Jump to content

Αναγνωστικοί Στόχοι 2021


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Φέτος λέω να ανοίξω εγώ αυτό το τόπικ, έχετε καμία αντίρρηση; Και να έχετε, εγώ θα το κάνω έτσι κι αλλιώς 😛 

Ποιους αναγνωστικούς στόχους έχετε για φέτος; Πόσα και ποια βιβλία; Έχετε σκοπό να διαβάσετε όλα τα κόκκινα βιβλία που κατέχετε, ίσως τα άπαντα του Ντοστογιέφσκι, ίσως εκείνα που τόσα χρόνια πιάνουν σκόνη σε ντουλάπες ή σε κούτες κάτω από το κρεβάτι; Τέλος πάντων, μπορείτε σε αυτό το τόπικ να καταγράψετε τους στόχους σας, και στο τέλος της χρονιάς να δείτε αν τους πετύχατε ή όχι. Και να μην τους πετύχετε, υπάρχει και το 2022, και το 2023, και ούτω καθεξής, δεν θα σκάσουμε κιόλας.

Λοιπόν, οι δικοί μου είναι οι εξής:

1. Φέτος λέω να μειώσω τον αριθμό των βιβλίων. Τα προηγούμενα χρόνια διάβαζα σταθερά πάνω από 180, τώρα βάζω σαν στόχο τα 100 βιβλία. Ναι, καλά διαβάσατε! Υπάρχει λόγος όμως. Πάμε στο Νο. 2.
2. Που λέτε, θα διαβάσω λιγότερα βιβλία φέτος, αλλά μεγαλύτερα. Έχω σκοπό να διαβάσω ένα σωρό τούβλα. Εντάξει, φυσικά θα διαβάσω και μικρά βιβλία, αλλά θα ήθελα να διαβάσω δεκάδες βιβλία άνω των 400 ή 500 σελίδων. Και θα το κάνω!
3. Από τα βιβλία που θα διαβάσω, τουλάχιστον τα 20 θα είναι του Φανταστικού. Απόλυτα προσιτός στόχος.
4. Θα ήθελα να διαβάσω τουλάχιστον 20 βιβλία από γυναίκες συγγραφείς. Πέρυσι από τα 183, μόλις τα 31 ήταν γραμμένα από γυναίκες. Λέω να ανεβάσω το ποσοστό, έστω και αν σε απόλυτους αριθμούς ο στόχος είναι χαμηλότερος.
5. Εννοείται ότι δεν θα παραμελήσω τους Έλληνες συγγραφείς. Νομίζω ότι 10 βιβλία είναι ένας καλός αριθμός σε σχέση με τον γενικότερο στόχο των 100 βιβλίων. Μπορεί να διαβάσω και περισσότερα, φυσικά.
6. Τέλος, ελπίζω να διαβάσω τουλάχιστον 10 non-fiction βιβλία.

Edited by BladeRunner
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Να ξεπεράσω πάλι τα 40 βιβλία. Τα νούμερα που έπιανα προ τριετίας, τα ξεχνάω. Χαλαρά και όπως βγει.
Να διαβάσω περισσότερα graphic novels από φέτος(8)
Να διαβάσω περισσότερα βιβλία στα Αγγλικά από φέτος(7) και κυρίως βιογραφίες, που έχουν μαζευτεί μπόλικες
Τα Ελληνικά που θα διαβάσω, να είναι πάλι >50%. Φέτος είχα 28/48

Καλή χρονιά σε όλους.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να διαβάσω ένα τούβλο, που σημαίνει άνω των 800 σελίδων. Όποιο να 'ναι, δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου. Καιρό έχω και μου έλειψε λίγο. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά, σφφ!

Φέτος θέλω:

1. Να διαβάσω πάρα πολύ. Δεν μ' ενδιαφέρει να βάλω ως στόχο αριθμό βιβλίων, γιατί πολλές φορές διαβάζω ένα κομμάτι από κάτι, ή το μισό, μετά το αφήνω, πιάνω άλλο, κλπ. Και έχω πολλή ανάγκη φέτος αυτή την ελευθερία.

2. Να διαβάσω non fiction, τουλάχιστον 5 βιβλία.

3. Να διαβάσω ποίηση.

4. Θέατρο, βεβαίως-βεβαίως.

