Jump to content

Write off #94 (Nick V.)


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Να 'μαστε πάλι....

Λοιπόν, μην σας τα πολυλογώ. Σας έχω παράγραφο, dark fantasy, αλλά τέλος πάντων ποιήστε με δαύτη ό,τι μπορείτε.

Και ξέρω πως πολλά μπορείτε και τα δυο σας βλαστάρια μου.

@MadnJim, @Elli Sketo (self proclaimed genius, right?) γνωρίζετε τους κανόνες. Σας δίνετε παράγραφος, γράφετε διήγημα. Τελειώνετε σε μία εβδομάδα τιμίου κονταροχτυπήματος και όποιος ή όποια χάσει τον/την γδέρνουμε. Επίσης δεν πετάμε κάτω αποτσίγαρα ή αποφάγια. Επίσης όχι χτυπήματα κάτω από τη ζώνη. Αφήνετε τις γραφίδες σας να διασταυρωθούν πολεμικά. Κανα μπινελίκι επιτρέπεται εντός των ορίων.

Διάρκεια παιχνιδιού: Μία εβδομάδα. (27 Μαρτίου εώς και 5 Απριλίου.)

Την επόμενη εβδομάδα διαβαζουμε και ψηφίζουμε τον καλύτερο, μέχρι 10 Απριλίου δλδ.

Ακολουθούν δύο ημέρες ανάπαυλα και μετά ρίχνεστε στον σουφουφίτικο διαγωνισμό.

Θα δώσω όριο λέξεων 3.850, όπως και στον διαγωνισμό.

Άντε να σας δούμε.

 

Συμμετέχει μία ιστορία:

Φόρα τα Μάτια - Nick V.

Edited by Ghost
Προστέθηκε η μία ιστορία.
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εναρκτήρια παράγραφος:

Spoiler

Δεν έβρεχε πια. Οι δρόμοι, στα σημεία που το πλακόστρωτο είχε μαδήσει, είχαν γεμίσει νερά που ακόμη δεν είχαν στεγνώσει. Η ιέρεια είχε χωθεί, κουκουβισμένη, στη γωνιά πίσω από το πανδοχείο, τιθασεύοντας την αναπνοή της. Μύριζε ταγκισμένο τηγανόλαδο και σάπια πορτοκάλια. Να τη δουν, αποκλειόταν εκεί που είχε χωθεί, να την ακούσουν, όμως; Άκουγε πια ολοκάθαρα τα βήματά τους να πλατσουρίζουν στα βρομόνερα, άκουγε το λαχάνιασμά τους, λυσσασμένο, τα προστάγματά τους, γεμάτα μίσος και πανικό. Αλίμονό τους αν δεν την έπιαναν.  Αλίμονό της, αν την έπιαναν. Αν σήκωνε το κεφάλι, λίγο μονάχα, κι έσκυβε πίσω από την κόχη, θα τους έβλεπε πια. Σωματώδεις, με ξυρισμένο κεφάλι σύμφωνα με το έθιμο των ανακτόρων, με σφραγίδες και τροχούς ζωγραφισμένους στα μέτωπα. Θα έβλεπε την αντανάκλασή τους στα λασπόνερα, τις φορεσιές τους, σκισμένες στον ποδόγυρο, τις αρματωσιές τους, θαμπές από τη βροχή – αλλά δεν γινόταν να τους δει. Ακομή κι αν έρχονταν εμπρός της, με το πρόσωπο στο πρόσωπό της και όλα τα φώτα του ουρανού από πάνω τους.

Δεν θα μπορούσε να τους δει, καθώς, εκείνη ειδικά την ημέρα, η ιέρεια είχε βγει χωρίς τα Μάτια.

Ιντριγκαδόρικο νομίζω.

