Jump to content
Η ωραία κοιμωμένη

Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ

Recommended Posts

DinoHajiyorgi

Δεν θα χρησιμοποιήσω την φόρμα εδώ.

Δεν ξέρω τι να πω γι αυτό το διήγημα. Ή αν μπορώ να το κρίνω. Κατ’ αρχήν, δυστυχώς, δεν το διάβασα μια φορά και το τέλειωσα ξέροντας πως μου φάνηκε. Χρειάστηκε να το ξαναδιαβάσω, να το «μελετήσω», κι αυτό για μένα σηματοδοτεί αρνητική αντίδραση. Αφηγούμαστε ιστορίες, λέμε παραμύθια, στόχος μας δεν θα πρέπει να είναι να δυσκολεύουμε τον αναγνώστη. Είναι προσωπική μου άποψη και έτσι κρίνω λογοτεχνία ή κινηματογράφο.

Στην αρχική μου ανάγνωση νόμισα ότι χρησιμοποιήθηκαν σαν άλλοθι ένας πρόλογος και ένας επίλογος για να μας γίνει κάποιο βιβλικό κήρυγμα στο κέντρο. Αλλά παραδέχομαι ότι έβρισκα πάντα τη μυθολογία της αέναης πάλης των αγγέλων με τους δαίμονες του κάτω κόσμου ελκυστική. Επίσης, γοητευμένος στα εφηβικά μου χρόνια με τις θεωρίες του Ντένκεν, με ιντρίγκαρε τρομερά το κομμάτι εκείνο της Γένεσης που μιλάει για τους αγγέλους που ζευγάρωσαν με τις γυναίκες των ανθρώπων, οι οποίες γέννησαν γίγαντες. Αυτά όλα όμως είναι τα ωραία υλικά. Το μαγείρεμα κάπου δεν πήγε καλά.

Έχουμε την ηρωίδα (υποθέτω ότι είναι η πρωταγωνίστρια) την Ειρήνη, την κόρη του ανέμου, η οποία δίνει και τον τίτλο του διηγήματος. Κι αυτές είναι όλες οι πληροφορίες που θα μάθουμε γι αυτήν. Η ιστορία δεν μας βοηθάει να τη γνωρίσουμε ή να ταυτιστούμε μαζί της. Αμέσως μετά την εισαγωγή της μάλιστα, η Ειρήνη εξαφανίζεται και ακολουθεί η ιστορία των βιβλικών γιγάντων και η μάχη παράδεισου και κόλασης. Και για κάποιο λόγο η αφήγηση αλλάζει σε πρώτο πρόσωπο. Ποιος μας τα λέει όλα αυτά; Η συγγραφέας γίνεται χαρακτήρας μέσα στο διήγημα; Η γλώσσα είναι χειμαρρώδης και χάθηκα σε πολλά σημεία μην μπορώντας να παρακολουθήσω τον ειρμό.

Δεν είμαι σίγουρος κι αν κατάλαβα ποιος είναι ο «εχθρός» της Ειρήνης. Είναι ο διάβολος; Ποια είναι η μεγάλη σημασία της Ειρήνης ώστε να στοχοποιείται από έναν τόσο δυνατό αντίπαλο; Στον επίλογο η αφήγηση επιστρέφει στο τρίτο πρόσωπο, και εδώ πάω πάσο γιατί όσες φορές το διάβασα δεν μπόρεσα να βγάλω ένα συμπέρασμα. Πιθανό οι ποιητικές σας καταβολές εξηγούν τη συγγραφική σας γλώσσα.

• Thanks 1

Η ωραία κοιμωμένη
5 hours ago, DinoHajiyorgi said:

Δεν θα χρησιμοποιήσω την φόρμα εδώ.

Δεν ξέρω τι να πω γι αυτό το διήγημα. Ή αν μπορώ να το κρίνω. Κατ’ αρχήν, δυστυχώς, δεν το διάβασα μια φορά και το τέλειωσα ξέροντας πως μου φάνηκε. Χρειάστηκε να το ξαναδιαβάσω, να το «μελετήσω», κι αυτό για μένα σηματοδοτεί αρνητική αντίδραση. Αφηγούμαστε ιστορίες, λέμε παραμύθια, στόχος μας δεν θα πρέπει να είναι να δυσκολεύουμε τον αναγνώστη. Είναι προσωπική μου άποψη και έτσι κρίνω λογοτεχνία ή κινηματογράφο.

