Jump to content

Συγγραφικοί Στόχοι 2021


WILLIAM
 Share

Recommended Posts

Πλησιάζοντας τα 4/5 του έτους ας δούμε που βρισκόμαστε από πλευράς συγγραφής και υλοποίησης στόχων. Τι κάνετε; Γράφετε; έχετε σηκώσει τα χέρια ψηλά; Αλλάξατε στόχους μήπως γιατί είχατε μια ξαφνική έμπνευση;

 

Προσωπικά η κατάσταση των στόχων μου διαμορφώνεται ως εξής:

1. Την επιμέλεια του δεύτερου βιβλίου των Χρονικών της Έρεμορ στα Ελληνικά για έκδοση. (εκδόθηκε)
2. Την επιμέλεια του πρώτου βιβλίου στα Αγγλικά για να το εκδώσω. (35%) 
3. Τη συγγραφή του έβδομου βιβλίου. (ολοκληρώθηκε)
4. Την ολοκλήρωση του πρώτου κύκλου των ιστοριών που ξεκίνησα με τις αποστολές διάσωσης (100% αλλά αποφάσισα να ανέβουν στο ίντερνετ και όχι να τις εκδώσω.)
5. Την μετάφραση της ως άνω σειράς στα Αγγλικά (βλέπε ως άνω)
6. Μια μελέτη για τα Ελληνικά νομίσματα. (ολοκληρώθηκε)
7. Την Επιχείρηση Προμηθέας, μια περιπέτεια επιστημονικής φαντασίας. (ολοκληρώθηκε)
8. Μια σειρά ποιητικών έργων (κάθε χρονιά έχει από αυτά και ήδη γράφηκαν αρκετά)
9. Μια δεύτερη σειρά, δράσης αυτή, στην οποία έχω ήδη κάποιες περιπέτειες. (Η επιχείρηση Ιωνία είναι σχεδόν έτοιμη)

10. Μια αναθεώρηση στην μελέτη για το στρατιωτικό ισοζύγιο Ελλάδας Τουρκίας. (ολοκληρώθηκε)

11. Μια περιπέτεια με φόντο την κατάρρευση του Μικρασιατικού Μετώπου το 1922 (πιθανώς το φετινό Νανο αν και έχω αρνητικές γνώμες για το αν μπορεί να εκδοθεί, μια και είναι άλλο το στυλ των έργων που αφορούν την εποχή)

12. Μια σειρά φαντασίας που σκέφτομαι να αντικαταστήσει αυτή με τις διασώσεις. (Η Μπαλάντα Των Βασιλέων είναι ο τίτλος και επιχειρώ να αναπαράγω σε φαντασία αυτό που ίσχυε στον Μεσαίωνα, μια δύση με Ιπποσύνη και φεουδαρχικό σύστημα και μια ανατολή με μια ισχυρή κεντρική διοίκηση και άλλη δομή) Εδώ έχουν μπλέξει τα πράγματα μιας και την θέση διεκδικεί και μια σειρά για τους Ναπολεόντειους αλλά και μια άλλη περιπέτεια.

13. Τη μετάφραση της ως άνω ιδέας.

14. Μια αναθεώρηση του Απολυτικαρίου (έγινε)

15. Μια αναθεώρηση της μελέτης για τα νομίσματα (δεν ήταν στο πρόγραμμα αλλά έγινε)

 

Πείτε μου τα νέα σας και αν δεν έχετε ακόμα προλάβει να γράψετε όσα θέλετε μην ανησυχείτε, έρχεται το νανο για να γράψετε!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/31/2021 at 7:12 PM, Naroualis said:

α) να τελειώσει επιτέλους το αραβικό μου. Ένα κεφάλαιο έμεινε και μ' έχει ρίξει τα πατώματα. Οι πρώτες διορθώσεις έγιναν, μένουν να περαστούν οι παρατηρήσεις των beta-readers και να αλλάξω και κάποια πράγματα που δε μου άρεσαν όταν τα διάβασα στο ολοκληρωμένο κείμενο. Ελπίζω να τα καταφέρω εντός του έτους.

β) να διορθώσω μερικά διηγήματα, που μένουν στα αζήτητα από το 2000. Όχι πολλά, καμιά δεκαπενταριά. Τέσσερα. Νοτ μπαντ, αλλά μπορούσα και καλύτερα.

γ) να αξιοποιήσω μερικές ιδέες, που επίσης έχουν μείνει στα αζήτητα από το 2000. Αυτές είναι 5-6 και ίσως να βγουν 2-3 διηγήματα, αν τις επεξεργαστώ όπως τους πρέπει. Όχι ακόμα και μάλλον θα μας βρει το 2022 ως να ασχοληθώ μαζί τους.

δ) να τελειώσω δύο διηγήματα τρόμου που τα λιβανίζω δύο χρόνια τώρα. Κρίμα να μένουν έτσι μισοτελειωμένα. Εδώ πλήρης αποτυχία, αλλά δε θα με χαλάσει να συμβεί εντός του εναπομείναντος έτους.

