Jump to content

Καλό Anime;


leste
 Share

Recommended Posts

Είμαι οπαδός των κλασικών κινουμένων σχεδίων (Disney κλπ) και κάπως άσχετος με το θέμα των anime.

 

Έχοντας όμως ακούσει πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο είδος σκέφτομαι να δω "τι λέει". Ανακάλυψα ότι υπάρχει *πολύ* υλικό εκεί έξω και είμαι σίγουρος ότι πολύ από αυτό θα είναι "σαβούρα".

 

Γι' αυτό και θα είμουν ευγνώμων αν κάποιος γνώστης από τη λίστα μου πρότεινε κάποια ποιοτική ταινία για να αρχίσω με καλές προοπτικές.

 

 

 

ΥΓ: Έχω ακούσει καλά λόγια για το "Ghost in the Shell"

Edited by leste
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    10

  • RaspK

    8

  • Atrelegis

    6

  • Balidor

    5

  • Management

Akira – Δεν το έχω δει, έχω ακούσει καλά λόγια.

 

Ghost in the Shell – Καλό μεν, εμένα δεν με ενθουσίασε δε. Αν το δεις θα καταλάβεις και από που έκλεψε το Matrix. Το ίδιο ισχύει, έχω ακούσει, και για το προηγούμενο.

 

Neon Genesis Evangelion – σε post apocalyptic κόσμο

 

The Record of Lodoss World – Καθαρή φαντασία. Θα σου κάνει κάτι από D&D αλλά είναι από τα κορυφαία για μένα.

 

The Heroic Legend of Arsalan – Άλλη μια κλασσική φαντασία. Όπως κατάλαβες τη προτιμώ. Πολύ καλό και αυτό.

 

Να ξέρεις ένα πράγμα. Ότι δεις, να το δεις ολοκληρωμένο. Μην δεις μεμονωμένα ή μπερδεμένα επεισόδια. Θα χαθείς και θα χάσεις την ομορφιά.

 

Αυτά για την ώρα :D

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ορίσεις περίπου τι είδος σου αρέσει για να σου προτείνει κάποιος κάτι καλό.

Π.χ. εμένα το αγαπημένο μου anime είναι το Hellsing (εξ ου και το avatar μου).

 

Επειδή όμως αυτή η κουλτούρα καλύπτει σχεδόν ο,τι θέμα υπάρχει (και δεν υπερβάλλω, μπορείς να βρεις anime που να μιλούν ακόμα και για οικογενειακή ζωή!!!) δώσε μας μια ιδέα του τι περίπου ζητάς.

 

Μιας και είσαι disney fan, εγώ θα σου προτείνω τα anime του Miyazaki, όπως το καινούριο (και βραβευμένο με oscar) Spirited Away, που τώρα βγαίνει στις ελληνικές αίθουσες, ή το Princess Mononoke που έχει μείνει πια στην ιστορία ως ένα από τα πιο καλά anime όλων των εποχών...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, θα έχω τις προτάσεις σας υπόψη μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Akira είναι όντως αρκετά καλό. Επίσης προτείνω το Ninja Scroll (είναι chambara- σαμουράι στην εποχή Edo με μπόλικα υπερφυσικά και ξύλο) και το Princess Mononoke (φάνταζυ με έντονες οικολογικές ανησυχίες).

 

Το Ghost in the Shell είναι θεϊκό, αλλά πρέπει να το δεις σε περίοδο που σ΄έχουν πιάσει τα υπαρξιακά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει το Akira. To ninja sroll (και όχι scroll) είναι πάρα πολύ καλό.

Από εκεί και πέρα σαν ταινία μου έχει μείνει το Metropolis.

Κυρίως ασχολούμε με σειρές και όχι ταινίες anime. Ενδεικτικά αναφέρω μερικές :

 

Naruto

Flame of Recca

Rurouni Kenshin - Reminisence

Samurai Deeper Kyo

Full Metal Panic!