Στην αρχική μου ανάγνωση νόμισα ότι χρησιμοποιήθηκαν σαν άλλοθι ένας πρόλογος και ένας επίλογος για να μας γίνει κάποιο βιβλικό κήρυγμα στο κέντρο. Αλλά παραδέχομαι ότι έβρισκα πάντα τη μυθολογία της αέναης πάλης των αγγέλων με τους δαίμονες του κάτω κόσμου ελκυστική. Επίσης, γοητευμένος στα εφηβικά μου χρόνια με τις θεωρίες του Ντένκεν, με ιντρίγκαρε τρομερά το κομμάτι εκείνο της Γένεσης που μιλάει για τους αγγέλους που ζευγάρωσαν με τις γυναίκες των ανθρώπων, οι οποίες γέννησαν γίγαντες. Αυτά όλα όμως είναι τα ωραία υλικά. Το μαγείρεμα κάπου δεν πήγε καλά.

Έχουμε την ηρωίδα (υποθέτω ότι είναι η πρωταγωνίστρια) την Ειρήνη, την κόρη του ανέμου, η οποία δίνει και τον τίτλο του διηγήματος. Κι αυτές είναι όλες οι πληροφορίες που θα μάθουμε γι αυτήν. Η ιστορία δεν μας βοηθάει να τη γνωρίσουμε ή να ταυτιστούμε μαζί της. Αμέσως μετά την εισαγωγή της μάλιστα, η Ειρήνη εξαφανίζεται και ακολουθεί η ιστορία των βιβλικών γιγάντων και η μάχη παράδεισου και κόλασης. Και για κάποιο λόγο η αφήγηση αλλάζει σε πρώτο πρόσωπο. Ποιος μας τα λέει όλα αυτά; Η συγγραφέας γίνεται χαρακτήρας μέσα στο διήγημα; Η γλώσσα είναι χειμαρρώδης και χάθηκα σε πολλά σημεία μην μπορώντας να παρακολουθήσω τον ειρμό.

Δεν είμαι σίγουρος κι αν κατάλαβα ποιος είναι ο «εχθρός» της Ειρήνης. Είναι ο διάβολος; Ποια είναι η μεγάλη σημασία της Ειρήνης ώστε να στοχοποιείται από έναν τόσο δυνατό αντίπαλο; Στον επίλογο η αφήγηση επιστρέφει στο τρίτο πρόσωπο, και εδώ πάω πάσο γιατί όσες φορές το διάβασα δεν μπόρεσα να βγάλω ένα συμπέρασμα. Πιθανό οι ποιητικές σας καταβολές εξηγούν τη συγγραφική σας γλώσσα.

Δυστυχώς Dino, δεν μπορώ να σας βοηθήσω. Ό,τι καταλάβατε, καταλάβατε.

Τα μόνα συνειδητά κομμάτια είναι οι αναφορές στη Βίβλο και αυτά που αποτολμούν

να εξηγήσουν κάποια σημεία της Αποκάλυψης.

Τα υπόλοιπα τα σκεπάζει το σύννεφο της έμπνευσης, της έκστασης, δεν ξέρω πως να το πω.

Το πνεύμα δρομολογείται με διαφορετικό τρόπο στον καθένα μας και τα γραπτά μας

αποκαλύπτουν τα είδη του.

Mesmer
1 hour ago, Η ωραία κοιμωμένη said:

Δυστυχώς Dino, δεν μπορώ να σας βοηθήσω. Ό,τι καταλάβατε, καταλάβατε.

Τα μόνα συνειδητά κομμάτια είναι οι αναφορές στη Βίβλο και αυτά που αποτολμούν

να εξηγήσουν κάποια σημεία της Αποκάλυψης.

Τα υπόλοιπα τα σκεπάζει το σύννεφο της έμπνευσης, της έκστασης, δεν ξέρω πως να το πω.

Το πνεύμα δρομολογείται με διαφορετικό τρόπο στον καθένα μας και τα γραπτά μας

αποκαλύπτουν τα είδη του.

Βασιλική, το έχουμε ως άγραφο κανόνα μεταξύ των συγγραφέων, να μην απαντάμε σε σχόλια πριν τελειώσει ο διαγωνισμός. Αυτό γίνεται για να δεχόμαστε, όσο γίνεται, πιο ανεπηρέαστες κριτικές, και για να έχεις κι εσύ μια πιο καλή εικόνα για αν κατάλαβαν οι αναγνώστες αυτά που ήθελες να πεις. Όταν τελειώσει ο διαγωνισμός θα έχεις όλο τον χρόνο να απαντήσεις σε όποια μηνύματα θέλεις και να δώσεις όσες εξηγήσεις χρειάζονται.

