Jump to content

Εκδίδει κανείς νουβέλες;


Alexz
 Share

Recommended Posts

Οι νουβέλες είναι το αγαπημένο μου φορμάτ (και να διαβάζω και να γράφω). Ξέρετε κανέναν εκδοτικό οίκο στην Ελλάδα που να εκδίδει νουβέλες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα "24 γράμματα" γνωρίζω εγώ, που μου έχουν εκδώσει τις "αφώτιστες περιοχές" πριν λίγες μέρες. Οι 2 από τις 5 ιστορίες του βιβλίου είναι νουβέλες.

https://24grammata.com/ο-οίκος/

Επίσης είχα ακούσει παλαιότερα για τις εκδόσεις Πόλις, ότι εκδίδουν νουβέλες. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη.

https://www.ebooks.gr/gr/εκδοσεις-πολις-35

 

Edited by AlienBill
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι Ars Nocturna έχουν μερικές, όπως το ΕΛΟΣ και Ο εθισμός του Κριστιάν Αμπρόζ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mesmer said:

Οι Ars Nocturna έχουν μερικές, όπως το ΕΛΟΣ και Ο εθισμός του Κριστιάν Αμπρόζ.

κάνουν παραδοσιακή έκδοση; Γιατί συνέκδοση / αυτοέκδοση δεν με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Οι Ars Nocturna έβγαζαν κάποτε και νουβέλες, νομίζω όμως πως έχουν περιορίσει πολύ τις νέες εκδόσεις τους. Επίσης έχουν γίνει κάπως πιο διστακτικοί με Έλληνες συγγραφείς, αλλά φαντάζομαι πως δε βλάπτει να απευθυνθείς και στους ίδιους.

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2020 at 12:45 PM, hidedora said:

@AlienBill από ότι είδα είναι συλλογή. Stand alone νουβέλες, περίπου 100 σελίδων εκδίδει;

Λογικά, ναι. Στείλε εσύ και θα σου πούνε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι ελάχιστοι οι εκδοτικοί που δε θα βγάλουν κάτι επειδή δεν είναι μυθιστόρημα. Μόνο ο Ψυχογιός ζητάει σελίδες απ' όσο ξέρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, AlienBill said:

Λογικά, ναι. Στείλε εσύ και θα σου πούνε.

Ευχαριστώ! Θα ρωτήσω.

 

3 hours ago, Solonor said:

Νομίζω ότι είναι ελάχιστοι οι εκδοτικοί που δε θα βγάλουν κάτι επειδή δεν είναι μυθιστόρημα. Μόνο ο Ψυχογιός ζητάει σελίδες απ' όσο ξέρω.

Για να πω την αλήθεια, νόμιζα ότι και οι υπόλοιποι εκδοτικοί ήθελαν μυθιστορήματα. Θα στείλω και στους μεγάλους (εκτός του Ψυχογιού).

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα το πρώτο cover letter στο μεταίχμιο, θα περιμένω ένα μήνα περίπου να με ειδοποιήσουν. Αν ενδιαφέρονται, θα ζητήσουν το κείμενο για να το αξιολογήσουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το έστειλα μέχρι τώρα σε:

  • Πατάκη
  • Anubis
  • Μεταίχμιο
  • Μίνωας

ΟΙ εκδόσεις πατάκη μου απάντησαν σε μία ημέρα περίπου και μου είπαν ότι θα το προωθήσουν στο τμήμα νεανικης/παιδικής λογοτεχνίας 😛 . Απορώ αυτή η επιτροπή που θα διαβάσει για αποκεφαλισμένα σκυλιά και τον πρωταγωνιστή να έχει στύση, τι θα σκεφτεί :D 

Edited by hidedora
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον στον Πατάκη ότι δεν είναι μέηνστρημ είναι για τη νεανική λογοτεχνία γιατί έτσι μου είπαν και για το Δάκρυ εμένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως ο κύριος λόγος που με κατέταξαν εκεί είναι η εικονογράφηση που έχω και είναι σε αυτό το στυλ.image.thumb.png.0319e60b88dec255ca6d51c294b0262f.png

Από εκεί και πέρα επειδή οι πρωταγωνιστές είναι έφηβοι στα 17 τους προς 18, πιστεύω πώς και αυτό έπαιξε ρόλο. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, στο εξωτερικό τουλάχιστον, YA δεν σημαίνει απαραίτητα "clean" λογοτεχνία. Έχω διαβάσει εφηβικά που έχουν και σεξ και gore και ό,τι θες. Στην Ελλάδα, τώρα, άλλο θέμα. Καλή επιτυχία όπως και να έχει. 

Edited by elgalla
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ έχω διαβάσει. Για Ελλάδα δεν έχω δει βέβαια τίποτα ακόμη. Για αυτό και έχω κάποιες αμφιβολίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά το δέχτηκε εκδοτικός οίκος. Το συμβόλαιο είναι πολύ καλό. Δυστυχώς δεν είναι μεγάλος εκδοτικός (τουλάχιστον δεν απάντησαν ακόμη άλλοι). Μου είπαν για τιραζ 1.000 τεμαχίων. 

edit: εννοείται πως πρόκειται για παραδοσιακή έκδοση! Δεν είναι συνέκδοση.

Edited by hidedora
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, hidedora said:

Τελικά το δέχτηκε εκδοτικός οίκος. Το συμβόλαιο είναι πολύ καλό. Δυστυχώς δεν είναι μεγάλος εκδοτικός (τουλάχιστον δεν απάντησαν ακόμη άλλοι). Μου είπαν για τιραζ 1.000 τεμαχίων. 

edit: εννοείται πως πρόκειται για παραδοσιακή έκδοση! Δεν είναι συνέκδοση.

Πολλά συγχαρητήρια!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο να το έχετε υπόψη, όταν σας δεχτούν, στείλτε ενημέρωση και στους άλλους εκδοτικούς που είχατε στείλει ήδη, έξω θεωρείται courtesy να τους ενημερώνεις. Εκτός των άλλων, το κάνεις αυτό για να σε βάλουν σε άμεση λίστα ανάγνωσης από την επιτροπή τους. Μίνωας μου απάντησαν πως θα δουν το έργο μου άμεσα και θα έχω απάντηση εντός της εβδομάδας, Πατάκης πως έλαβαν το μήνυμα και θα το προωθήσουν στο αντίστοιχο τμήμα. Απάντησαν μέσα σε 15-30 λεπτά.

Βέβαια, το συμβόλαιο που έλαβα από τον εκδοτικό είναι πραγματικά πολύ καλό!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, WILLIAM said:

Μπράβο ρε φίλε, σε ζηλεύω. Καλοτάξιδο.

Thanks my friend, ήταν συνδυασμός στρατηγικής και τύχης μπορώ να πω. Βέβαια μην το γρουσουζεύω, δεν υπέγραψα ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, katakalwn said:

Συγχαρητήρια και από εμένα. Πάντα τέτοια!

Ευχαριστώ man! Θα συνεχίσω να ενημερώνω το συγκεκριμένο θέμα για να δείτε και οι υπόλοιποι πώς πήγε.

Link to comment
Share on other sites

Που' σαι; Να μας το αφιερώσεις εδώ πέρα σε μας να μας κάνεις διαφήμιση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..