Jump to content

Φωτογραφίες και έμπνευση


Keravnoulhs
 Share

Recommended Posts

Να συζητήσω κάτι που μου φαίνεται λίγο περίεργο. Βλέπω ορισμένες φωτογραφίες, πχ κάποιου που ανέβασε μια νέα φωτογραφία στο φβ και αν μου κανει κλικ το μυαλο μου φτιαχνει εναν ολόκληρο χαρακτήρα για το βιβλίο που γράφω. Τον πρωταγωνιστή του βιβλίου μου τον σκέφτηκα όταν είδα μια φωτογραφία ενός γνωστού μου που με έκανε να αρχίσω να γράφω. Και είδα σήμερα μια φωτογραφία κάποιου άλλου και αμέσως λέω αυτός θα είναι ο άλλος χαρακτήρας. Και κάπως έτισ οι χαρακτήρες αποκτάνε μορφή στο μυαλό μου. Σας φαίνεται περίεργο; Επίσης μου ηρθε μια φλασια και ενώ αργώ πολύ για το τέλος του βιβλιού μου και είχα κάποιες αμφιβολίες μου ήρθε μια εμπνευση και έγραψα 2 σελίδες που ειναι η ουσία του τέλους. Έχω ακούσει ότι όταν εισαι δύσκολα συναισθηματικά βρίσκεις έμπνευση και νομίζω την βρήκα. Έχω φτάσει σε σημείο το βιβλίο να τριγυρίζει συνέχεια στο μυαλό μου να μην προλαβαίνω να γράψω αυτά που σκέφτομαι. Βεβαια εχω και φοβο μη τα δειξω σε καποιον και αρχισει να γελάει 😛
Και κάτι ακόμα. ίσως φανέι περίεργο. Μου α ρέσει να ζωγραφίζω και το ψιλο κανω που και που αλλα δεν εχω ασχοληθει ποτε να παω σε σχολή γιατί δεν έχω την οικονομική άνεση.Αλλά θα ήθελα πολυ στο βιβλίο μου να είχα κάποιες ζωγραφισμένες σελίδες είτε με τα πρόσωπα χαρακτήρων είτε με κάποιο μέρος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει συμβεί και συμβαινει συχνά και σε εμένα. Βέβαια δεν μπορώ να πω ότι κάτι τέτοιο με βοηθά ιδιαίτερα για το πως να γράψω το βιβλίο μου. 

Και εμένα μου αρέσει να ζωγραφίζω και δεν χρειάζεται να πας σε σχολή. Αν θες να το βελτιώσεις, ρίξε μια ματιά στο παρακάτω tutorial https://www.udemy.com/course/the-complete-figure-drawing-course-hd/ Έχω αγοράσει τόσο το νέο, όσο και το παλιό.

Να τονίσω πως τα εικονογραφημένα βιβλία ήταν αρκετά διαδεδομένα τις προηγούμενες δεκαετίες, αλλά λόγω κόστους αποφεύγονται. Υπάρχουν βέβαια κάποιες πρόσφατες εξαιρέσεις, όπως Τα χρονικά της αντάκρης. Πρόσφατο επιτυχημένο παράδειγμα με λογική light novel - δες επίσης τι ειναι light novels-, είναι αυτό της Λίλας Κίσσας.

Εγώ πρόσφατα άρχισα να γράφω light novels και έχω έναν αρκετά καλό εικονογράφο για να παρουσιάζει τους συγγραφείς και μπορώ να πω ότι τα πηγα πολύ καλύτερα από τα προηγούμενα που ήταν χωρίς εικονογραφήσεις.

image.thumb.png.d394a859f93ac56f6cbe30fef26a847d.png

Δείγμα από το αγγλόφωνο βιβλίο μου :D 

 

Επίσης μία σειρά υπερφυσικού μυστηρίου που ετοιμάζω θα είναι σε αυτή τη λογική με εικονογραφήσεις μέσα.

 

118197483_356190528732920_2807939617329377920_n.jpg.2fd6742be87c7908be475bf384e5e1ca.jpg118160946_1688552071301811_700388965592423174_n.jpg.e37dcf64659081d936b50cb0715f0bdf.jpg117760461_591796718167583_4963529182471442354_n.thumb.png.91c56670e31ad8927b7961d1babed1da.png

 

Σε γενικές γραμμές είναι κάτι το διαφορετικό και διαφημιστικά θα έχεις υλικό να προσεγγίσεις περισσότερο κόσμο.

Edited by hidedora
Link to comment
Share on other sites

Άλεξ το τελευταίο σκίτσο είναι για αυτό που συζητούσαμε πρόσφατα;

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, WILLIAM said:

Άλεξ το τελευταίο σκίτσο είναι για αυτό που συζητούσαμε πρόσφατα;

Τα τελευταία 3 σκίτσα είναι για την νέα σειρά ναι. Το τελευταίο θα είναι το εξώφυλλο της πρώτης νουβέλας.

Edited by hidedora
Link to comment
Share on other sites

Μαρέσουν πολύ  τα σκίτσα σου. Ειδικά το πρώτο. Επίσης άσχετο λίγο, ήθελα μια κακιά καθηγήτρια στο βιβλίο μου. Σκεφτόμουν πόσο μαρεσει η Αμπριντζ στο χαρυ ποτερ και μετα συνειδητοποίησα ότι είχα μια εξίσου σιχαμένη καθηγήτρια στο πανεπιστήμιο και αποφασισα να χτισω τον ρόλο πανω στην εμφυτη κακια της 😛

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..