• Like 2

Mesmer

Νομίζω ότι έκανες μια αρκετά ενδιαφέρουσα και περίεργη είσοδο στους διαγωνισμούς.

Δεν πιστεύω ότι έχω καταλάβει πλήρως το τι ακριβώς συνέβη στην ιστορία σου, ή αν υπήρχε κάτι περισσότερο που έπρεπε να καταλάβω, όσον αφορά την υπόθεση. Τείνω προς το ότι δεν υπάρχει μια σαφής υπόθεση κι ότι έχουμε να κάνουμε με εξωτερίκευση σκέψεων και προβληματισμών της συγγραφέα, μέσω της Ανέμης/Ειρήνης. Προσπάθησα να δω την ιστορία σου και από μια πιο σουρεαλιστική σκοπιά, όπου όλα είναι επιμελώς ασύνδετα, αλλά νομίζω ότι δεν ήταν αυτός ο σκοπός σου.

Θυμάμαι που ανάφερες ότι ασχολείσαι κυρίως με την ποίηση και αυτό φαίνεται αρκετά, τουλάχιστον στον πρώτο κομμάτι του κειμένου. Αυτό έχει να κάνει και με τα προσωπικά γούστα, αλλά για μένα δεν ταιριάζει καλά ο λυρισμός, σε αυτόν τον βαθμό, σε ένα διήγημα. Ίσως να σου βγαίνει, απλά, έτσι από συνήθεια. Πάντως, φαίνεται ότι έχεις ευχέρεια στον λόγο και μάλλον θα πρέπει να αποκτήσεις λίγη εμπειρία στον πεζό λόγο. Είσαι στο σωστό μέρος, αν αυτό επιθυμείς.

Μετά τη γνωριμία μας με την Ειρήνη ξεκινάνε οι αναφορές από την Αγία Γραφή, που φαίνεται ότι είναι η πηγή της έμπνευσής σου. Γενικότερα, οι θρησκείες αποτελούν μια τεράστια αποθήκη για άντληση ιδεών, αλλά και για την ανάπτυξη νέων μυθολογιών ή κοσμοπλασιών. Έχει ένα ενδιαφέρον ο τρόπος που προσπαθείς να συνδέσεις τους γίγαντες των Γραφών με τον κόσμο μας, και πιστεύω ότι θα μπορούσε να αναπτυχθεί περισσότερο και να βασιστεί το διήγημά σου πάνω σε αυτήν την υπόθεση.

Αυτά είχα να σου πω. Το βρήκα λίγο δύσκολο να το κρίνω μιας και είναι η πρώτη σου επαφή με το διήγημα.

Καλή επιτυχία!

Edited by Mesmer
Απαράδεκτο ορθογραφικό
  • Thanks 1

Starbuck

Δυστυχώς το κείμενο σου με δυσκόλεψε πολύ. Μοιάζει με εκτενές ποίημα, ασυνάρτητο, το οποίο όμως ακόμα κι έτσι μπορώ να παρακολουθήσω μονο σημειακά. Επίσης μου θύμισε τον μονόλογο του καλόγερου στο όνομα του Ρόδου όταν έκαιγε τα βιβλία της βιβλιοθήκης για να μην διαδοθεί η αλήθεια που προορίζεται για λίγους. Πάντως υπάρχει δυνατότητα και αν θες όντως να μοιραστείς κάτι με τους υπόλοιπους, αν θες δηλαδή ο λόγος σου να παράξει κάποιο συγκεκριμένο νόημα, μέσω ενός διηγήματος τότε αυτό σίγουρα είναι εφικτό. 

• Like 1
  • Thanks 1

John Ernst
Spoiler

Πλοκή

Στο κείμενό σου δεν υπάρχει πλοκή. Αυτό με δυσκόλεψε και ζημίωσε μια προσπάθεια που ίσως να ήταν αξιόλογη αν αποφάσιζες να ακολουθήσεις πλοκή. Το λέω επειδή η πρώτη σου εικόνα είναι πολύ όμορφη και υπόσχεται πολλά, αλλά η συνέχεια μάλλον απογοητεύει.

