Jump to content

Εκδοση βιβλιου στο Rbooks


Επισκέπτης
 Share

Recommended Posts

Γεια σας! Ειμαι ενας νεος συγγραφεας και μολις σημερα πληροφορηθηκα απο το Rbooks (ιστοσελιδα που παρεχει βιβλια σε ηλεκτρονικη μορφη) οτι ενα μυθιστορημα μου, 330 περιπου σελιδων, εχει αξιολογηθει και εχει εγκριθει και μπορει να εκδοθει. Μου εχουν ηδη στειλει συμβολαιο με το email. 

Το συμβολαιο αναφερει στους ορους του οτι θα εχω το 15% επι των καθαρων εσοδων απο τις πωλησεις του βιβλιου μου (μειον τα εξοδα για την εκδοση του). Αυτο μου αφηνει ενα μικρο ερωτηματικο γιατι δεν γνωριζω ειλικρινα αν αυτο το 15% ειναι αξιολογο ποσοστο για να παρω ως συγγραφεας (δεν ξερω ποσα θα επαιρνα απο κανονικο εκδοτικο οικο). Βεβαια εχει το καλο οτι δεν μου ζητανε κατευθειαν λεφτα για να εκδοθει ενω οι εκδοτικοι οικοι μου ζητουσαν λεφτα για την εκδοση του εκ των προτερων (λεφτα που εγω δεν τα διαθετω). 

 

Επισης, το συμβολαιο αναφερει οτι για πεντε χρονια ολα μου τα συγγραμματα υποχρεουμαι να τα στελνω σε αυτους για αξιολογηση.

 

Να πω οτι οι ανθρωποι μου απαντησαν πολυ γρηγορα και ηταν εξυπηρετικοτατοι και οτι ειχα στειλει πριν καμποσους μηνες το ιδιο μυθιστορημα σε ενα-δυο εκδοτικους οικους και δεν το δεχτηκαν.

 

Τι πιστευετε οτι πρεπει να κανω; Να υπογραψω; Σκεφτομαι οτι στην τελικη ισως ειναι και ενα συγγραφικο ξεκινημα για την καριερα (;) μου. Δεν ξερω με σιγουρια... Εσεις τι πιστευετε;

Link to comment
Share on other sites

Τα ποσοστά ειναι μια χαρά. Δεύτερη φορά που ακούω για την Rbooks, αλλά δεν γνωρίζω τι παίζει με αυτούς. Ρώτησε τους βέβαια τι άλλο παρέχουν (π.χ. editing, εξώφυλλο κλπ;)  Επίσης, που θα διανέμουν το βιβλίο σου; Γιατί αν είναι να το βάλουν σε smashword, i books κλπ, το κάνεις και μόνος σου.

15% ειναι μια χαρά, απο τους περισσότερους παραδοσιακούς εκδοτικούς θα πάρεις περίπου 15%.

Πέντε χρόνια είναι πολύ δεσμευτικό για να στέλνεις όλα σου τα συγγράματα. Μην το δεχτείς. Συνήθως κάνεις συμβόλαιο ανά σειρά βιβλίων και όχι για ότι γράψεις από εκεί και πέρα. Ζήτησε τους να το αφαιρέσουν αυτό τον όρο. Είναι προφανές ότι δεν σε συμφέρει.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση! Να εισαι καλα που με ενημερωσες. 

Εστειλα μηνυμα στο Rbooks οπου τους ζητω να αφαιρεθει αυτος ο ορος και θα δω τι θα μου απαντησουν.

Σε ευχαριστω και παλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Επισκέπτης said:

Σε ευχαριστω για την απαντηση! Να εισαι καλα που με ενημερωσες. 

Εστειλα μηνυμα στο Rbooks οπου τους ζητω να αφαιρεθει αυτος ο ορος και θα δω τι θα μου απαντησουν.

Σε ευχαριστω και παλι.

Τίποτα, αν μπορείς ενημέρωσε μας τι έγινε για να ξέρουμε και οι υπόλοιποι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλοι μου. Ο ορος αφαιρεθηκε και θα κανουμε κανονικα το συμβολαιο χωρις αυτον. Τους πηρα τηλεφωνο να τους ρωτησω τα αλλα που μου ειπε ο φιλος πιο πανω (για editing, εξωφυλλο κλπ) και μου ειπαν οτι παρεχουν τα παντα και οτι φυσικα θα με ενημερωσουν για οποιαδηποτε δικη τους "πινελια" στο εργο μου (πχ τι εξωφυλλο θα διαλεξω).

Το βιβλιο θα διανεμεται στην σελιδα του Rbooks σε οποιαδηποτε ηλεκτρονικη συσκευη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Επισκέπτης said:

Καλημερα φιλοι μου. Ο ορος αφαιρεθηκε και θα κανουμε κανονικα το συμβολαιο χωρις αυτον. Τους πηρα τηλεφωνο να τους ρωτησω τα αλλα που μου ειπε ο φιλος πιο πανω (για editing, εξωφυλλο κλπ) και μου ειπαν οτι παρεχουν τα παντα και οτι φυσικα θα με ενημερωσουν για οποιαδηποτε δικη τους "πινελια" στο εργο μου (πχ τι εξωφυλλο θα διαλεξω).

Το βιβλιο θα διανεμεται στην σελιδα του Rbooks σε οποιαδηποτε ηλεκτρονικη συσκευη.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση Νικηφόρε! Όταν το εκδόσεις ενημέρωσε μας εδώ και μην ξεχάσεις να το βάλεις στο υποφόρουμ της Ελληνικής Φαντασίας ή Ελληνικής Επιστημονικής Φαντασίας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..