 

blind.jpg.a0d567a2ca5b616c198b70a49cef74f8.jpg

Artist: Bswalid, Blindness (2017)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μερσί, Ειρήνη, θα προσπαθήσω να φτιάξω κάτι αξιοπρεπές. :) 

Έλλη, καλή έμπνευση, συμπαίκτρια, χαίρομαι πολύ που θα παίξουμε μαζί. Είμαι σίγουρος πως θα ζωγραφίσεις πάλι ως συνήθως γι' αυτό και ανυπομονώ ήδη να σε διαβάσω. :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Elli Sketo μάνα μου δεν πιστεύω να είδες το θέμα και να κιότεψες...είσαι μαζί μας;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες σκέψεις:

Spoiler

Αυτό το κεφαλαίο "Μ" στα "Μάτια" με έχει στοιχειώσει από χθες, perfect! Όχι απλώς βγήκε χωρίς τους φακούς της, τα γυαλιά της, ή ξέρω γω τι, αλλά χωρίς τα Μάτια! Ούτε καν αντωνυμία στο τέλος, "τα Μάτια της". Και ήταν επιλογή της να βγει χωρίς τα Μάτια, δεν τα ξέχασε, ούτε έφυγε τρέχοντας και δεν τα πήρε μαζί της, αλλά ειδικά εκείνη τη μέρα βγήκε χωρίς αυτά. Γιατί; Τα χρησιμοποιούσε άλλη ιέρεια; Μπαα, αυτό μου κάνει λίγο Περσέας. Πρόκειται για κάποια σέκτα, ξέρω γω, που... Μμμμ, αυτό μου θυμίζει Game of Thrones, χωρίς πρόσωπα κλπ. Οκέι, δυσκολάκι, μια χαρά. Η υπόλοιπη -ωραία- εισαγωγή είναι σαν εκείνες τις παλιές ξύλινες ταμπέλες, κάτι δοκάρια χωμένα στο χώμα και πάνω τους καρφωμένα ένα σωρό σανίδια με ονόματα χωριών πάνω τους να δείχνουν προς κάθε δυνατή κατεύθυνση, όποιο μονοπάτι κι αν ακολουθήσεις σίγουρα κάπου θα φτάσεις. Αυτά τα Μάτια όμως... :) 

Εύκολος δρόμος το cyberpunk, αλλά δεν μας αρέσουν τα εύκολα. 

:) 

Edited by MadnJim
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, MadnJim said:

Πρώτες σκέψεις:

  Hide contents

Αυτό το κεφαλαίο "Μ" στα "Μάτια" με έχει στοιχειώσει από χθες, perfect! Όχι απλώς βγήκε χωρίς τους φακούς της, τα γυαλιά της, ή ξέρω γω τι, αλλά χωρίς τα Μάτια! Ούτε καν αντωνυμία στο τέλος, "τα Μάτια της". Και ήταν επιλογή της να βγει χωρίς τα Μάτια, δεν τα ξέχασε, ούτε έφυγε τρέχοντας και δεν τα πήρε μαζί της, αλλά ειδικά εκείνη τη μέρα βγήκε χωρίς αυτά. Γιατί; Τα χρησιμοποιούσε άλλη ιέρεια; Μπαα, αυτό μου κάνει λίγο Περσέας. Πρόκειται για κάποια σέκτα, ξέρω γω, που... Μμμμ, αυτό μου θυμίζει Game of Thrones, χωρίς πρόσωπα κλπ. Οκέι, δυσκολάκι, μια χαρά. Η υπόλοιπη -ωραία- εισαγωγή είναι σαν εκείνες τις παλιές ξύλινες ταμπέλες, κάτι δοκάρια χωμένα στο χώμα και πάνω τους καρφωμένα ένα σωρό σανίδια με ονόματα χωριών πάνω τους να δείχνουν προς κάθε δυνατή κατεύθυνση, όποιο μονοπάτι κι αν ακολουθήσεις σίγουρα κάπου θα φτάσεις. Αυτά τα Μάτια όμως... :) 

Εύκολος δρόμος το cyberpunk, αλλά δεν μας αρέσουν τα εύκολα. 

:) 

Θύελλα ιδεών MadnJim....αυτός ήταν ο στόχος, άντε να σας καμαρώνω!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Στη χώρα των τυφλών, ο μονόφθαλμος βασιλεύει....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στη χώρα των τυφλών, ε; Τι μου θύμισες, off topic φυσικά...

