Jump to content

Κούφια Γη-Υπογειοι κοσμοι


heiron
 Share

Recommended Posts

Τελευταια ακουμε για κουφια γη απο γραφικους εθνικιστες και ουφολογους.

ΟΜΩΣ, η κουφια γη ειναι ΚΥΡΙΩΣ μια θεωρια φαντασιας που εχει χρησιμοποιηθει απο τον Ιουλιο Βερν ως τον μεγα Μουρκοκ.Για να μην πω οτι σε πολλες πρωτογονες φυλες υπαρχουν μυθοι της δημιουργιας που σχετιζονται με υπογειους κοσμους.Ακομα και ο Τολκιν δεν περιγραφει ολοκληρες πολεις κατω απο βουνα(βλεπε Μορια)?Οι 7 Νανοι(του Τολκιν-οχι της Χιονατης) δεν εζησαν κατω απο την γη μεχρι να τους επιτραπει απο τον Ερου να βγουν στην επιφανεια?

Καμια αλλη υποχθονια φυλη?Η καποιος αλλος υπογειος κοσμος?

Αν εχετε κατι καλο πανω στο θεμα..ποσταρετε!

Link to comment
Share on other sites

Τα drow ή dark elves. Πολύ καλοστημένη ως φυλή, καθώς συνδυάζουν την κεντρική ιδέα των καλικαντζάρων του λαϊκού μύθου διάφορων λαών με αυτή των SvartAlfar της Σκανδιναυικής μυθολογίας. Πρωτότυπη κοινωνία (για φανταστική κοινωνία και δεί κοινωνία ξωτικών), δυστυχώς όμως οι ήρωες που επιλέχθηκαν να τα εκπροσωπήσουν κατέληξαν κάπως ανυπόφοροι...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με εξιτάρει απίστευτα όλη αυτή η υπόθεση με τη κούφια γη! Το nick μου λαας είναι εμπνευσμένο απο αυτή την θεώρηση!

Πιστεύω πως είναι απίστευτη ύλη για να στηρίξεις και γράψεις απίστευτες fantasy ιστορίες και ποιήματα!

Δεν μπορώ να πω πως γνωρίζω κάποιον λογοτέχνη που να έχει ασχοληθεί και να έχει γράψει για κούφια γη, αλλα γνωρίζω πολλά παραδοσιακά παραμύθια απο ελλαδά, αγγλια-ιρλανδία που αναφέρονται στην ιστορία αυτη... θέλετε να τα ποστάρω ή είναι εκτός θέματος;;;

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχα παραμύθια απο το "μικρό λαό" της Αγγλίας, έχουν διασκευαστεί κατά καιρούς από αρκετά αξιόλογους συγγραφείς (ένα πάρα πολύ καλό είχε γράψει και ο Χάουαρντ), ακόμα, οι καλικάτζαροι και τα μαύρα ξωτικά του βορά, μπορούν να εμπνεύσουν απίστευτες δημιουργίες.

Αρκετά σενάρια ταινιών sci fi έχουν θέμα έναν υπόγειο κόσμο.....

Σίγουρα τα έγκατα της γής (χμμμ... τώρα θυμήθηκα και το Βέρν), είναι απίστευτη πηγή έμπνευσης όσο και το ελεύθερο διάστημα....

Link to comment
Share on other sites

Απο Ματριξ ως το σουπερ ντουπερ μυθιστορημα που αρχισα,πολλες ιστοριες διαδραματιζονται σε υπογειους κοσμους.

Λαας7, στειλε οτι θελεις και αγαπας-εκτος αν ειναι κατι που θα κανει κανα Ρομπεν να στειλει το τοπικ αυτο στα αζητητα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η Αλίκη στην Χώρα των Θαυμάτων, π.χ.!

 

Στο πολύ ωραίο βιβλίο του "Είσοδος στην Κούφια Γη" (εκδ. "Άγνωστο", 2004), ο Παντελής Γιαννουλάκης έχει ένα ολόκληρο κεφάλαιο σχετικό με την Κούφια Γη στην λογοτεχνία.

Link to comment
Share on other sites

Θα σκάσω αν δε διαβάσω ιστορία με προταγωνιστές τα Βρυλλ. (τα γνωστά των Βρυλισίων) :rofl2: :rofl2:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Apopatos
Τελευταια ακουμε για κουφια γη απο γραφικους εθνικιστες και ουφολογους.

