Jump to content
zefuros

O κρυφός Γίγαντας

Recommended Posts

zefuros

Όνομα Συγγραφέα: Zefuros
Είδος: Φαντασία
Βία; Λίγη
Σεξ; Παρά Λίγο...
Αριθμός Λέξεων: 2.233
Αυτοτελής; Ναι
Σχόλια: Συμμετοχή στον 50οστό Διαγωνισμό Διηγήματος
Αρχείο: (επισυνάπτετε το έργο σας σε αρχείο)

O Κρυφός Γίγαντας.docx

• Like 3

Ballerond

Ζέφυρε, καλησπέρα και σε ευχαριστούμε για την ιστορία σου.

Καλωσόρισες λοιπόν στο φόρουμ και μπράβο για την συμμετοχή 😉

Διάβασα την ιστορία σου με ενδιαφέρον. Θα μπορούσε να είναι επεισόδιο από μία σειρά fantasy όπου χαρακτήρες βιώνουν αντίστοιχες εμπειρίες αλλά με με όχι τόσο ευχάριστη κατάληξη.

Η ιδέα σου είναι έξυπνη αλλά θεωρώ ότι την άφησες κάπως ανεκμετάλλευτη. Επίσης νιώθω λίγο σαν να "μου την έφερες" σαν αναγνώστη. Δεν υπάρχουν γίγαντες στην ιστορία. Μόνο στο μυαλό του Αλέξανδρου την ώρα που αφήνει την τελευταία του πνοή. Στο μυαλό κάποιου μπορούν να γίνουν άπειρα φανταστικά πράγματα αυτό όμως δεν κάνει την ιστορία fantasy.

Αν μας έλεγες ότι αυτό συμβαίνει συχνά, το έχουν πάθει κι άλλοι κι ότι είναι στοιχείο του κόσμου σου, το δέχομαι. Τώρα, όμως, είσαι κάπως εκτός θέματος καθώς οι "γίγαντες" του διαγωνισμού υπάρχουν μόνο σε όραμα.

Σε τεχνικά σημεία, έχεις κάποιες αδυναμίες, τεχνικά λάθη και τυπογραφικά, στο επισυναπτόμενο θα δεις μερικές παρατηρήσεις μου που ελπίζω να σε βοηθήσουν.

Έχεις πάντως μία πολύ ωραία απεικόνιση του χαρακτήρα, η σκηνή με την υπογραφή και τα βαμμένα νύχια μου άρεσε πολύ αλλά θεωρώ ότι κρατάει αρκετά για ένα διήγημα 2.233 λέξεων.

Καλή προσπάθεια πάντως, θα ήθελα να δω κι άλλα έργα σου γιατί διακρίνω ένα προσωπικό στυλ το οποίο μου αρέσει.

Καλή επιτυχία στον διαγωνισμό!

O Κρυφός Γίγαντας - σχόλια.docx

• Like 1
  • Thanks 1

DinoHajiyorgi

Πλοκή

Το θετικό της ιστορίας είναι η απομάκρυνση από το φάνταζι σκηνικό (θετικό γιατί «ας διαβάσουμε και κάτι διαφορετικό αδερφέ», έχουμε το γνώριμο, το καθημερινό, το δικό μας σκηνικό. Αρνητικό θα ονομάσω την λιποψυχία του φανταστικού. Αν αυτό ήταν ελληνική ταινία και μετά τη δόση του φανταστικού το γυρνούσαν στο «ήταν όνειρο» ή «ήταν ψευδαίσθηση» θα έλεγα ότι οι δημιουργοί δεν είχαν τα κότσια να το προχωρήσουν, να το απογειώσουν. Γιατί λοιπόν; Πέραν το από μηχανής θεός κουτάκι, που θα ήθελε μια δικαιολογίτσα για την ύπαρξη του, εντάξει γίνεται γίγαντας! Βουρ! Βάλ’τον να βουλιάζει τον Πειραιά. Φέρε τα F-16 να τον βαράνε. Μη σε νοιάζει τίποτα! Τρέλανε μας. Μη μας βάζεις την τρικλοποδιά.