5. Ο τιτάνιος στόχος: Ένα βιβλίο (όχι παιδικό! ) στη γλώσσα που παιδεύω (παίδευα, αλλά θα ξαναπιάσω σήμερα κιόλας) καμιά δεκαριά χρόνια. Το πρώτο μου βιβλίο. Θα σας πω, άμα τα καταφέρω, θα ανοίξουμε σαμπά - βαρέλι μπύρα.

6. Βιβλία από όλες τις ηπείρους. 

 

:mf_sonne: :mf_bookread: (7. Να βάζω πιο πολλά εικονίδια στο σφφ. :p )

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, μιας και με τους περσινού στόχους τα σκάτωσα, λέω απλά να τους ξαναθέσω (με εξαίρεση τον έναν που πέτυχα), με κάποιες μικροαλλαγές/προσθήκες:

1. Να διαβάσω τουλάχιστον 50 βιβλία.
2. Να διαβάσω τουλάχιστον 10 βιβλία που η αρχική τους γλώσσα δεν είναι τα Αγγλικά.
3. Τουλάχιστον 5 βιβλία βιβλία από Έλληνες συγγραφείς (χωρίς να μετράνε στο 2).
4. Τουλάχιστον 10 βιβλία από γυναίκες συγγραφείς.
5. Να μειώσω τα αδιάβαστα που έχω στη βιβλιοθήκη σε αριθμό μικρότερο του 20 (αυτή τη στιγμή πρέπει να έχω καμιά πενηνταριά).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα καταφέρει να σκεφτώ κάποιον αναγνωστικό στόχο για το 2021 μέχρι που άρχισα να διαβάζω το "Χρονικό της Νάρνια", οπότε μου ήρθε η έμπνευση: και γιατί να μην ξαναδιαβάσω μέσα στη χρονιά όσα περισσότερα βιβλία του Φανταστικού έχω αγαπήσει κατά το παρελθόν;

Οπότε οι απολύτως συγκεκριμένα αφηρημένοι στόχοι μου για το 2021 είναι οι εξής:

1. Να ξαναδιαβάσω όσα περισσότερα από τα βιβλία του Φανταστικού μου έχουν αρέσει κατά το παρελθόν.

2. Να διαβάσω οτιδήποτε άλλο πέσει στα χέρια μου.

Καλή Χρονιά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  1. Να μειώσω τα αδιάβαστα στο kindle μου.
  2. Να διαβάσω 35-40 βιβλία.
  3. Να διαβάσω 3 βιβλία από Stephen King γιατί τον έχω παραμελήσει.
  4. Να ξαναπροσπαθήσω να ξεκινήσω τα χρονικά της Νάρνια.
  5. Να πιάσω τη σειρά με τον Charlie Parker του John Connolly από την αρχή και να διαβάσω τουλάχιστον τα 3 πρώτα (ήδη έχω ξεκινήσει το 1ο που το έχω ξαναδιαβάσει αλλά το ξαναδιαβάζω γιατί όπως είπα θέλω να τα πιάσω με τη σειρά).

Αν πετύχω έστω έναν από τους παραπάνω, καλά θα είναι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μιας και πλέον βρισκόμαστε στα μισά της... σαιζόν, για να δούμε τι έχουμε καταφέρει μέχρι στιγμής:

Quote

1. Φέτος λέω να μειώσω τον αριθμό των βιβλίων. Τα προηγούμενα χρόνια διάβαζα σταθερά πάνω από 180, τώρα βάζω σαν στόχο τα 100 βιβλία. Ναι, καλά διαβάσατε! Υπάρχει λόγος όμως. Πάμε στο Νο. 2.

Στους πρώτους έξι μήνες διάβασα 64 βιβλία, οπότε με βάση τον παραπάνω στόχο έχω φτάσει ήδη στο 64%. Με αυτούς τους ρυθμούς, είναι δεδομένο ότι θα ξεπεράσω τα 120 βιβλία.

Quote

2. Που λέτε, θα διαβάσω λιγότερα βιβλία φέτος, αλλά μεγαλύτερα. Έχω σκοπό να διαβάσω ένα σωρό τούβλα. Εντάξει, φυσικά θα διαβάσω και μικρά βιβλία, αλλά θα ήθελα να διαβάσω δεκάδες βιβλία άνω των 400 ή 500 σελίδων. Και θα το κάνω!

