Jump to content

Agents που δέχονται αγγλόφωνες νουβέλες


Alexz
 Share

Recommended Posts

Γενικά Έχω την αίσθηση ότι οι νουβέλες είναι πιο δύσκολη αγορά, μετά το πλύσιμο του Tor.com. Γνωρίζετε αν υπάρχουν agents οι οποίοι να δέχονται νουβέλες φαντασίας ή επιστημονικής φαντασίας; Προφανώς δεν με χαλάει αν γνωρίζετε και εκδοτικούς οίκους, αλλά συνήθως ξέρω ότι πάει μέσω agent.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, hidedora said:

Γενικά Έχω την αίσθηση ότι οι νουβέλες είναι πιο δύσκολη αγορά, μετά το πλύσιμο του Tor.com. Γνωρίζετε αν υπάρχουν agents οι οποίοι να δέχονται νουβέλες φαντασίας ή επιστημονικής φαντασίας; Προφανώς δεν με χαλάει αν γνωρίζετε και εκδοτικούς οίκους, αλλά συνήθως ξέρω ότι πάει μέσω agent.

Το κλείσιμο εννοείς;

Απλό γκουγκλάρισμα, fantasy agents, sci fi agents....συνήθως στις σελίδες τους θα βρεις λεπτομερώς τι δέχονται, τι προωθούν και τι θέλουν να διαβάσουν. Θέλει ψάξιμο αλλά υπάρχουν άτομα που δέχονται τέτοιας έκτασης κείμενα.

Edited by Ιρμάντα
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ιρμάντα said:

Το κλείσιμο εννοείς;

Αυτά παθαίνει κανείς όταν δεν φοράει γυαλιά 👓 και χρησιμοποιεί φωνητική πληκτρολόγηση :D ναι για το κλείσιμο εννοώ.

3 minutes ago, Ιρμάντα said:

 

Απλό γκουγκλάρισμα, fantasy agents, sci fi agents....συνήθως στις σελίδες τους θα βρεις λεπτομερώς τι δέχονται, τι προωθούν και τι θέλουν να διαβάσουν. Θέλει ψάξιμο αλλά υπάρχουν άτομα που δέχονται τέτοιας έκτασης κείμενα.

Έχω γκουγλαρει και εγώ, αλλά δεν βρήκα κάτι οργανωμένο εκτός από το publisher's marketplace, αλλά πρέπει να πληρώσεις 25$ το μήνα. οι περισσότεροι από ότι έχω καταλάβει βέβαια το χρησιμοποιούν μόνο για ένα μήνα, μαζεύουν λίστα με agents που θέλουν και μετά το απενεργοποιούν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω αλλά μήπως αξίζει τον κόπο να το κάνεις για ένα μήνα;

Link to comment
Share on other sites

Εκεί θα καταλήξω μάλλον στο τέλος. Άνοιξα το νήμα μήπως και έχει κανείς να προτείνει τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους!

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στον παρακάτω σύνδεσμο, πιστεύω θα βοηθήσει: https://www.authorspublish.com/how-to-find-the-right-agent/

Επίσης, μια ιστοσελίδα που προτείνει συχνά-πυκνά agents είναι η ακόλουθη: https://publishedtodeath.blogspot.com/p/agents.html

Δεν ξέρω αν τα παραπάνω θα βοηθήσουν για το θέμα νουβέλας, αλλά εμένα μού έχουν φανεί πολύ χρήσιμα.

Πολύ ωραίο και το link του Solonor!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα ήδη εγγραφή. Από φαντασίας και επιστημονικής φαντασίας δεν δέχεται ούτε ένας νουβέλες. Μέχρι και οι συλλογές διηγημάτων ή διηγήματα δέχονται, αλλά οι νουβέλες είναι καταραμένες :D 

@Lady Nina Ευχαριστώ για τα links! Το πρώτο πολύ χρήσιμο. Πολύ λεπτομερές άρθρο! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..