Το δεύτερο σημείο είναι η ανάλυση που ακολουθείς στη συνέχεια. Στη συγγραφή χρησιμοποιείς γενικά πολλές ιδέες, κάνεις πάντα μια έρευνα γύρω από αυτά που γράφεις. Για να είναι πετυχημένο θα πρέπει στο τέλος να έχεις εισαγάγει περίπου το ένα δέκατο από τις ιδέες και την έρευνά σου!

Κοσμοπλασία

Μια κόρη που την πλησιάζει ένας δαίμονας δεν είναι κόσμος που τραβάει τον αναγνώστη.

Γλώσσα

Εδώ δείχνεις δυνατότητες, πολλές δυνατότητες. Προσπάθησε να γράψεις λίγο πιο απλά, κατάχτησε πρώτα όλα τα άλλα στοιχεία του κειμένου.

Δομή

Το μεγαλύτερό σου πρόβλημα είναι η δομή του κειμένου. Επειδή ασχολείσαι πολύ με την Αγία Γραφή, θα πάρω ένα παράδειγμα από εκεί. Οι παραβολές του Κυρίου, είναι πάντα μια ιστορία μεγάλη, παραστατική, γεμάτη εικόνες και διαλόγους. Στο τέλος καταλήγουν σε ένα συμπέρασμα, που είναι κομμάτι της ιστορίας.

Χαρακτήρες

Δεν υπάρχει ανάλυση χαρακτήρων. Να ξέρεις εγώ δεν είμαι ιδιαίτερα απαιτητικός σε αυτό το θέμα

Διεκπεραίωση

Καταρχάς, ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σου. Θα έλεγα ότι έχεις πετύχει το είδος, αλλά ούτε γίγαντες είδα, που είναι το ζητούμενο, ούτε ανήκει στο είδος λογοτεχνία. Περισσότερο μοιάζει αυτό που γράφεις με δοκίμιο

Καλή επιτυχία

• Like 1
  • Thanks 1

Ιρμάντα
Spoiler

Πλοκή

Προσωπικά δεν μπόρεσα να την παρακολουθήσω. Πέρα από την παρουσίαση μιας ηρωίδας την οποία προσεγγίζει το πνεύμα του κακού δεν αντιλήφθηκα πλοκή, θα έλεγα πως η ιστορία έμοιαζε περισσότερο με καταγραφή σκέψεων, αυτόματη γραφή, εξομολόγηση, δεν ξέρω τι αλλά πάντως όχι με ιστορία, με κανονικό δηλαδή διήγημα, από αυτά που έχουν αρχή, μέση και τέλος. Κάπου γράφεις νομίζω ότι η ποίηση είναι η κυρίως ενασχόλησή σου. Μπορεί να φταίει και αυτό, αλλά να ξέρεις, ακόμη και η ποίηση επιζητεί περισσότερη ακριβολογία.

Κοσμοπλασία

Δυστυχώς χάθηκα και εδώ. Ο κόσμος της ιστορίας είναι ο κόσμος (μας) όπως τον περιγράφουν οι Γραφές, αμαρτωλοί άγγελοι, πτώση, πειρασμοί, ενώ το στοιχείο των γιγάντων έχει μπερδευτεί, από όσο κατάλαβα, με τη θεωρία ότι κάποιοι άγγελοι ζευγάρωσαν με γυναίκες. Δεν με κέρδισε γιατί είναι πράγματα που έχω ξανακούσει με ένα εκατομμύριο διαφορετικούς τρόπους.

Γλώσσα

Στομφώδης, κατά τόπους υπερβολικά ποιητική. Οι επιρροές από Αγία Γραφή είναι φανερές. Γενικώς καθόλου μοντέρνα η γραφή σου. Καθόλου άμεση. Μολονότι διαθέτεις πλούσιο λεξιλόγιο δεν μπόρεσα να σε παρακολουθήσω. Χανόμουν μέσα στις προτάσεις που μου φαινόταν πως δεν οδηγούν κάπου. Όπως είπα και πιο πάνω, μου μοιάζει περισσότερο με καταγραφή σκέψεων παρά με κανονικό διήγημα. Φράσεις δε όπως τους καλοπληρωμένους εκπροσώπους των μπασκετικών αθλημάτων, που λόγω του ύψους τους παραπέμπουν σε γίγαντες μου φάνηκαν άκρως ανεπιτυχείς.

