Jump to content

Πλοτς! #7 (freyaO vs EmberRoar vs Roubiliana)


Ιρμάντα
 Share

Ποια είναι η αγαπημένη σου ιστορία;  

5 members have voted

  1. 1. Η αγαπημένη μου ιστορία είναι:

    • Αραβικές Νύχτες, Συγγραφικές Μέρες - Roubiliana
    • Αφυπνίζοντας τα Αστέρια - EmberRoar
    • Μέσω τέλους και αρχης - freyaO
      0

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Έχουμε μπόλικο καιρό να ξεσκονίσουμε Πλοτς!. Χμ-χμ.

(Σας είχα υποσχεθεί χτες να το ανεβάσω, τεσπα, σήμερα είναι χτες διότι ακόμη δεν ξημέρωσε το χτες να γίνει αύριο και τα λοιπά.)

Ως εξής έχει η ραχοκοκαλιά της πλοκής μας:

1.      Ο Α/η Α είναι κάπου αιχμάλωτος/η.

2.      Ετοιμάζεται για κάποιου είδους αναγκαστική μονομαχία. Από την έκβαση της μονομαχίας θα κριθεί κάτι ζωτικής σημασίας. Δεν γνωρίζει τον αντίπαλο που πρέπει να αντιμετωπίσει.

3.      Ο/Η αντίπαλος είναι ένα πολύ αγαπημένο του/της πρόσωπο, που ο /η Α δεν έχει ιδέα ότι θα μπορούσε να βρεθεί μπλεγμένος/η σε αυτή την κατάσταση.

4.      Κατά τη διάρκεια της μονομαχίας ο/η Α μαθαίνει ότι το αγαπημένο αυτό πρόσωπο ήρθε ηθελημένα να πάρει μέρος σε αυτή τη μονομαχία, διακινδυνεύοντας να σκοτωθεί, προκειμένου να μεταφέρει ένα σημαντικό μήνυμα ή/ και αντικείμενο.

Έχετε μέχρι 4 Ιανουαρίου, ημέρα Τρίτη. Ελπίζω να μπορέσετε να γράψετε μέσα στις γιορτές.

Επίσης έχετε 3.500 λέξεις για να επεκταθείτε.

Ψηφίζουμε στο Poll μέχρι 12/01/2022.

Χρησιμοποιήστε οπωσδήποτε τα δοθέντα στοιχεία. Φτιάξτε ό,τι είδος θέλετε, όσο χαρωπό ή τρομακτικό σας έρθει, με καλό, κακό, γλυπόπικρο τέλος, με όποιο φύλο για τους ήρωες, σε όποιο περιβάλλον ή εποχή, με όποια έκβαση.

Καλή επιτυχία σε όλες και όλους!

duel.thumb.jpg.bf027727fa4240da675d6e288ec5e812.jpg

 

 

Edited by Ιρμάντα
Mesmer: Αλλαγή τίτλου / Ghost: Προστέθηκε το Poll.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nice! Thx, Ειρήνη! :)

Noob ερώτηση: Η ιστορία μας πρέπει να ακολουθεί πιστά τη ραχοκοκαλιά με τη σειρά που μας τα έδωσες: Θέλω να πω, αν ήθελα -ξέρω 'γώ- να ξεκινήσω με μια γρήγορη σκηνή από το στοιχείο "4" για να ανοίξει η όρεξη με λίγη δράση, μετά μια μικρή και διακριτική προοικονομία με το στοιχείο "3", μετά στο "1", ξανά στο "4", πίσω στο "2", κλπ κλπ, καταλαβαίνεις τι εννοώ ελπίζω, επιτρέπεται; Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου ακόμα, απλά έτσι που διάβαζα την πλοκή που μας έδωσες μου γεννήθηκε η απορία.

Καλές ιδέες, συμπαίκτες! :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@MadnJimAhhh?!?!

