και τους παίχτες να σταθούν λίγο και να αναρωτηθούν:

Τι είναι φανταστικό; Τι είναι φαντασί; Τι θα φάμε το μεσημέρι; Γιατί σε έναν διαγωνισμό που λέγεται EUROβίζιον συμμετέχει η Αυστραλία;

Σας αφήνω με αυτές τις σκέψεις και μία εικόνα.

Spoiler

 

alchemy.thumb.jpg.a735cc458a785ea319e8d72a84454a9d.jpg

 

Σας αγαπώ.

Μπάϊ

Edited by Elli Sketo
  • Like 3
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #16 (Ballerond vs Elli Sketo vs elgalla vs GewDrkns vs Morfeas vs Naroualis vs Neraidoni vs Nienor vs Γιώργος77 vs Ιρμάντα)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..