Χαρακτήρες

Η Ειρήνη, Κόρη του Ανέμου (πώς και γιατί κόρη του ανέμου δεν μπορώ να πω πως κατάλαβα) αντιμέτωπη με το Σατανά; Οι χαρακτήρες αυτοί απλώς αναφέρονται, δεν αναπτύσσονται, δεν συγκρούονται, δεν σκιαγραφούνται. Οι χαρακτήρες εξαφανίζονται κάτω από το βάρος της αφήγησης. Ουδεμία εξέλιξη. Τους ξεχνάς κι εσύ η ίδια κάπου στη μέση νομίζω. Κάνεις και κάποιες αναφορές σε γνωστά παραμύθια, το γοβάκι της Σταχτοπούτας, η Ανέμη (το συσχετίζεις με τον άνεμο; Το συσχετίζεις με το παραμύθι της Κοιμωμένης; Δεν το κατάλαβα) και επίσης στον Νώε, στον κατακλυσμό, στον Πειρασμό… Διάβασα και ξαναδιάβασα το διήγημα. Δεν μπόρεσα, αν και προσπάθησα, να το καταλάβω καθόλου.

Διεκπεραίωση

Η ιστορία σου χρειάζεται εξέλιξη από κάθε άποψη. Διαφορετικά μοιάζει μάλλον με παράθεση απόψεων, το οποίο καλώς το κάνεις εφόσον αυτό θέλεις, αλλά δεν αποτελεί ολοκληρωμένο διήγημα. Ούτε ποίηση είναι, γιατί, για ποίηση, λες πολλά. Είναι κάτι ενδιάμεσο που ψάχνει την ταυτότητά του. Θα πρότεινα να εμπλουτίσεις τα αναγνώσματά σου με πιο σύγχρονα κείμενα. Και φυσικά να μην εγκαταλείψεις τις Γραφές εφόσον σε ελκύουν, ή τα πιστεύω σου γενικότερα. Το διευκρινίζω αυτό για να μην παρεξηγηθώ. Αλλά να ξέρεις πως ό,τι και να θέλεις να πεις, έχεις περισσότερες ελπίδες να σε ακούσει ο κόσμος αν εκσυγχρονίσεις τα εκφραστικά σου μέσα.

Γενικά:

Προσωπικά δεν είμαι οπαδός τέτοιων αναγνωσμάτων, είτε από άποψη θεματικής, είτε από άποψη γλώσσας και ύφους. Αλλά η θεματική, (και αν είναι να κρατήσεις κάτι από όλα όσα σου έγραψα, κράτησε αυτό), είναι το λιγότερο. Πρέπει να κάνεις δουλειά με το γράψιμό σου. Πρέπει να διαβάσεις επειγόντως σύγχρονη λογοτεχνία. Άποψή μου πάντα, δεν είναι κάτι το θέσφατο. Ό,τι θέλεις κάνεις, εννοείται, απλώς νομίζω ότι θα ωφεληθείς πολύ αν πλατύνεις κάπως τους ορίζοντές σου.

Καλή επιτυχία και ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σου.

Edited by Ιρμάντα
  • Thanks 1

Starbuck
2 hours ago, Ιρμάντα said:
  Hide contents

Πλοκή

Προσωπικά δεν μπόρεσα να την παρακολουθήσω. Πέρα από την παρουσίαση μιας ηρωίδας την οποία προσεγγίζει το πνεύμα του κακού δεν αντιλήφθηκα πλοκή, θα έλεγα πως η ιστορία έμοιαζε περισσότερο με καταγραφή σκέψεων, αυτόματη γραφή, εξομολόγηση, δεν ξέρω τι αλλά πάντως όχι με ιστορία, με κανονικό δηλαδή διήγημα, από αυτά που έχουν αρχή, μέση και τέλος. Κάπου γράφεις νομίζω ότι η ποίηση είναι η κυρίως ενασχόλησή σου. Μπορεί να φταίει και αυτό, αλλά να ξέρεις, ακόμη και η ποίηση επιζητεί περισσότερη ακριβολογία.

Κοσμοπλασία

Δυστυχώς χάθηκα και εδώ. Ο κόσμος της ιστορίας είναι ο κόσμος (μας) όπως τον περιγράφουν οι Γραφές, αμαρτωλοί άγγελοι, πτώση, πειρασμοί, ενώ το στοιχείο των γιγάντων έχει μπερδευτεί, από όσο κατάλαβα, με τη θεωρία ότι κάποιοι άγγελοι ζευγάρωσαν με γυναίκες. Δεν με κέρδισε γιατί είναι πράγματα που έχω ξανακούσει με ένα εκατομμύριο διαφορετικούς τρόπους.