Ο Σπύρος πάντα ανατρεπτικός. Λοιπόν, δεν έχει ξαναγίνει σε τέτοιο παιχνίδι αυτό που προτείνεις. Όμως αν μπορείς να το υποστηρίξεις, δλδ να είναι διακριτά και τα τέσσερα στοιχεία που έδωσα, γιατί όχι;;;;

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, πολλοί μου το λένε πως είμαι ανάποδος άνθρωπος! Μας χαρακτηρίζει αυτό εμάς τους ιδιαίτερα ευφυείς και μετριόφρονες τύπους. :D :D :D 

Όπως είπα, δεν έχω ακόμη κάτι συγκεκριμένο κατά νου, απλά μου ήρθε σαν απορία. Thx για την απάντηση. 🌹 

Edited by MadnJim
  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ποια ιστορία θα κερδίσει την καρδιά της Χαλιφισσας Ειρήνης; Ή μήπως καταλήξω να χορεύω μόνη μου τον χορό των 7 πεπλων (ή να γράφω μόνη μου εφτά ιστορίες ή ... Τέλος πάντων το πιάσετε το μήνυμα). 

Edited by Roubiliana
  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Roubiliana said:

Ποια ιστορία θα κερδίσει την καρδιά της Χαλιφισσας Ειρήνης; Ή μήπως καταλήξω να χορεύω μόνη μου τον χορό των 7 πεπλων; 

πες τα, πες τα....

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ προχωράει,κάπως δράσης έχει βγει μάλλον εκεί καταλήγει..,κλέφτες και μάλλον οι πολλές ταινίες που βλεπω

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ, περνάω στη φάση editing. Για teaser ας αναφέρω ότι στον αέρα μυρίζει αλάτι.

🤐

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, EmberRoar said:

Οκ, περνάω στη φάση editing. Για teaser ας αναφέρω ότι στον αέρα μυρίζει αλάτι.

🤐

Έλα, πειρατικό καράβι! Δουλεμπορικό! Ε; Ε;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Ιρμάντα said:

Έλα, πειρατικό καράβι! Δουλεμπορικό! Ε; Ε;

Ding, ding! We have a winner!

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχ τους καψερους που πέσαν να κάνουν κουπί σε ιστορία σου....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Ιρμάντα said:

Ωχ τους καψερους που πέσαν να κάνουν κουπί σε ιστορία σου....

Αναμένω σχόλιο για το write-off! Οτιδήποτε για να βρω τα αδύναμα και δυνατά σημεία μου και να εξελιχθώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ιρμάντα said:

Έλα μου; Έχω αρθράκι τέτοιο καλέ!

Αναφερόμουν στο:

Quote

Έχω ρίξει κουκιά απλά από Δευτέρα τα σχόλια. Επίσης σκεφτείτε όμορφα και ταλαντούχα σουφουφόπουλα τι παιχνιδάκι θα θέλατε και πότε για next.

Μας έταξες σχόλια και ο λαός σηκώνει πυρσούς και δίκρανα!

Edited by EmberRoar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λόγω ίδιου τίτλου με άρθρο, για να μη δημιουργηθεί πρόβλημα σε μηχανές αναζήτησης, άλλαξα τίτλο στο διήγημα. οπότε όποιος έγραψε σχόλιο σχετικά με τον τίτλο μου πχ ο @EmberRoar, καλο είναι να κάνει edit επίσης. Sorry παιδιά. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, EmberRoar said:

Εννοείται το έχω ήδη διαβάσει αυτο 😊
Αναφερόμουν στο:

Μας έταξες σχόλια και ο λαός σηκώνει πυρσούς και δίκρανα!

Οχι έχεις δίκιο. Θα έχεις φέτος. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Ιρμάντα said:

Οχι έχεις δίκιο. Θα έχεις φέτος. 

Το φέτος είναι μεγάλη δέσμευση. Αναμένουμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και ζητώ τη συγχώρεση των έκτωτων θεών που έκανα σχόλιο απευθείας στην ιστορία @Roubiliana, αντί να περιμένω το τέλος της συγγραφικής περιόδου. Μπορώ να πω ξεχάστηκα πάνω στην έκσταση! 🙃

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Mesmer changed the title to Πλοτς! #7 (freyaO vs EmberRoar vs Roubiliana)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..