Jump to content

Έκδοση με ψευδώνυμο


Keravnoulhs
 Share

Recommended Posts

Ποια η γνώμη σας; Σκεφτόμουν ότι στην περίπτωσή μου, αν κατάφερνα ποτέ να δημοσιεύσω  (που με αυτά που διαβάζω μάλλον ποτέ) ίσως να μην ήταν καλή ιδέα να φαίνεται το όνομα μου. Είμαι οδοντίατρος, διδάσκω και έχω γράψει δυο-τρία βιβλία (επιστημονικά, κάποια κεφάλαια). Δεν θα ήταν λίγο κάπως ξαφνικά να υπήρχε και ενα βιβλίο μυθοπλασίας;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θετικά θα το έβλεπα. Είναι σαν να διευρύνεις τους ορίζοντες και το κοινό σου. Τι μυθοπλασίας αν επιτρέπεται; Fantasy, sci fi, horror? Εκτός και το έργο περιέχει πραγματικά ακραίες σκηνές δεν νομίζω να πειράζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιο ακραίες σκηνές περιέχουν τα επιστημονικά μου που εχω χρησιμοποιησει πειραματόζωα 😛

Φαντασίας είναι (ακόμα το γράφω αλλά είναι σε πολύ καλό δρόμο). Η ιστορία ενός εφήβου είναι. Επειδή σκοπεύω να είναι μια τριλογία, θα ήθελα το πρώτο βιβλίο να είναι πιο αθώο και όσο προχωράμε να γίνεται πιο σκληρό. Πως το εννοώ; Το χάρυ ποτερ για παράδειγμα. Με ειχε κουράσει ότι  κινδύνευαν όλοι οι δικοί του και αντι να επιτεθεί σωστά είχε μόνο το αφοπλίσιους. 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Σε μία τέτοια θεματική ειλικρινά δεν βλέπω το λόγο να μην εκδοθεί με το όνομά σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Ιρμάντα said:

Σε μία τέτοια θεματική ειλικρινά δεν βλέπω το λόγο να μην εκδοθεί με το όνομά σου!

Ίσως είμαι λίγο κότα χαχα. Στην οικογένεια έχουμε έναν που έχει επίσης εκδόσει ποιήματα και σχολικά βοηθήματα (τυπου μαθηματικά κτλ) και όλοι τον παίρνουν στο ψιλό (όχι μπροστά του). Και τώρα λέω αν εκοδθώ με το όνομά μου θα με δουλεύουν φοιτητές, καθηγητές και ασθενείς (αλλά οκ ισως ειμαι λιγο υπερβολικος). Επίσης ίσως δεν εκοδθώ και δεν υπάρξει τέτοιο θέμα.

 

Όσον αφορά τις ακραίες σκηνές με έβαλες σε μια εσωτερική αναζήτηση. Δεν ξέρω αν είναι ταμπού ή αποψη, αλλά δεν θα μαρεσε να έγραφα κάτι ακραίο σε βιβλίο. Περισσότερο να υπονοήσω ότι συνέβη. Όπως και στις ταινίες, κάποιες στις οποίες γίνεται φόνος και δείχνει απλά τις σκιες, κάπως το εκτιμώ. Ξέρεις τι έγινε χωρίς ακριβώς να το δεις. Κάπως έτσι το σκέφτομαι και στο βιβλίο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Keravnoulhs said:

Ίσως είμαι λίγο κότα χαχα. Στην οικογένεια έχουμε έναν που έχει επίσης εκδόσει ποιήματα και σχολικά βοηθήματα (τυπου μαθηματικά κτλ) και όλοι τον παίρνουν στο ψιλό (όχι μπροστά του). Και τώρα λέω αν εκοδθώ με το όνομά μου θα με δουλεύουν φοιτητές, καθηγητές και ασθενείς (αλλά οκ ισως ειμαι λιγο υπερβολικος). Επίσης ίσως δεν εκοδθώ και δεν υπάρξει τέτοιο θέμα.