Γλώσσα

Στομφώδης, κατά τόπους υπερβολικά ποιητική. Οι επιρροές από Αγία Γραφή είναι φανερές. Γενικώς καθόλου μοντέρνα η γραφή σου. Καθόλου άμεση. Μολονότι διαθέτεις πλούσιο λεξιλόγιο δεν μπόρεσα να σε παρακολουθήσω. Χανόμουν μέσα στις προτάσεις που μου φαινόταν πως δεν οδηγούν κάπου. Όπως είπα και πιο πάνω, μου μοιάζει περισσότερο με καταγραφή σκέψεων παρά με κανονικό διήγημα. Φράσεις δε όπως τους καλοπληρωμένους εκπροσώπους των μπασκετικών αθλημάτων, που λόγω του ύψους τους παραπέμπουν σε γίγαντες μου φάνηκαν άκρως ανεπιτυχείς.

Χαρακτήρες

Η Ειρήνη, Κόρη του Ανέμου (πώς και γιατί κόρη του ανέμου δεν μπορώ να πω πως κατάλαβα) αντιμέτωπη με το Σατανά; Οι χαρακτήρες αυτοί απλώς αναφέρονται, δεν αναπτύσσονται, δεν συγκρούονται, δεν σκιαγραφούνται. Οι χαρακτήρες εξαφανίζονται κάτω από το βάρος της αφήγησης. Ουδεμία εξέλιξη. Τους ξεχνάς κι εσύ η ίδια κάπου στη μέση νομίζω. Κάνεις και κάποιες αναφορές σε γνωστά παραμύθια, το γοβάκι της Σταχτοπούτας, η Ανέμη (το συσχετίζεις με τον άνεμο; Το συσχετίζεις με το παραμύθι της Κοιμωμένης; Δεν το κατάλαβα) και επίσης στον Νώε, στον κατακλυσμό, στον Πειρασμό… Διάβασα και ξαναδιάβασα το διήγημα. Δεν μπόρεσα, αν και προσπάθησα, να το καταλάβω καθόλου.

Διεκπεραίωση

Η ιστορία σου χρειάζεται εξέλιξη από κάθε άποψη. Διαφορετικά μοιάζει μάλλον με παράθεση απόψεων, το οποίο καλώς το κάνεις εφόσον αυτό θέλεις, αλλά δεν αποτελεί ολοκληρωμένο διήγημα. Ούτε ποίηση είναι, γιατί, για ποίηση, λες πολλά. Είναι κάτι ενδιάμεσο που ψάχνει την ταυτότητά του. Θα πρότεινα να εμπλουτίσεις τα αναγνώσματά σου με πιο σύγχρονα κείμενα. Και φυσικά να μην εγκαταλείψεις τις Γραφές εφόσον σε ελκύουν, ή τα πιστεύω σου γενικότερα. Το διευκρινίζω αυτό για να μην παρεξηγηθώ. Αλλά να ξέρεις πως ό,τι και να θέλεις να πεις, έχεις περισσότερες ελπίδες να σε ακούσει ο κόσμος αν εκσυγχρονίσεις τα εκφραστικά σου μέσα.

Γενικά:

Ούτε διήγημα ήταν αυτό που διάβασα, ούτε ποίημα. Προσωπικά δεν είμαι οπαδός τέτοιων αναγνωσμάτων, είτε από άποψη θεματικής, είτε από άποψη γλώσσας και ύφους. Αλλά η θεματική, και αν είναι να κρατήσεις κάτι από όλα όσα σου έγραψα, κράτησε αυτό, είναι το λιγότερο. Πρέπει να κάνεις δουλειά με το γράψιμό σου. Πρέπει να διαβάσεις επειγόντως σύγχρονη λογοτεχνία. Άποψή μου πάντα, δεν είναι κάτι το θέσφατο. Ό,τι θέλεις κάνεις, εννοείται, απλώς νομίζω ότι θα ωφεληθείς πολύ αν πλατύνεις κάπως τους ορίζοντές σου.

Καλή επιτυχία και ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σου.

Να ρωτήσω εγώ τώρα κάτι άσχετο; πως το κάνετε αυτό το hidden content? Και γιατί; 

Edited by evelina karderinaki

Mesmer
7 minutes ago, evelina karderinaki said:

Να ρωτήσω εγώ τώρα κάτι άσχετο; πως το κάνετε αυτό το hidden content? Και γιατί; 

Είναι για να αποφύγεις τα spoiler. Για να μην διαβάσει κάποιος κάτι που δεν πρέπει για την ιστορία.

