Jump to content

Write off #95 (Nakraal vs Nick V. vs Roubiliana vs EmberRoar vs gismofbi)


Ιρμάντα
 Share

Ποια είναι η αγαπημένη σου ιστορία;  

7 members have voted

  1. 1. Η αγαπημένη μου ιστορία είναι:

    • Νύχτα ρεβεγιόν - gismofbi
    • Κλισέ τρόμου - Roubiliana
    • Το τελευταίο στοίχημα - Nick V.
    • Ευχαριστούμε που μας καλέσατε - Nakraal
    • Τα Πνεύματα Αντιλογίας - EmberRoar

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

1660881704_christmasseance.jpg.752eff996cc11e9407cd884a2b5be3e1.jpgΠήραν όλοι τους θέση γύρω από το στρογγυλό τραπέζι (το τραπέζι, τους είχε εξηγήσει το μέντιουμ, έπρεπε να είναι οπωσδήποτε στρογγυλό.) Γύρω τους αναμμένα ένα πλήθος κεριά, τα φώτα όλα σβηστά, τα λαμπιόνια στο δέντρο σβηστά, τα κινητά τους απενεργοποιημένα. Ο Πέτρος πήρε τη θέση του δίπλα στην Αγνή, σχολιάζοντας με εύθυμη διάθεση. «Όποιος δεν γουστάρει αποχωρεί. Τώρα. Μην ακούσω μετά, δεν πληρώνω, άκυρο το στοίχημα, δεν κάνω, δεν ράνω

«Εσύ θα πληρώσεις, κύριε Πέτρο», είπε το μέντιουμ μαλακά, στρώνοντας το φόρεμά της πριν καθίσει.

«Και να εύχεσαι να πληρώσεις μονάχα σε χρήμα» η Χαρά γούρλωσε τα μάτια της, παλεύοντας να φανεί τρομαχτική.

«Ναι, βέβαια, απόψε χάνω την ψυχή μου» είπε ο Πέτρος βιαστικά. «Ελάτε να τελειώνουμε.»

Η Αγνή έκλεισε τα μάτια και άπλωσε τα χέρια της. «Βαθιές αναπνοές. Εισπνοή σπό τη μύτη, εκπνοή από το στόμα. Κρατηθείτε χέρι με χέρι. Μην χασκογελάτε. Μην χασκογελάτε! Δεν αφήνουμε ο ένας το χέρι του άλλου, ό,τι και αν συμβεί, ό,τι και αν ακούσουμε. Εισπνοή, εκπνοή…»

 

Αυτή λοιπόν είναι η αρχική μας παράγραφος. Το ΘΕΜΑ: Χριστουγεννιάτικη σεάνς.

Όλα ξεκίνησαν από ένα αθώο στοίχημα....

Δώστε τρόμο, φαντασία, πόνο, ό,τι έχετε.

Λέξεις: Από 500 ως όσο θέλετε.

Περίοδος συγγραφής: Ως Παρασκευή, 10/12/2021.

Περίοδος ανάγνωσης και ψηφοφορίας: Μία εβδομάδα μετά το πέρας της συγγραφής.

Καλή σας επιτυχία!

 

 

 

Edited by Ghost
Ενημερώθηκε ο τίτλος του topic και προστέθηκε το poll.
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τροφή για σκέψη! Άντε να δούμε τι θα φτιάξουμε...

Μια σύντομη ερώτηση για διευκρίνιση: το μέντιουμ και η Αγνή είναι διαφορετικά άτομα ή το ίδιο; Ρωτάω γιατί στο τέλος η Αγνή δίνει οδηγίες που αρμόζουν για μέντιουμ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, EmberRoar said:

Τροφή για σκέψη! Άντε να δούμε τι θα φτιάξουμε...

Μια σύντομη ερώτηση για διευκρίνιση: το μέντιουμ και η Αγνή είναι διαφορετικά άτομα ή το ίδιο; Ρωτάω γιατί στο τέλος η Αγνή δίνει οδηγίες που αρμόζουν για μέντιουμ.

 

Ναι! Το ίδιο πρόσωπο είναι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχ εγώ δεν το κατάλαβα. Νόμιζα ότι είναι δύο διαφορετικά πρόσωπα κι έφτιαξα την ιστορία μου έτσι. Πρέπει να τα αλλάξω όλα τώρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, gismofbi said:

Ωχ εγώ δεν το κατάλαβα. Νόμιζα ότι είναι δύο διαφορετικά πρόσωπα κι έφτιαξα την ιστορία μου έτσι. Πρέπει να τα αλλάξω όλα τώρα.

Σε νιώθω!

Edit: πάνε οι πρώτες 1000 λέξεις!

Edited by EmberRoar
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gismofbi said:

Ωχ εγώ δεν το κατάλαβα. Νόμιζα ότι είναι δύο διαφορετικά πρόσωπα κι έφτιαξα την ιστορία μου έτσι. Πρέπει να τα αλλάξω όλα τώρα.