Κοσμοπλασία

Η πρέπουσα.

Γλώσσα

Δεν έχω τίποτα εδώ.

Χαρακτήρες

Εντάξει, πικρό, αλλά το όλο πράγμα ήταν αποτέλεσμα εγκεφαλικού. Από όλες όμως τις φαντασιώσεις, γιατί γίγαντας; Γιατί όχι Ράμπο που μπουκάρει πίσω στην τράπεζα με Καλάζνικοφ; Δεν ξέρουμε τίποτα από το ποιον του ήρωα σου. Αν θες να μας πεις ότι ένιωθε όλα στην ζωή να του πηγαίνουν κόντρα, ως κλοτσοσκούφι της κοινωνίας, «μικρός», τότε δεκτή η φαντασίωση αλλά κάπου πριν τη μεταμόρφωση αυτό πρέπει να το τονίσεις. Έτσι δικαιολογείται καλύτερα και ο τίτλος της ιστορίας.

Διεκπεραίωση

Έχουμε εδώ το γνωστό πρόβλημα: Ανήκει το διήγημα στα είδη του φανταστικού για να διαγωνιστεί εδώ; Το αποτέλεσμα φαντασίωση από εγκεφαλικό θα μπορούσε να είναι και στο mainstream. Αν τώρα ο οδηγός του ασθενοφόρου έβρισκε στις τσέπες του Αλέξανδρου τίποτα μικροσκοπικά νεράντζια, ε αυτό μάλλον θα έκανε τη διαφορά.

Τίτλος

Ωραίος τίτλος, θέλει όμως αντίκρισμα. Ό,τι έγραψα στο Χαρακτήρες

Edited by DinoHajiyorgi
  • Like 1
  • Thanks 1

Η ωραία κοιμωμένη

Δυνατή σύλληψη, άρτια εκτέλεση.

Με την επιφύλαξη ότι ένα ολοκληρωμένο κείμενο κομίζει κάτι καινούργιο 

για την γνώση του εαυτού μας, της ανθρώπινης φύσης εν γένει ή του κόσμου

πού μας περιβάλλει, δεν σου βάζω άριστα.

*Το παράξενο με την ιστορία σου είναι ότι είχα την αίσθηση ότι την ξέρω,

ότι την έχω ξαναδιαβάσει ίσως, χωρίς να γνωρίζω τι σημαίνει αυτό.

• Thanks 1

Η ωραία κοιμωμένη
11 hours ago, Ballerond said:

Ζέφυρε, καλησπέρα και σε ευχαριστούμε για την ιστορία σου.

Καλωσόρισες λοιπόν στο φόρουμ και μπράβο για την συμμετοχή 😉

Διάβασα την ιστορία σου με ενδιαφέρον. Θα μπορούσε να είναι επεισόδιο από μία σειρά fantasy όπου χαρακτήρες βιώνουν αντίστοιχες εμπειρίες αλλά με με όχι τόσο ευχάριστη κατάληξη.

Η ιδέα σου είναι έξυπνη αλλά θεωρώ ότι την άφησες κάπως ανεκμετάλλευτη. Επίσης νιώθω λίγο σαν να "μου την έφερες" σαν αναγνώστη. Δεν υπάρχουν γίγαντες στην ιστορία. Μόνο στο μυαλό του Αλέξανδρου την ώρα που αφήνει την τελευταία του πνοή. Στο μυαλό κάποιου μπορούν να γίνουν άπειρα φανταστικά πράγματα αυτό όμως δεν κάνει την ιστορία fantasy.

Αν μας έλεγες ότι αυτό συμβαίνει συχνά, το έχουν πάθει κι άλλοι κι ότι είναι στοιχείο του κόσμου σου, το δέχομαι. Τώρα, όμως, είσαι κάπως εκτός θέματος καθώς οι "γίγαντες" του διαγωνισμού υπάρχουν μόνο σε όραμα.

Σε τεχνικά σημεία, έχεις κάποιες αδυναμίες, τεχνικά λάθη και τυπογραφικά, στο επισυναπτόμενο θα δεις μερικές παρατηρήσεις μου που ελπίζω να σε βοηθήσουν.

