Jump to content

Οδηγός συγγραφής σύντομων ιστοριών


Alexz
 Share

Recommended Posts

Θεωρώ ότι οι σύντομες ιστορίες μέχρι 5.000 λέξεις, είναι εξαιρετικά δύσκολο να γραφτούν, Μιας και πρέπει να συμπιέσεις όλη την ιστορία σε πολύ λίγες λέξεις. Έχετε διαβάσει κάποιον οδηγό σχετικά με το πώς να κάνεις μία καλή σύντομη ιστορία;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένας από τους λόγους που δεν μπορώ να ολοκληρώσω εύκολα ένα διήγημα είναι αυτός ακριβώς.... Δυσκολεύομαι πολύ να αναπτύξω την πλοκή μόνο σε π.χ. 3000 με 7000 λέξεις.

Π.χ. Σε μια άσκηση στο  sff.gr/learning  της σειράς μαθημάτων CW100-1, όπου έπρεπε να σκαρφιστώ ένα μικρό διήγημα... Ε... τελικά εκείνο το μικρό διήγημα δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ... Ξέφυγε από τα στενά πλαίσια της άσκησης... Αυτή τη στιγμή έχει βάλει τις βάσεις για κάτι μεγαλύτερο από ένα σύντομο διήγημα...

Υπάρχει κάποιος οδηγός που να σε καθοδηγεί, ώστε όλες οι ιδέες που προκύπτουν να μην με παρασύρουν σε κάτι μεγαλύτερο; (Χωρίς ωστόσο να τις ακυρώνω κι όλας) 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Tourin said:

Υπάρχει κάποιος οδηγός που να σε καθοδηγεί, ώστε όλες οι ιδέες που προκύπτουν να μην με παρασύρουν σε κάτι μεγαλύτερο;

Αν και δεν είναι κακό το να παρασύρεσαι σε μεγαλύτερα κείμενα (είμαι ομοιοπαθής) ο καλύτερος οδηγός είναι το να διαβάζεις το μέγεθος των ιστοριών που θες να γράψεις.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/27/2021 at 4:57 AM, Solonor said:

το να διαβάζεις το μέγεθος των ιστοριών που θες να γράψεις

Συγνώμη επειδή δεν το κατάλαβα. Να διαβάζω και άλλων συγγραφέων διηγήματα περίπου ίδιου μεγέθους ή αφού γράψω το δικό μου, να το ξαναδιαβάζω ώστε να προχωρήσω μετά σε διορθωτικές κινήσεις;

Link to comment
Share on other sites

 

7 hours ago, Tourin said:

Συγνώμη επειδή δεν το κατάλαβα. Να διαβάζω και άλλων συγγραφέων διηγήματα περίπου ίδιου μεγέθους ή αφού γράψω το δικό μου, να το ξαναδιαβάζω ώστε να προχωρήσω μετά σε διορθωτικές κινήσεις;

Εννοούσα πριν. Είναι σα να εξασκείς το μυαλό σου να κατεβάζει παρόμοιες ιδέες.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν λάτρης των short και των short-short ιστοριών να πω κι εγώ τη γνώμη μου. Όσο πιο μικρή η ιστορία τόσο περισσότερο το βάρος πέφτει στην ιδέα και λιγότερο στην πλοκή και στην σε βάθος ανάπτυξη των χαρακτήρων. Σωστό είναι αυτό που αυτό λέει ο Αντώνης, έτσι θα δεις πώς μπορείς να καταφέρεις να δώσεις τα δύο τελευταία ικανοποιητικά χωρίς να χρησιμοποιείς πολλές λέξεις. Αν θέλεις να δεις πως το κάνει ο αρχιμάστορας των short-short, διάβασε Fredric Brown να πάρεις μια ιδέα. Είναι βέβαια στην άλλη άκρη αλλά ίσως σε βοηθήσει. Φυσικά πάντα είναι θέμα το τι θέλεις να γράψεις. Αν έχεις στο μυαλό σου επικά κείμενα με γλαφυρές περιγραφές, ατέλειωτες μάχες και διαλόγους, ξέχνα το και κάνε αυτό που κάνεις.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..