Από τα 64 βιβλία που έχω διαβάσει μέχρι σήμερα, τα 27 είναι άνω των 400 σελίδων, ενώ άνω των 500 σελίδων είναι 15. Καλά τα πάω. Συνολικός αριθμός σελίδων των βιβλίων που διάβασα στο Α' Εξάμηνο: 24.663. Μέσος όρος σελίδων/βιβλίο: 385,36. Ουάου.

Quote

3. Από τα βιβλία που θα διαβάσω, τουλάχιστον τα 20 θα είναι του Φανταστικού. Απόλυτα προσιτός στόχος.

Προς το παρόν είμαι στα 18. 

Quote

4. Θα ήθελα να διαβάσω τουλάχιστον 20 βιβλία από γυναίκες συγγραφείς. Πέρυσι από τα 183, μόλις τα 31 ήταν γραμμένα από γυναίκες. Λέω να ανεβάσω το ποσοστό, έστω και αν σε απόλυτους αριθμούς ο στόχος είναι χαμηλότερος.

Έφτασα τα 16. Προφανώς και μπορώ καλύτερα.

Quote

5. Εννοείται ότι δεν θα παραμελήσω τους Έλληνες συγγραφείς. Νομίζω ότι 10 βιβλία είναι ένας καλός αριθμός σε σχέση με τον γενικότερο στόχο των 100 βιβλίων. Μπορεί να διαβάσω και περισσότερα, φυσικά.

Μόνο 7, αλλά είμαι άνετα εντός στόχου.

Quote

6. Τέλος, ελπίζω να διαβάσω τουλάχιστον 10 non-fiction βιβλία.

Ήδη έφτασα τα 7 βιβλία, οπότε χαλλλαρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 1/2/2021 at 9:43 AM, Cassandra Gotha said:

Καλή Χρονιά, σφφ!

Φέτος θέλω:

1. Να διαβάσω πάρα πολύ. Δεν μ' ενδιαφέρει να βάλω ως στόχο αριθμό βιβλίων, γιατί πολλές φορές διαβάζω ένα κομμάτι από κάτι, ή το μισό, μετά το αφήνω, πιάνω άλλο, κλπ. Και έχω πολλή ανάγκη φέτος αυτή την ελευθερία.

2. Να διαβάσω non fiction, τουλάχιστον 5 βιβλία.

3. Να διαβάσω ποίηση.

4. Θέατρο, βεβαίως-βεβαίως.

5. Ο τιτάνιος στόχος: Ένα βιβλίο (όχι παιδικό! ) στη γλώσσα που παιδεύω (παίδευα, αλλά θα ξαναπιάσω σήμερα κιόλας) καμιά δεκαριά χρόνια. Το πρώτο μου βιβλίο. Θα σας πω, άμα τα καταφέρω, θα ανοίξουμε σαμπά - βαρέλι μπύρα.

6. Βιβλία από όλες τις ηπείρους. 

 

:mf_sonne: :mf_bookread: (7. Να βάζω πιο πολλά εικονίδια στο σφφ. :p )

 

Επειδή πάλι έκανε άγριο σεξ ο Δίας, με ενέπνευσε να γράψω κάτι (ευτυχώς) αλλά από διάβασμα δεν έκανα τίποτα τρελό. Καλά τα πήγα, αλλά όχι όσο ήθελα. Για παράδειγμα, το 5 το ξεχνάω, γιατί δεν έχω χρόνο και γι' αυτό τώρα. 

Λοιπόν, το 1 (να διαβάσω πάρα πολύ) : εντάξει, δεν ξέρω τι ακριβώς εννοούσα πριν δώδεκα μήνες (είναι πολύς καιρός) όταν το έλεγα αυτό το "πάρα", αλλά είμαι ευχαριστημένη. Δεν θάφτηκα σε τίποτα σκωροφαγωμένους τόμους με αποτέλεσμα να γρυλίζω όταν μου μιλάει άνρωπος, αλλά διάβασα πολύ φέτος. Εκτός των 70 που μετράω, άρχισα, άφησα στη μέση, ξεφύλλισα, μελέτησα κι από άλλα βιβλία. 

2. Ναι.

