Jump to content
Ιρμάντα

Η Εποχή των Θρύλων: Κόκκινη Αυγή - Γρηγόρης Κ. Δημακόπουλος

Recommended Posts

komhs

Καλησπέρα, σε τι μορφή είναι γραμμένο το βιβλίο, με αφήγηση ή με διαλόγους;

• Like 1

Mournblade

Καλησπέρα Ηλία! :)

Σε νορμάλ φόρμα είναι γραμμένο το βιβλίο. Αφήγηση και διαλόγους, όπως σε κάθε φάνταζι.

• Like 1

Kon

Δεν έχω την νηφαλιότητα για κριτική, αλλά το διάβασα κι ανυπομονώ για την συνέχεια. Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως θα προτιμούσα λίγο πιο μαζεμένες περιγραφές ή ακόμα και την απουσία κάποιων που με έκαναν να διαβάζω "διαγώνια" τη σελιδα. Όπως και να έχει, μου άρεσε, και για να το θέσω εκεί που μετραει, θα αγοράσω τη συνέχεια κι ευχαρίστως θα διάβαζα κι άλλο σου έργο άσχετο με την τριλογία.

Edited by Kon
  • Thanks 1

Mournblade

Σ' ευχαριστώ πολύ που στήριξες την προσπάθειά μου, το εκτιμώ αληθινά. :) 

Το σχόλιό σου είναι πολύτιμο. Κρατώ το feedback σου ως κάτι που μπορεί να με βοηθήσει να εξελιχθώ προς την σωστή κατεύθυνση. 

Δυστυχώς η Εποχή των Θρύλων είναι το πρώτο μου έργο, επομένως (μέχρι στιγμής) δεν μπορώ να σου προτείνω να διαβάσεις κάποιο άλλο βιβλίο που έχω γράψει.

Αν πάραυτα ενδιαφέρεσαι να διαβάσεις διηγήματα, τότε έχε υπόψη πως ένα διήγημά μου έχει συμπεριληφθεί στη συλλογή Το Έπος της Φαντασίας ΙΙ από τις εκδόσεις iWrite, μαζί με έργα άλλων 44 δημιουργών, αρκετοί από τους οποίους είναι μέλη του φόρουμ.

Το δικό μου λέγεται ''το Εκκρεμές'' και είναι weird fiction/ sci-fi. Σύντομα επίσης ευελπιστώ να δώ ένα διήγημα ηρωικής φαντασίας με τον τίτλο "Ερήμωση'' σε μια συλλογή που αναμένεται να εκδοθεί από το νέο έτος, όμως επειδή εκκρεμούν οι ανακοινώσεις δεν μπορώ να πω περισσότερα. Αυτά τα δυο είναι τα αγαπημένα μου διηγήματα, γι' αυτό και τα προτείνω (αν σε ενδιαφέρει).

Κατά τα άλλα θα βρεις διηγήματά μου εδώ στη βιβλιοθήκη αλλά και στη σελίδα της Λέσχης Φανταστικής Λογοτεχνίας Καρδίτσας όπου αναρτώ κατά καιρούς, όπως πχ αυτό το διήγημα, το πλέον πρόσφατο που έχω δημοσιεύσει:  

https://lefalokarditsas.blogspot.com/2019/09/blog-post.html

(Οφείλω να προειδοποιήσω όμως πως είναι ένα πολύ ιδιαίτερο κείμενο, weird fiction, πολύ διαφορετικό από την Εποχή των Θρύλων).

ή αυτό που είναι dark fantasy:

https://lefalokarditsas.blogspot.com/2019/01/blog-post.html

Σ' ευχαριστώ ξανά για το ενδιαφέρον!

Edited by Mournblade

Eric Draven

Διάβασα το βιβλίο και το απόλαυσα από την αρχή εως το τέλος. Είχα την τύχη μάλιστα να γνωρίσω και τον συγγραφέα σε κάποιο φεστιβάλ. Μπράβο Γρηγόρη και ελπίζω να ακολουθήσουν σύντομα και οι συνέχειες. Παρακάτω η κριτική μου από το Goodreads.