.hack//sign, .hack//duck, .hack//luminality

Read or Die

 

and the list goes on and on and on....

Link to comment
Share on other sites

To ninja sroll (και όχι scroll) είναι πάρα πολύ καλό.

Sorry alla egw pou to exw se dvd-rip, Ninja Scroll leei sthn arxh. Den nomizv h Manga, h etaireia pou to eftiaxe, na kanei la8os...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

iparxoun anime gia anime-fans, alla iparxoun kai anime pou exoun 3efigei kai apeuthinontai se perisoterous. xaraktiristika paradeigmata einai to ghost in the shell kai to akira apo tainies kai to eva apo seires. dld auta einai must seen apo opoiondipote. egw pantws sou protinw to "X" pou kai auto einai as poume ena "epipedo parapanw"

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το υποκατάστημα του Video Blue που βρίσκεται κοντά στο σπίτι μου έχει γεμίσει με anime αλλά δυστηχώς τα περισσότερα από αυτά είναι κάτι άθλια, με ημίγυμνες αθώες κοπέλες που τις τυλίγουν λυσασμένα για σεξ πλοκάμια και τέρατα :lol:

Το Ghost in the Shell κορυφή.

Ένα DVD του Neon Genesis Evangelion έχω δει και δε κατάλαβα τίποτα (στο τέλος μου είπαν ότι ήταν σκηνές από όλα τα επεισόδια <_<

Και διάφορα άλλα που δε τα θυμάμαι τώρα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δει το Metropolis και μου άρεσε πάρα πολύ. Είχε κάτι το διαφορετικό. Αν και ξεκίνησα τώρα τελευταία να ασχολούμαι με anime και δεν έχω δει πολλά. Το ghost in the shell ήταν επίσης πολύ ωραίο αλλά δυσκολεύτηκα να το παρακολουθήσω. Επίσης μου άρεσε και το cowboy Beebop. Το The Record of Lodoss World δεν το έχω δει όλο αλλά μου άρεσε(είδα μόνο τα 6 πρώτα επισόδεια). Τα πιο κορυφαία είναι τα "second parts" που ουσιαστικά κοροϊδεύουν ό,τι έδειχναν!!!! Άπ'ότι ξέρω είναι όντως Ninja scroll ο τίτλος του Anime, το έχω δει κ αυτό κ δεν μου άρεσε ιδιαίτερα... Αυτά από 'μένα. Γράψτε προτάσεις γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το υποκατάστημα του Video Blue που βρίσκεται κοντά στο σπίτι μου έχει γεμίσει με anime αλλά δυστηχώς τα περισσότερα από αυτά είναι κάτι άθλια, με ημίγυμνες αθώες κοπέλες που τις τυλίγουν λυσασμένα για σεξ πλοκάμια και τέρατα

 

o erotismos einai kati pou vlepetai sixna sto anime (polles fores to paraxezoun :p)

 

exw grapsei mia ergasia gia to sxoleio gia to anime/manga genikotera pou an sou ti dwsw tha sou lithoun polles apories. alla tin exw gemisei eikones, kai den mporw na tin anevasw edw logo megethous. an kapios endiaferetai as mou steilei pm, i otidipote gia na tou ti dwsw

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όλα τα πρηγούμενα είναι πολύ καλά anime, αλλά ξεχάσατε ένα το οποίο είναι θεϊκό για μένα:

 

Vampire Hunter D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ενδιαφέρομαι κι εγώ.Γράψτε κι άλλες προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα animes Που αναφέρθηκαν πιο πάνω είναι πολύ καλά εγώ έχω μόνο να προσθέσω ακόμα τα:

 

- Νoir

 

-Vision of Escaflowne

 

-Trigun

 

-Angel Sanctuary

 