3. Ώπα. Μα καλά, γιατί όχι; Γιατί πάλι όχι; Με τρελαίνω, δηλαδή. Το ξέχασα...

4. Ναι! Χε χε... Ναι, ρε...

5. Είπαμε, θα περιμένεις και πζεπράσαμ δηλαδή.

6. Χμ. Ούτε αυτό. Η Γη είναι μεγάλη όμως! :rolleyes:

7. Αντιθέτως, τα μείωσα στα απολύτως απαραίτητα... :(

 

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2021 at 4:45 AM, Δημήτρης said:

Να διαβάσω ένα τούβλο, που σημαίνει άνω των 800 σελίδων. Όποιο να 'ναι, δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου. Καιρό έχω και μου έλειψε λίγο. 

Το πέτυχα γιατί ήταν ευκολάκι. Αρχές του χρόνου και ήταν και πολύ καλό. Μάλλον με βλέπω να ξαναβάζω κάποιον παραπλήσιο στόχο, προσιτό. Με βοηθάει να διαβάζω αβίαστα, χωρίς αυτό το πρέπει :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους. Εγώ που την άλλη δεν είχα θέσει κάποιον κάποιον στόχο. Το μόνο που θέλω είναι να βρίσκω και να διαβάζω καλα βιβλία. Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια έχουμε πήξει στις αναλατες ιστορίες και στον οργασμό του μάρκετινγκ!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, όπως και πέρσι, δεν τους πλησίασα ούτε κατά προσέγγιση, οπότε λέω να σταματήσω την όλη φάση με τους αναγνωστικούς στόχους, μιας και καταλαβαίνω ότι απλά τους θέτω για να τους θέτω και όχι για να τους κυνηγήσω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μόλις τελείωσα το τελευταίο βιβλίο για το 2021 (έχω ήδη ξεκινήσει να διαβάζω ένα τούβλο για να μπει καλά το 2022), ας δούμε τι κάναμε φέτος:

Quote

1. Φέτος λέω να μειώσω τον αριθμό των βιβλίων. Τα προηγούμενα χρόνια διάβαζα σταθερά πάνω από 180, τώρα βάζω σαν στόχο τα 100 βιβλία. Ναι, καλά διαβάσατε! Υπάρχει λόγος όμως. Πάμε στο Νο. 2.

Καλά, εντάξει, σιγά μην διάβαζα μόνο 100! Έφτασα τα 138.

Quote

2. Που λέτε, θα διαβάσω λιγότερα βιβλία φέτος, αλλά μεγαλύτερα. Έχω σκοπό να διαβάσω ένα σωρό τούβλα. Εντάξει, φυσικά θα διαβάσω και μικρά βιβλία, αλλά θα ήθελα να διαβάσω δεκάδες βιβλία άνω των 400 ή 500 σελίδων. Και θα το κάνω!

Διάβασα 138 βιβλία συνολικά, 50.117 σελίδες, άρα 363,17 σελίδες ανά βιβλίο, κάτι που σημαίνει ότι διάβασα πολλά άνω των 400 σελίδων. Πιο συγκεκριμένα, 51 ήταν τα βιβλία άνω των 400 σελίδων που διάβασα!

Quote

3. Από τα βιβλία που θα διαβάσω, τουλάχιστον τα 20 θα είναι του Φανταστικού. Απόλυτα προσιτός στόχος.

Τον έπιασα εύκολα τον στόχο με 27 βιβλία, αλλά δεν είναι λίγα; 😉 

Quote

4. Θα ήθελα να διαβάσω τουλάχιστον 20 βιβλία από γυναίκες συγγραφείς. Πέρυσι από τα 183, μόλις τα 31 ήταν γραμμένα από γυναίκες. Λέω να ανεβάσω το ποσοστό, έστω και αν σε απόλυτους αριθμούς ο στόχος είναι χαμηλότερος.

Χα, ξεπέρασα τα περσινά νούμερα, διαβάζοντας 33 βιβλία από γυναίκες συγγραφείς.

Quote

5. Εννοείται ότι δεν θα παραμελήσω τους Έλληνες συγγραφείς. Νομίζω ότι 10 βιβλία είναι ένας καλός αριθμός σε σχέση με τον γενικότερο στόχο των 100 βιβλίων. Μπορεί να διαβάσω και περισσότερα, φυσικά.