"See", with Jason Momoa, υπέροχη σειρά, έπαιξε μία σεζόν και περιμένουμε την δεύτερη.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Ιρμάντα said:

Είδα μόλις το trailer, με ψήνει τρελά 😃

Αξίζει τον κόπο, είναι πολύ καλή σειρά και σχετικά πρωτότυπη. Μακάρι να μην αργήσει περισσότερο η δεύτερη σεζόν (@@#$@$@ covid :angry:)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια λεπτομέρεια στην εισαγωγή που η διατύπωσή της με προκαλεί πολύ. Φαντάζεσαι, λοιπόν, Ειρήνη, να ξεκίναγες να διαβάσεις τη συμμετοχή μου και να έβλεπες αυτό:

Spoiler

 

Δεν έβρεχε πια. Οι δρόμοι, στα σημεία που το πλακόστρωτο είχε μαδήσει, είχαν γεμίσει νερά που ακόμα δεν είχαν στεγνώσει. Η ιέρεια είχε χωθεί, κουκουβισμένη, στη γωνιά πίσω από το πανδοχείο, τιθασεύοντας την αναπνοή της. Μύριζε ταγκισμένο τηγανόλαδο και σάπια πορτοκάλια. (η ιέρεια;) Να τη δουν, αποκλειόταν εκεί που είχε χωθεί, να την ακούσουν, όμως; Άκουγε πια ολοκάθαρα τα βήματά τους να πλατσουρίζουν στα βρομόνερα, άκουγε το λαχάνιασμά τους, λυσσασμένο, τα προστάγματά τους, γεμάτα μίσος και πανικό. Αλίμονό τους αν δεν την έπιαναν. Αλίμονό της αν την έπιαναν. Αν σήκωνε το κεφάλι, λίγο μονάχα, κι έσκυβε πίσω από την κόχη, θα τους έβλεπε πια. Σωματώδεις, με ξυρισμένο κεφάλι σύμφωνα με το έθιμο των ανακτόρων, με σφραγίδες και τροχούς ζωγραφισμένους στα μέτωπα. Θα έβλεπε την αντανάκλασή τους στα λασπόνερα, τις φορεσιές τους, σκισμένες στον ποδόγυρο, τις αρματωσιές τους, θαμπές από τη βροχή – αλλά δεν γινόταν να τους δει. Ακόμη κι αν έρχονταν εμπρός της, με το μέτωπο στο πρόσωπό της κι όλα τα φώτα του ουρανού από πάνω τους.

Δεν θα μπορούσε να τους δει, καθώς, εκείνη ειδικά την ημέρα, η ιέρεια είχε βγει χωρίς τα Μάτια. Ήξερε πως ήταν λάθος αλλά δεν είχε άλλη επιλογή. Από τότε που έχασε το ένα σ' εκείνη τη γιορτή των ανακτόρων και έκτοτε αναγκάστηκαν να το αντικαταστήσουν με ένα ψεύτικο για να μην χαλάσει το σετ, η αρχιέρεια δεν την εμπιστεύονταν να την αφήσει να βγει φορώντας τα, εκτός κι αν τη συνόδευε κάποιος από τους ευνούχους φύλακες του ναού τους. Την μάλωνε συχνά η αρχιέρεια, την αποκαλούσε μπελά και δοκιμασία από τους θεούς. Μάλλον επειδή ήταν λίγο άγαρμπη και οι ζημιές ήταν γι' αυτήν καθημερινότητα. Όπως και τώρα που κατάφερε να βρωμίσει την ιερή της φορεσιά. Θα μπορούσε, βέβαια, να πει κανείς πως δεν έφταιγε εκείνη, αλλά ο βοηθός του μάγειρα του πανδοχείου που είχε αφήσει τα σκουπίδια μές τη μέση και βγαίνοντας πανικόβλητη κουτρουβάλησε πάνω τους. Να τη δουν, λοιπόν, αποκλειόταν εκεί που είχε κρυφτεί ανάμεσα στους μεγάλους ξύλινους κάδους σκουπιδιών στο στενοσόκακο πίσω από το πανδοχείο. Ούτε να την ακούσουν αφού κατάφερε και μάζεψε την ανάσα της και καθόταν εντελώς ακίνητη. Έλπιζε μόνο να μην την μύριζαν, να μην την έβρισκαν ακολουθώντας τη βρώμα του τηγανόλαδου και των πορτοκαλιών πάνω της.