Έχεις πάντως μία πολύ ωραία απεικόνιση του χαρακτήρα, η σκηνή με την υπογραφή και τα βαμμένα νύχια μου άρεσε πολύ αλλά θεωρώ ότι κρατάει αρκετά για ένα διήγημα 2.233 λέξεων.

Καλή προσπάθεια πάντως, θα ήθελα να δω κι άλλα έργα σου γιατί διακρίνω ένα προσωπικό στυλ το οποίο μου αρέσει.

Καλή επιτυχία στον διαγωνισμό!

O Κρυφός Γίγαντας - σχόλια.docx

Διαφωνώ μαζί σου ότι είναι εκτός θέματος. Ένας κριτικός ποίησης που είχα αμφιβολίες για ένα ποίημα

πού έστειλα σε κάποιο διαγωνισμό για το αν είναι εντός θέματος, μου είπε ότι και μία μόνο φορά να υπάρχει

η λέξη του θέματος μέσα στο ποίημα είμαι εντός.

John Ernst

Χαίρομαι που σε βλέπω σε διαγωνισμό, είναι για εμένα ωραίο που βλέπω καινούρια πρόσωπα. Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σου. Μου κάνει εντύπωση που λες ότι είναι η πρώτη σου προσπάθεια, δε φαίνεται κάτι τέτοιο.

Spoiler

Πλοκή

Όχι κάτι πρωτότυπο, σίγουρα όμως όχι και κάτι που περνάει απαρατήρητο.

Κοσμοπλασία

Όμορφες εικόνες, καλή διεκπεραίωση.

Γλώσσα

Έχεις καλή γλώσσα, λογοτεχνική, δείχνει άνθρωπο δουλεμένο στη λογοτεχνία. Σου ξέφυγαν ορθογραφικά.

Δομή

Καλή δομή, ωραίες παράγραφοι, όλα κανονικά και στη θέση τους.

Χαρακτήρες

Δευτερεύοντες χαρακτήρες, ντάξει κάνουν τη δουλειά τους. Μοιάζουν λίγο βγαλμένοι από καρτούν, τους ταυτίζεις απόλυτα με το ρόλο τους, κάτι που σε συμβουλεύω να μην κάνεις, γιατί φαίνονται αφύσικοι. Ο πρωτεύων χαρακτήρας είναι ικανοποιητικά ανεπτυγμένος, θα προτιμούσα λίγη καλύτερη προοικονομία, δηλαδή πχ, όταν παρατηρεί τη δικηγόρο να κάνει άλλου είδους σκέψη, τέτοια που να δικαιολογεί το ότι στο τέλος ως γίγαντας τη σκοτώνει.

Διεκπεραίωση

μέσα στο θέμα, πιστός και στο είδος που επέλεξες. Δεν είσαι όμως μέσα στην υπόθεση «φανταστικό». Εύχομαι να δούμε και συνέχεια.

Καλή επιτυχία

• Like 1
  • Thanks 1

Mesmer

Στάθη, καλωσόρισες στους διαγωνισμούς του φόρουμ. Ελπίζουμε να ήρθες για να μείνεις.

Είχε αυτό το παράξενο πράγμα η ιστορία σου, που ενώ ήταν κάπως νωχελική, ταυτόχρονα σε τραβούσε να συνεχίσεις. Μπράβο σου, γι' αυτό. Για πρώτη προσπάθεια ήταν πάρα πολύ καλή.

Αυτό το «νωχελική» μην το πάρεις ως  αρνητικό. Η αλήθεια είναι ότι βρήκα τη γραφή πολύ ταιριαστή με όλη τη μουντίλα που βρίσκεται η ζωή του Αλέξανδρου. Γλώσσα και χαρακτήρας δένουν αρμονικά και ότι το πέτυχες με την πρώτη δείχνει μια έμφυτη συγγραφική αντίληψη. Ειδικότερα, η πρώτη σκηνή στην τράπεζα ήταν αρκετά πετυχημένη και σε βάζει εύκολα στο κλίμα του διηγήματος και σου συστήνει, όπως πρέπει, τον πρωταγωνιστή.