 

Όσον αφορά τις ακραίες σκηνές με έβαλες σε μια εσωτερική αναζήτηση. Δεν ξέρω αν είναι ταμπού ή αποψη, αλλά δεν θα μαρεσε να έγραφα κάτι ακραίο σε βιβλίο. Περισσότερο να υπονοήσω ότι συνέβη. Όπως και στις ταινίες, κάποιες στις οποίες γίνεται φόνος και δείχνει απλά τις σκιες, κάπως το εκτιμώ. Ξέρεις τι έγινε χωρίς ακριβώς να το δεις. Κάπως έτσι το σκέφτομαι και στο βιβλίο.

Βρε μάνα μου είσαι σκεπτικός αν θα γράψεις fantasy με το όνομά σου, και θα γράψεις ακραίες σκηνές σε βιβλίο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Ιρμάντα said:

Βρε μάνα μου είσαι σκεπτικός αν θα γράψεις fantasy με το όνομά σου, και θα γράψεις ακραίες σκηνές σε βιβλίο;

όχι εννοούσα ότι γενικά δε θα έγραφα ακραίες σκηνές δεν μαρέσουν 😛

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Keravnoulhs said:

Ίσως είμαι λίγο κότα χαχα. Στην οικογένεια έχουμε έναν που έχει επίσης εκδόσει ποιήματα και σχολικά βοηθήματα (τυπου μαθηματικά κτλ) και όλοι τον παίρνουν στο ψιλό (όχι μπροστά του). Και τώρα λέω αν εκοδθώ με το όνομά μου θα με δουλεύουν φοιτητές, καθηγητές και ασθενείς (αλλά οκ ισως ειμαι λιγο υπερβολικος).

Ψιλο-offtopic, αλλά αυτό το απίθανο με εντυπωσιάζει πάντα! Είχα πέσει κάποτε σε κουβέντα με κάποιον και μόλις άκουσε ότι γράφω γέλασε. Τον ρώτησα τι του φάνηκε αστείο και η απάντηση ήταν: "Σοβαρός άνθρωπος και γράφεις φαντασίες, ρε; Δεν το περίμενα από σένα!" Δεν μπόρεσα τότε να καταλάβω αν έπρεπε να νιώσω προσβεβλημένος ή απλώς να λυπηθώ για το συγκεκριμένο επίπεδο ανθρώπων. Τον ρώτησα τι του αρέσει να διαβάζει και πήρα την πλέον αποστομωτική απάντηση: "Σιγά μη χάνω τον χρόνο μου με διαβάσματα και μ@#$ίες, σχολείο πάω;" Στο επόμενο λεπτό τσεκάριζε το facebook στο κινητό του. Τώρα πια ξέρω, δεν χρειάζεται να νιώθω προσβεβλημένος ούτε λυπημένος, ίσως μόνο λίγο περήφανος που το χόμπι μου δεν με κάνει άλλο ένα φυτό των social και της αμορφωσιάς.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, MadnJim said:

Ψιλο-offtopic, αλλά αυτό το απίθανο με εντυπωσιάζει πάντα! Είχα πέσει κάποτε σε κουβέντα με κάποιον και μόλις άκουσε ότι γράφω γέλασε. Τον ρώτησα τι του φάνηκε αστείο και η απάντηση ήταν: "Σοβαρός άνθρωπος και γράφεις φαντασίες, ρε; Δεν το περίμενα από σένα!" Δεν μπόρεσα τότε να καταλάβω αν έπρεπε να νιώσω προσβεβλημένος ή απλώς να λυπηθώ για το συγκεκριμένο επίπεδο ανθρώπων. Τον ρώτησα τι του αρέσει να διαβάζει και πήρα την πλέον αποστομωτική απάντηση: "Σιγά μη χάνω τον χρόνο μου με διαβάσματα και μ@#$ίες, σχολείο πάω;" Στο επόμενο λεπτό τσεκάριζε το facebook στο κινητό του. Τώρα πια ξέρω, δεν χρειάζεται να νιώθω προσβεβλημένος ούτε λυπημένος, ίσως μόνο λίγο περήφανος που το χόμπι μου δεν με κάνει άλλο ένα φυτό των social και της αμορφωσιάς.