Τους άκουσε που απομακρύνονταν και άφησε τον εαυτό της να χαλαρώσει. Πήρε μερικές βαθιές ανάσες να πάρει θάρρος, πολέμησε την αναγούλα που της ήρθε μόλις εισέπνευσε βαθιά το νέο της άρωμα και σηκώθηκε όρθια. Ξεμύτισε από τους κάδους και έκανε να κοιτάξει γύρω αν υπάρχει κανείς, μόνο για να θυμηθεί ότι δεν έβλεπε. Ξεφύσυξε απογοητευμένη και δοκίμασε να βγει από την κρυψώνα της. Σκόνταψε σε ένα πεταμένο κασόνι, ξύλινο και μισοσπασμένο και, αφού αιωρήθηκε απορημένη για μερικές στιγμές, έπεσε με το κεφάλι στο πλακόστρωτο μ' ένα δυνατό γδούπο. Βόγκηξε πονεμένα και ανασηκώθηκε. Άγγιξε το κεφάλι της και είδε αίμα στα χέρια της. Είδε και τα ρούχα της πόσο βρώμικα ήταν. Κοίταξε τριγύρω και δεν υπήρχε ευτυχώς κανείς να γελάσει με την τούμπα της.

Τότε, εντελώς ξαφνικά, συνειδητοποίησε πως βλέπει! Το χτύπημα της επανέφερε την όρασή της! Σάστισε! Άγγιξε τα μάτια της με τα ακροδάχτυλά της μη πιστεύοντας ότι βλέπει ξανά χωρίς τα Μάτια. Έχωσε κατά λάθος ένα δάχτυλο στο δεξί της μάτι και το τσούξιμο την έκανε να βογκήξει ξανά. Δάκρυα έτρεξαν στο πρόσωπό της, αλλά η χαρά της ήταν τόσο μεγάλη που δεν την ένοιαζε.

«Βλέπω!» είπε χαρούμενη, «βλέπω, ω! Θεοί, βλέπω, βλέπωωω...!»

Στράφηκε βιαστικά κι έκανε να τρέξει, όμως μέσα στη θολούρα από τα δάκρυά της δεν είδε εγκαίρως το δοκάρι του φανοστάτη και κουτούλησε πάνω του με δύναμη. Τόσο δυνατά που τινάχτηκε προς τα πίσω κι έπεσε πάλι στο βρεγμένο πλακόστρωτο με τον πισινό. Κούνησε το κεφάλι της να ξεζαλιστεί και κοίταξε τριγύρω. Όμως αυτή τη φορά δεν είδε τίποτα. Απόλυτο σκοτάδι όπως πριν.

«Εντάξει, λάθος έκανα» μουρμούρισε κατσουφιασμένη και σηκώθηκε ξανά απλώνοντας τα χέρια της μπροστά.

 

Μην ανησυχείς, απλώς ξορκίζω τον funny writer, του δίνω λίγο από τη δόση του για να μ' αφήσει να γράψω σοβαρά. Όποιος μπορεί όμως ας μαντέψει ποια ταινία έβλεπα νωρίτερα το μεσημέρι (όχι εσύ, Δημήτρη-SymphonyX13). :) 

 

 

Edited by MadnJim
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Σου είπα και πριν, έκανα νέο συκώτι από τα γέλια! 😂 Τα λατρεύω όπως ξέρεις τα funny σου, αλλά πραγματικά ανυπομονώ για να δω τι θα σκαρφιστείτε πάνω στην εισαγωγή της Ειρήνης. Όπως σου είπα αυτή η τελευταία πρόταση μπορεί να οδηγήσει σε πολύ ενδιαφέροντα μονοπάτια! Αναμένω... 😉

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έτσι για την ιστορία:

Ποιος διαγωνισμός, σουφουφίτικος, είχε θέμα την απαγόρευση; (Ο 52ος, whatever)

Εμένα μου είχε καρφωθεί η ιδέα να γράψω μία ιστορία που θα λεγόταν "Ποτέ Χωρίς τα Μάτια". Κουτσοέγραψα μία παράγραφο, μετά το άφησα, ο διαγωνισμός έτρεξε, η παράγραφος έμεινε...για να δούμε τι μπορείτε να κάνετε εσείς με δαύτη....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να γράψω κι εγώ κάτι (στο πόδι και αν το καταφέρω τελικά) μιας και μου ήρθε μια μικρή ιδέα με το που διάβασα την εισαγωγή και είδα και την εικόνα. Τι λέτε;