ε) να πάρω μέρος στο ΝαΝο το Νοέμβρη με νέα ιδέα και να γράψω ένα νέο μυθιστόρημα ή, εναλλακτικά, να δοκιμάσω να τελειώσω ένα μυθιστόρημα που είχα ξεκινήσει πριν από 10 χρόνια κι έχει μείνει στις 10.000 λέξεις. Οψόμεθα.

στ) αν καταφέρω να διορθώσω και τίποτε άλλο μέσα στο χρόνο, ακόμα καλύτερα. Ναι, καλά. Παρηγορήσου, Φωφώ, που λέει κι ο Παπαγιαννόπουλος.

 

Γενικά φαίνεται να μην έκανα τίποτε φέτος, αλλά το μωρό δύο μηνών που κοιμάται στην κούνια του είναι μια καλή δικαιολογία. :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα δύο άρθρα, το ένα έγινε δεκτό το άλλο περιμένω. Έγραψα 2 διηγήματα. Το ένα εκδόθηκε, το δεύτερο διακρίθηκε στο fantasy Fest κ θα εκδοθεί. Γράφω το τρίτο διήγημα για τον διαγωνισμό του sff. Κ Νοεμβρίο ξεκινάω το δεύτερο ντραφτ μυθιστορηματος.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναρού, αυτό στην κούνια μπορεί να μην είναι συγγραφικό αλλά είναι ένα μεγάλο επίτευγμα! Και βέβαια όλο και κάτι θα ρεφάρεις στο νανο!

Ρούμπι, έτσι, προχώρα ακάθεκτη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1. Έγινε η πρώτη μου δημοσίευση, με διήγημα τρομου στη σελίδα του Nychtophilia.

2. Περιμένω με ανυπομονησία την δημοσίευση ενός διηγήματος μυστηριου- θριλερ στο 8ο τευχος του περιοδικού Crime&Horror. 

3. Ολοκλήρωσα το αστυνομικό μυθιστόρημα που παλεύω εδώ και τρία χρόνια και είμαι στη φάση των διορθώσεων. Ελπίζω να πάρει το δρόμο που του αξίζει στην επόμενη χρονιά φυσικά. 

4. Συνεχίζω να γράφω διηγήματα κι εύχομαι πολλά από αυτά να φτάσουν κάποτε στα μάτια αναγνωστών. 

Αυτά τα λίγα αλλά σημαντικά για εμένα. 

Edited by Zithon
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε βρίσκω και αν έχεις κάτι τώρα στα σκαριά έλα να μας κάνεις παρέα και στο νάνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι η σύντομη αναφορά στο μήνα συγγραφής του Νοεμβρίου. Ορίστε, ρίξε μια ματιά εδώ: 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 10/16/2021 at 8:17 PM, Roubiliana said:

Έγραψα δύο άρθρα, το ένα έγινε δεκτό το άλλο περιμένω. Έγραψα 2 διηγήματα. Το ένα εκδόθηκε, το δεύτερο διακρίθηκε στο fantasy Fest κ θα εκδοθεί. Γράφω το τρίτο διήγημα για τον διαγωνισμό του sff. Κ Νοεμβρίο ξεκινάω το δεύτερο ντραφτ μυθιστορηματος.

Η χρονιά τελειώνει. Τελευταίος απολογισμός πριν φτιάξουμε τους στόχους μας για την επόμενη χρονιά. Το διήγημα μου στον διαγωνισμό του sff βγήκε πρώτο. Έγραψα άλλο ένα διήγημα και το ανάρτησα στο sff και τώρα γράφω άλλο ένα για να το αναρτήσω επίσης. Ακόμα παλεύω το δεύτερο draft του μυθιστορήματος. Και με αυτή την πάλη θα ολοκληρωθεί μάλλον η χρονιά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ούτε που θυμάμαι τι έκανα στο πρώτο μισό της χρονιάς, αλλά από το καλοκαίρι έχω βάλει μπρος το πρώτο μου κάτι στα αγγλικά. (Εδώ κάνουμε ΤΙ;;;; Στα αγγλικάαα;;;; ) και είναι αστική φαντασία με λίγη από αρχαία Ελλάδα (Άδης και Σία) και περνάω καλά κι έχει πλάκα. 

Αυτό έκανα φέτος. Και μελομακάρονα, που είχα να φτιάξω από τον καιρό του καιρού. :mf_trombone:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2021 at 5:05 AM, Solonor said:

Εγώ λέω να ξεσαλώσω φέτος και να ζητήσω πολλά:

1. Θέλω να γράψω 12 ιστορίες στ' αγγλικά. Μία κάθε μήνα.

10, η μία νουβέλα, η άλλη νοβελέτα, όλες μπαμπάτσικες, οπότε θα μου τον χαρίσω τον στόχο. 
 