Το ξέρω αυτό το είδος ανθρώπων. Σε "εμάς" δεν λειτουργεί ακριβώς έτσι. Ίσως πουν ότι δεν έχει δουλειά στο ιατρείο και βαριέται. Ίσως με πουν ψωνάρα. Οι γονείς μου ήταν hardcore της φιλοφοσίας και της ιστορίας και πάντα μου έλεγαν ότι δεν διαβάζω. Εγώ από σχετικά μικρός ήθελα χημεία και ιατρική και διάβαζα τέτοια ως εξωσχολικά και βιβλία φαντασίας. Οπότε θεωρούν ότι δεν έχω διαβάσει τίποτα 😛

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στον επαγγελματικό τομέα μπορεί να γίνει λίγο επικίνδυνο το να δημοσιεύσεις ένα βιβλίο για τους λόγους που λες. και εγώ στους πελάτες μου δεν έχω αποκαλύψει την ιδιότητά μου αυτή. Βέβαια και όσοι διαβάζουν δεν είναι το φάντασι οπότε μάλλον δεν κινδυνεύω!

Αυτό που λέει ο Σπύρος είναι ένα είδος μοντέρνου τεχνοσνομπισμού, δεν ασχολείσαι με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας σε κινητά και γκάτζετ; Είσαι απολίθωμα! Βιβλία; Τι δουλειά έχουν στην σύγχρονη ζωή; Το έχω αντιμετωπίσει πολλάκις και' γω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ὅταν δημοσίευσα τὸ πρῶτο (καὶ μόνο ἀκόμα) μου βιβλίο τὸ '16, τὸ ἔκανα μὲ τὸ ὄνομά μου.  Εἶμαι καθηγητὴς καὶ οἱ μαθητὲς μου (κυρίως οἱ πρώην) τὸ διάβασαν σὲ μεγάλο βαθμό.  Οἱ τότε μαθητές μου (ἤμουν σὲ ἕνα χῶρο μὲ παιδιὰ ἀρκετὰ νεαρὰ καὶ μὲ μαθηισακὲς δυσκολίες) τὸ ἀντιμετώπισαν ὡς κάτι τὸ ἐντυπωσιακὸ μὲ ἀποτέλεσμα μερικοὶ γονεῖς τους νὰ τὸ ἀγοράσουν.
Ὁ μόνος κίνδυνος εἶναι, ὄντως, νὰ θεωρηθοῦμε ἀργόσχολοι ποὺ βαρᾶμε μῦγες ὅλη μέρα ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχουν άνθρωποι που εμπαίζουν κάποιον επειδή έγραψε στίχους, ίσως πρέπει να σκεφτείς να αλλάξεις κύκλο, πριν καταλήξεις να εκδώσεις το βιβλίο. Εκτός κι αν ήταν κακοί στίχοι, αλλά μου φαίνεται απίθανο να τον κορο'ί'δευαν για αυτό, από την άποψη ότι πάω στοίχημα πως ούτε που τους διάβασαν. 

Αν θες να εκδώσεις πάντως με ψευδώνυμο, δεν βλέπω πού είναι ο προβληματισμός σου. Κάνε το. Κι εγώ σε κάποιες συλλογικές ανθολογίες που προέκυψαν από διαγωνισμούς, συμμετείχα με ψευδώνυμο. 

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πόσο άνετα θα αισθανόμουν με κάποιον γιατρό, αν ήξερα ότι γράφει λογοτεχνία. Θα με ιντρίγκαρε ως αναγνώστρια και συγρραφέα, αλλά όχι ως ασθενή. Ως ασθενής θα ήθελα να είναι συγκεντρωμένος στη δουλειά του. 

Edited by tina_
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tina_ said:

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πόσο άνετα θα αισθανόμουν με κάποιον γιατρό, αν ήξερα ότι γράφει λογοτεχνία. Θα με ιντρίγκαρε ως αναγνώστρια και συγρραφέα, αλλά όχι ως ασθενή. Ως ασθενής θα ήθελα να είναι συγκεντρωμένος στη δουλειά του.