Από κάποια τεχνικά σημεία του κειμένου να πω μόνο ότι υπήρχαν ελάχιστα ορθογραφικά και κάτι «που» και «πως» που θέλανε τόνο. Επίσης, θα ήθελα μια καλύτερη μορφοποίηση στο κείμενο, για να είναι καλύτερο στο μάτι. Αυτά που σου λέω είναι, ξεκάθαρα, ψείρισμα, επειδή σαν σύνολο μού άρεσε πολύ η εικόνα του διηγήματος.

Ενδιαφέρουσα η σύνδεση της ιστορίας σου με εκείνη της Αλίκης. Στ' αλήθεια περίμενα να το μπλέξεις ακόμη περισσότερο και χαλάστηκα λιγάκι που ακολούθησες τον «εύκολο δρόμο». Εντάξει, επειδή είμαστε φόρουμ του φανταστικού, θέλουμε το φανταστικό στοιχείο να είναι ξεκάθαρο (ή έστω και μισοκρυμμένο) στις ιστορίες μας. Αν ήσουν παλιότερο μέλος θα σου γκρινιάζαμε πολύ παραπάνω. Λογικά θα σ' το πούνε κι άλλοι αυτό, αλλά μη σε παίρνει από κάτω. Ένα παρόμοιο τρικ είχα χρησιμοποιήσει κι εγώ στην πρώτη ιστορία που ανέβασα στο φόρουμ (είμαστε μακρινά συγγραφικά ξαδέρφια) και άκουσα τα ίδια. Η ουσία είναι να ζοριστούμε λίγο παραπάνω, να βρούμε καινούριες ιδέες, και να μην αναπαράγουμε παρωχημένα πλοτ-τουίστς, που πλέον δεν προκαλούν καμία έκπληξη. Πάντως, δεν έκανες κάτι λάθος, ήσουν εντός θέματος, λιγάκι εκτός είδους (που θα μπορούσες πολύ εύκολα να το σώσεις) και κινήθηκες στην πεπατημένη, κάτι που είναι απόλυτα λογικό (ίσως και θεμιτό) στα πρώτα συγγραφικά βήματα.

Δεν ξέρω αν σε μπούχτισα, αλλά να ξέρεις ότι το έχεις με τη συγγραφή και να το συνεχίσεις.

Καλή επιτυχία!

Edited by Mesmer
τυπογραφικό
  • Like 3
  • Thanks 1

Roubiliana
Spoiler

Θα προσπαθήσω να μην επαναλάβω τους παραπάνω. Θα προσθέσω ότι μου άρεσαν οι εικόνες πχ η νερατζια, τα λεγκο. Αλλά οι καταστροφές δεν ήταν ρεαλιστικές. Γενικότερα υπάρχουν θέματα αληθοφάνειας αλλά φαντάζομαι συγχωρούνται αν όσα συμβαίνουν είναι αποτέλεσμα εγκεφαλικού. Αν ακολουθήσεις τη συμβουλή των προηγούμενων κ του δώσεις φανταστικό στοιχείο, θα πρέπει να προσέξεις κ την αληθοφάνεια.

• Thanks 1

Rōnin

Καθημερινοί άνθρωποι εναντίον καθημερινών χαρτογιακάδων και στο τέλος, το σύστημα τρώει τον αδικημένο πρωταγωνιστή. Με έκανες να βάλω τον Κάφκα στο πρόγραμμά μου. Σχετικά με τη γλώσσα, παρατήρησα κάποια ορθογραφικά λάθη (καταθληπτικό, εφορεία, συνοθύλεμα). Κατά τα άλλα το κείμενο ρέει. Ο τίτλος δεν είναι κακός, αλλά θα προτιμούσα το "Ο γίγαντας εντός του". Ίσως να μην κάνει κάποια διαφορά και να είναι δική μου ιδιοτροπία. Καλή επιτυχία