Αν ταιριάζει μην το αλλάξεις. Εννοώ, αν έχεις ταιριάξει τον πρόλογο και με το να είναι δύο διαφορετικά πρόσωπα μην το αλλάξεις. Απλά εγώ στο νου μου το είχα για ένα πρόσωπο. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ιρμάντα said:

Αν ταιριάζει μην το αλλάξεις. Εννοώ, αν έχεις ταιριάξει τον πρόλογο και με το να είναι δύο διαφορετικά πρόσωπα μην το αλλάξεις. Απλά εγώ στο νου μου το είχα για ένα πρόσωπο. 

Ευχαριστώ αλλά δεν θα ήταν δίκαιο προς τα υπόλοιπα παιδιά οπότε ήδη κάνω τις αλλαγές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα, Ειρήνη.
Εγώ διάβασα αυτό το «όλοι» στην αρχή και φαντάστηκα καμιά 10ρια άτομα.
Τους έχω στο μυαλό μου και περιμένουνε όρθιοι (και με κοιτάνε και με αμήχανα βλέμματα). Να τους καθίσω και αυτούς ή γράφουμε μόνο για Αγνή, Χαρά και Πέτρο;
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nick V. said:

Ωραίο θέμα, Ειρήνη.
Εγώ διάβασα αυτό το «όλοι» στην αρχή και φαντάστηκα καμιά 10ρια άτομα.
Τους έχω στο μυαλό μου και περιμένουνε όρθιοι (και με κοιτάνε και με αμήχανα βλέμματα). Να τους καθίσω και αυτούς ή γράφουμε μόνο για Αγνή, Χαρά και Πέτρο;
 

Επ' αυτού ό,τι θέλετε. Δεν έχω σκεφτεί πόσοι πρέπει να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τελειώσει την ιστορία μου. Την ποστάρω εδώ ή ανοίγω καινούργιο τόπικ κι εδώ ποστάρω το λινκ;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@gismofbiΠοστάρεις ανάλογα το είδος της (φάντασυ, τρόμος, ε.φ.) στη Βιβλιοθήκη με την ένδειξη ότι είναι για το Write off. Και εδώ ποστάρεις τον σύνδεσμο. (Συγχαρητήρια btw!)

Edited by Ιρμάντα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ιρμάντα said:

@gismofbiΠοστάρεις ανάλογα το είδος της (φάντασυ, τρόμος, ε.φ.) στη Βιβλιοθήκη με την ένδειξη ότι είναι για το Write off. 

Και τώρα αν σου πω ότι δεν ξέρω σε ποιο είδος ανήκει;; Τι κάνω; Ας πούμε ότι είναι τρόμου χωρίς τον τρόμο...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gismofbi said:

Και τώρα αν σου πω ότι δεν ξέρω σε ποιο είδος ανήκει;; Τι κάνω; Ας πούμε ότι είναι τρόμου χωρίς τον τρόμο...

Όποιο πλησιάζει περισσότερο βάλε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μία από τα ίδια τρόμος χωρίς τρόμο. Λέω να του βάλω τίτλο Κλισέ τρόμου. Έτοιμο είναι το χτενίζω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα ένα κακό ξενύχτι και μετά κουτούλαγα όλη την εβδομάδα. Δεν έχω δει καν τι έγραψα. Είναι στις 7500 λέξεις, ελπίζω να διαβάζεται, και, όπως το θυμάμαι, θέλει να φουσκώσει κι άλλο. Ελπίζω να το δω (και να με δει) μέσα στο ΣΚ γιατί από βδομάδα δεν με βλέπω να ξενυχτάω πάλι. :sleepy:

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θέλω να ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη για την ιστορία που θα ποστάρω σήμερα. Ειδικά από τους οπαδούς του Stephen King.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατι γράφτηκε,κάτι θα ποσταρω,κάτι θα προλάβει να ανεβει,ελπιζω και να είναι ελπίζω σχετική με το θέμα!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Roubiliana said:

Παιδιά, θέλω να ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη για την ιστορία που θα ποστάρω σήμερα. Ειδικά από τους οπαδούς του Stephen King.

Θα επεκταθώ φυσικά στο thread της ιστορίας, αλλά θέλω να πω εδώ πως μου έκανε τρομερή εντύπωση (θετική), η χρήση των παρενθέσεων στο κείμενο. Ακριβώς η ιδιοτροπία του Κίνγκ δηλαδή σχεδόν σε όλα του τα έργα. Σε συνδιασμό με το άλλο του θέμα (ήρωες-συγγραφείς) δένουν πολύ την σχέση του κειμενου με τον Κινγκ. Όπως κ με το γεγονός πως στην αρχική παράγραφο υπάρχει κείμενο παρένθεση, και το κάνουν να φαίνεται ακόμα πιο ομοιογενή.

Επίσης, αναρωτιέμαι, αν ίσως θα ήταν καλύτερα τα σχόλια μας να γίνονται εδώ; Αφού τα write off είναι λιγότερο επίσημα από τους διαγωνισμούς και πιο παρείστικα. Θα βοηθούσε πιστεύω να έχουμε μια πιο εκτεταμένη κουβέντα στο ίδιο thread.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα σχόλια γίνονται κάτω από κάθε ιστορία, για να μην μπερδεύεται το πράγμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #95 (Nakraal vs Nick V. vs Roubiliana vs EmberRoar vs gismofbi)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..