Jump to content

Ίταλο Καλβίνο (Italo Calvino)


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

5a9bccff9e3a3_ItaloCalvino.jpg.b028e683a52cc6c40748a43a79c9e20a.jpg

Ο Ίταλο Καλβίνο, γεννημένος στις 15 Οκτωβρίου του 1923 στο Σαντιάγο δε Λας Βέγκας της Κούβας, ήταν Ιταλός πεζογράφος, δοκιμιογράφος και δημοσιογράφος. Θεωρείται ένας από τους σημαντικότερους Ιταλούς λογοτέχνες του 20ου αιώνα. Πέθανε στις 19 Σεπτεμβρίου του 1985, σε ηλικία 61 ετών.

Τα τέσσερα πιο γνωστά του έργα είναι τα "Se una notte d'inverno un viaggiatore" ("Αν μια νύχτα του χειμώνα ένας ταξιδιώτης"), "Le città invisibili" ("Οι αόρατες πόλεις"), "Il barone rampante" ("Ο αναρριχώμενος βαρόνος") και "Le Cosmicomiche" ("Τα κοσμοκωμικά").

Σαν συγγραφέας κινήθηκε μεταξύ διαφόρων ειδών και δύσκολα μπορεί να τον κατατάξει κάποιος σε μια συγκεκριμένη κατηγορία. Αρκετές ιστορίες του περιέχουν στοιχεία φαντασίας και μαγικού ρεαλισμού, ενώ άλλες ιστορίες του είναι αμιγώς ρεαλιστικές.

Στα ελληνικά έχουν μεταφραστεί πάρα πολλά από τα βιβλία του. Μπορείτε να τα δείτε στη Biblionet.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαρκοβάλντο ή Οι εποχές στην πόλη

Αυτή η μικρή συλλογή είκοσι διηγημάτων αποτελεί την πρώτη μου επαφή με το έργο του Ίταλο Καλβίνο. Το βιβλίο το αγόρασα χθες μαζί με το "Οι πρόγονοί μας" (είναι ένας τόμος που συγκεντρώνει τρία βιβλία), ενώ εδώ και αρκετό καιρό έχω δυο από τα πιο πολυδιαβασμένα έργα του, το "Αν μια νύχτα του Χειμώνα ένας ταξιδιώτης" και "Τα Κοσμοκωμικά". Μιας και πήρα την απόφαση να γνωρίσω επιτέλους αυτόν τον συγγραφέα, σκέφτηκα ότι το συγκεκριμένο βιβλιαράκι θα ήταν το ιδανικότερο ξεκίνημα. Πόσο πολύ το ευχαριστήθηκα! Από την πρώτη κιόλας ιστοριούλα είχα κατασταλάξει στη βαθμολογία που θα έβαζα στο βιβλίο: Πέντε αστεράκια! Ο τρόπος γραφής του, η μαγεία που κρύβεται πίσω από την κάθε πρόταση, οι περιγραφές του, η όλη ατμόσφαιρα παραμυθιού, η εναλλαγή των εποχών, τα ανθρώπινα μηνύματα... Είναι ένα βιβλίο αστείο και συνάμα μελαγχολικό, πέρα για πέρα ανθρώπινο, γεμάτο εικόνες και συναισθήματα. Όλες οι μικρές ιστορίες έχουν κάτι να πουν, κάτι να δείξουν, ειλικρινά δεν βρήκα ούτε μια που να μην μου αρέσει έστω και ελάχιστα. Κάτι μου λέει ότι θα τον λατρέψω πραγματικά τον Καλβίνο...

9/10

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, BladeRunner said:

Μαρκοβάλντο ή Οι εποχές στην πόλη

Αυτή η μικρή συλλογή είκοσι διηγημάτων αποτελεί την πρώτη μου επαφή με το έργο του Ίταλο Καλβίνο. Το βιβλίο το αγόρασα χθες μαζί με το "Οι πρόγονοί μας" (είναι ένας τόμος που συγκεντρώνει τρία βιβλία), ενώ εδώ και αρκετό καιρό έχω δυο από τα πιο πολυδιαβασμένα έργα του, το "Αν μια νύχτα του Χειμώνα ένας ταξιδιώτης" και "Τα Κοσμοκωμικά". Μιας και πήρα την απόφαση να γνωρίσω επιτέλους αυτόν τον συγγραφέα, σκέφτηκα ότι το συγκεκριμένο βιβλιαράκι θα ήταν το ιδανικότερο ξεκίνημα. Πόσο πολύ το ευχαριστήθηκα! Από την πρώτη κιόλας ιστοριούλα είχα κατασταλάξει στη βαθμολογία που θα έβαζα στο βιβλίο: Πέντε αστεράκια! Ο τρόπος γραφής του, η μαγεία που κρύβεται πίσω από την κάθε πρόταση, οι περιγραφές του, η όλη ατμόσφαιρα παραμυθιού, η εναλλαγή των εποχών, τα ανθρώπινα μηνύματα... Είναι ένα βιβλίο αστείο και συνάμα μελαγχολικό, πέρα για πέρα ανθρώπινο, γεμάτο εικόνες και συναισθήματα. Όλες οι μικρές ιστορίες έχουν κάτι να πουν, κάτι να δείξουν, ειλικρινά δεν βρήκα ούτε μια που να μην μου αρέσει έστω και ελάχιστα. Κάτι μου λέει ότι θα τον λατρέψω πραγματικά τον Καλβίνο...

9/10

Το είχαμε κάνει στην τελευταία τάξη των ιταλικών. Όπως λέει ο πρόλογος της έκδοσης που έχω εγώ, ο Μαρκοβάλντο είναι ένας άνθρωπος που αγαπάει τη φύση αλλά δεν ξέρει και πολλά γι' αυτήν (γι' αυτό κάνει τις γκάφες που περιγράφονται στα διηγήματα). Ποιο να πρωτοθυμηθώ, τις σφήκες, τα μανιτάρια, τα αμμόλουτρα, τα φακελάκια με το σαπούνι, τους Άγιους Βασίληδες, το παιδί που ανταλλάσσει το φαγητό του, το πλουσιόπαιδο με τα παιχνίδια καταστροφής... Το αγαπημένο μου είναι αυτό με τη φωτεινή επιγραφή και τη σφεντόνα - πολλή πλάκα! Είχα διαβάσει ότι συμπεριλήφθηκαν σε ιταλικά σχολικά βιβλία. Πάντως μην είσαι σίγουρος ότι θα σου αρέσουν και τα άλλα του Καλβίνο. Κι εγώ δοκίμασα να διαβάσω τις "Αόρατες πόλεις"  και τις βαρέθηκα, όσο κι αν μου άρεσε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ίταλο Καλβίνο (Italo Calvino)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..