Το να πετύχεις ελληνικό βιβλίο ηρωικής φαντασίας, με ανεπτυγμένο σύμπαν και τη φιλοδοξία να γίνει τριλογία, είναι κάτι σπάνιο. Έτσι όταν ξεκίνησα το βιβλιο του Γρηγόρη Δημακόπουλου ήμουν επιφυλακτικός. Αφού τελείωσα το πρώτο κεφάλαιο όμως, άλλαξα γνώμη.
Η γραφή του είναι πλούσια, στοχαστική σε σημεία και διέκρινα μια δόση μελαγχολίας από πίσω, που μου άρεσε πολύ. Το σύμπαν των ηρώων είναι επικίνδυνο, όχι γιατί έχει τέρατα (που έχει) ή αδίστακτους δολοφόνους (που έχει κ από αυτό), αλλα γιατί όλοι τους, καλοί-κακοί, είναι έρμαιοι των παθών τους και των αδυναμιών τους, κάτι που τους κάνει τρισδιάστατους σαν χαρακτήρες και εύκολο να ταυτιστείς μαζί τους. Γενικά όταν μπαίνει η ηθική στο παιχνίδι το εκτιμώ ιδιαίτερα. Κανείς δεν είναι απόλυτα καλός ή κακός, γιατί "έτσι", κάτι που δείχνει να το κατανοεί ο συγγραφέας. Ναι, μου αρέσουν οι μάχες και τα κυνηγητά, αλλά το τελευταίο πράγμα που θέλω από μια ιστορία είναι οι "διεκπαιρεωτικοι" χαρακτήρες.
Η πλοκή προχωράει συνέχεια, οι ήρωες μας είναι κυνηγημένοι, περνούν περιπέτειες, ο κόσμος εμπλουτίζεται διαρκώς, μέχρι που φτάνουμε σε ένα κλιμακωτο και αγχώδες φινάλε. Η αγάπη του συγγραφέα για το είδος που υπηρετεί ειναι φανερή σε κάθε αράδα και αυτό περνάει στο αναγνώστη.

Πάμε στα αρνητικά τώρα.
Εγκληματική η απουσία χάρτη για έργο ηρωικής φαντασίας. Η τοπογραφία (και ονοματολογία) θα βοηθούσε ιδιαίτερα τον αναγνώστη και είναι κάτι που ελπιζω να διορθωθεί στα επόμενα βιβλία. Γενικά λατρεύω τους χάρτες.
Επισης, σε ένα φανταστικό σύμπαν καταλαβαίνω απόλυτα πως πρέπει να υπάρχουν ενδελεχή περιγραφές των τοπίων, του καιρού, των πόλεων κτλ αλλά προσωπικά είναι κάτι που με κουράζει όταν γίνεται σε μεγάλο βαθμό και διαρκώς. Ξαναλέω βέβαια, πως αυτό αφορά εμένα προσωπικά. Σε κάποιον άλλο μπορεί να αρέσει. Κάτι τελευταίο ήταν πως (σαν action junkie που είμαι) θα ήθελα μια σκηνή καταδίωξης ή έστω πιο εκτεταμένης μάχης, αλλα ακολουθούν και αλλα δύο βιβλία οπότε πάσο.
Τα οποία αρνητικα παρατήρησα πάντως δεν αρκούν για να χαλάσουν την απόλαυση μιας ωραίας περιπέτειας φαντασίας που σε αφήνει να λαχταράς τον επόμενο τόμο. Και μόνο το γεγονός ότι ένας Έλληνας συγγραφέας έκατσε και πονοκεφαλιασε για να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο σε αυτο το -σπάνιο για την Ελλάδα- είδος, αξίζει εύσημα από μόνο του.

• Like 1
  • Thanks 1