On 1/2/2021 at 5:05 AM, Solonor said:

2. Να τελειώσω τις διορθώσεις στο μυθιστόρημά μου και να υπογράψω.

3. Να πάρω πράσσσσσσινο φως και για μια συλλογή διηγημάτων.

 

On 1/2/2021 at 5:05 AM, Solonor said:

4. Να δημοσιεύσω 5 ιστορίες στ' αγγλικά.

Τρεις και μία που 'ρχεται. Νταξ.

On 1/2/2021 at 5:05 AM, Solonor said:

5. Να πουλήσω κάποιο κείμενό μου για πάνω από 5σεντ/λέξη.

6. Να πουλήσω μια νουβέλα μου στ' αγγλικά.

Τίποτα απ' τα δυο.

Είμαι χαρούμενος για όσα μου συνέβησαν το 2021, μάλλον ήταν η καλύτερη χρονιά μου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, δεν βλέπω το λόγο να μην είσαι ικανοποιημένος, φίλε μου.

Μια χαρά τα πήγες, αρκετά πράγματα έγραψες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2021 at 11:46 AM, katakalwn said:

Να ολοκληρώσω μετά από χρόνια τη συγγραφή και να αρχίσω τις διορθώσεις στο μυθιστόρημα που αποτελεί τη συνέχεια του "Για τον Θρόνο της Θερίνια". Νισάφι πια!

Στόχος επετεύχθη! Μετά από πολλά χρόνια έχω επιτέλους πάλι έτοιμο έργο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ήρθε η ώρα για να κάνω και εγώ τον απολογισμό μου.

Οι στόχοι μου είχαν ως εξής:

1. Την επιμέλεια του δεύτερου βιβλίου των Χρονικών της Έρεμορ στα Ελληνικά για έκδοση. (εκδόθηκε)
2. Την επιμέλεια του πρώτου βιβλίου στα Αγγλικά για να το εκδώσω. (η πρώτη φάση ολοκληρώθηκε) 
3. Τη συγγραφή του έβδομου βιβλίου. (ολοκληρώθηκε)
4. Την ολοκλήρωση του πρώτου κύκλου των ιστοριών που ξεκίνησα με τις αποστολές διάσωσης (100% αλλά αποφάσισα να ανέβουν στο ίντερνετ και όχι να τις εκδώσω.)
5. Την μετάφραση της ως άνω σειράς στα Αγγλικά (βλέπε ως άνω)
6. Μια μελέτη για τα Ελληνικά νομίσματα. (ολοκληρώθηκε)
7. Την Επιχείρηση Προμηθέας, μια περιπέτεια επιστημονικής φαντασίας. (ολοκληρώθηκε)
8. Μια σειρά ποιητικών έργων (κάθε χρονιά έχει από αυτά και ήδη γράφηκαν αρκετά)
9. Μια δεύτερη σειρά, δράσης αυτή, στην οποία έχω ήδη κάποιες περιπέτειες. (Η επιχείρηση Ιωνία είναι έτοιμη)

10. Μια αναθεώρηση στην μελέτη για το στρατιωτικό ισοζύγιο Ελλάδας Τουρκίας. (ολοκληρώθηκε)

11. Μια περιπέτεια με φόντο την κατάρρευση του Μικρασιατικού Μετώπου το 1922 (εξετάζεται σαν ιδέα αν και έχω αρνητικές γνώμες για το αν μπορεί να εκδοθεί, μια και είναι άλλο το στυλ των έργων που αφορούν την εποχή)

12. Μια σειρά φαντασίας που σκέφτομαι να αντικαταστήσει αυτή με τις διασώσεις. (Η Μπαλάντα Των Βασιλέων είναι ο τίτλος και επιχειρώ να αναπαράγω σε φαντασία αυτό που ίσχυε στον Μεσαίωνα, μια δύση με Ιπποσύνη και φεουδαρχικό σύστημα και μια ανατολή με μια ισχυρή κεντρική διοίκηση και άλλη δομή) Εδώ έχουν μπλέξει τα πράγματα μιας και την θέση διεκδικεί και μια σειρά για τους Ναπολεόντειους αλλά και μια άλλη περιπέτεια. (σχεδιάζεται τελικά η άλλη σειρά αλλά πιο πολλά για αυτήν αύριο στους στόχους του νέου έτους)

13. Τη μετάφραση της ως άνω ιδέας.

14. Μια αναθεώρηση του Απολυτικαρίου (έγινε)

15. Μια αναθεώρηση της μελέτης για τα νομίσματα (δεν ήταν στο πρόγραμμα αλλά έγινε)

 

Πήγαν όλα καλά, θα τα πούμε αύριο με τους νέους στόχους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 12/26/2021 at 7:00 PM, Solonor said:

4. Να δημοσιεύσω 5 ιστορίες στ' αγγλικά.

Λίγο πριν το τέλος της χρονιάς έγινε η έκπληξη κι έρχεται μια ακόμα :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..