ΟΜΩΣ, η κουφια γη ειναι ΚΥΡΙΩΣ μια θεωρια φαντασιας που εχει χρησιμοποιηθει απο τον Ιουλιο Βερν ως τον μεγα Μουρκοκ.Για να μην πω οτι σε πολλες πρωτογονες φυλες υπαρχουν μυθοι της δημιουργιας που σχετιζονται με υπογειους κοσμους.Ακομα και ο Τολκιν δεν περιγραφει ολοκληρες πολεις κατω απο βουνα(βλεπε Μορια)?Οι 7 Νανοι(του Τολκιν-οχι της Χιονατης) δεν εζησαν κατω απο την γη μεχρι να τους επιτραπει απο τον Ερου να βγουν στην επιφανεια?

Καμια αλλη υποχθονια φυλη?Η καποιος αλλος υπογειος κοσμος?

Αν εχετε κατι καλο πανω στο θεμα..ποσταρετε!

Βασικά, η θεωρία της κούφιας γης δεν μιλάει για σπήλαια και τούνελ κάτω από βουνά αλλά είναι ένα καινούριο μοντέλο για το πως είναι φτιαγμένος ο μικρόκοσμος και μακρόσμος, δηλαδή από τα μόρια ως τους πλανήτες. Ότι δηλαδή η κάθε σφαίρα του σύμπαντος δεν είναι συμπαγής και δεν περιέχει πυρήνα, όπως διδάσκεται στα σχολεία. Η θεωρία αυτή, που πρώτα αναφέρθηκε από τον αστρονόμο Halley (εξού και ο γνωστός κομήτης), προσπαθεί να σταθεί με επιστημονικούς όρους, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο τα καταφέρνει. Το ωραίο, πάντως, είναι ότι εξηγεί καλύτερα κάποια γεωλογικά φαινόμενα απ'ότι η σύγχρονη επιστημονική θεωρία.

Ένα ωραίο, παλιό διήγημα, είναι "Ο Καπνίζων Θεός" ενός Νορβηγού ψαρά που λέει ότι ταξίδεψε στο εσωτερικό της γης, αλλά δεν μπορώ δυστυχώς να βρω το link :angry:

Θέλω να πω, εν τέλη, ότι οι μυθοπλασίες περί νάνων, drow, βρυλ κτλ δεν έχουν να κάνουν σε τίποτα με την κούφια γη, παρά μόνο με κάποιες τεχνητές ή φυσικές κοιλότητές της. Αναφορές, σ'αυτήν γίνονται από κάποιους που προσπαθούν να εξηγήσουν, ή να παραλλάξουν αν θέλετε, τα ταξίδια του Οδυσσέα και του Πυθέα, από το Ινδικό έπος του Γιλγαμές καθώς και από τον Ιούλιο Βερν, όπως προειπώθηκε και φαντάζομαι και από άλλους συγγραφείς τους οποίους αγνοώ...

Link to comment
Share on other sites

O τιτλος αναφερεται και σοτυς υπογειους κοσμους γενικα.Καπως μπερδεμενα μας τα ειπες παντως,Αποπατε.Μηπως εννοεις τη θεωρια οτι ο κοσμος μας βρισκεται μεσα σε μια σφαιρα?Εχω ακουσει μια παραλλαγη που λεει οτι ζουμε στην εσωτερικη επιφανεια σφαιρας!

Λαας που ειναι αυτα που ελεγες?Τιποτα δεν ποσταρες!

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μ'αρέσουν τα Drows, μόνο που θα τα προτημούσα καλά από το στάνταρ evil.

 

Γενικά, δεν συμφωνώ με την αντίληψη "κάτω κόσμοι=κακό".

 

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Guest Apopatos
O τιτλος αναφερεται και σοτυς υπογειους κοσμους γενικα.Καπως μπερδεμενα μας τα ειπες παντως,Αποπατε.Μηπως εννοεις τη θεωρια οτι ο κοσμος μας βρισκεται μεσα σε μια σφαιρα?Εχω ακουσει μια παραλλαγη που λεει οτι ζουμε στην εσωτερικη επιφανεια σφαιρας!

Λαας που ειναι αυτα που ελεγες?Τιποτα δεν ποσταρες!

Έχεις δίκιο, ομολογώ ότι πρόσεξα μόνο το "Κούφια γη" :blush:

Αλλά όχι, δεν μιλώ για αυτή τη θεωρία που λες (δεν την ξέερω καν).