'Γιατρὸς' εἶναι ἕνα ἐπάγγελμα καὶ λειτούργημα, δὲν εἶναι κάτεργο 24 ὡρῶν τὸ 24ωρο! Στὴν ἐλεύθερη του/ης ὥρα, μπορεῖ νὰ γράφει, π.χ., ὁ χειρουργὸς καὶ πολυγραφότατος Πολυράκης.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ἀπόστολος Βρανᾶς said:

'Γιατρὸς' εἶναι ἕνα ἐπάγγελμα καὶ λειτούργημα, δὲν εἶναι κάτεργο 24 ὡρῶν τὸ 24ωρο! Στὴν ἐλεύθερη του/ης ὥρα, μπορεῖ νὰ γράφει, π.χ., ὁ χειρουργὸς καὶ πολυγραφότατος Πολυράκης.

 

Είπα μια εντελώς υποκειμενική άποψη, δεν διαφωνώ σε αυτό που λες. Εγώ ως χρόνια ασθενής μάλλον δεν θα επέλεγα έναν γιατρό που έχει δημοσιεύσεις φαντασίας και όχι δημοσιεύσεις πάνω στο αντικείμενό του πχ. 

 

Όσον αφορά τον Πολυράκη, ως γιατρός δεν ξέρω, αλλά ως συγγραφέας το μόνο επίθετο που μπορεί να του δώσει κανείς είναι ακριβώς αυτό "πολυγραφότατος", γιατί ως ποιότητα η δουλειά του δεν διαφέρει και πολύ από άλλα του είδους που κατακρίνονται ευρέως από πολλούς βιβλιοφιλους. Γούστα είναι αυτά βέβαια. Τον είχα διαβάσει πολύ στην εφηβεία.

Τέλος πάντων,, αν ο ίδιος ο συντάκτης θέλει να δημοσιεύσει με ψευδώνυμο, δεν βλέπω το πρόβλημα. Σίγουρα δεν υποστηρίζω ότι σε αντίθετη περίπτωση θα χάσει τους ασθενείς του. 

Edited by tina_
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, tina_ said:

Είπα μια εντελώς υποκειμενική άποψη, δεν διαφωνώ σε αυτό που λες. Εγώ ως χρόνια ασθενής μάλλον δεν θα επέλεγα έναν γιατρό που έχει δημοσιεύσεις φαντασίας και όχι δημοσιεύσεις πάνω στο αντικείμενό του πχ. 

Σαφῶς, Τίνα, ἕνας ἐπιστήμονας κρίνεται ἀπὸ τὶς ἐπιστημονικές του δημοσιεύσεις!  Εἰλικρινά, δὲν ξέρω γιὰ τὶς ἐπιστημονικὲς δημοσιεύσεις τοῦ Πολυράκη ἀλλά μοῦ δημιουργεῖται μία ἀπορία ἀπὸ αὐτὸ ποὺ λές:
Γιατί νὰ τὸν ὑποβιβάζει ὡς ἐπιστήμονα τὸ ὅτι στὸν ἐλεύθερό του χρόνο γράφει;  Δὲν μπορεῖ νὰ εἶναι καλὸς γιατρὸς κάποιος καὶ στὸν ἐλεύθερό του χρόνο νὰ γράφει ἢ νὰ βγάζει φωτογραφίες ἢ νὰ ζωγραφίζει;

Ὁ Δημήτρης ὁ Σωτάκης εἶναι χειρότερος καθηγητὴς Κινέζικης γλώσσας ἐπειδὴ γράφει βιβλία φαντασίας καὶ κοινωνικῆς κριτικῆς;  

Link to comment
Share on other sites

Είναι που στην Ελλάδα το ευρύ κοινό δεν έχει σε υπόληψη το γράψιμο και τους συγγραφείς. Αν γράφεις στον ελεύθερο χρόνο σου σημαίνει ότι ασχολείσαι με αυτό και όχι με κάτι πιο απτό και "πραγματικό" όπως τα τηλεοπτικά δρώμενα! Οπότε είσαι αφύσικος ή περίεργος κλπ.

Πελάτισσα μια φορά πάνω σε μια συζήτηση μου λέει, δεν βλέπεις τα πρωινάδικα; Καλά τι συζητάς όταν βγαίνεις έξω; Κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..