• Thanks 1

Starbuck
Spoiler

Καλησπέρα! Η ιστορία σου μου άρεσε πάρα πολύ. Βίωσα μια σταδιακή και ήπια εισαγωγή στον κόσμο που έπλασες μέχρι που ήμουν πια μέρος του με πλήρη αφοσίωση. Τον είδα από μέσα και μετά μαζί με τον γίγαντα τον είδα από ψηλά. Έχεις πολύ δυνατές εικόνες, με αγαπημένη το κοριτσάκι που χαμογελάει στον Αλέξανδρο αφού έχει διαπράξει μόλις ένα στυγνό έγκλημα. Μ' αρέσει το κοινωνικό στοιχείο, αυτά που θες να πεις μέσα από την ιστορία σου που είναι ξεκάθαρα, δυνατά και με μια ωμότητα που κάπως καταφέρνεις να την γλυκάνεις ( εκεί το κοριτσάκι που χαμογελά ή η αμήχανη δικηγόρος, το νευρικό του γέλιο, η επιθυμία του για εκδίκηση και ο τρόπος που έφυγε χαμογελαστός! Ο θάνατος έρχεται σαν λύτρωση εδώ! Θα μπορούσα να πω πολλά ακόμα γι'αυτό αλλά θα μείνω απλά στο ότι μου θυμίζει την λογοτεχνία που με ώθησε να διαβάσω φιλοσοφία). Η ιστορία σου με άφησε με μια εσωτερική ηρεμία, θα μπορούσα να ανατρέχω σ' αυτήν για να βρω παρηγοριά στα δύσκολα. Κι όσο οξύμωρο κι αν ακούγεται αυτό, συμβαίνει γιατί πίσω από τις λέξεις συναντώ έναν άνθρωπο που καταλαβαίνει. Γιατρεύει την μοναξιά αυτό. Είναι ο κύριος λόγος που διαβάζω γενικά. Αυτή η 'παρεα' με ανθρώπους που ποτέ δεν γνώρισα κι όμως συνεννοούμαι. Τώρα συμφωνώ και με τα σχόλια παραπάνω ότι δεν ανήκει στο φανταστικό. Όμως γράφεις πολύ όμορφα και το να είσαι εντός είδους είναι κάτι που γίνεται. Χαίρομαι πολύ που σε διάβασα και ευχαριστώ. (τι-ωραια-που-ειναι-εδω-στο-σου-φου-φου) 

• Thanks 1

Unicron
Spoiler

Θετικά στοιχεία: Ο τρόπος γραφής (στρωτή γλώσσα, οι περιγραφές αλλά και οι χαρακτήρες) δείχνουν πως έχεις κάποια εμπειρία αλλά και γνώση πάνω στη συγγραφή.

Αρνητικά στοιχεία:

- Για αρχή να πω πως έχω μπερδευτεί πολύ με την ιστορία σου. Ναι, ξεκινά ως μια καθημερινή ιστορία αλλά από ένα σημείο και μετά υπάρχει δράση. Το θέμα είναι πως όλη η δράση και όλα αυτά που συμβαίνουν είναι απλά ψεύτικα! Όπως έγραψα και σε post άλλης ιστορίας το να περιγράψεις μια πλοκή και μετά να φανερώσεις πως όλο αυτό ήταν ένα όνειρο ή κάτι ανάλογο είναι ό,τι χειρότερο μπορεί να κάνει κάποιος συγγραφέας. Κάνεις τον αναγνώστη να νιώθει πως εξαπατήθηκε. Είναι σαν να γυρίζει το παιδάκι από το σχολείο να μπαίνει στο διάδρομο της πολυκατοικίας και να μυρίζει μπιφτέκια. Και εκεί που του έχει ανοίξει η όρεξη μπαίνει στο σπίτι και καταλαβαίνει πως τα μπιφτέκια τα έχει ψήσει ο γείτονας, ενώ η μάνα του έχει μαγειρέψει ρεβίθια!

