Jump to content

Διήγημα με θέμα Ρομαντισμός (στοίχημα 50ου διαγωνισμού)


Recommended Posts

🧐 Έξοχο διήγημα... Sorry, αλλά ο ρομαντισμός που είναι; Στο δεύτερο μέρος; Σίγουρα δεν είναι το θέμα του διηγήματος. Μην είναι στο ξελιγωμένο βλέμμα της Αριάδνης; Μην είναι στην αφύπνιση του ήρωα ότι είναι gay; Αυτά είναι by-products της ιστορίας σου, by-products που έχουν όλες οι ιστορίες. Ο "έρωτας" σαν κίνητρο, για πάθος, για θυσία, με πόνο απώλειας ή γλυκιά ολοκλήρωση, όλα αυτά που είναι;

Μπορώ να πω με σιγουριά ότι είμαι το πιο ρομαντικό άτομο που ξέρω. Πως είμαι σίγουρος; Γιατί όλα αυτά που οι γυναίκες, στη θεωρία, αποκαλούν ρομαντικά, όταν τα εφαρμόζω, ξεκαρδίζονται στα γέλια μαζί μου. Κοινή μας φίλη με αποκαλεί "τουίτη" γι αυτό το λόγο. Είπαμε, εσείς οι γυναίκες είστε πιο κυνικές και ρεαλίστριες στα αισθηματικά, αλλά όχι αυτό. Με τη βούλα του χλευασμού που έχω κερδίσει δηλώνω επίσημα ότι Αυτό Δεν Ήταν Διήγημα με Θέμα τον Ρομαντισμό.

Και επαναλαμβάνω, ήταν ειλικρινά ένα έξοχο διήγημα.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, John Ernst said:

Με μπέρδεψες. Μιλάς για τον αρχαίο Ιάσονα;

Όχι, δεν υπάρχει καν θάλασσα στο διήγημα.

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, DinoHajiyorgi said:

🧐 Έξοχο διήγημα... Sorry, αλλά ο ρομαντισμός που είναι; Στο δεύτερο μέρος; Σίγουρα δεν είναι το θέμα του διηγήματος. Μην είναι στο ξελιγωμένο βλέμμα της Αριάδνης; Μην είναι στην αφύπνιση του ήρωα ότι είναι gay; Αυτά είναι by-products της ιστορίας σου, by-products που έχουν όλες οι ιστορίες. Ο "έρωτας" σαν κίνητρο, για πάθος, για θυσία, με πόνο απώλειας ή γλυκιά ολοκλήρωση, όλα αυτά που είναι;

Μπορώ να πω με σιγουριά ότι είμαι το πιο ρομαντικό άτομο που ξέρω. Πως είμαι σίγουρος; Γιατί όλα αυτά που οι γυναίκες, στη θεωρία, αποκαλούν ρομαντικά, όταν τα εφαρμόζω, ξεκαρδίζονται στα γέλια μαζί μου. Κοινή μας φίλη με αποκαλεί "τουίτη" γι αυτό το λόγο. Είπαμε, εσείς οι γυναίκες είστε πιο κυνικές και ρεαλίστριες στα αισθηματικά, αλλά όχι αυτό. Με τη βούλα του χλευασμού που έχω κερδίσει δηλώνω επίσημα ότι Αυτό Δεν Ήταν Διήγημα με Θέμα τον Ρομαντισμό.

Και επαναλαμβάνω, ήταν ειλικρινά ένα έξοχο διήγημα.

Σκέφτηκα ότι είναι ρομαντικό γιατί ο Βασιλιάς τον έχει ερωτευτεί ένα χρόνο τώρα. Τη μέρα της κηδείας στέλνει πεταλούδες να τον παρηγορήσουν, του ανοίγει το μονοπάτι που οδηγεί στα έγκατα του δάσους κ περιμένει ένα χρόνο να το διασχίσει ο Ιάσονας. Μπαίνει στο χωριό που απεχθάνεται για να του επιστρέψει το πουκάμισο. Τον σώζει από φτώχεια κ περιφρόνηση. Ενώ είναι ένα παντοδύναμο πλάσμα κ μπορεί να έχει όποιον κ ο,τι θέλει. Έγραψα μια ερωτική ιστορία. Ελπίζω...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Roubiliana said:

 

Σκέφτηκα ότι είναι ρομαντικό γιατί ο Βασιλιάς τον έχει ερωτευτεί ένα χρόνο τώρα. Τη μέρα της κηδείας στέλνει πεταλούδες να τον παρηγορήσουν, του ανοίγει το μονοπάτι που οδηγεί στα έγκατα του δάσους κ περιμένει ένα χρόνο να το διασχίσει ο Ιάσονας. Μπαίνει στο χωριό που απεχθάνεται για να του επιστρέψει το πουκάμισο. Τον σώζει από φτώχεια κ περιφρόνηση. Ενώ είναι ένα παντοδύναμο πλάσμα κ μπορεί να έχει όποιον κ ο,τι θέλει. Έγραψα μια ερωτική ιστορία. Ελπίζω...

