Jump to content

Detective Pikachu (2019)


jjohn
 Share

Recommended Posts

Θα μου επιτρέψετε να ανοίξω εγώ το τόπικ.

Η ταινία βασίζεται  σε ένα γιαπωνέζικο παιχνίδι για το 3DS. Κριτική μπορείτε να δείτε  σε δύο αναρτήσεις από το blog του Ho-ling Wong ο οποίος και είναι αυθεντία στο Γιαπωνέζικο αστυνομικό. 

 

Tim Goodman is a failed Pokémon Trainer and the son of prominent detective Harry Goodman. When his father disappears in a car crash, Tim arrives in Ryme City and ends up meeting Detective Pikachu  Tim is somehow able to understand the Detective and they reluctantly team up to find Harry and uncover the mystery surrounding his disappearance.

Φωνή του Pikachu ο Ryan Reynolds και στον ρόλο  του Tim Goodman ο Justice Smith.  Στην σκηνοθεσία ο Rob Letterman   και  όλοι οι υπόλοιποι συντελεστές της ταινίας εδώ

Προσωπικά, ο Ντετέκτιβ Πίκατσου με είχε ψήσει από τότες που είχα διαβάσει την κριτική του Ho-ling αν και εκείνο τον καιρό δεν είχε κυκλοφορήσει  ακόμα η μετάφραση του παιχνιδιού.

Λογικά θα το δω,  αφού είμαι φαν,  αλλά φοβάμαι  πολύ το επίπεδο της υποκριτικής, σύμφωνα με τα όσα είδαμε στο τρέιλερ. Εξαιρείται η φωνή του Reynolds που ταιριάζει γάντι.

Τώρα το γιατί ο πίκατσου μοιάζει με λούτρινο αρκουδάκι είναι μάλλον μεγάλο ζήτημα...

 

 

Υ.Γ Έχω διαγράψει μισή γραμμή απ' τη wikipedia απ'όπου πήρα την περίληψη γιατί ίσως να είναι spoiler απ' το παιχίδι, ίσως κι όχι, αλλά καλού-κακού το αφήνω έτσι.

Edited by Dreamer
Έγινε διόρθωση της λέξης <<μάζι>> στην προτελευταία γραμμή, αντικαταστάθηκε με την λέξη <<μοιάζει>>.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Detective Pikachu (2019)
On 11/13/2018 at 10:49 PM, jjohn said:

Τώρα το γιατί ο πίκατσου μοιάζει με λούτρινο αρκουδάκι είναι μάλλον μεγάλο ζήτημα...

Image may contain: text that says "Kids today getting their video game turned into a movie get this Kids in my day got this..."

  • Haha 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Θαυματουργό CGI. ?

Πέρα τις πλάκας, η ταινία δείχνει καλή από πρώτης όψεως - αν και μόνο και μόνο για να ακούσεις τον Reynolds, αξίζει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γυρνάω σπίτι από τον σινεμά. Δεύτερη φορά που πάω να δω ταινία στο κινηματογράφο σαν ενήλικας και τολμώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος.

Πέρασε καλά η ώρα, πολύ γέλιο, όχι άσχημη πλοκή.  Ο Πίκατσου τρομερός πραγματικά  οποίος αγαπάει τα Πόκεμον έστω και λίγο δεν νομίζω να απογοητεύει. 

Πικα πικα ρε μάγκες!

8/10

Αν ποτέ βγει σικουελ, θα είμαι εκεί

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολύ γλυκιά ταινία με ωραίο μήνυμα στο τέλος. Ο Reynolds, όπως πάντα, έκλεψε την παράσταση. 7.5/10 από μένα. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..