- Από τη στιγμή που τίποτα δεν έγινε πραγματικά δεν ξέρω αν η ιστορία μπορεί να χαρακτηριστεί ως ιστορία φαντασίας ή απλού ρεαλισμού. Επίσης, ναι μεν υπήρχε γίγαντας αλλά και πάλι ήταν φανταστικός. Συνεπώς, θα έλεγα πως είσαι οριακά εντός του θέματος του διαγωνισμού.

- Το ότι αποφάσισες ο γίγαντας να ζει στη φαντασία και στο όραμα κάποιου δείχνει πως ίσως δεν είχες την απαιτούμενη τόλμη ή ίσως την έμπνευση να δημιουργήσεις μια πραγματική πλοκή με γίγαντες. Στη φαντασία μας μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε. Ο καθένας μπορεί να το κάνει αυτό.

Ο συγγραφέας πρέπει να μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο.

Γενικό σχόλιο: Μια συμπαθητική ιστορία, που όμως από τη φύση της ίσως είναι εκτός του απαιτούμενου είδους (fantasy) αλλά ίσως και εκτός του θέματος του διαγωνισμού.

Καλή επιτυχία!

• Thanks 1

dagoncult
Spoiler

Αν και πήγε αρκετά γρήγορα, είχα προβλήματα με αυτήν την ιστορία. Ενώ την βρήκα εντός θέματος, δεν με έπεισε στο θέμα της αληθοφάνειας (και έχω πολύ μεγάλο suspension of disbelief). Και με το 'αληθοφάνεια' δεν εννοώ την απουσία φανταστικού στοιχείου (μιας και τελικά όλα έγιναν στο μυαλό του).

Το σημαντικότερο ζήτημα, λοιπόν, που είχα ήταν ότι σε αρκετά σημεία δεν μπόρεσα να συνδεθώ με αυτά που συνέβαιναν, να τα πιστέψω. Πχ η εμφάνιση του κέικ με πέταξε έξω, επειδή δεν μου ήρθε φυσικά. Εννοώ πως μου φάνηκε παράταιρο και επίσης σαν ευκολία της πλοκής για να εισάγεις τον γίγαντα στην υπόθεση.

Επιπλέον οι καταστροφικές και δολοφονικές πράξεις του από τη στιγμή που γίνεται γίγαντας, ούτε κι αυτές μου φάνηκαν αρκετά πειστικές. Όχι μόνο δεν σοκάρεται, αλλά χωνεύει αμέσως το γεγονός πως έγινε γίγαντας και καπάκι ξεκινάει και το μακελειό, καταστρέφοντας κτίρια και τρώγοντας ανθρώπους.

Πέρα από τα μη πιστευτά της πλοκής, ακόμα κι ο ίδιος ο Αλέξανδρος, πόσο yolo ( :) :) ) είναι για να φάει το κέικ;

Για το γράψιμο:

Διάφοροι τόνοι λείπουν, ορθογραφικά και απροσεξίες εδώ κι εκεί, που όμως μαζεύονται σίγουρα με ένα καλό χτένισμα και με διορθωτή κειμένου.

Υποθέτω ήθελες την ιστορία σε ενεστώτα, αλλά σε μερικά σημεία ξεφεύγεις σε αόριστο (πχ αρχή τρίτης ενότητας).

• Thanks 1

Ιρμάντα
Spoiler

Πλοκή

Χμμμμ μπερδεύτηκα. Προσωπικά θα ήθελα όντως να είχε γίνει γίγαντας. Έστω και με αυτόν τον τρόπο. Ή να απελευθέρωσε η απελπισία του όντως τον Κρυφό Γίγαντα: μια οντότητα που πιθανώς να ζούσε πάντοτε μέσα του, σε νάρκη.

Κοσμοπλασία

Ρεαλιστική. Το έχεις με αυτό και πιστεύω ότι με λίγο δουλίτσα θα μπορούσες να κάνεις πολύ ωραία πράγματα, urban fantasy, horror, soft sci-fi etc.

Γλώσσα

Εξυπηρετεί το ρεαλισμό σου. Γενικά η ιστορία κυλούσε γρήγορα και στρωτά. Δεν πλατειάζεις, δεν μασάς τα λόγια σου. Είναι προσόν.