Για να το κάνεις γράφεις πριν από το κείμενο που θες να κρύψεις [.spoiler] (χωρίς την τελεία) και μετά το κείμενο [./spoiler] (πάλι χωρίς την τελεία).

Έδιτ: Επίσης, στον επεξεργαστή κειμένου, μπορείς να πατήσεις το ματάκι (τέρμα δεξιά εικονίδιο), το οποίο σου εμφανίζει κατευθείαν το πλαίσιο του spoiler.

Edited by Mesmer
  • Thanks 1

John Ernst
11 hours ago, Mesmer said:

Για να μην διαβάσει κάποιος κάτι που δεν πρέπει για την ιστορία

Τι εννοείς; Για να μην πιάνουμε χώρο το κάνουμε.

Να μην πέφτει το μάτι στις προηγούμενες κριτικές. Το διόρθωσα

Edited by John Ernst
  • Haha 2

Ballerond

Γεια σου, Βασιλική.

Δυστυχώς, δεν έχω να προσθέσω πολλά (ή μάλλον δεν έχω να προσθέσω τίποτα) σε όσα είπαν οι προηγούμενοι.

Το κείμενό σου δεν είναι διήγημα και δεν μπορώ να το κρίνω σαν κάτι τέτοιο. Είναι παράθεση/εξιστόρηση/ονειροπόληση/πες το όπως θες σκέψεων και διδαχών δικών σου που, μέσω αυτού του διαγωνισμού, ήθελες να περάσεις προς τα έξω.

Καλά έκανες, εφόσον ο λόγος κι η συγγραφή είναι πάνω απ' όλα έκφραση, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τον διαγωνισμό αυτό.

Δεν είμαι φαν τέτοιων κειμένων οπότε και δεν κατάφερα να ταυτιστώ ούτε στο ελάχιστο.

Καλή επιτυχία στον διαγωνισμό!

• Thanks 1

Roubiliana

Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ

Spoiler

Τίτλος : όχι ιδιαίτερα δυνατός ή πρωτότυπος

Πλοκή: δυσνόητη, μη συγκεκριμένη

Κοσμοπλασία: ενδιαφέρουσα η προσέγγιση θρησκείας και μυθολογίας, πχ. Ο κατακλυσμός αφάνισε τους γίγαντες. Δε μου άρεσε η υπόθεση ότι οι μπασκετμπολίστες είναι κατάλοιπα των έκπτωτων αγγέλων. Πολύ τραβηγμένο.

Γλώσσα: υπερβολικά στυλιζαρισμένη

Χαρακτήρες: οι χαρακτήρες είναι σχεδόν ανύπαρκτοι.

Το Πέμπτο Στοιχείο: Διεκπεραίωση

Το κείμενο είναι υπερβολικά στυλιζαρισμένο και παρόλο που ο συγγραφέας φαίνεται ικανός στον χειρισμό της ποιητικής γλώσσας, το τελικό αποτέλεσμα κουράζει τον αναγνώστη. Ωστόσο, κάποιες ιδέες του κειμένου είναι ενδιαφέρουσες και είναι αξιέπαινη η προσπάθεια να συνδεθεί η ύπαρξη των γιγάντων με τη Βίβλο και την ελληνική μυθολογία.

• Thanks 1

zefuros

Αποποίηση Ευθύνης: Θα σχολιάσω σαν απλός αναγνώστης

Το κείμενο σου μου φάνηκε πολύ σύνθετο και εντελώς ξένο σε σχέση με ο,τι διαβάζω (βέβαια μην νομίζεις πως πλεόν έχω χρόνο για διάβασμα! :-)

ΘΑ γραψω την "αίσθηση" που μου αφησε: Κάτι το οποίο ξεκίνησε ως σύνθετο ποίημα, συναντήθηκε με τον χείμαρρο των σκέψεων σου, και κατέληξε στην κόρη του ανέμου.

Please σβήσε το:

"Κατά την προσωπική μου γνώμη,επιζεί το γένος των έκπτωτων αγγέλων στους απογόνους τους, τους καλοπληρωμένους εκπροσώπους των μπασκετικών αθλημάτων,που λόγω του ύψους τους παραπέμπουν σε γίγαντες"

1. Ειναι ξενο στο κείμενο σου

2. έχεις δει πως ειναι συνηθως οι μπασκετμπολίστες; Σαν αναποδο γαμώτο :-) Καμία σχέση  με "αντρες εκπάγλου ομορφιας και ασυνηθιστης σωματικής ρώμης"

Οι προλαλήσαντες με κάλυψαν.

