Jump to content
Η ωραία κοιμωμένη

Ο ΤΑΧΥΔΡΌΜΟΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

Recommended Posts

Η ωραία κοιμωμένη

ΟΝΟΜΑ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ:Η ωραία κοιμωμένη

ΕΙΔΟΣ:Μικρό διήγημα

ΣΧΟΛΙΑ:Μια συνηθισμένη ιστορία

ΙΣΤΟΡΙΑ:Αυτοτελής

ΛΕΞΕΙΣ: 

Με κοίταξε και το πρόσωπό του φωτίστηκε,ένα βαθύ χαμόγελο ακούμπησε στις άκρες των χειλιών του.

Τον έλεγαν Γιώργο και έμενε δυο δρόμους παρακάτω.

Τόσο καιρό δεν συναντήθηκαν οι δρόμοι μας,μια βόλτα με τον σκύλο του ήταν η αφορμή της γνωριμίας μας.

Τα σκυλιά με ειδοποίησαν για το πέρασμα του από τη γειτονιά με την έντονη «λογομαχία» τους με το σκυλί του.

Όλα διορθώθηκαν,τα σκυλιά συμφιλιώθηκαν και εμείς γίναμε 'φίλοι'.

Κατά πόσο μπορεί να υπάρξει φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Κατά την γνώμη μου είναι αδύνατον.Κάθε φιλία μετασχηματίζεται σε σχέση αν το ενδιαφέρον είναι αμοιβαίο,αλλιώς χαλάει οριστικά.

Εξαφανίστηκε για μέρες.Νόμισα ότι αυτό ήταν όλο,ένα σύντομο φλέρτ,μια επιτόπια γνωριμία,πέντε-έξι συναντήσεις στο δρόμο και τέλος.

Περίμενα μέρες,με το παραμικρό γαύγισμα των σκυλιών πεταγόμουν στο μπαλκόνι να τσεκάρω άν περνούσε με την Λούσι.

Ένα πανέμορφο θηλυκό πίτπουλ,έτρεχαν τα σάλια του Φούφη κάθε φορά που το έβλεπε.

Ο αδεσπότος και η περιποιημένη,λουσάτη,όπως φανερώνει και το όνομά της,σκύλα.

Πέρασε πάνω από μήνας,η αναμονή σταμάτησε,η ζωή προσαρμόστηκε πάλι στο ρυθμό της καθημερινότητας.

Με τον καιρό έφυγε η εικόνα του από τα μάτια μου,μετά βίας μπορούσα να σχηματίσω τα  χαρακτηριστικά του

προσώπου του στο μυαλό μου,σαν μια οπτασία που πέρασε και χάθηκε.

Τώρα που γράφω αυτά τα λόγια η μορφή του είναι ακόμα πιο θολή στη μνήμη μου,άμορφη θα έλεγα,όπως ένα παλλόμενο κύμα

που μεγενθύνεται ή σμικραίνει και αντίστοιχα,χωρίς να είναι ευκρινή,σε ένα ομχλώδες τοπίο,μεγαλώνουν

ή μικραίνουν τα στοιχεία του προσώπου ανάλογα με τον παλμό του.

Ήταν μια γνωριμία που δεν τελεσφόρησε,ένα γράμμα που δεν έφτασε στον παραλήπτη του γιατί έπεσε από την

τσάντα του ταχυδρόμου,μια μουσική που την πήρε ο αέρας,ένας κόσμος που δεν εξερευνήθηκε,ένα μεσημέρι

που έγινε απότομα βράδυ.

Ήταν ο Γιώργος .....

Edited by Η ωραία κοιμωμένη
  • Like 1

Ballerond

Ρε τον Γιώργο...

• Haha 1

Η ωραία κοιμωμένη

Συγνώμη που στο χαλάω αλλά είναι φανταστικό πρόσωπο.

Εξαιτίαςτων σκυλιών έχω γνωρίσει πολλούς ανθρώπους,

αλλά συζητούσαμε μόνο για τα σκυλιά μας.Άμα δε ψάχνεσαι κιόλας ή

το μυαλό σου είναι αλλού και τον Αλαίν Ντελόν να δεις μπροστά σου κουκουρούκου.

Edited by Η ωραία κοιμωμένη