Χαρακτήρες

Καλό υλικό. Γενικά την ιστορία σου την άφησες κάπως ανεκμετάλλευτη. Και είχες πολλές λέξεις ακόμη. Και οι χαρακτήρες μπορούσαν να δουλευτούν περισσότερο, και η ιστορία να κορυφωθεί λιγότερο απότομα, ώστε να δείχνει πιο ολοκληρωμένη.

Διεκπεραίωση

Ναι, ήταν λίγο τρικλοποδιά που τελικά δεν υπήρχε φανταστικό στοιχείο. Από την άλλη όμως, θα μπορούσες με δυο σειρές ακόμη να μας πεις ότι, ξέρεις, ο ήρωας πέρασε σε μία άλλη διάσταση, ας πούμε, αλλά το εδώ απομεινάρι του (μοιάζει να) έπαθε εγκεφαλικό. Εννοώ πως καμιά φορά το γλυκό χρειάζεται ελάχιστη επιπλέον δουλίτσα για να δέσει. Πραγματικά ελάχιστη.

Καλή επιτυχία και ευχαριστούμε για τη συμμετοχή!

• Thanks 1

gismofbi

Πλοκή: Μια μίξη the box, Alice in wonderland & secret life of Walter Mitty. Μου άρεσε. Μια απορία όμως. Ποιος άφησε εκεί το κουτί και γιατί; Μοιάζει σεναριακή ευκολία και απομηχανής θεός. Ήθελε εξήγηση.

Κοσμοπλασία: Η ιδανική.

Γλώσσα: Πολύ καλογραμμένη ιστορία, ζωντανοί διάλογοι, ωραίες περιγραφές και εικόνες. Θέλει ένα χτενισματάκι ακόμα γιατί πολλές λέξεις είναι κολλημένες η μία με την άλλη χωρίας κενά.

Χαρακτήρες: Ολοζώντανος. Τον έβλεπες μπροστά σου, τον ένιωθες φίλο σου, τον λυπόσουν, ήθελες να τον πάρεις αγκαλιά και να του χτυπήσεις φιλικά την πλάτη λέγοντας ‘’μην ανησυχείς, όλα καλά θα πάνε’’. Το πέτυχες διάνα.

Edited by gismofbi
  • Thanks 1

zefuros

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να σας ευχαριστησω για τα σχόλια σας και τη πολύτιμη βοήθεια.

Είναι ουσιαστικά η πρώτη φορά που κάθισα να γράψω κάτι που να είναι πάνω από 1 σελίδα. Η εμπειρία που ακολούθησε ήταν πολύ ωραία

Ορισμένες επεξηγήσεις:

1.   Ναι, το κείμενο ήταν οριακά εντός/εκτός του θέματος του διαγωνισμού. Ο λόγος απλός: Ούτε χρόνο να γραψω είχα, ούτε και το fantasy είναι το είδος που θα με φανταζόμουν να γραφω. Ουσιαστικά "πιέστηκα" να γραψω κάτι για να το ανεβάσω εδώ και να δω αν υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να ασχοληθώ και μπορέσω να γραψω κάτι αξιοπρεπές. Ήθελα να δω την άποψη απο 5-10 ανθρώπους οι οποίοι ασχολούνται με το "σπορ".

2. Αν ειχα χρόνο, θα ηθελα πολύ να το ξαναγράψω λαμβάνοντας υπόψη τις παρατηρήσεις σας.

3. Καλή συνέχεια!

ΥΓ. Κανείς δεν εκανε την σύνδεση με την πρόταση στο τέλος.  ". Στα ρουθούνια της πλανάται απροσδιόριστα μια πορτοκαλένια μυρωδιά.";;;

Στον Γίγαντα καρφώθηκε ενα κλαδί από την νερατζίά = στο πρόσωπο του θα εμενε η μυρωδιά

Ο Γίγαντας στο τέλος πλησίασε το πρόσωπο του στην δικηγόρο...

Ισως αντι για πορτοκαλένια θα έπρεπε να γραψω εσπεριδοειδή! :-)))

• Like 3