Η θεωρία της κούφιας Γης, λέει ότι η Γη δεν έχει λιωμένο πυρήνα και ότι το βάρος δεν είναι μια δύναμη με κατεύθυνση προς το κέντρο όπως διδάσκει η φυσική, αλλά ότι η Γη είναι κοίλη και το βαρυτικό πεδίο βρίσκεται κατά μήκος του φλοιού!

Link to comment
Share on other sites

"Εχω ακουσει μια παραλλαγη που λεει οτι ζουμε στην εσωτερικη επιφανεια σφαιρας!"

"η Γη είναι κοίλη και το βαρυτικό πεδίο βρίσκεται κατά μήκος του φλοιού!"

Μαλλον λεμε το ιδιο πραγμα-την θεωρια της Κοιλης Γης.Αν ξερει καποιος περισσοτερα ας μας διαφωτισει,αν και αυτο που θελω πιο πολυ δεν ειναι θεωριες τυπου Strange.Ειναι οι υπογειοι κοσμοι στη φανταστικη λογοτεχνια.Ωραιος υπογειος κοσμος ειναι και αυτος του Ναμπου στον Πολεμο των Αστρων!Αν και ειναι κατα βαση υποβρυχιος ειναι και υπογειος.

Link to comment
Share on other sites

Guest Apopatos

Ναι, απ' ότι φαίνεται, λέμε το ίδιο, αλλά εμείς δεν ζούμε στην εσωτερική, αλλά στην εξωτερική επιφάνεια της σφαίρας. Στην εσωτερική και καλά, ζούνε κάποιοι λαοί πολύ ψηλότεροι από 'μας, λόγω των κλιματολογικών συνθηκών που επικρατούν εκεί... και ότι ο σωστός τόπος για να κατοικίσουμε θα ήταν στο εσωτερικό, καθώς είναι προστατευμένο από τυχόντα συμβάντα όπως οι κομήτες κτλ... :unsure:

Εν πάση περιπτώση, αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως ποτέ δεν έχω σκούσει για αρχαιοελληνικούς μύθους περί υποχθόνιων κόσμων και πλασμάτων (πέραν του Άδη). Είναι δυνατόν η πλουσιότερη μυθολογία του κόσμου να μην διαθέτει κάτι τέτοιο ή απλά μου διαφεύγει;

Edited by Apopatos
Link to comment
Share on other sites

Να σας θυμισω το "Abyss" ... πολλα ομορφα πραγματα μπορει να ειναι κρυμμενα στα εγκατα και σιγουρα δεν ειναι ολα "κακα" ουτως η αλλως εχουμε τοσο πολυ "κακο" επανω... μπουχτισαμε.

Link to comment
Share on other sites

Εν πάση περιπτώση, αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως ποτέ δεν έχω σκούσει για αρχαιοελληνικούς μύθους περί υποχθόνιων κόσμων και πλασμάτων (πέραν του Άδη). Είναι δυνατόν η πλουσιότερη μυθολογία του κόσμου να μην διαθέτει κάτι τέτοιο ή απλά μου διαφεύγει;

 

Νομίζω ότι ο Άδης καλύπτει αρκετά το θέμα αυτό στη μυθολογία. Υποτίθεται ότι μπορούσες να μπεις στον Κάτω Κόσμο από την επιφάνεια-όπως έκανε πχ ο Ορφέας ή ο Ηρακλής και κάλυπτε όλη τη γη στο εσωτερικό της. Εϊναι και τα Τάρταρα-που είναι ακόμα πιο κάτω υποτιθεται. Αν βγάλεις τους νεκρούς, και οι άλλες μυθολογίες το ίδιο λένε πάνω κάτω. Και η σκανδιναβική, αν θυμάμαι καλά, με τους Νιμπελούνγκεν.

 

Επίσης, και ο Αρτέμης Φάουλ έχει υπόγειους κόσμους, αλλά είναι πιο παιδικό. Έχει πλάκα πάντως...

 

(Άσχετο-λίγο: Αν ξέρατε πόσο πουλάνε η Κούφια Γή και άλλες παρεμφερείς εκδόσεις του Αρχέτυπου.... :thumbdown: )

Link to comment
Share on other sites

Apopatos, ρε μαν το έπος του Γκιλγκαμές δεν είναι ινδικό (η άχρηστη πληροφορία της εβδομάδας). Βασικά αυτό εννοούσες ή κανένα άλλο; θυμάσαι μήπως σε ποια ακριβώς φάση αναφέρεται κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..