Δεν είδα στο διήγημα ότι ο Βασιλιάς των Ξωτικών ήταν ερωτευμένος και ούτε καν τον ταύτισα με τις πεταλούδες και την πύλη που του εμφανίζεται. Μου εξηγάς όλα αυτά που έκανε ο Βασιλιάς των Ξωτικών για τον Ιάσονα και μου μεταδίδεις ένα φλερτ τύπου  Darth Vader (θα τίναζε έναν πλανήτη για τα μάτια σου γλυκιά μου.) Ε δεν αναστενάζω ακριβώς ρομαντικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έκανες τη σύνδεση μεταξύ χρυσού μονοπατιού κ Βασιλιά, τότε είναι θέμα συγγραφής που πρέπει να λύσω. Τώρα κακό δε τον λες τον Βασιλιά. Λίγες πρωτεινες θέλει μια στο τόσο. Κι ο Εύριπος φαγώθηκε, μην ανησυχείς, δεν ήταν περιττός θάνατος. Οι διάλογοι πώς σου φανηκαν; Είναι από τα αδύναμα σημεία μου κ κάνω προσπάθειες. Γενικά είμαι λίγο αρχάρια κ γράφω πολυύυυυυυυ αργά. Όσον αφορά ρομαντισμό, ήταν το καλύτερο που μπορούσα να κάνω. Αν διαβάσεις κ άλλα δικά μου θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Roubiliana said:

Αν δεν έκανες τη σύνδεση μεταξύ χρυσού μονοπατιού κ Βασιλιά, τότε είναι θέμα συγγραφής που πρέπει να λύσω. Τώρα κακό δε τον λες τον Βασιλιά. Λίγες πρωτεινες θέλει μια στο τόσο. Κι ο Εύριπος φαγώθηκε, μην ανησυχείς, δεν ήταν περιττός θάνατος. Οι διάλογοι πώς σου φανηκαν; Είναι από τα αδύναμα σημεία μου κ κάνω προσπάθειες. Γενικά είμαι λίγο αρχάρια κ γράφω πολυύυυυυυυ αργά. Όσον αφορά ρομαντισμό, ήταν το καλύτερο που μπορούσα να κάνω. Αν διαβάσεις κ άλλα δικά μου θα καταλάβεις.

Δεν είχα πρόβλημα με τους διαλόγους. Ήθελε ένα πιο ευρύ χτίσιμο στο γιατί οι κάτοικοι του χωριού επιλέγουν να ζουν κάτω από αυτό το καθεστώς "τρομοκρατίας". Με ενόχλησε λίγο που ο Ιάσονας δείχνει αδύναμος στο να πάρει τα πράγματα στα χέρια του, έρμαιο κι αυτός στις υπερφυσικές δυνάμεις αυτού του κόσμου. Μπορεί κάθε σκηνή αυτής της ιστορίας να γίνει ελαιογραφία που αντιπροσωπεύει την "ρομαντική κίνηση" αλλά αυτό που απλά και ξεκάθαρα λέμε ρομαντικό (Ρωμαίος και Ιουλιέτα, Πεντάμορφη και το Τέρας κλπ) δεν υπάρχει εδώ. Ερωτικό, ωμό ένστικτο, οκ, ναι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχουμε ζουμί εδώ! Dino διαβάζω επιτέλους το δικό σου! Roubiliana ακολουθείς :) οσονούπω έρχομαι κι εγώ με δραματικά αργούς ρυθμούς. Αλλά μη νομίζετε δεν είναι έτσι κι η καθημερινότητά μου (δικαιολογίες!) ε, λοιπόν έρχομαι! 😊

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εσύ θα μας σώσεις. Γιατί το δικό μου χαρακτηρίστηκε ως μη ρομαντικό εν τέλει. 😭

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένα κουβάρι ξεραμένα χόρτα κατρακυλούν στους αμμόλοφους, έρμαιο στην αύρα της ερήμου. Από μακριά το λυπηρό κάλεσμα ενός κογιότ ανυψώνεται στην μελαγχολική πανσέληνο. "Starbuck" ψιθυρίζουν οι κάκτοι...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο θα ξεκινήσει ο 51ος διαγωνισμός κι ακόμα δεν έχει αποπληρωθεί το στοίχημα του 50ου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..