Τον έπιασα τον στόχο, με 14 βιβλία. Δηλαδή ελάχιστα παραπάνω από το 10% των βιβλίων που διάβασα συνολικά φέτος. 

Quote

6. Τέλος, ελπίζω να διαβάσω τουλάχιστον 10 non-fiction βιβλία.

Κατάφερα και διάβασα 12 non-fiction βιβλία.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 1/23/2021 at 5:08 PM, Spyrex said:
  1. Να μειώσω τα αδιάβαστα στο kindle μου.
  2. Να διαβάσω 35-40 βιβλία.
  3. Να διαβάσω 3 βιβλία από Stephen King γιατί τον έχω παραμελήσει.
  4. Να ξαναπροσπαθήσω να ξεκινήσω τα χρονικά της Νάρνια.
  5. Να πιάσω τη σειρά με τον Charlie Parker του John Connolly από την αρχή και να διαβάσω τουλάχιστον τα 3 πρώτα (ήδη έχω ξεκινήσει το 1ο που το έχω ξαναδιαβάσει αλλά το ξαναδιαβάζω γιατί όπως είπα θέλω να τα πιάσω με τη σειρά).

Αν πετύχω έστω έναν από τους παραπάνω, καλά θα είναι.

  1. Διάβασα μερικά, αλλά λίγα. Στο μεταξύ έχω αγοράσει κι άλλα.
  2. Ούτε καν κοντά.
  3. 1
  4. Δεν έγινε.
  5. Διάβασα 2

Κάτι ήξερα όταν έλεγα ότι αν πιάσω έστω έναν, καλά θα είναι.

Edited by Spyrex
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2021 at 7:49 PM, vaggelis said:

Δεν είχα καταφέρει να σκεφτώ κάποιον αναγνωστικό στόχο για το 2021 μέχρι που άρχισα να διαβάζω το "Χρονικό της Νάρνια", οπότε μου ήρθε η έμπνευση: και γιατί να μην ξαναδιαβάσω μέσα στη χρονιά όσα περισσότερα βιβλία του Φανταστικού έχω αγαπήσει κατά το παρελθόν;

Οπότε οι απολύτως συγκεκριμένα αφηρημένοι στόχοι μου για το 2021 είναι οι εξής:

1. Να ξαναδιαβάσω όσα περισσότερα από τα βιβλία του Φανταστικού μου έχουν αρέσει κατά το παρελθόν.

2. Να διαβάσω οτιδήποτε άλλο πέσει στα χέρια μου.

Καλή Χρονιά.

Το ζήτημα είναι να θέτεις τόσο αόριστους στόχους που να είναι αδύνατον να αποτύχεις. Έτσι ξεκίνησα να ξαναδιαβάζω τα βιβλία του Φανταστικού που μου άρεσαν περισσότερο, στη συνέχεια ανακάλυψα (εντελώς μόνος μου σημειώνω), ότι φέτος συμπληρώνονται 200 χρόνια από την επανάσταση του 1821, οπότε βρήκα ευκαιρία να διαβάσω τα σχετικά με το γεγονός βιβλία και φυσικά οποιοδήποτε φτηνό βιβλίο έβρισκα το αγόραζα και το διάβαζα. Άρα για μια ακόμα χρονιά επιτυχία 100%. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/1/2021 at 11:49 PM, Mictantecutli said:

Να ξεπεράσω πάλι τα 40 βιβλία. Τα νούμερα που έπιανα προ τριετίας, τα ξεχνάω. Χαλαρά και όπως βγει.
Να διαβάσω περισσότερα graphic novels από φέτος(8)
Να διαβάσω περισσότερα βιβλία στα Αγγλικά από φέτος(7) και κυρίως βιογραφίες, που έχουν μαζευτεί μπόλικες
Τα Ελληνικά που θα διαβάσω, να είναι πάλι >50%. Φέτος είχα 28/48

Καλή χρονιά σε όλους.

45 👍 
graphic novels: μόνο ένα... 👎 
Αγγλικά βιβλία: 8(μόλις δύο βιογραφίες) 👍 
Ελληνικά: 23/45 οριακά, αλλά τα κατάφερα 👍😀 

Καλή χρονιά να έχουμε παιδιά, πάντα με υγεία!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..