Υ.Γ.  Το οτι εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι δεν σημαίνει οτι δεν ειναι καλό. 5 λεπτά διαβαζω την τελευταια πρόταση και ακόμα δεν εχω καταλάβει τί εννοεί:

"ο ουρανός διαλύθηκε, άφησε την τελευταία πνοή του

στο ετοιμοθάνατο σώμα του επαναπατρισμού των ιδεών από το

σκοτεινό ματογυάλι του κόσμου στο μετασυμπαντικό αναπλήρωμα του

δυσεύρετου χρόνου."

• Thanks 1

Rōnin

Κάποτε είχα δει μια θεατρική παράσταση με τίτλο "Κάτω από το Γαλατόδασος". Μου φάνηκε σαν μια καταγραφή ονείρων ή εικόνων που αναδύονταν από το υποσυνείδητο. Δεν κατάλαβα υπόθεση, δεν μπορώ να σου μεταφέρω κάτι από την παράσταση. Μια μέρα μετά, σκέφτηκα αυτό που είχα δει και δε μετάνιωσα που πήγα. Κάπως έτσι λειτούργησα κι εδώ. Με κράτησε το κείμενό σου κι ας μην είμαι εξοικειωμένη με τη γλώσσα (πολύ ποιητική) ούτε με το θρησκευτικό μήνυμα που ίσως προσπαθεί να περάσει. Καλή επιτυχία

• Like 1

Unicron
Spoiler

Άφησα το σχολιασμό της ιστορίας σου τελευταίο, πολύ απλά γιατί ακόμα είμαι πολύ μπερδεμένος. Διάβασα το κείμενο τρεις φορές, όμως ακόμα δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλάβει ακριβώς τι συμβαίνει. Βασικά, δεν είναι η κλασσική straight forward ιστορία με αρχή, μέση και τέλος. Υπάρχει μια συνεχής ροή περιγραφών με έντονη λυρική γλώσσα που αποπροσανατολίζει τον αναγνώστη. Η γλώσσα που χρησιμοποιείς είναι πολύ πλούσια και περίτεχνη και αυτό είναι ίσως το πιο θετικό στοιχείο που θα πρέπει να αναφέρω. Τώρα όσον αφορά στο θέμα του διαγωνισμού, δεν βρήκα πουθενά κάτι σχετικό με γίγαντες, οπότε φοβάμαι πως ίσως το κείμενό σου να είναι εκτός του θέματος. Αλλά και πάλι μπορεί να κάνω και λάθος!

Καλή επιτυχία!   

• Thanks 1

gismofbi

Πλοκή: Δεν βρήκα πλοκή να παρακολουθήσω. Συμφωνώ πολύ με τον John Ernst στο σημείο που λέει πως αφού η έμπνευση σου είναι η Αγία Γραφή, δες το ύφος των παραβολών. Ιστορίες με ξεκάθαρη αρχή, μέση, τέλος και ηθικό δίδαγμα που πηγάζει από μέσα τους.

Κοσμοπλασία: Την μάχη καλού κακού μας την περιγράφεις όπως το οπισθόφυλλο ενός βιβλίου περιγράφει το περιεχόμενο του. Δεν το ζούμε καθόλου, δεν το βλέπουμε.

Γλώσσα: Ξέρεις να χειρίζεσαι το λόγο αν και τέτοια στολισμένα κείμενα μου φαίνονται βαριά στην ανάγνωση και δεν τα προτιμάω. Έχω ξαναπεί πως ο αναγνώστης θέλει να διαβάσει μια ωραία ιστορία, να τη ζήσει και να γίνει μέρος της. Τα κοσμητικά επίθετα, η πομπώδης γλώσσα και οι στομφώδεις λέξεις είναι για τους φιλόλογους. Εδώ το κείμενο θα το θεωρήσω κράμα ποιήματος με δοκίμιο όπου αναλύονται σκέψεις και όχι γεγονότα.

Χαρακτήρες: Η Ειρήνη δεν μας δίνει μια ευκαιρία να τη γνωρίσουμε. Ποια είναι, γιατί τη λένε κόρη του ανέμου, τι το ιδιαίτερο είχε και την επέλεξε ο σατανας;

Edited by gismofbi
  • Thanks 1