-Inuyasha

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δε θα έλεγα το angel Sanctuary Lord of Sorrows. Έχοντας δει το πρώτο OVA και έχοντας διαβάσει κάποια τεύχη από το Manga (DC++ rulez) οφείλω να πω ότι έχουν αφαιρεθεί πολλά μέρη κατά τη μεταφορά. Τιο πολλά μέρη δηλαδή, ολόκληρα στοιχεία πλοκής (πχ το computer game). Μόλις κατέβουν όλα θα σου φέρω τόσο και τα manga όσο και το OVA να δεις και μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν πριν πρότεινα το Naruto μία φορά, τώρα παίρνει άλλες 124315236 ψήφους! Είναι υπέροχο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άλλες 1.000.000 ψήφοι απο μένα..Πηγαίνετε να δείτε το Naruto...ειλικρινά δεν θα χάσετε :lol: :lol: :lol:

Shai-hulud δεν αισθάνεσαι πολύ όμορφα που συνεχίζουν και συνεχίζουν να βγαίνουν ακόμη Naruto? :worshippy: :worshippy:

Link to comment
Share on other sites

Απείρως όμορφα! Μόλις κατάφερα να φτάσω στα επεισόδια που βγαίνουν τώρα γιατί είχα μείνει πολύ πίσω και ξαναπορώθηκα! ΟΥΑΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για τα ψαγμένα anime σας, πάντως εγώ αύριο θα τσεπώσω ντιβιντιά jumaru! :lolipop:

 

Σκατά! Ο Κουνούπης είναι πολύ δυνατός!
Link to comment
Share on other sites

MAJOR SPOILER

Ο Μελδόκιος το παίζει άσχετος άλλα παρόλα αυτά έχει δει τα Hellsing :p

και εις ανώτερα ^_^

Shai-Hulud: Same here, είδα μέχρι το 82ο επεισόδιο...πόρωση... :worshippy:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Berserk. Επικό dark fantasy σε ένα κόσμο σχεδόν μεσαιωνικό (αλλά με δαίμονες να κρύβονται από ανθρώπους). Περιγράφει την άνοδο και τη πτώση στις δαιμονικές δυνάμεις ενός φιλόδοξου νεαρού στρατηγού, του Griffith, που από αρχηγός μιας μισθοφορικής ομάδας φιλοδοξεί να γίνει βασιλίας. Ήρωας είναι ο Gatsu, ένας σκληροτράχηλος πολεμιστής με ένα σπαθί ίσα με το μπόι του (ίσως και μεγαλύτερο) και δεξί χέρι του Griffith. Καταπληκτική σειρά, αν και σε σημεία υπερβολικά βίαιη (πχ τελευταίο επεισόδιο)

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα παραπάνω που αναφέρθηκαν, υπάρχουν και τα παρακάτω:

 

Macross Plus: Τεράστια ρομπότ-αεροσκάφη και πολύ καλό σενάριο

 

Bubblegum Crisis, Bubblegum Crisis 2040, Bubblegum Crush: Πολύ καλό cyberpunk με καλό σενάριο και powered armors

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε με τα ανιμε(Ιαπωνικά καρτούν) και τα μανγκα (Ιαπωνικά κόμικς) είναι ανάγκη κανείς να τα συνηθίσει.

Πολύς κόσμος τα βλέπει απλως σαν "αυτά με τα τεράστια μάτια" αλλά μια που πρόκειται για ολόκληρη σχολή και τεχνοτροπία με το χρόνο ξεχωρίζει κανείς και τα διαφορετικά στυλ και τα διάφορα "σύμβολα" που χρησιμοποιούνται και που δεν είναι εμφανή στους Δυτικούς. Είναι ένα πολύ δημοφιλές κομάτι της Ιαπωνικής κουλτούρας. Τόσο δημοφιλές που υπάρχουν μάνγκα και άνιμε για μεγάλους, μικρούς, μαθητές, μαθήτριες, φοιτητές, νοικοκυρές, ηλικιωμένους κλπ.

 

Και τελικα γοητεύεται. ;)

 

Dain

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..