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nick V. said:

Καλησπέρα, υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να γράψω κι εγώ κάτι (στο πόδι και αν το καταφέρω τελικά) μιας και μου ήρθε μια μικρή ιδέα με το που διάβασα την εισαγωγή και είδα και την εικόνα. Τι λέτε;

Εγώ λέω ναι. Πολύ ευχαρίστως!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Mesmer changed the title to Write off #94 (MadnJim vs Elli Sketo vs Nick V.)

Παιδάκια γράφετε;

Είστε ιδιαζόντως εμπνευσμένοι;

Είστε ιδιαζόντως ειδεχθείς;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι! Πολύ ωραία εισαγωγή Ειρήνη! @Nick V., @MadnJim πως πάτε; Εγώ δεν έχω γράψει ούτε μία γραμμή :crybaby:

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

εγώ κάτι έγραψα αλλά δεν το έχω διαβάσει ακόμα όλο μαζί (ελπίζω αύριο που θα έχω λίγο χρόνο να το χτενίσω και να το ανεβάσω)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά μου παιδάκια. Που βρίσκεστε; Υπενθυμίζω ότι ανεβάζετε ιστορίες μέχρι την Δευτέρα 5 του Απρίλη και δεν μπορώ να δώσω παράταση γιατί θα τρέξει και διαγωνισμούλης σε λίγες μέρες. Τι κάνετε ρε τομάρια συγγραφόπουλα; @Nick V.@MadnJim@Elli Sketo σε σας μιλάω. Ο Σπυρέτος σας παρασύρει στην κοπάνα;

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι δεν θα μπορέσω να αφιερώσω περισσότερο χρόνο, οπότε είπα να παραδώσω το γραπτό μου... Είναι λίγο βιαστικά γραμμένο και κάπως αχτένιστο, ακόμα, αλλά νομίζω ότι σε μεγάλο βαθμό έχω αποδώσει την ιδέα που είχα.

Πάντως πολύ καλή η εισαγωγή σου, Ειρήνη. Μου έδωσε την ευκαιρία να παίξω λιγάκι μιας και αυτή την περίοδο είμαι αρκετά στρεσαρισμένος.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Elli Sketo@MadnJim τί κάνετε συγγραφόπουλα; Ως αύριο δώδεκα το βράδυ έχουμε! Μετά θα μας κρεμάσουν το κουτάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το πάλεψα πολύ, έχω στύψει το μυαλό μου, δεν μπορώ με τίποτα να δικαιολογήσω επαρκώς και αξιοπρεπώς τα "Μάτια" και το γιατί η ιέρεια τα άφησε από μόνη της για να βγει και να μπλέξει σε μανιασμένο κυνηγητό ζωής και θανάτου (είναι πολύ τρελό, σουρεαλιστικό!). Ότι ιδέα έβρισκα την απέρριπτα πολύ γρήγορα γιατί αντί να μου λύσει το πρόβλημα μου δημιουργούσε καινούρια. Αδύνατον; Οπωσδήποτε όχι, αυτό δα έλειπε, αλλά με όριο λέξεων και τόσο μεγάλη ανάγκη εξηγήσεων μου βγαίνει μόνο ένα ατελείωτο tell. Ίσως φταίει και που δεν μου έκανε κανένα κλικ και το πάω σπρώχνοντας, δεν ξέρω.

Σόρυ Ειρήνη, σόρυ συμπαίκτες, είναι το δεύτερο WriteOff όλα αυτά τα χρόνια (ήταν ένα ακόμη με τον Βαγγέλη που δεν κατάφερα να γράψω τίποτα) που βρίσκομαι στη δυσάρεστη θέση να δηλώσω αδυναμία.  Δεν μου αρέσει καθόλου αυτό, ίσως ήρθε ο καιρός να βρω ένα καινούριο χόμπι, ίσως να είναι καλύτερα να αρχίσω το πλέξιμο.

Καλή επιτυχία Νικ και Έλλη! 

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #94 (Nick V.)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..